Lefkada: Ostrov opředený řeckými pověstmi

Lefkada, ostrov spadající do uskupení Jónských ostrovů, návštěvníky přivítá bujnou vegetací, nad vesničkami tyčícími se bílými skálami a stejně tak skvělými plážemi nejen pro milovníky vodních sportů.

Lefkada je řecký ostrov spadající do uskupení Jónských ostrovů, kde se dále nachází Korfu, Kefalonie nebo Zakynthos. Na ostrově trvale žije kolem 23 000 místních obyvatel, jejichž hlavní obživou je turismus a hned v závěsu rybolov se zemědělstvím. Povrch Lefkady je převážně hornatý a plný zelené vegetace, které dominují cypřiše. Přímořské klima je ideální pro pěstování vinné révy a oliv.

Přečtěte si také rady a tipy na cestu do Řecka.

Hlavní město nese stejné označení jako ostrov, tedy Lefkada, kde se nachází i hlavní letiště. Doba letu z Prahy je něco málo přes dvě hodiny přímým letem. Následně kroky turistů nejčastěji směřují do letovisek Agios Nikitas, Nidri nebo Vassiliki.

Původ názvu, kterým se ostrov pyšní, je opředen řadou pověstí. Jedna z nich tvrdí, že ostrov své jméno získal podle bílé barvy místních skal, jelikož „lefkos“ znamená z řeckého překladu „bílý“. Další verze míní, že je pojmenování odvozené podle Odysseova přítele, Lefka.

Kde se ubytovat

Na Lefkadě se nachází tři hlavní turistická střediska, která návštěvníkům slibují ideální pláže pro odpočinek i vodní sporty, skvělé oblasti pro cyklistiku nebo dechberoucí procházky k místním vodopádům.

Přečtěte si také: Luxusní dovolená v Řecku: Top hotely

Letovisko Agios Nikitas

Agios Nikitas je malebná vesnice, která se nachází 10 kilometrů západně od hlavního města. Populace místních je opravdu nízká, trvale tu žije kolem 100 obyvatel, jejichž hlavní obživou je rybolov. Oblast Agios Nikitas je plná okouzlující krajiny, které dominují olivové háje a bílé skály. Mezi nimi jsou roztroušeny malé domky a hrstka rodinných hotelů, které jsou ideální pro všechny, kteří si chtějí v prvé řadě odpočinout od ruchu velkoměst.

Pláž Milos

Pláže jsou nádherně čisté a nedotčené díky nízké návštěvnosti. Nejvyhledávanější je mezi turisty dlouhá a písčitá pláž Milos, která slibuje koupání v průzračné vodě a skvostný výhled na zelené kopce v pozadí. V blízkosti pláže doporučejeme ubytování v hotelu Agios Nikitas. Zájemci se sem dostanou buď pešky anebo mohou využít vodní taxi.

Pláž Milos
Pláž Milos

Vyhledávané je místo nejenom vášnivými plavci, jelikož je zde poměrně prudký vstup do vody, ale také nudisty, a to právě z důvodu nízké návštěvnosti podpořené drobnými osamocenými plážičkami v blízkém okolí.

Pláž Pefkoulia

Další vyhledávanou pláží, která se nachází u letoviska Agios Nikitas, je pláž Pefkoulia. Dostat se sem člověk může buď pěšky, na kole nebo využít pravidelné autobusové linky z Agios Nikitas do Pefkulia.

Další zajímavý hotel v oblasti Agios Nikitas je 3* hotel Nefeli

Dlouhé pobřeží je kombinací písčité pláže s kamenitou, nachází se tu lehátka se slunečníky, toalety, šatny i několik řeckých taveren či kaváren, kde se můžou hosté občerstvit. Stín tu kromě slunečníků poskytují i borovice, kterými je oblast posetá. Návštěva moře je doporučována s ochrannou obuví a lepším plavcům, jelikož jsou vlny u pobřeží často rozbouřené.

Další pláže v blízkosti

Veškeré občanské vybavení, udržované okolí a krásné scenérie v pozadí nabídnou i další pláže, jako je Kathisma, Egremni nebo nejvzdálenější Porto Katsiki, na kterou se turisté nejčastěji dostávají pomocí lodní dopravy, a jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších pláží celé Lefkady.

Pláž Porto Katsiki
Pláž Porto Katsiki

Letovisko Nidri

Letovisko Nidri je nejrušnější, největší a nejvyhledávanější oblastí celého ostrova, nachází se 20 kilometrů od hlavního města. Rozlohou není Nidri příliš velké, z jednoho konce na druhý je člověk schopný dojít za půl hodiny. Místní obyvatelé jsou velmi přátelští a svoji pohostinnost dokazují v několika místních restauracích a barech, kde může návštěvník ochutnat tradiční řecké pokrmy.

Nidri turisty láká především na nenáročnou turistiku a cyklistiku, čisté pláže nebo vodopády Nidri Rahi.

Pláž Nidri

Za zmínku rozhodně stojí stejnojmenná pláž, tedy pláž Nidri. Pyšnit se může modrou vlajkou, kterou od roku 1987 uděluje organizace FEE takovým plážím, které splňují stanovené standardy ohledně péče o životní prostředí. Kromě občanské vybavenosti v podobě lehátek, slunečníků, toalet či převlékacích kabinek se na pláži nachází několik restaurací a barů.

Pláž Nidri
Pláž Nidri

Vlny zde nejsou tak živé, jako je tomu například v letovisku Agios Nikitas, proto je pláž Nidri vyhledávaná i rodinami s dětmi. Strávený čas na této pláži si užijí i milovníci vodních sportů. Za poplatek je zde možný pronájem vodního skútru anebo mohou zájemci vyzkoušet parasailing.

Pláž Egremni

Velmi často se turisté vydávají také na již zmiňovanou pláž, kterou je Egremni. Podle některých se jedná o vůbec nejkrásnější pláž nejenom ostrova, ale celého Řecka. Moře svojí výrazně modrou barvou doslova září a celý zážitek podtrhují bílé skály v pozadí, které jsou pro Lefkadu typické.

Pláž Egremni
Pláž Egremni

Pláž Egremni je dlouhá 2 kilometry, nenachází se tu však žádná restaurace ani lehátka k pronajmutí.

Na tuto pláž si vše potřebné musíte vzít s sebou.

Letovisko Vassiliki

Další rybářskou vesničkou, která v posledních letech zažívá vzrůstající nápor turistů, je Vassiliki. Nachází se necelých 40 kilometrů od hlavního města a jedná se o vyhledávané místo surfařů. Dlouhé pláže totiž nabízí perfektní podmínky pro windsurfing, plachtění a spoustu dalších vodních sportů. Příjemný čas zde mohou turisté strávit i v některé z místních taveren či kaváren a v noci navštívit moderní bar.

Vasilliki nabízí perfektní podmínky pro windsurfing
Vasilliki nabízí perfektní podmínky pro windsurfing

Pláž Vassiliki

Nejnavštěvovanější pláž opět nese stejné označení jako oblast, tedy Vassiliki. Jedná se o táhlou přírodní zátoku, která je obklopená zelenými horami a olivovými háji, většina pláže je pokryta oblázky. Stojí zde několik hotelů, ve kterých je možné zapůjčit výbavu potřebnou pro vodní sporty, obchůdků i taveren. Doporučovaný hotel v této oblasti je hotel Ponti Beach.

Pláž Agiofili

Často kroky plážových nadšenců směřují také na pláž Agiofili, na kterou je stejně jako pěšky možné se dopravit se lodí. Průzračná voda je skvělá jak na potápění se, tak na běžné koupání. K dispozici jsou zde lehátka i slunečníky, avšak jídlo a pití si musí návštěvníci přinést s sebou.

Co na Lefkadě navštívit

Řecký ostrov Lefkada svými možnostmi potěší barové povaleče, aktivní turisty i zájemce o přírodu a historii. Mezi časté výlety patří zejména Mys Dukato s majákem Akratas, pevnost Santa Maura, vodopády Rachi anebo jeskyně Papanikolis.

Mys Dukato a maják Akratas

Maják Akratas, který se nachází na Mysu Dukato, je nejjižnějším bodem celé Lefkady. Dostanete se sem po strmějších cestách vedoucích přes vysoké útesy, na jejichž konci se nachází právě maják Akratas. K vidění jsou zde nádherné západy i východy slunce, proto si podle toho zkuste přizpůsobit dobu své návštěvy. Podle několika řeckých legend se traduje, že právě v těchto místech svůj život skokem z útesu ukončila nešťastně zamilovaná básnířka Sapfó.

Mys Dukato
Mys Dukato

Vodopády Rachi

Letovisko Nidri je kromě půvabných pláží vyhledávané pro vodopády Rachi. Právě z Nidri sem vede turisticky značená stezka, kterou zvládnou i méně vydatní sportovci, včetně menších dětí, délka trasy je přibližně 1,5 kilometrů. Drobné, avšak opravdu okouzlující vodopády, kolem sebe vytvořily průzračné jezírko, ve kterém se otužilci s radostí koupají.

Pevnost Santa Maura

V severovýchodní části ostrova se nachází pevnost Santa Maura, občas přezdívaná jako hrad Agia Mavra, přičemž první zmínky o budově nacházející se na tomto místě sahají až do roku 1300. Menší opevněná stavba se velmi rychle rozšířila a nyní mohou návštěvníci obdivovat hradní komplex 200 kamenných domů, několika mešit, lázní i škol, který zabírá rozlohu 25 000 m².

V roce 1938 řecká vláda velkou část komplexu zbourala a co nejvíce věcí rozprodala, aby měla čím financovat řeckou armádu. Značné ztráty nastaly i během řecko-italské války. V současné době se tak jedné spíše o archeologické naleziště než o zachovalou pevnost.

Jeskyně Papanikolis

U pobřeží ostrova Meganisi, kousek od Lefkady, se nachází jeskyně Papanikolis, o které se archeologové domnívají, že během 2. světové války sloužila jako tajný úkryt ponorky Papanikolis, po níž byla jeskyně následně pojmenována. Velikost jeskyně je ohromující, jedná se dokonce o druhou největší řeckou jeskyni.

Jeskyně Papanikolis
Jeskyně Papanikolis

Na výlet do této krasové jeskyně, která je částečně zaplněna mořem, se návštěvníci nejlépe dostanou plavbou lodí z oblasti Nidri. Cesta trvá zhruba 45 minut.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!