Thassos: Smaragdový ostrov bájných Sirén

Pověstmi opředený ostrov, který je jako jeden z mála řeckých lokalit turisticky téměř nepoznamenaný. Užijte si tady nejen přírodní krásy a tyrkysové moře, které Thassos nabízí, ale také se vydejte za stopami antických památek.

Nejseverněji položený řecký ostrov nese označení Thassos a stejně tak známý je pod přezdívkami Smaragdový ostrov, Perla Egejského moře nebo Bájný ostrov Sirén. Právě Sirény tady totiž před několika stovkami let sídlily a svým zpěvem vábily námořníky do pasti v podobě ztroskotání lodi na útesu. Jediný, kdo se jim se svojí posádkou ubránil, byl Odysseus.

Přečtěte si také rady a tipy na cestu do Řecka.

Hlavním městem ostrova, jehož délka je zhruba 100 kilometrů, je Limenas, česky řečeno „Přístav“. Spíše než Limenas se však mezi turisty pro hlavní město uchytilo stejné jméno jako pro ostrov, tedy Thassos. Značnou část ostrova pokrývá zeleň, zejména v podobě borovic, olivovníků, pinií, ale také se tu nachází spousta bylinek, především rozmarýnu.

Olivovníky
Olivovníky

Thassos je rozlohově tak malý, že nemá vlastní letiště, pro cestu sem tak ideálně využijte letecké spojení do Kavaly, odkud se na Thassos dopravíte pomocí trajektu.

Rozhodnete-li se letět z Vídně, bude doba letu trvat necelé dvě hodiny a zpáteční letenku můžete sehnat již za 800 Kč.

Střípky z historie

Kromě bájné pověsti o Sirénách se k Thassosu váže spousta dalších zajímavých povídaček, a to i v souvislosti s názvem ostrova. Říká se, že pojmenování ostrova bylo odvozeno od jména prince Thassose, který na ostrově pobýval při hledání své sestry Európy, kterou unesl bůh Zeus. Četné ruiny, na které napříč celým ostrovem narazíte, mapují bohatou historii oblasti.

Těžba mramoru na Thassosu
Těžba mramoru na Thassosu

První zmínky o životě na Thassosu pocházejí již ze 7. století př. n. l, kdy se zde ve velkém těžila ruda, mramor, dřevo a zlato. Stejně tak tu místní obyvatelé pěstovali olivy a vinnou révu, což Řekům zůstalo dodnes.

Jaké je ideální období pro návštěvu?

Ideálním obdobím pro návštěvu, chceme-li si užít sluníčka a teplého moře, je červen až září, kdy jsou průměrné teploty kolem 28 °C a přeháňky jsou spíše ojedinělé. Od září do března již na ostrově panuje chladnější počasí a časté deště. Zejména kolem prosince dokáže být místní počasí opravdu vlezlé.

Chcete-li se spíše než pobytu u moře věnovat procházkám po okolí, zvažte pro svoji návštěvu měsíce, jako je duben a květen, kdy se teploty pohybují kolem 20 °C a celý ostrov se nádherně zelená a kvete.

Pláže a hotely

Thassos jakožto turisticky zatím poměrně málo poznamenaná destinace nabízí krásně čisté pláže. Četné skalnaté zátoky navíc nabízí bohatý podmořský život, který můžete obdivovat během šnorchlování. Jaké jsou nejoblíbenější pláže na ostrově?

Přečtěte si také: Klenoty řeckého pobreží: Nejlepší hotely

Zlatá pláž

Zhruba 12 kilometrů jihovýchodně od hlavního města objevíme jednu z vůbec nejkrásnějších pláží na ostrově. Jméno si pláž vysloužila podle zlatavého písku, který se zde nachází, a celý úsek měří kolem 3 kilometrů. Moře je čisté, mělké a klidné, proto se sem rádi vydávají i rodiny s dětmi nebo méně zdatní plavci.

Nechybí tu ani potřebná občanská vybavenost v podobě lehátek se slunečníky, typické řecké taverny nebo kavárny. A pro ty, kteří si chtějí užít i trochu dobrodružství, je zde připravena nabídka vodních sportů i hřiště na plážový volejbal.

Pokud se chcete koupat na této pláži, doporučujeme hotel Princess Golden Beach.

Rajská pláž

Další nádhernou pláž, omývanou tyrkysovou vodou, představuje Rajská pláž. Najdeme ji přibližně 20 kilometrů od hlavního města a dostat se na ni je možné po dvou cestách. Ze severu vede nejkratší varianta, která je značená.

Co se týká charakteristiky Rajské pláže, pokrývá ji měkký bílý písek a moře je tu poklidné, proto se jedná o útočiště pro celou rodinu. Chybět nesmí ani lehátka se slunečníky, kavárny, bary či taverny. A při odpočinku na lehátku se vám před očima naskytne výhled na soukromý ostrov Kinira.

Pláž Aliki

Pláž Aliki je rozdělena na dvě části, kdy jedna je organizována, a nacházejí se na ní lehátka se slunečníky, a druhá nikoliv. Pod stíny borovic se ukrývá několik možností občerstvení, kdy hlavní položku na jídelním lístku tvoří čerstvé ryby. Kromě taveren pláž obklopují archeologická naleziště, k nimž se můžete vydat. Čisté a klidné moře je v doplnění s měkkým pískem skvělým místem pro den strávený na pláži.

Pláž Aliki
Pláž Aliki

Pláž Ammos

Pár kroků od bezplatného parkoviště se rozkládá pláž Ammos, která kromě lehátek se slunečníky nabízí několik možností vodních sportů, a především jemný písek s nádherně čistým mořem. V srpnu se Ammos mění v party pláž, na níž nesmí chybět žádný teenager. Nachází se tu tak velké množství plážových barů, ale i poklidnějších kaváren a taveren. Konec pláže ohraničují hladké skály, na nichž místní rádi „chytají bronz“.

Pláž Tripiti

Chcete-li si užít krásnou letní dovolenou se vším, co k ní patří, doporučujeme ubytování v hotelu Blue Dream Palace, který stojí přímo na pláži Tripiti, kde jsou hotelovým hostům k dispozici bezplatná lehátka se slunečníky. Pláž je obklopena útesy, které se staly útočištěm borovic i místních rybářů.

Vlny jsou zde poklidné a na písečno-oblázkové pláži jsou k dispozici sprchy, volejbalové hřiště a po pár metrech dorazíte i k hotelovému bazénu.

Pláž Notos

Pokud hledáte poklidnou pláž s osvěžující chladnou vodou, vydejte se na pláž Notos. Kromě davů turistů se tu však nenachází ani žádná možnost občerstvení, proto si dostatek nápojů a jídla vezměte s sebou. Je tu však možnost využití zapůjčení lehátek se slunečníky. Tato malá pláž je pokrytá jemným pískem a omývají jí křišťálově čisté vlny.

Jaká místa navštívit

Většina turistických cílů je situována v oblasti hlavního města, zejména ruiny v podobě Apollonova chrámu nebo antického kamenného divadla. Vyplatí se však zajet i o několik kilometrů dál a prozkoumat přírodní krásy ostrova, jako je Diovo oko anebo vodopády Maries.

Limenas, hlavní město ostrova

Největší dominantou hlavního města je starý přístav, který je pro večerní procházky či pro posezení v plážovém baru jako dělaný. Jeho opozitem je nový přístav, který je největší na ostrově a funguje jako hlavní spojení Thassosu s okolními ostrovy.

Limenas, hlavní město ostrova
Limenas, hlavní město ostrova

Dozvědět se nové poznatky o bohaté historii nejsevernějšího řeckého ostrova a prohlédnout si konkrétní archeologické nálezy mohou návštěvníci v archeologickém muzeu, které se nachází jen několik kroků od starého přístavu. Mezi nejoblíbenější artefakty v muzeu patří socha císaře Hadriána nebo socha Julia Caesara.

Hned za muzeem se ukrývá další antická památka, kterou je Agora, tedy místo pocházející ze zhruba 5. století před Kristem, o kterém se předpokládá, že sloužilo jako tržiště. Dodnes je dochováno několik sloupů a zbytků zdí. V areálu se nachází i ruiny antického kamenného divadla, přičemž když se vydáte po přilehlém kopci nahoru, dorazíte na Akropolis, který v dřívějších dobách sloužil jako pokladnice, a odkud je dnes krásný výhled na přilehlé okolí.

Přírodní galerie Metalia , řecký Stonehenge

Poměrně ojedinělý úkaz je k vidění u pláže Metalia, jedná se o několik uměleckých děl z bílého kamene a mramoru, přičemž největším lákadlem je řecký Stonehenge. Samotná pláž je čistá, písečná, a tak se tu můžete při návštěvě přírodní galerie příjemně osvěžit.

Kavala, startovací místo vaší dovolené

Přístavní město Kavala má, na rozdíl od Thassosu, letiště, které tak zprostředkovává lety pro obě destinace. Doporučujeme však Kavalu prozkoumat trochu detailněji než pouhou zastávkou na letišti. I tady je největším lákadlem historické centrum, nad nímž se tyčí pevnost, vybudovaná v byzantském období, nabízející krásné výhledy, kdy je za jasného dne vidět i na Thassos.

Minout byste v historickém centru neměli ani akvadukt, taktéž vystavěný v byzantském období, a Imaret, jednu z nejstarších budov z osmanského období, která dnes nese podobu hotelu. Zaplavat si a strávit příjemný čas u vody můžete na plážích Nea Peramos, která je obklopená tavernami, nebo na pláži Ammolofi, která se táhne do dálky 3 kilometrů.

Giola, přírodní mořské koupaliště

Pro fyzicky zdatnější jedince se naskýtá možnost navštívit Giolu neboli Diovo oko. Jedná se o malou lagunu uprostřed hladké skály, v níž se můžete osvěžit a užít si tak trochu nevšední zážitek. Po cestě od placeného parkoviště si odpočiňte v místní taverně a následně pokračujte v cestě, která dohromady trvá kolem 15 minut.

Giola, přírodní koupaliště
Giola, přírodní koupaliště

Výlety za vodopády

Na několika místech ostrova se nachází vodopády, ke kterým si můžete udělat výlet. Mezi ty nejhezčí se řadí vodopády Maries a Apostolus, u nichž se dokonce můžete vykoupat. K oběma se jde navíc poměrně snadno dostat, a to vydáním se na cestu po stopách turistických značek, která není delší než jeden kilometr. Na vybraných místech je možné i grilování a společnost vám budou dělat jak zpívající ptáčci, tak po horách skákající kozy.

Ypsarion, nejvyšší hora na ostrově

Pokud máte zapůjčený terénní vůz a patříte ke zkušenějším řidičům, vydejte se po kamenité cestě na vrchol Ypsarion, odkud je výhled na celý Thassos. Zdolat se dá hora i pěšky, avšak připravte si na výstup kvalitní obuv i teplejší oblečení, jelikož je nahoře chladněji.

Pohled z vrcholu nevyšší hory Ypsarion na Thassosu
Pohled z vrcholu nevyšší hory Ypsarion na Thassosu

Doprava na ostrově

Nejsnazší možností, jak se pohybovat po ostrově, je zapůjčení auta. Spolehnout se však dá bezpečně i na místní autobusovou dopravu, která jezdí mezi turistickými letovisky i většími městy. Další variantu představuje zapůjčení čtyřkolky, skútru nebo kola. A stejně tak se po ostrově můžete pohybovat využitím taxi služeb.

Tipy na cestu aneb co si vzít s sebou

Kromě kvalitního cestovního pojištění a průkazu totožnosti je velmi důležité přibalit i opalovací krém, protože, ačkoliv se to nezdá, je sluníčko na ostrově opravdu silné, i když se zrovna schovává za mraky. Jako ochrana před sluncem jsou prospěšné i sluneční brýle a pokrývka hlavy.

Dále si do kufru přibalte přípravek proti komárům, kteří ve večerních hodinách ožívají a budou vás dost pravděpodobně provázet na každém rohu, a to i v hotelovém pokoji.
Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!