Rhodos: Ostrov slunce, vína a bohaté historie

Jedním z nejoblíbenějších řeckých ostrovů je Rhodos, kde jsou k vidění nejen krásné pláže, ale také spousta historických památek. O příjemné chvíle se zaslouží i víno místní produkce, u kterého si můžete vyslechnout legendy, kterými je ostrov opředen.

Podle starověkých pověstí, poté co Zeus porazil obry a rozhodl se zemi rozdělit mezi své společníky, jeden z bohů zůstal opomenut. Byl to Hélios, bůh slunce, který se tehdy rozhodl uplatnit své právo jinak. Domluvil se s Diem, že dostane to území, které se zjeví na hladině moře.

A tak se jednoho dne z vln vynořil zelený, překrásný ostrov, kterým byl právě Rhodos. Ten se v posledních letech stal synonymem vynikající letní dovolené. Jeho návštěvu však doporučujeme i mimo hlavní sezónu, kdy máte turistická místa téměř sami pro sebe.

Přečtěte si také: Rady a tipy na cestu do Řecka

Prohlédněte si ostrov z hory Atavyros

Určitě se alespoň jednou během pobytu vyplatí přivstat si a vydat se na vrchol některého z kopců, kde si za hezkého počasí užijete pohádkový východ slunce. Nejvyšším místním vrcholem je hora Atavyros s 1215 m nadmořské výšky, odkud se nabízí výhled na celý ostrov. Vystoupat se dá na Atavyros pěšky, stejně jako sem vyjet autem. Zatímco na pobřeží se rozkládají převážně písečné pláže omývané tyrkysovými vodami, vnitrozemí ostrova překypuje zelenými, především borovicovými lesy, olivovými háji a desítkami vinic.

Město Rhodos
Město Rhodos

Hlavní město, taktéž označované jako Rhodos, je nejvýznamnějším kulturním a historickým centrem. Starobylá městská část, zapsaná na seznamu UNESCO, oplývá úzkými uličkami, masivními hradbami a impozantními památkami. Zároveň však hlavní město nabízí i vyžití v podobě bohatého nočního života, únikových her nebo nákupů a nechybí ani spousta možností ubytování.

Nejlepší pláže na Rhodosu

Ostrov se může pochlubit zhruba 220 kilometrů dlouhým pobřežím. Turisty tak láká nejen na zajímavou architekturu, ale také na množství pláží. Ty jsou velmi různorodé, některé poskytují klidné útočiště pro rodiny s dětmi, jiné naopak ideální podmínky pro windsurfing. Dokonce se tvrdí, že je Rhodos domovem některých z nejkrásnějších pláží v Řecku, jaké tak rozhodně stojí za zmínku?

Afandou, nejdelší a nejnavštěvovanější místní pláž

Pláž Afandou na severovýchodní straně ostrova je mezi návštěvníky vyhledávaná zejména proto, že patří k nejrozsáhlejším a umožňuje tak dlouhé procházky podél moře. Na délce několika kilometrů se jemný písek postupně mění v oblázky, proto se v určitých částech pláže Afandou vyplatí mít boty do vody. Návštěvníci si tu mohou pronajmout lehátka se slunečníky nebo výbavu na různé vodní sporty.

Pláž Afandou
Pláž Afandou

Podél pobřeží najdete plážové bary, taverny a stánky s občerstvením, kde se můžete osvěžit s krásným výhledem na moře. Afandou pláž je oceněná modrou vlajkou, splňuje tak přísné podmínky, díky kterým se řadí k velmi oblíbeným místním plážím.

Tsambika, oblíbená pláž mezi fotografy

O kus dál od Afandou narazíme na pláž Tsambika, která taktéž láká dlouhým pobřežím, jehož zlatavý písek a kopce v pozadí jsou rájem nejen pro ty, kteří se sem přišli vykoupat, ale také pro ty, kteří si chtějí odnést nějakou hezkou fotku. Skvělým fotografickým tipem je také výšlap na kopec hned u pláže, na němž se nachází klášter Holy Monastery of the Virgin Mary Tsambika, odkud je nádherný výhled na okolí.

Podél pláže Tsambika je dostatek restaurací, obchodů i vodní zábavní park, a tak si tu na své přijde celá rodina. Vstup do moře je pozvolný a vlny obvykle klidné.

Zátoka Anthony Quinn Bay

Populární je, jak díky skvělým podmínkám ke koupání, tak díky pojmenování po slavném mexicko-americkém herci, pláž Anthony Quinn. Zátoka s oblázky je obklopená skalnatými útesy a tvoří tak útočiště nejen pro turisty mířící na Rhodos za sluněním se na pláži, ale také pro ty, kteří chtějí blíže poznat krásy podvodního světa. Díky průzračné vodě se jedná o oblíbené místo pro potápění a šnorchlování. Anthony Quinn Bay leží pouhých pár minut jízdy autem od živého letoviska Faliraki.

Zátoka Anthony Quinn Bay
Zátoka Anthony Quinn Bay

Z hlavního města pohodlně dostupná Faliraki pláž

Zhruba 16 km jižně od hlavního města Rhodos se nachází písečná pláž Faliraki nabízející pronájem desítek slunečníků a lehátek. Jedná se o živou pláž, v jejímž okolí najdeme mnoho barů a restaurací, které nabízejí tradiční i mezinárodní kuchyni. Azurová voda je ideální pro různé vodní aktivity, zejména pro vodní lyžování a windsurfing.

Ixia pláž, vyhledávaná surfaři a nadšenci do vodních sportů

Díky silným větrům je pláž Ixia vyhlášeným cílem pro vodní sporty, zejména pro windsurfing. Odpočinek po vodních aktivitách si můžete dopřát na některém z lehátek, která tu jsou k pronajmutí. V okolí se nabízí různé druhy ubytování, od luxusních hotelů po skromnější apartmány. Na popularitě pláži přidává také fakt, že leží hned u hlavního města ostrova.

Pláž Ixia
Pláž Ixia

Lindos, pláž vhodná pro rodiny s dětmi

Pláž Lindos nabízí širokou zátoku s jemným zlatým pískem a průzračnou vodou, která je mělká, proto se hodí i pro rodiny s dětmi nebo méně zkušené plavce. Pláž najdeme přímo pod akropolí Lindosu a je obklopená kaskádami bíle omítnutých domů. K dispozici jsou tu slunečníky, lehátka nebo půjčovna paddleboardů pro aktivnější den na pláži. V okolí není nouze restaurace a tradiční řecké taverny, kde si můžete pochutnat na místní kuchyni.

Zajímá vás, kde se na Lindosu můžete ubytovat?

Pláž Lindos
Pláž Lindos

Dalšími plážemi, které rozhodně stojí za zmínku, je prostorná pláž Vlycha, zlatým pískem pokrytá Agia Agathi Beach nebo mezi surfaři oblíbená pláž Prasonisi.

Aktivity a zábava

Rhodos není pouze o krásných plážích a starověkých památkách, ostrov nabízí také širokou škálu dalších aktivit a zábavy pro každého návštěvníka. Řeč je o procházkách po malebných městech a vesničkách, bohatém nočním životě nebo o návštěvě zábavního parku. Oblíbeným výletním cílem je také Údolí motýlů na jihu ostrova. Jaká další místa a aktivity patří mezi oblíbené?

Ti, kteří se zajímají o historii a chtějí ostrov poznat více do hloubky, by určitě měli zavítat do stejnojmenného hlavního města. Historie města Rhodos sahá až do 4. století př. n. l. Zajímavostí je, že se tu nacházel Rhodský kolos, jeden ze sedmi divů starověkého světa. Kvůli silnému zemětřesení, které oblast v roce 226 př. n. l postihlo, však došlo k jeho zřícení.

V současné době by se dalo město rozdělit na dvě části: Staré město, obklopené mocnými hradbami, za nimiž se ukrývají památky i původní budovy, a Nové město, kterému dominují hotely, obchody a restaurace. Staré město je jedním z největších a nejlépe dochovaných středověkých měst v Evropě, navíc od roku 1988 zapsané na seznamu UNESCO.

Palác velmistrů v hlavním městě Rhodos
Palác velmistrů v hlavním městě Rhodos

Během procházky nevynechejte historické památky, jako je archeologické muzeum v bývalé nemocnici rytířů nebo Palác velmistrů. Ten pochází ze 14. století, kdy zde sídlili mocní vládci ostrova. Později palác sloužil jako sídlo panovníků a nyní je v něm muzeum. Během prohlídky uvidíte jak různé místnosti, tak také četné sbírky předmětů. Spousta turistů sem míří také za výhledem na město s mořem, který se nabízí ze zdí a věží paláce.

Údolí motýlů, výlet pro celou rodinu

Jedinečný zážitek pro všechny věkové kategorie představuje údolí motýlů na jihu ostrova. Jedná se o jedinečný přírodní park, kde se zejména v období jara a podzimu můžete setkat s tisíci motýly. Po uhrazení vstupného do parku narazíte na malé vodopády, spoustu zeleně, a hlavně na motýly, kteří tu kladou vajíčka. Procházkou se dostanete až ke kostelíku, cesta však není přizpůsobená kočárkům, je žádoucí překonat spoustu schodů.

Údolí motýlů je zážitek pro všechny
Údolí motýlů je zážitek pro všechny

Městečko Faliraki s bohatým nočním životem

Faliraki, původně klidná rybářská vesnice, nyní jedno hlavních turistických letovisek ostrova, se nachází několik kilometrů na jih od města Rhodos. Těšit se tu můžete na udržované pláže s čistou vodou a na mnoho hotelů, klubů, barů, kaváren, obchodů či restaurací. Pulzující noční život láká do Faliraki především mladé cestovatele.

Mezi oblíbené místní aktivity patří také nákupy v butikových obchodech nebo šnorchlování v nedaleké zátoce Anthony Quinn. Městečko si zachovalo i svůj původní rybářský životní styl, což můžete okusit ochutnávkou čerstvě ulovených mořských plodů na místním tržišti.

Lindos, jedno z nejkrásnějších měst na ostrově

Historie městečka Lindos sahá až do 10. století před naším letopočtem. Kolem 8. století př. n. l. se jednalo o významné obchodní středisko Řeků a Féničanů. Jeho význam upadl po založení města Rhodos v 5. století př. n. l. Nyní je hlavním turistickým cílem starověká Akropole, které vévodí rytířská pevnost ze 14. století. Překrásné výhledy na moře z vyvýšené Akropole dodávají tomuto místu zvláštní kouzlo. Dále je tu k vidění chrám Athény Lindské nebo kostel.

Akropole ve městě Lindos
Akropole ve městě Lindos

Přístav Mandraki

V přístavu Mandraki kdysi stál Rhodský kolos, dnes na stejném místě najdeme sochy jelenů. Při procházce přístavem narazíte nejen na kotvící jachty a lodě, ale také na různé památky, jako je pevnost svatého Mikuláše. Navíc odtud vyplouvají lodě do nedalekých destinací, mezi které se řadí například ostrůvek Symi.

Polibek dvou moří

Označení „Polibek dvou moří” se vztahuje k místu, kde se setkávají dvě moře, Středozemní a Egejské. Během přílivu úzký pás písčité pláže zmizí a dochází tak ke spojení moří. Tento úkaz se nachází na pláži Prasonisi, asi 90 kilometrů od hlavního města Rhodos, na nejjižnějším cípu ostrova. Místo je oblíbené zejména mezi milovníky windsurfingu a kitesurfingu, a to díky optimálním podmínkám pro tyto adrenalinové sporty.

Polibek dvou moří
Polibek dvou moří

Za historií do města Kamiros

Kamiros představuje jedno z významných starověkých místních sídel. Lindos, Kamiros a Ialyssos tvořily tři velká města, která se v 5. století př. n. l. spojila a vytvořila mocný stát Rhodos. Historie města Kamiros je tak opravdu bohatá, v minulosti se jednalo o prosperující oblast s vlastními mincovnami a rozvinutými obchodními vztahy s okolními městy. Navštívit je tu možné rozsáhlé archeologické naleziště.

Archeologické naleziště ve městě Kamiros
Archeologické naleziště ve městě Kamiros

Výhled na ostrov z hradu Monolithos

Hrad Monolithos, vystavěný v průběhu 15. století původně jako pevnost, se nachází 236 metrů nad mořem nedaleko vesnice Monolithos plné taveren. Strategická pozice na kopci poskytovala jak obrannou výhodu, tak také dechberoucí výhledy do okolní krajiny, které si návštěvníci užívají i nyní, ačkoliv z hradu jsou k vidění pouze zbytky zdí. Kromě rozvalin tu je také kaplička a nedaleko i oblíbená pláž Fourni Beach.

Výhled a ruiny hradu Monolithos
Výhled a ruiny hradu Monolithos

Výstup ke klášteru Tsambika

Po vyšlápnutí kopce a zhruba 330 schodů se dostanete ke klášteru Tsambika, odkud se nabízí nádherný výhled na moře. Ke klášteru se pojí pověst o Panně Marii, která je zde považována za zázračnou, zejména pro ženy trpící neplodností. Legenda praví, že místní pastýř na vrcholu útesu viděl oslnivou záři (řecky Tsambika, odtud pojmenování kláštera), ke které se vydal.

Klášter Tsambika
Klášter Tsambika

Na kopci pastýř narazil právě na Pannu Marii, které se zapřísáhl, že pokud se jim se ženou narodí miminko, postaví jí na tomto místě klášter. A tak se i stalo. Od té doby se s vidinou těhotenství k Tsambice vydávají ženy z různých koutů světa, kterým se nedaří počít, a modlí se tu u ikony Matky Boží.

Tipy na sportovní aktivity

Na Rhododsu je taktéž možné vyzkoušet různé aktivity, které uspokojí každého sportovního nadšence. Pro milovníky golfu je k dispozici golfové hřiště Afandou Golf Course, umístěné hned u pláže. Toto 18jamkové hřiště se nachází zhruba dvacet minuty cesty autem od hlavního města ostrova.

Jednou z nejvyhledávanějších aktivit je pak windsurfing, pro který jsou zejména na jižní části ostrova ideální podmínky. Možné je využít některé z plážových center, která nabízejí kurzy pro všechny věkové kategorie a úrovně, a také pronájem potřebného vybavení.

Windsurfing je na Rhodosu velice oblíbeným sportem
Windsurfing je na Rhodosu velice oblíbeným sportem

Podobně jako u windsurfingu, nejlepší lokalitou pro kitesurfing je Prasonisi na jižním konci ostrova, a to díky zdejším silným větrům. Taktéž máte na Rhodu možnost zúčastnit se koupání s delfíny, jízdy na vodních skútrech nebo vodního lyžování. V neposlední řadě je ostrov skvělým místem pro potápění se.

Průvodce pro turisty: ubytování, stravování a doprava

Jeden z nejslunnějších řeckých ostrovů nabízí stovky možností ubytování. Na výběr jsou jak luxusní resorty, tak útulné apartmány ve vesnicích. Díky bohaté nabídce ubytovacích zařízení si zde ideální místo pro svoji dovolenou může vybrat každý, ať už touží po klidném pobytu na pláži nebo po objevování historických památek. Jak si nadcházející dovolenou na Rhodosu naplánovat co nejlépe a z pobytu tak vytěžit maximum?

Tipy na ubytování

Výběr vhodného ubytování na Rhodosu záleží především na tom, jaký typ dovolené preferujete. Pokud toužíte po autentickém zážitku, hlavní město nabízí jak butik hotely v historickém jádru, tak moderní pokoje s výhledem na moře a s blízkostí pláže. Pro ty, kteří si chtějí dopřát především odpočinek na pláži, jsou ideální volbou letoviska Faliraki nebo Ixia.

TOP 3 nejlepší hotely ve Faliraki

Lindos, s antickou akropolí a malebnými uličkami, láká ty, kteří hledají jak relax u moře, tak také místo, které poslouží jako výchozí bod pro výlety po ostrově. Milovníci vodních sportů by se pak po ubytování měli porozhlédnout v blízkosti Prasonisi, kde jsou výtečné podmínky pro kitesurfing či windsurfing.

TOP 3 nejlepší hotely na Lindosu

Řecká kuchyně a restaurace

Jednou z nejoblíbenějších kuchyní na světě je právě ta řecká, která hojně využívá sezónní a čerstvé suroviny. V receptech často nechybí voňavé bylinky, olivový olej, rajčata, různé druhy sýrů, kuřecí a jehněčí maso nebo dary moře. Některá z nejpopulárnějších jídel řecké kuchyně zahrnují briam, směs pečené zeleniny, keftedes neboli řecké masové kuličky a gyros, vepřové maso podávané nejčastěji v pita chlebu.

Řecké saláty z čerstvých surovin jsou velmi oblíbené
Řecké saláty z čerstvých surovin jsou velmi oblíbené

Oblíbené jsou také tzatziki, skládající se z plnotučného jogurtu, česneku a nastrouhané okurky, nebo souvlaki, masové špízy. Ze sladkých receptů patří k těm nejoblíbenějším baklava, což je listové těsto plněné ořechy s medem.

Tradiční nápoje pak zahrnují ouzo, alkoholický nápoj ochucený anýzem, regionální vína a frappé.

Ochutnat musíte i místní víno

Během návštěvy nezapomeňte Rhodos blíže poznat i formou ochutnávky místních specialit, zejména lokálního vína. Na to mohou být místní obyvatelé právem pyšní. Některé z nejznámějších odrůd zdejšího vína zahrnují Athiri, Assyrtiko a Mandilaria. Jedná se zároveň o oblíbený suvenýr z dovolené, stejně jako v případě olivového oleje, koření nebo mycí houby.

Doprava a bezpečnost

Autobusy jsou nejlevnější možností pro cestování po ostrově, oproti tomu taxi je rychlým a pohodlným způsobem dopravy, který je, na rozdíl od autobusů, k dispozici v různých částech ostrova, včetně letiště. Nejlepší možností, jak procestovat co nejvíce míst, je zapůjčení auta nebo motocyklu. Další variantu představují organizované zájezdy, díky kterým prozkoumáte nejzajímavější místa s průvodcem. Co se týká bezpečnosti, není se zde čeho obávat.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!