Ostrov Zakynthos: Zaplavete si se želvami, prozkoumáte lodní vraky i mořské jeskyně

Na řeckém ostrově Zakynthos si můžete vybrat z řady aktivit: od koupání v přírodních sirných lázních, pěší turistiky a romanticko-dobrodružné plavby v jeskyních až po bungee jumping z útesu.

Ostrov Zakynthos, který si zasloužil přezdívku „ostrov vůní“, je největším ostrovem Jónského moře a zároveň nejslunnějším ostrovem v celém Řecku. Navzdory neúprosnému slunci se ostrov díky bohatým srážkám v zimních měsících halí do nekonečně mnoha odstínů zelené. Pláže očekávejte většinou písčité a moře zbarvené do krásné tyrkysové barvy.

Rady a tipy na cestu do Řecka

Pobřeží ostrova navíc vybízí k mnoha aktivitám: Pusťte se třeba do potápění s mořskými želvami, plavání ve vodních jeskyních, prozkoumávání lodních vraků, pozorování tuleňů, surfování či jachtingu. Spokojení budou i horalé: Vždyť jedním z možných původů názvu Zakynthos je „mnohohoří“. Ačkoliv se to při prvním pohledu nemusí zdát, protože na východě převažují úrodné nížiny, směrem k západu se profil zvedá a najdete tu mnoho příležitostí pro pěší turistiku. A co může být krásnějšího, než přes den pozorovat širé moře z výšin a na konci dne do něj radostně skočit?

Z České republiky se na Zakynthos dostanete už za 2 hodiny

Než přistanete na letišti Zakynthos, zabere vám to od nás pouhé 2 hodiny. Pro dopravu z letiště na místo ubytování máte na výběr 3 varianty: autobus, taxi nebo pronajaté auto.

Nejlevněji vás vyjde autobus, se kterým se se společností KTEL dostanete do hlavního města za 1,40 eur.

Kde se ubytovat

Destinace, která žije ve dne v noci: Město Laganas

Nejrušnější letovisko vyniká zejména svou pláží, která je nejdelší na celém ostrově Zaknthos a patří k nejdelším i v celém Řecku. Na délku měří téměř 10 kilometrů!

Pláž je písečná a rodiny s dětma ocení pozvolný a mělký vstup do vody. Na pláži je dostupné veškeré zázemí: lehátka a slunečníky, možnost občerstvení v restauracích, tavernách a barech, zabavit se můžete u jednoho z vodních sportů.

Pláž Laganas
Pláž Laganas

Navzdory tomu, že život v Laganas sice běží bez přestávky ve dne v noci a pláž se večer mění na jednu obří diskotéku, pobřeží a moře kolem letoviska je průzračně čisté. A co víc, na pláž Laganas se každoročně vracejí karety obrovské klást svá vejce. Od června do září, v době líhnutí mláďat, tak zde panují poměrně přísná opatření, jako například zákaz nočních procházek či zapichování slunečníků do písku.

Baví vás destinace, ve kterých život neutichá a kde je pořád co dělat, ale zároveň oceníte klidný spánek? Ubytujte se v hotelu Poseidon, který je od centra města vzdálen cca 400 metrů — dost blízko na to, abyste každý večer mohli vyrazit za zábavou, ale zároveň dost na to, abyste nebyli rušeni nadměrným hlukem.

Kalamaki

Kalamaki je místo jako stvořené pro rodinnou dovolenou. Místní pláž je pokryta jemným pískem, vstup do vody je pozvolný a mělký. Nenajdete zde divoce jezdící vodní skútry ani motorové čluny či po celý den vískající milovníky vodních adrenalinových sportů. Zkrátka a dobře, při vaší relaxaci nebudete rušení vůbec ničím. Pláž Kalamaki je navíc domovem karet obrovských.

Ačkoliv to může vypadat, že v Kalamaki se ukousáte nudou, opak je pravdou. V městečku na vás čeká mnoho obchodů, restaurací, stánků a marketů, navštívit můžete i diskotéku. A pokud by vám to nestačilo, vydejte se do nedalekého Laganas — nejrušnějšího letoviska na ostrově.

Agios Sostis

Vesnička Agios Sostis je ideální pro romantickou a klidnou dovolenou. Její dominantou je ostrůvek Cameo vzdálený jen pár desítek metrů od pláže, se kterou je spojen dřevěným mostem.

Ostrůvek Cameo
Ostrůvek Cameo

Na ostrůvku se nachází zvláštní kamenné útvary a malé zátoky včetně oblázkové pláže. Ta je však soukromá — patří k místnímu baru — a proto je třeba počítat s „povinnou útratou“, respektive vstupným 5 eur za osobu, ve kterém máte zahrnutý jeden drink.

Tsilivi

Tsilivi je poměrně populární destinací, která toho mnoho nabízí včetně bohatého nočního života, zároveň ale není rušné tak jako Laganas. Najdete zde rozlehlou pláž Tsilivi, podél které se nachází řada restaurací s tradičními řeckými pokrmy i rychlým občerstvením, a také široká nabídka vodních sportů.

Pohled na pláž v Tsilivi z baru Abra Cat Abra
Pohled na pláž v Tvilisi z baru Abra Cat Abra

4 tipy, kam vyrazit na výlet

Pláž Navagio je symbolem ostrova Zakynthos

Pláž Navagio je ikonou celého ostrova: Kdo ji neviděl, jako by na Zakynthosu ani nebyl. Čím je tak výjimečná? Malá pláž s bělostným pískem je obklopená strmými útesy několik desítek metrů vysokými, a navíc na ni najdete zachovalý vrak ztroskotané lodi Panagiotis. Nejvíce vás zde uchvátí jasně modrá barva moře, která místy přechází téměř až do bíla.

Pohled na pláž Navagio na Zakynthosu
Pohled na pláž Navagio na Zakynthosu

Možnosti, jak si pláž vychutnat, máte dvě: Autem lze přijet na parkoviště nad pláží, ze kterého budete mít skvělý výhled na pláž pod vámi. Přímo na pláž se však dostanete pouze lodí, v tomto případě vřele doporučujeme vyrazit s malou soukromou loďkou a zkušeným námořníkem a požadovat odjezd co nejdříve ráno. Symbol ostrova touží spatřit každý, a tak je tu velmi rušno.

Pokud milujete adrenalinové aktivity, máte jedinečnou šanci vychutnat si Navagio z unikátní perspektivy — zavěšeni na laně při bungee jumping.

V Modrých jeskyních si užijete romanticko-dobrodružnou plavbu

Modré jeskyně jsou dalším skvostem a chloubou Zakynthosu. Jedná se o nespočet prohlubní ve vápencových skalách, které zde vznikaly tisíce let intenzivní vodní erozí. Malou loďkou proplouváte skrz jeskyně a kolem sebe máte Jónské moře zbarvené do intenzivní modré – odtud také název Modré jeskyně. Neváhejte a nenechte si ujít jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů a symbolů ostrova Zakynthos. Jedná se o romantickou a zčásti také dobrodružnou plavbu, na kterou budete rádi vzpomínat.

Modré jeskyně na Zakynthosu
Modré jeskyně na Zakynthosu

S výjimkou jeskyně poblíž větrných mlýnů Skinari lze jeskyně obdivovat pouze z moře – můžete si vypůjčit motorový člun nebo využít některý z mnoha organizovaných výletů z přístavu Agios Nikolaos nebo od majáku Skinori. Pokud chcete mít co největší šanci na dokonalou hru stínů a barev, navštivte jeskyně dopoledne, kdy je sluneční svit nejintenzivnější a moře se zabarvuje do dechberoucích odstínů.

Přírodní sirné lázně vám pomohou od bolesti kloubů

Chcete si užít skutečně výjimečnou pláž? Navštivte malou oblázkovou pláž Xigia. Stačí následovat svůj nos: Pláž totiž charakterizuje obvyklý zápach sirných pramenů, které se ukrývají v sousedních jeskyních. Voda zde má léčivé účinky, působí příznivě hlavně na bolesti kloubů a artritidu.

Pláž Xigia se sirnými prameny
Pláž Xigia se sirnými prameny

V hlavním městě Zakynthos zábava úderem desáté nekončí

Hlavní město Zakynthos stejnojmenného ostrova se nachází v jižní části východního pobřeží a je trvale osídleno zhruba 16 000 obyvateli. Nenajdete zde mnoho významných historických památek, neboť město bylo vážně poničeno zemětřesením a poté kompletně znovu vystavěno v roce 1953. Jeho charakter je tak spíše moderního rázu.

Část města Zakynthos
Město Zakynthos

Střípky historie zde ale přece jen najdete. Například městské divadlo na náměstí Dionysios Solomou bylo vystavěno dle originálních plánů původní stavby. Významnou stavbou je také kostel svatého Dionýsa, který se nachází na pobřežní promenádě. Ta samotná stojí za návštěvu a jedná se o jeden z hlavních cílů turistů. Kromě mnoha restaurací, barů a taveren na ní najdete hlavní nákupní ulici lemovanou historickým podloubím.

Městská pláž, která se nachází hned za přístavem, sice nijak nevyniká, zato zde najdete bohaté vyžití a zázemí, například tenisové kurty, sportovní hřiště či jachtařské kluby. Jedná se o pláž velmi frekventovanou, pokud vyhledáváte spíše klid a nevadí vám vyrazit o kus dál, vydejte se na pláž Krioneri.

Město Zakynthos je město plné zábavy a dobrého jídla. Najdete zde mnoho barů, řeckých taveren, luxusních restaurací i malých putyk. Nejvíce stravovacích zařízení se nachází na promenádě a na náměstích. Pokud jste rádi v centru dění a chcete se ubytovat přímo v hlavním městě, zbystřete, pokud uslyšíte o lokalitě směrem na Argassi, kde hudba utichá až v časných ranních hodinách. Zda se jí obloukem vyhnete, nebo naopak rezervujete hotel přímo v Argassi, to už závisí na vašich preferencích.

Krátký videoprůvodce po Zakynthosu

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!