Korfu: Zelená perla Jónského moře

Ostrov Korfu se může pyšnit přezdívkami jako „Perla Jónského moře“, „Smaragdový ostrov“ nebo „Ostrov císařovny Sisi“. Bohaté je tu však nejen názvosloví, ale i historie a místní příroda.

Většina území Korfu je pokryta bujnou zelení, díky které se jedná o jeden z nejzelenějších řeckých ostrovů. Nejčetnějšími rostlinami na ostrově jsou olivovníky, palmy a jehličnany. Mezi jasně zelenými vrchy se rozkládají údolí plná dlážděných uliček, lokálních obchůdků, řeckých taveren a historických památek.

Přečtěte si také rady a tipy na cestu do Řecka.

Hlavní dominantou ostrova je Achillion, palác, ve kterém pobývala Sisi, rakouská císařovna. Vyhledávaným turistickým cílem je zejména Kerkyra, hlavní město ostrova Korfu, jejíž historické centrum je od roku 2007 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Nejvýznamnějším zdrojem příjmu pro místní obyvatele je turismus a na druhém místě se drží produkce oliv. Kromě kulturních a historických cílů návštěvníky lákají jedny z nejčistších pláží v Evropě, které se pyšní průzračnou vodou a doslova pohádkovou scenérií. K obdivovatelům korfských krás se můžete přidat i vy, a to využitím přímého letu z Prahy na Korfu, který trvá zhruba 2 hodiny.

Nachází se tu nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě, proto sem míří pouze zkušení piloti.

Kde se ubytovat

Mezi nejnavštěvovanější dovolenková letoviska patří Dassia, Roda, Sidari a Paleokastritsa. Oblíbená jsou jak pro své pláže, tak i pro skvělé podmínky pro pěší turistiku. Všechny oblasti jsou protkané špičkovými hotely, menšími penziony a potřebnou občanskou vybaveností.

Přečtěte si také: Luxusní dovolená v Řecku: Top hotely

Letovisko Dassia

Přibližně 12 kilometrů od hlavního města se rozkládá letovisko Dassia, z jedné strany lemované dlouhou úzkou pláží, která nese stejnojmenné označení, tedy pláž Dassia. Z druhé strany obklopené především luxusními hotelovými resorty ve vyšších cenových kategoriích, řeckými restauracemi i půjčovnou aut nebo kol, což ocení všichni, kteří chtějí prozkoumat i jiné části ostrova, nejen ty přilehlé.

Mezinárodní letiště je vzdálené pouhých pár kilometrů, což je další fakt, který letovisku Dassia přidává na popularitě. Do přilehlých měst je zajišťována pravidelná autobusová doprava, proto je daná lokalita vhodná jak k načerpání slunečních paprsků na pláži, tak pro objevování krás celého ostrova.

Pláž Dassia

Místní pláž je navštěvována i handicapovanými turisty, jelikož na několika místech vede téměř až do vody dlážděná cesta. Dassia je kombinací písečné a oblázkové pláže, která nabízí k pronájmu lehátka i se slunečníky, kterých mohou využít nejen hoteloví hosté. Vstup do křišťálově čisté vody je pozvolný, proto se hodí i pro menší děti nebo méně zdatné plavce. Podél pláže se nachází spousta restaurací a plážových barů, ve kterých se je možné občerstvit.

Pláž Dassia
Pláž Dassia

TOP 3 hotely v oblasti Dassia

Letovisko Roda

Na severním cípu ostrova, 35 kilometrů od Kerkyry, najdeme klidnou rybářskou vesnici. Letovisko Roda je charakteristické přátelskou atmosférou, krásnou pláží a tradičními tavernami. Vyhledávaná je vesnička zejména rodinami s dětmi nebo staršími turisty, kteří letí do Řecka především proto, aby svůj čas tady strávili na pláži. To však neznamená, že v okolí nejsou žádné turistické cíle, ba naopak!

Vydáme-li se 7 kilometrů na jih, dorazíme k vodopádům Nymfes. Před cestou však doporučujeme zeptat se místních, zda je dostatek vody, v opačném případě tu místo vodopádů najdeme pouze uzounký pramínek vody. Skvělým tipem na ubytování v letovisku Roda je hotel Roda Beach Resort Spa, který stojí přímo u písčité pláže. Hotel nabízí klidnou lokalitu a skvělé zázemí pro rodiny s dětmi, pro které je tu připravený pestrý animační program.

Pláž Roda

Hlavní pláží poklidného řeckého letoviska Roda je stejnojmenná pláž. Vstup do vody je pozvolný a vlny velmi klidné, jediné, na co by si měli turisté dát pozor, jsou mořští ježci. Vyplatí se proto do moře chodit v botách do vody, které eliminují nebezpečí úrazu. Pláž je písčitá a obklopená lehátky či slunečníky k zapůjčení.

Pláž Roda
Pláž Roda

TOP 3 hotely v oblasti Roda

Letovisko Sidari

Za centrum zábavy celého Korfu je považováno letovisko Sidari, které je protkané množstvím barů, diskoték, restaurací, ale i fastfoodů, typických řeckých obchůdků a taveren. Rádi sem tak zamíří jedinci, kteří si kromě moře chtějí užít večerní zábavu.

V oblasti se rozprostírají dvě vyhledávané pláže, a především Canal D´amour, tedy kanál lásky. Ten je opředený bájnou legendou, která tvrdí, že každá žena, která jím proplave, si vyslouží srdce milovaného muže. V Sidari je zajištována pravidelná autobusová doprava do okolních měst a stejně tak je tu možné zapůjčení auta, motorky anebo kola.

Canal D´amour
Canal D´amour

Pláž Sidari

Písečná pláž Sidari je jednou z mnoha, které jsou vyhledávané pro svůj pozvolný vstup do moře. Jedná se o nejnavštěvovanější pláž dané lokality, proto je nutné počítat s vysokým návalem turistů. Kromě odpočinku na lehátku je tu možné vyzkoušet vodní sporty, zapůjčit si šlapadlo nebo navštívit některý z přilehlých obchůdků či taveren.

Potřebnou občanskou vybavenost zajišťuje i parkoviště u pláže, pronájem lehátek a slunečníků nebo možnost využití masáže přímo na pláži.

Pláž Apotripiti

Značně klidnější volbu představuje pláž Apotripiti, která se nachází v těsné blízkosti letoviska Sidari. Na písčité pláži dlouhé zhruba 300 metrů je taktéž možný pronájem lehátek a slunečníků. Aktivní plavci mohou doplavat ke zbytkům skal nacházejících se kousek od břehu. Přístup do vody je pozvolný, pozor je však nutné dávat na mořské ježky, kteří se nacházejí mezi kameny v moři.

Nedostatečná je tu však občanská vybavenost v podobě restaurací nebo obchodů, proto si svačinu a nápoje přibalte s sebou.

Pláž Apotripiti
Pláž Apotripiti

TOP 3 hotely v oblasti Sidari

Letovisko Paleokastritsa

Možná tou nejoblíbenější oblastí ostrova Korfu je letovisko Paleokastritsa, které je fantastické jak pro ty, kteří hledají odpočinek, tak pro příznivce vodních sportů i vášnivé turisty. Kerkyra, hlavní město, je vzdálená zhruba 25 kilometrů, spojení je zajišťováno pravidelnou autobusovou linku, proto se zde mohou bezproblémově pohybovat i turisté bez zapůjčeného automobilu.

Paleokastritsa nabízí nádherné výhledy z místních kopců na tyrkysově modré vlny omývající pobřeží ostrova a na všudypřítomnou zeleň. Typické jsou pro vesnici Paleokastritsa i skalní jeskyně, v jedné z nich se dokonce ukrývá klášter, stejně tak nepřeberné množství taveren a několik menších, avšak nádherných pláží.

Místní pláže

Celá oblast je tvořena několika drobnými plážemi, z nichž některé vypadají jako vystřižené z dovolenkového katalogu. Nejhlavnější z nich nese označení Paleokastritsa a je považována za jednu z nejkrásnějších pláží na celém ostrově. Všechny místní pláže se dokonce pyšní modrou vlajkou, která je udělována takovým plážím, které splňují stanovené standardy občanské vybavenosti, jako jsou toalety nebo sprchy, a ochrany životního prostředí.

Pláž Paleokastritsa
Pláž Paleokastritsa

Návštěvníci se tak mohou těšit nejen na krásné pláže, ale i na spoustu restaurací, taveren, kaváren a obchodů kolem. Možné je tu také vyzkoušet šnorchlování a objevit tak magická místa nejen na pevnině, ale i pod hladinou.

TOP 3 hotely v oblasti Paleokastritsa

Jaká místa navštívit

Co byste při návštěvě Korfu rozhodně neměli vynechat? V prvé řadě se jedná o hlavní město, ze kterého doslova dýchá bohatá řecká historie. Stejně tak ale doporučujeme navštívit Pantokrator, nejvyšší horu ostrova, zátoku Paleokastritsa nebo palác Achillion.

Kerkyra, hlavní město Korfu

V hlavním městě ostrova trvale žije kolem 30 000 obyvatel, jedná se tak o jedno z nejlidnatějších měst Jónských ostrovů. Najdeme tu přístav, která je důležitým dopravním uzlem celého ostrova, protože pomocí trajektů spojuje Korfu s okolními ostrovy.

Město se vám do paměti vryje svojí jedinečnou architekturou, na níž se kromě Řeků podepsalo i francouzské, anglické nebo italské obyvatelstvo. Historickému centru města, které je dokonce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, dominuje ruina starobylé pevnosti, odkud je krásný výhled nejen na moře, ale i na celé město.

Kerkyra, hlavní město Korfu
Kerkyra, hlavní město Korfu

Spinada je centrálním náměstím města, a dokonce je jedním z největších náměstí v Řecku. Podle francouzského vlivu je náměstí obklopeno stromy a květináči. Kolem se rozkládají honosné budovy, přepychové paláce a útulné kavárny, restaurace nebo obchody.

Mezi další navštěvovaná místa v Kerkyře se řadí muzeum umění s rozsáhlou sbírkou zejména čínského umění, které je umístěné v budově bývalého paláce, nebo archeologické muzeum a řecký pravoslavný kostel ze 16. století.

Pantokrator, nejvyšší hora Korfu

Na nejvyšší horu ostrova, Pantokrator, je možné vyšplhat se buď pěšky, nebo absolvovat cestu skútrem či autem po úzkých silničkách. Vrchol se tyčí 906 metrů nad hladinou moře, a kromě dechberoucího výhledu jak na Řecko, tak na Albánii, si tu mohou turisté prohlédnout i klášter, jehož původ se datuje až do 17. století. Občerstvit se je možné v kavárně, která se tu společně s telekomunikační věží taktéž nachází.

Za opravdu jasných dnů je možné zahlédnout i cípek vzdálené Itálie.

Palác Achillion, sídlo císařovny Sisi

Achillion je letní sídlo rakouské císařské rodiny, jehož výstavba započala koncem 19. století. Vystavět jej nechala císařovna Sisi, které bylo z důvodu četných zdravotních problémů lékařem doporučeno trávit co nejvíce času v přímořském klimatu. Zámeček se nachází 10 kilometrů od Kerkyry, umístěný je v klidné zahradě plné nádherných rostlin, soch, fontán i výhledů na okolí.

Palác Achillion
Palác Achillion

Název „Achillion“ je odvozen od jména antického hrdiny, Achilla, jelikož se Sisi řadila k milovnicím antické kultury, což dokazují i všudypřítomné antické motivy. V současné době se v paláci nachází muzeum, které návštěvníky provede po stopách císařovny Sisi neboli Alžběty Bavorské a Františka Josefa II. Stejně tak je část prohlídky věnována i dalšímu obyvateli sídla, kterým byl císař Vilém II, ten na zámku trávil čas v letech 1908-1914, než vypukla první světová válka.

Angelokastro neboli Andělský hrad

Na vrcholu strmého kopce stojí Angelokastro neboli Andělský hrad, který byl vystavěný v průběhu 13. století. Právě tento hrad sehrál podstatnou roli během nájezdů protivníků, díky své výšce i obtížnému přístupu nebyl nikdy dobyt. Jednalo se tak o bezpečné útočiště pro místní obyvatele, kteří sem prchali například přes osmanskou invazí.

Andělský hrad
Andělský hrad

Postupem času však hrad začal ztrácet svůj význam a v současné době tak můžeme obdivovat pouze ruiny, které z něj zbyly. I ty však stojí za návštěvu, zejména kvůli výhledu, který nabízejí. Rozvaliny zahrnují část hradeb, kostela i jeskynní kaple, ve které se nachází pozůstatky nástěnných maleb, nebo hrobek. Cesta na vrchol se dá absolvovat jak po svých, tak autem. Po cestě se je možné osvěžit v místní taverně.

Aqualand Park Corfu

V momentě, kdy už vás v neúnavném horku omrzí objevování historických památek, můžete se vydat do jednoho z největších vodních parků, kterým je Aquland Corfu. O zábavu návštěvníků se tu postará 51 skluzavek, několik bazénů a spousta dalších atrakcí v podobě líné řeky nebo kamikadze. V nabídce je jak celodenní vstupenka do aquaparku, tak i dvoudenní nebo dokonce týdenní.

K dispozici je tu více než 600 bezplatných parkovacích míst, uzamykatelné skříňky na věci nebo široká škála možností, kde se během vodních radovánek občerstvit. Zatímco děti budou skotačit na tobogánech, rodiče se mohou vydat na uvolňující masáž do SPA nebo na rybí pedikúru.

Další tipy na výlety

Pokud vám zbyde nějaký ten čas navíc, doporučujeme vám navštívit ještě několik dalších míst. Mezi ně se řadí například zátoka Paleokastritsa, která je často k vidění na plakátech. Dalším tipem je Pontikonisi neboli Myší ostrov, kterému vévodí byzantská kaple, jejíž výstavba se datuje přibližně do 11. století. Přezdívku Myší ostrov získal z důvodu své miniaturní velikosti, kromě kaple a několika stromů se tu nic nenachází. Podle pověsti se jedná o Odysseovu loď, kterou proměnil v kámen.

Zátoka Paleokastritsa
Zátoka Paleokastritsa

A v neposlední řadě je vhodné zmínit klášter Paleokastritsa z počátku 13. století. Celý klášter je schován v změti popínavých rostlin a muškátů. Vstoupit je do něj možné pouze ve chvíli, kdy bude dodržený příslušný dress code, tedy zakrytá ramena a nohy. Mniši tu pěstují olivy, ze kterých následně lisují vlastní olivový olej, ten je možné zakoupit v místním obchůdku.

Jaké suvenýry na Korfu zakoupit

Typickou plodinou ostrova je kumquat, ovoce z řad citrusů, které svým vzhledem připomíná malou mandarinku. Pro něj si místní našli pestré využití v kuchyni, buď se může kumquat konzumovat samotný, na rozdíl od pomeranče i se slupkou, nebo ho pro lepší chuť přidat k pečeným masům. Tím to však nekončí, populární je tu totiž džem z kumquatu nebo likér, který si návštěvníci často odváží jako suvenýr.

Kumquat z řady citrusů připomíná mandarinku
Kumquat z řady citrusů připomíná mandarinku

Další, co se na ostrově pěstuje ve velkém, jsou olivovníky, těch je tu dokonce několik milionů. Z toho důvodu je stejně tak vyhledávaným dárkem z tohoto řeckého ostrova kvalitní olivový olej. Časté jsou i vyřezávané dřevěné výrobky z olivovníků.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!