Legendami opředená Kréta láká na slunce i zážitky

Tyrkysové vlny, permanentní sluneční paprsky, všudypřítomná historie a navíc řeckými bohy milovaná. Taková je Kréta. Nejjižnější a zároveň největší řecký ostrov, nabízející vše, co je pro dovolenou potřeba.

Kréta svou rozlohou čítající více než 8 000 kilometrů čtverečních nadchne jak milovníky ujíždějí na dobrodružství, tak i historie a romantické povahy. Za necelé tři hodiny letu jste na místě a poznávání může začít. Mezinárodní letiště jsou na Krétě hned dvě:

  1. Nikos Kazantsakis, kousek od Chanie, zve turisty do západní části.
  2. Daskalogiannis, kousek od hlavního města Heraklion zase na východ.

Ostrov dlouhý 260 km omývá ze severní strany Egejské moře a z jižní strany Libyjské moře. Hlavníám městem ostrova je Heraklion.

Rady a tipy na cestu do Řecka

Kréta se z pohledu správy dělí do čtyř provincií. Jakou vlastně zvolit? Záleží na vašich představách a preferencích.

Kde se ubytovat?

Chania

Bývalé hlavní město Chania si vysloužilo přezdívku Benátky východu. Kdysi tady skutečně vládli Benátčané, což mimo jiné dokazuje nespočet staveb. Zpátky v čase se vrátíte při pohledu na staré benátské hradby z 16. století a nedaleký přístav, jehož dominantu ztělesňuje maják La Laterna z kamenných bloků.

Maják La Laterna v Chanii
Maják La Laterna v Chanii

Spoušť fotoaparátu se nezastaví na náměstí Eleftherios Venizelos, kde turistům učarují benátské domy, církevní stavby jako je klášter San Nikolao nebo kostel San Salvatore, také Janičářská mešita stojí za pozornost.

Křivolaké uličky, nespočet taveren, stánků, cukráren, tu a tam překvapí turecká architektura. Dávno minulé příběhy, které se odehrávaly na vlnách, střeží Námořnické muzeum v pevnosti Firkas.

Chania: trojice krásných pláží

Fotogenická pláž Balos láká milovníky vodních radovánek stejně jako zaryté romantiky. Také neplavci si přijdou na své, mělká hladina přinese bezpečné osvěžení rodinám s malými dětmi. Ačkoliv je nevelká, na kráse jí to neubírá.

Pláž Seitan Limania obklopují útesy, což násobí už tak komorní atmosféru. Bílý hřejivý písek ostře kontrastuje s azurovou hladinou, která je jako stvořená pro šnorchlování.

Pláž Seitan Limania
Pláž Seitan Limania

Trojici plážových tipů uzavírá Neo Chora. Místy přeplněná, avšak lákající na nespočet vodních sportů. Za poplatek jsou vám k dispozici lehátka i slunečníky, restaurace a kiosky s rychlým občerstvením.

Chania: Turistická střediska

Kdyby se pořádala soutěž o titul nejrušnějšího letoviska Chanii, bezpochyby zvítězí Platanias s pláží v délce čtyř kilometrů. V začátcích turismu se jednalo o zapomenutou rybářskou vesničku, dnes tady prožijete dny bohaté na zábavu i zážitky všeho druhu. Bary, bistra, diskotéky, taverny, restaurace, obchodní třída, hotely i penziony.

Pravým opakem je turistické středisko Tavronitis s vinicemi táhnoucími se až za obzor, kde v poklidném tempu šplouchají i mořské vlny a vzduchem se nese vůně borovic. Cca 40 minut jízdy od letiště Daskalogiannis naleznete Maleme. Betonovou zástavbu zvučných jmen nahrazují prázdninové domy s terasou, penziony a menší hotely s udržovanými zahradami, nechybí bary, obchůdky a taverny, kde se dobře a chutně najíte za rozumné ceny.

V Maleme můžeme doporučit menší a nově zrekonsruovaný 3* hotel Bella Pais.

Oblast Rethymno

Oblast Rethymno leží ve středu ostrova a svou rozlohou 1 496 km2 zaujímá skoro čtvrtinu celé Kréty. Na severu se nachází rušná, turistická oblast v okolí stejnojmenného města Rethymna. Pokud vás spíše neobyčejný krétský venkov takový, jaký je? Jih oblasti s ospalými, leč vybavenými středisky – Plakias, Damnoni a Galini potěší introvertní duše nacházející zalíbení v poloprázdných plážích a větrných mlýnech.

Město Rethymno

V polovině trasy mezi provinciemi Chanií a Heraklionem zdobí krétské pobřeží půvabné město Rethymno s více než 30 000 obyvateli ve stejnojmenném regionu, nad nímž bdí nejvyšší hora Psiloritis.

Hora Psiloritis
Hora Psiloritis

Tamní pohoří skrývá jeskyně a v jedné z nich s působivou krápníkovou výzdobou (Dikteon Andron) prožil podle řecké mytologie dětství bůh Zeus. Písečná pláž u města je dlouhá 12 km a volně navazuje na okolní klidná letoviska s kvalitní turistickou základnou – Adelianos Kampos či Skaleta. V zálivu Rethymno se skvěle daří želvý populaci karet.

Město Rethymno vyniká bohatou historií, první osídlení se dle dostupných informací datuje do období neolitu. Rethymno vzniklo na troskách tehdejšího minojského města a zažilo nadvládu Benátčanů i Turků. Za symbol i místo setkání platí citadela ze 13. století.

Toulky v zapomenutých uličkách voní medem, tradičními koženými výrobky, pomerančovým likérem a kořením. Ráz města je ve skrze renesanční, avšak místy převládá Orient s typickými mešitami, zachovalým opevněním či dokonce minaretem.

Heraklion

Prefektura s hlavním městem Heraklion pulzuje životem v dramatickém rytmu, ostatně jako každá jiná metropole. Moderní hotelová výstavba s plným počtem hvězdiček, komfortní a designově vybavené apartmány či suity s výhledem na moře a programem all inclusive. Nákupní třídy, plážové promenády, adrenalinové sporty, restaurace servírující řecké i mezinárodní speciality. Zkrátka vše, o čem sníte.

Heraklion: Trocha historie

Středozemí odolávalo nejen dobyvatelům, ale také nenechavým pirátům. Pevnost Rocca al mare vybízí k návštěvě stejně jako nedaleký minojský palác Knossos. Jedná se o klíčovou archeologickou lokalitu napříč ostrovem, ve své době byla mekkou minojské civilizace. V 19. století př. n. l. došlo ke stěžejní palácové výstavbě, avšak jeho existence byla několikrát obnovována. V době největší slávy se Knossos stal domovem pro 8 000 obyvatel a zároveň centrem náboženství, politiky a správy.

Zřícenina minojského paláce Knossos
Zřícenina minojského paláce Knossos

Po roce 1400 př. n. l. následoval strmý pád a Knossos byl zničen, za údajného viníka se pokládá ničivý výbuch sopky na dnešním ostrově Santorini, další pravděpodobnou variantou zůstávají boje znepřátelených národů usilující o nadvládu. Na Knossos nezapomíná ani řecká mytologie, podle níž byl palác sídlem krále Mínoa. Ten byl synem boha Dia.

Heraklion: turistická letoviska

Takové předměstí hlavního města Heraklionu je letovisko Amoudara s vyhledávaným 4* hotelem Amounda Bay. Čilým ruchem vynikají letoviska na východ od Heraklionu, a tedy Stalida, Malia a Hersonissos, kam prchá nachytat bronz smetánka a mládež, aby protančily celou noc.

I když jsou od hlavního město poměrně vzdálené a na nezájem si rozhodně stěžovat nemohou, přesto tu však panuje klid. Řeč je o letovisku Matala, které získalo na popularitě nevšedním skalním útesem, jeskyněmi a pláží s tmavými oblázky. V 60. letech patřila fanouškům hippies.

Lassithi

Tento region leží v nejvýchodnější části Kréty a je nejméně hornatý ze všech. Turisté nejčastěji pobývají v hlavním regionálním městě Agios Nikolaos, který lemuje záliv Mirabello, přezdívaný jako záliv bohatých, kde luxusní vily, hotely a prázdninové domy rostou jako houby po dešti. Za rušnou platí městská část okolo přístavu, zbytek disponuje vyloženě pohodovou náladou.

Pokud máte rádi luxusní pobyty, určitě se ubytujte v 5* hotelu Blue Marine Resort and Spa, který nabízí služby na vysoké, profesionální úrovni!

Agios Nikolaos
Agios Nikolaos

Sousední letovisko Elouda představuje ráj pro zhýčkanou klientelu. Okázalost, snobství a všudypřítomný komfort za vysoké ceny.

Lassithi: Ostrov Spinalonga jako benátská pevnost

Z Elouda se dostanete lodí na ostrov Spinalonga, který má víc než pohnutou minulost. Původně benátská pevnost sloužila proti osmanským nájezdům, a i když byla dlouho považována za nedobytnou, o 200 let později byla dobyta. S koncem vlády Turků Spinalonga sloužila jako leprosárium. Nemocní se však žádné pomoci nedočkali. Lepra byla neléčitelná a lidé byli na ostrově, ze kterého nebylo úniku, vězněni do konce svých dnů.

Ostrov Spinalonga s pevností
Ostrov Spinalonga s pevností

Lassithi: Plateau, nejúrodnější část Kréty

Lassithi Plateau se svými 820 metry nad mořem se pokládá za nejúrodnější oblast Kréty a to díky nemalým zásobám podzemních vod a důmyslnému způsobu zavlažování. Dříve se o transport vláhy zasloužily větrné mlýny s bělostnými plátěnými plachtami, které tu stojí dodnes, i když v mnohem menším počtu.

Doporučujeme si vypůjčit automobil, silnice je v dobrém stavu a vede skrze malebné vesničky, kde lišky dávají dobrou noc a místní se živí především zemědělstvím a prodejem domácích výrobků. Zastavte se na kus řeči a neostýchejte se ochutnat mandle v cukru, hroznovou pálenku, tmavé olivy a další speciality.

Kam vyrazit na výlet

Rajská pláž po vzoru Karibiku. To je Elafonisi

O pláž jako takovou se nejedná, na vině jsou kouzla přírody a ojedinělé spojení 400 metrů dlouhým písečným valem mezi pevninou a mini ostrůvkem Elafonisi, ležícím v jihozápadním části Kréty. Na Elafonisi sice suchou nohou nevstoupíte, ale namočíte se do hloubky 1,2 metrů a můžete se oddávat božským panoramatům, které se naskytnou.

Moře hraje všemi odstíny modré, jaké si jen dokážete představit a písek je jemný jako pudr v tónu bílé až lehce růžové barvy, za kterou zodpovídá jedinečný ekosystém rozdrcených mušlí. Okolo sebe vidíte bujné palmové porosty a v dáli hory bdící nad vašim odpočinkem.

Zastavte starosti a proběhněte se po písečných dunách, přivoňte k místní flóře, nebo pozorujte, jestli nenachytáte v písku při snášce karety. Jedna legenda praví, že právě na Elafonisi zakopali poklad piráti.

Pláž Elafonisi
Pláž Elafonisi

Mezi sluněním na lehátku dost možná budete mít chuť zkusit štěstí i oprášit intuici, kde by se velkolepý poklad mohl nacházet. V turistické sezóně je pláž v obležení turistů, výlet plánujte raději časně z rána nebo v době západu slunce. Lehátka i slunečníky k zapůjčení jsou samozřejmostí. Zajímavost na trase představuje bělostný klášter Hrissoskalitissa.

Soutěska Samaria: Adrenalinový sestup kaňonem

Když se o slovo přihlásí aktivní turistika, nesmíte opomenout nejznámější krétskou soutěsku Samaria, vůbec nejdelší v Evropě. Vaše kroky povedou do Xiloskalu ve výšce 1200 m. n. m. a skončí u Libyjského moře.

Soutěska Samaria se nachází se ve stejnojmenném národním parku v západní části ostrova a prostupuje pohořím jménem Lefka Ori. Začíná se u planiny Omalos a čeká na vás prudký sestup do kaňonu, dále kolem Železné brány až k bohem zapomenuté vesničce Aga Roumeli, kde šplouchá moře a stojí kostelík. Zpáteční cesta po souši totiž údajně neexistuje. I když, kdo ví.

Výlet za nejkrásnějším západem slunce na světě: Santorini

Santorini nebo také Théra, v dnešní době možná jedno z nejromantičtějších míst v Řecku. Nachází se na jižním cípu řeckého souostroví Kyklady. Pokud se chcete z Kréty podívat na Santorini, budete potřebovat doplout lodí. Námořní trasa vede z přístavu hlavního města Heraklion, který je od sopečného ostrůvku vzdálený cca 130 km, což odpovídá asi 3-5 hodinám plavby podle typu zvolené lodi.

Pokud plánujete ubytovat se přímo na Santorini, prohlédněte si nabídku hotelů.

Santorini - nejromantičtější místo v Řecku
Santorini - nejromantičtější místo v Řecku

Vznik a historie Santorini silně ovlivnila sopečná činnost, která je dodnes všudypřítomná. Prudké skály, drsná neživá příroda, pláže s černým, lávovým pískem a charakteristické bílé domy s tyrkysovými okenicemi a kopulemi. Navštivte města Thira, Oia a Kamari, neváhejte se zdržet do západu slunce, kdy se odehraje ta nejpůsobivější podívaná.

Krátký videoprůvodce po Krétě

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!