Řecko: Rady a tipy na cestu
(naposledy upraveno 6.5. 2024)

Tisíce různorodých ostrovů vás podněcují vracet se neustále zpět a prozkoumávat jeden po druhém. Řecko, země plná zeleně a oliv, vás ohromí krásnými zátokami, skvělými dezerty i příznivými cenami.

Z České republiky jezdí do Řecka průměrně 325 000 turistů za rok. Zamilovali jsme si hlavně jeho průzračně čisté moře a krásné pláže, ze kterých si vyberete, ať už preferujete oblázkové, písečné či skalnaté, široké, kde z jednoho konce nevidíte na druhý a kde můžete využít komplexní nabídky služeb, či maličké zátoky uprostřed ničeho.

V Řecku si splníte své představy, ať už jsou jakékoliv, a to se netýká jen pláží, ale obecně vaší vize ideální dovolené. Z tisíců různorodých ostrovů si stoprocentně vyberou plážoví nadšenci, zapřisáhlí horalové i nenapravitelní historici. Řecko má všecko.

Umístění a poloha

Řecko leží na samém jihu Evropy, kde sousedí s Tureckem, Bulharskem, Severní Makedonií a Albánií. Největší část země je tvořena pevninou, Řecko má ale zhruba 3 000 ostrovů rozesetých v Jónském, Krétském, Středozemním a Egejském moři. Nejvíce ostrovů leží v Egejském moři a svým způsobem se tato oblast pokládá za jednu z nejhezčích.

Řecký ostrov Santorini
Řecký ostrov Santorini

Země se zde potýká s vysokou seizmickou aktivitou, což dává krajině unikátní ráz. Naleznete tady například několik sopek, konkrétně třeba vulkán Théra na ostrově Santorini. Jedny z nejkrásnějších egejských ostrovů jsou Kyklady, Santorini či Rhodos.

Kdy vyrazit

Nejlepší období pro návštěvu je od května do října, jarní měsíce jsou ale spíše vhodné na poznávací dovolenou či turistiku s občasným koupáním, protože teplota moře se pohybuje pod 20 °C. Nejteplejší jsou červenec a srpen, kdy se průměrné teploty vzduchu ustálí na 30 °C a teplota vody mezi 24-25 °C.

Počasí se však mírně liší ostrov od ostrova, pro získání informací o počasí pro konkrétní ostrov doporučujeme detailní přehled.

Víza a režim vstupu

Řecko spadá pod Evropskou Unii, pro cestu tak potřebujete pouze pas nebo občanský průkaz, který bude platný minimálně po dobu plánovaného pobytu.

Jazyk

Oficiálním jazykem je řečtina, setkáte se zde tedy s alfabetou – řeckým písmem. V největších turistických centrech jsou nápisy v alfabetě i latince, v malých vesničkách ale latinku nečekejte. Ve většině případů se domluvíte anglicky, občas to ale vyžaduje velkou dávku trpělivosti.

Samotná řečtina je pro nás vzhledem k odlišnému písmu i gramatice těžká, vždy se však hodí umět alespoň pár formálních slovíček:

Řecky Česky
Kaliméra Dobré ráno
Kaló apójevma Dobré odpoledne
Kalispéra Dobrý večer
Chérete Nashledanou
Efcharistó Děkuji
Ano
Óchi Ne
Parakaló Prosím
Símera Dnes
Ávrio Zítra

Peníze a měna

Řecko je členem eurozóny, místní měnou je euro. Na většině místech akceptují platební karty, bez hotovosti se neobejdete například na trzích a v menších stáncích.

Doporučujeme peníze v hotovosti vyměnit již v ČR nebo na místě výběrem z bankomatu – poplatek za výběr se pohybuje maximálně v řádech desetikorun.

Co se týče cen, liší se v závislosti na lokalitě. Na populárních ostrovech jsou ceny zpravidla vyšší než někde na pevnině. Pro představu: V restauraci střední úrovně utratíte za hlavní jídlo s pitím kolem 10-15 eur, lze se ale dobře najíst i v rychlém občerstvení – oblíbený je zde gyros či souvlaki – za které zaplatíte 5-8 eur za porci.

Euro jako měna v Řecku
Euro jako měna v Řecku

Potraviny v běžných supermarketech jsou ve srovnání s našimi poměrně drahé, vždy se ale dá vybrat cenově přijatelná varianta.

Očkování a zdravotní rizika

Nemusíte se obávat žádných zvýšených zdravotních rizik, může vás však potrápit cestovatelský průjem. Nejčastějším problémem je zde úpal a úžeh, dbejte proto na dostatek vody a na slunci noste pokrývku hlavy.

Náboženství a kultura

Dějiny Řecka sahají až do 3 000 let před naším letopočtem, kdy území Kréty obývala Mínojská a posléze mykénská civilizace, která zde zanechala rozsáhlé a dnes významné stavby. Od 8.století př.n.l v Olympii začala tradice her, které postupem času nabíraly na důležitosti. Dlouhá léta bylo Řecko pod nadvládou Turků, ze které se jí podařilo vymanit až po 370 letech po boji v občanské válce, kdy se pak stalo monarchií a posléze republikou.

Členem Evropské Unie je od roku 1981.

Většina Řeků (97,5 %) spadá pod řeckou pravoslavnou církev, řecké náboženství však v minulosti bylo polyteistické, tzn. Řekové uctívali více bohů – bohy z Olympu, na které mnozí z nich věří dodnes. Mísí se tak zde dvě, na první pohled zcela neslučitelné, víry.

Socha vládce bohů - Dia
Socha vládce bohů - Dia

Řecko má téměř 11 milionů obyvatel. Řekové jsou velmi družný, pohostinný a veselý národ, v čemž se podobají temperamentním Italům. To se odráží i na jejich vnímání času: čtvrthodinka zpoždění zde není žádné zpoždění. Téměř každý Řek je vlastenec, hrdý na svou zemi.

Na paměti mějte siestu, která je zde důsledně dodržována, a to nejčastěji v čase od 10:00-14:00, kdy jsou všechny obchody zavřené. Řekové v tomto čase nepracují a odpočívají ve stínu svých domovů.

Typická jídla a nápoje

Řecká kuchyně je typicky balkánská, hlavními surovinami jsou maso, zejména jehněčí, hovězí a vepřové, ryby a mořské plody. V kombinaci s kozím sýrem, luštěninami, cizrnou, různými druhy ořechů a čerstvou zeleninou, kvalitním olivovým olejem a aromatickými bylinkami vytváří Řekové jídla, která hladí na duši i na jazyku.

Nejčastěji narazíte na souvlaki

Grilovaný špíz z malých kousků masa a zeleniny, které se mohou podávat i v pitě, zpoza každého rohu se rovněž line vůně gyrosu.

Grilovaný špíz Souvlaki
Grilovaný špíz Souvlaki

Známá jsou také musaka, dolmades a stifado

Maso zapečené s lilky a rajčaty. O něco méně proslulé, ale stejně dobré jsou dolmades – závitky z vinných listů plněných rýží a masem, stifado – králičí maso dušené s rajčaty a cibulí, keftedes – kuličky z mletého jehněčího v rajčatové omáčce.

Řekové se vyžívají ve sladkých dezertech

Nejznámějšími jsou baklava – navrstvené tenké plátky těsta proložené ořechy se sirupem či medem, a chalva – sezamová pasta. Rozhodně se porozhlédněte po galaktobureko–filo těstu plněném vanilkovou krupicovou kaší.

Co se nápojů týče, přes den si Řekové vychutnávají ledovou kávu frappé, večer rádi šáhnou po něčem silnějším – sklence těžkého vína či panáku místního destilátu. Tradičním likérem je ouzo – likér ze zbytků vína ochucený různými bylinkami, a to zejména anýzem.

Tradiční řecký likér Ouzo
Tradiční řecký likér Ouzo

Doprava

Nejpohodlnějším způsobem je pronájem auta, protože ostatní typy dopravy nefungují spolehlivě. Cena pronájmu začíná zhruba na 1 000 Kč/den.

Vždy si sjednejte pojištění – Řekové se s pravidly silničního provozu moc netrápí.

Autobusy jsou sice poměrně luxusní, systém dopravy už tomu ale neodpovídá. Jízdní řády často nikde nenajdete a když ano, nemusí to ještě znamenat, že se jimi někdo řídí. Pokud chcete relevantní informace, optejte se místních. Na vesnicích ani nebývají označené zastávky. Jízdenky stojí průměrně 6 euro za 100 kilometrů, zakoupíte v automatech, případně u řidiče. O něco spolehlivější a levnější je železniční síť, vlaky ale propojují jen velká města.

Přístav Pireus v Aténách
Přístav Pireus v Aténách

V Řecku funguje rozsáhlá síť trajektů, centrálním přístavem je Pireus v Athénách. Mezi ostrovy operují dva typy trajektů: větší, pomalejší a levnější ferry boats a menší, rychlejší a dražší flying dolphin. Lístky nejjednodušeji koupíte v přístavu, vyplatí se obejít více společností, případně můžete lístky koupit dopředu i online. Cenu lze srovnat na letsferry.gr nebo ferries.gr, posléze je již výhodnější jízdenku koupit u konkrétní vytipované společnosti.

Na větší vzdálenosti se můžete přesunovat rovněž letecky. Dopravu zajišťují společnosti Aegean Airlines, Olympic Airlines a Ryanair, letenky jsou za příznivé ceny. Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že letecky budete kdekoliv rychleji, vždy počítejte ještě s přesunem na letiště, rezervou nutnou pro check-in a podobně. Ve finále tak letecká cesta nemusí být nutně nejrychlejší.

Turistické oblasti

Na Lefkadě najdete nádherné pláže, historií ale neoplývá

Na Lefkadu míří turisté hlavně za nádhernými plážemi lemovanými vysokými útesy vytvářející ojedinělou podívanou. Mezi ty nejslavnější patří například pláž Egremni nebo Porto katsiki. Na jižním pobřeží najdete navíc ideální podmínky pro windsurfing. Bohužel architektonických nebo historických skvostů na ostrově moc není – hlavní město Lefkady neustálo ničivé zemětřesení v 50.letech, a tak se žádné významné stavby nedochovaly.

Pláž Porto Katsiki na Lefkádě
Pláž Porto Katsiki na Lefkádě

Výlet můžete podniknout z přístavu Nidri, ze kterého se jednoduše dostanete na nedaleké malé ostrůvky a mimo jiné i k mořské jeskyni na Kalamosu. Za návštěvu stojí i hornaté vnitrozemí ostrova – Podívejte se například do vesnice Karya s fascinujícím muzeem textilu nebo vesnice Exanthia, kde zažijete nezapomenutelný západ slunce v restauraci Rachi.

Korfu připomíná Toskánsko

Jestliže jedete do Řecka po vlastní ose autem, pravděpodobně se váš pohled při plánování alespoň jednou stočí na Korfu – nám nejbližší řecký ostrov, který se nachází hned u hranic s Albánií. Jedná se o druhý největší ostrov Řecka, který svými vesnicemi v pastelových barvách, úzkými uličkami sotva pro jednoho a olivovými háji připomíná Toskánsko.

Korfu
Korfu

Najdete zde široké pláže zaplněné slunečníky i zapadlé zátoky, kde si užijete soukromí. Jen pozor na maličko kontroverzní jih ostrova, zejména město Kavos, kde by vás mohli zaskočit četné soutěže Miss mokré tričko.

Na Krétě, největším řeckém ostrově, najdete od všeho trochu

Největším řeckým ostrovem je ostrov Kréta, který se nachází na samém jihu země. Zároveň se jedná o pátý největší ostrov středozemního moře. Kromě toho z druhé strany omílá Krétu i moře egejské. Ostrov díky své velikosti nabízí od všeho něco: Opravdu výjimečné pláže, pozůstatky dávných civilizací, impozantní horskou krajinu, úrodná údolí, příkré soutěsky a v neposlední řadě fantastickou gastronomii.

Ostrov Kréta
Ostrov Kréta

Pokud nechcete, na Krétě se nebudete nudit ani minutu: Možnosti jsou tu snad větší než samotný ostrov, a to ať už vás zajímá příroda, historie, ochutnávky místních kulinářských specialit nebo všechno najednou.

Za historií a výlety se vydejte na Rhodos

Populární řecký ostrov Rhodos je ideální pro ty, kteří hledají nejen odpočinek, ale i akční dovolenou. Jedná se o čtvrtý největší ostrov a bez problémů tu najdete vyžití na celý týden, dva i tři. Obzvlášť pláží najdete na ostrově nespočet, a to od těch dlouhých oblázkových zaplněných od kraje ke kraji, tak i více soukromé, malé skalnaté či písečné zátoky.

Pahorek Monte Smith nad hlavním městem Rhodos
Pahorek Monte Smith nad hlavním městem Rhodos

Stejnojmenné hlavní město ostrova, Rhodos, je historickým skvostem, který byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Středověké město je mozaikou různých kultur a civilizací, které se zde vyvíjely po 24 století. Máte tak možnost obdivovat středověké pevnosti, zdi, brány, úzké uličky, minarety, fontány, staré domy a náměstí.

Kefalonie zůstává oázou klidu

Ne tolik masový, ale bezesporu úchvatný ostrov Kefalonia se stává oblíbenějším a oblíbenějším, a to hlavně díky fantastickým plážím s bělostným pískem a průzračně čistým, azurovým mořem. Navštívit můžete třeba vesničku Fiscardo – jedinou, která přežila ničivé zemětřesení v roce 1953, nádhernou jeskyni Melissani nebo mykénský hrob v Tzanatě, o kterém se mnozí domnívají, že se jedná o hrob homérského hrdiny Odyssea.

Jeskyně Mellisani v Kefalonii
Jeskyně Mellisani v Kefalonii

Zakynthos je domovem ohrožených mořských žel

Nedaleko Kefalonie leží populární ostrov Zakynthos, který vás okouzlí všudypřítomnou zelení a bujnou vegetací a samozřejmě – krásnými exotickými plážemi, na kterých budete mít pocit, jako byste snad ani nebyli v Evropě. Některé z nich jsou navíc domovem ohrožených mořských želv, které každý rok vyplouvají na břeh, aby v jemném bílém písku ukryla svá vejce.

Pláž Navagio
Pláž Navagio

Nejznámější je malebná pláž Navagio, která se stala symbolem ostrova a která je nositelem ochranné známky. Ačkoliv ji uvidíte všude na pohlednicích, v cestovních katalozích a brožurách, věřte, že ve skutečnosti je ještě nádhernější. Ve městě Zakynthos pak můžete strávit klidně hned několik večerů. Navštivte třeba náměstí svatého Marka, benátský hrad, náměstí Solomos a post-byzantské muzeum.

Před masovým turismem utečete na Lesbos

Třetí největší řecký ostrov leží v těsné blízkosti tureckého pobřeží. Zatímco jiné řecké ostrovy bojují s přeplněností a s tím, že se stávají spíše zábavními parky než oázou klidu, Lesbos zůstává před davy turistů zatím v bezpečí, i když bezdůvodně. Svěží zelený ostrov je vhodný pro cestovatele, kteří chtějí zažít Řecko skutečné, v plné kráse, nepokřivené masovým turismem.

Turistické středisko Molivos na ostrově Lesbos
Turistické středisko Molivos na ostrově Lesbos

Ačkoliv má ostrov poměrně výrazný hornatý profil, jedná se o jednu z nejúrodnějších oblastí Řecka, která je významná pěstováním oliv. K největším přírodním zajímavostem patří zkamenělý les a také unikátní hot springs, které jsou po celém ostrově. Přijdou vhod zejména v deštivém počasí, to vás zde ale potká výjimečně – Lesbos má nejvíce slunných dní ze všech ostrovů v Egejském moři.

Méně známé ostrovy Thassos, Chios, Samos a Ikaria

Řecko má ostrovů tisíce a byla by škoda zůstat jen u těch nejznámějších. Obecně méně frekventované jsou Egejské ostrovy: divoké, nespoutané a většinou turisty neobjevené. Nejznámějším a nejlépe dostupným je ostrov Thassos, který leží nejblíže pevnině. Na něm budete oslněni krásnými písčitými plážemi.

Pokud hledáte božský klid a nevadí vám špetka dobrodružství, vydejte se na menší sousední Samothraki. Zájezdy na tento ostrov nabízí jen malá hrstka cestovních kanceláří, pravděpodobně se sem dostanete jen na vlastní pěst z přístavu Alexandropoulis. Budete zde mít možnost podniknout nespočet rozmanitých výletů k několika vodopádům, divokým soutěskám či na druhou nejvyšší horu Řecka Fengari (1611 m.n.m). Mezi další Egejské ostrovy patří i již zmíněný Lesbos a dále Chios, Samos a Ikaria.

Rybářská loď na ostrově Samos
Rybářská loď na ostrově Samos

Tyto tři ostrovy leží vedle sebe a nacházejí se asi jen 5 kilometrů od turecké pevniny. Ostrov Ikaria je z nich nejmenší, nabízí toho ale snad možná nejvíce. Oblíbený je zejména díky širokým možnostem turistickým výletům, lákadlem je například hřebenová trasa pohoří Atheras a nespočet různých zákoutí, divokých potoků, vodopádů a kaňonů. Chcete si maximálně odpočinout a nečerpat nové síly? Přijeďte na Ikariu – ostrov patřící do takzvané „modré zóny“, území, kde se obyvatelé dožívají nadprůměrně vysokého věku.

Pokud vás svrbí nohy a chcete toho poznat co nejvíce, nasedněte na trajekt a za hodinu vystoupíte na ostrově Samos, jehož dominantou je hora Kerkis (1434 m.n.m), a který je rodištěm matematika Pythágora. Jedná se o klidný ostrov s mnoha kláštery, zapadlými vesničkami a samozřejmě mnoha plážemi. Největší Chios je proslulý výrobou pryskyřice „mastix“, která se zde vyrábí jako na jediném místě na světě, neboť právě místní pryskyřice má největší léčivé účinky. Využívá se v kosmetice, zdravotnictví i potravinářském průmyslu.

Evropské město historie: Athény

Mezi turistickými destinacemi nesmí chybět ani Athény. Evropské historické hlavní město má za sebou bohatou minulost sahající až do neolitu – mladší doby kamenné. Athény jsou významné co do historie, architektury i kultury. Jsou rodištěm tragédie i komedie, kolébkou demokracie, centrem římské vzdělanosti a dnes i středobodem řecké gastronomie.

Atény - Akropolis
Atény - Akropolis

Athény okouzlí všechny romantiky, a to možná i víc než láskou navoněná Paříž. Ačkoliv je lákavé myslet na jednodenní výlet do Athén během pobytu u moře, návštěvu dobře zvažte vzhledem k počasí. V létě se město stává rozpálenou výhní, kdy teploty nemilosrdně atakují 40-50 °C. Nejlepším obdobím pro návštěvu je jaro či podzim.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!