Řecké ostrovy: Klidná romantika i noční život

Vydejte se za poznáním do hornaté Kefalonie, na Korfu neboli smaragdový ostrov anebo se projděte po nádherných plážích prosluněné Lefkady, to vše a mnohem více nabízí právě řecké ostrovy.

V jižní Evropě se ukrývá ouzem rozveselený stát, kterým je Řecko. Země je tvořena z několika stovek ostrovů, přičemž každý, který je obydlený, návštěvníkům nabídne spoustu zážitků, zajímavých míst a nádherných pláží. Všechny oblasti pojí řecká pohostinnost, otevřenost a zmiňovaný národní nápoj, ouzo.

Přečtěte si také rady a tipy na cestu do Řecka.

Jónské ostrovy

Uskupení řeckých ostrovů, které je označované jako Jónské ostrovy, zahrnuje turisticky velmi navštěvovanou Kefalonii, Korfu, Lefkadu i Zakynthos. Stejně tak sem patří i opomínané ostrůvky Paxos, Ithaka, Kythéra a Omfori, který se řadí mezi soukromé, neobydlené ostrovy.

Kefalonie, největší Jónský ostrov

Hornatá a zelená Kefalonie ve svém jádru ukrývá podzemní jezera, a kromě těch turisty láká na proslulé pláže.Pláž Xi je charakteristická svým načervenalým pískem, který podtrhují všudypřítomné jílové skály. Právě jíl je oblíbenou surovinou pro kosmetiku a lázeňské procedury.

Živo je především v Argostoli, hlavním městě celého ostrova. Kolem přístavu se do dáli rozprostírají taverny, obchůdky s tradičními suvenýry nebo bary. Při troše štěstí ulovíte čerstvou zeleninu a ovoce u místních trhovců.

Korfu, smaragdový ostrov

Přívlastek smaragdový si Korfu vysloužilo proto, jelikož se jedná o vůbec nejzelenější řecký ostrov. Hlavní část zeleně tvoří olivovníky, které zároveň slouží jako jedna z hlavních obživ místních obyvatel. Z olivovníků, mnohdy starých i více než 100 let, Řekové vyrábějí lahodný olej, mýdla i bytové dekorace.

Korfu jako nejzelenější řecký ostrov
Korfu jako nejzelenější řecký ostrov

Vůbec tím nejhlavnějším lákadlem pro turisty je zámek Achillion, který si nechala vystavět rakouská císařovna Sissi. Z vyhlídky Bella Vista se celé Korfu rozprostírá jako na dlani, do očí bije nejenom všudypřítomná zelená, ale i blyštící se vlny kolem ostrova.

Lefkada, plážový ráj

Název ostrovu je odvozen od řeckého slova „lefkos“, což v překladu znamená „bílý“. Pojmenování ostrov získal v souvislosti s bílými skálami na jihu ostrova. Lefkada je místem, kde se nacházejí nádherné pláže, a to jak písčité, tak i kamenité, které k odpočinku lákají turisty z celého světa.

Hlavním jádrem ostrova je Lefkada, stejnojmenné hlavní město, ve kterém se nachází například klášter Panaga Faneromen, obestřený tajemnými řeckými pověstmi.

Zakynthos, útočiště mořských želv

Kromě nádherných pláží a křišťálových vod se Zakynthos proslavil výskytem mořských želv Caretta Caretta. Pláž Laganas se stala oblíbeným místem, kam se želvy každoročně vrací, aby zde nakladly svá vajíčka.

Pláž Navagio
Pláž Navagio

Další turistickou raritou je vrak lodi nacházející se na pláži Navagio. Tato loď prý patřila pirátům, kteří pašovali alkohol a cigarety, během velké bouře však kapitán ztratil nad řízením lodi kontrolu a ztroskotal na místě, které dnes patří k nejvýraznějším řeckým symbolům. Stejně tak svojí krásou cestovatelé lákají Modré jeskyně, které svým zbarvením doslova září.

Kykladské ostrovy

Kykladské ostrovy, zkráceně Kyklady, představují typická řecká zátiší v podobě bílých domků s modrými doplňky. Uvolněnou atmosféru Kykladů si můžete vychutnat v místní taverně či v kavárně se sklenkou originálního řeckého frappé v ruce.

Naxos, největší Kykladský ostrov

Tvrdí se, že právě na tomto ostrově se narodil bůh Dionýsos, mimo jiné patron vína, které se na ostrově hojně pěstuje. Historický nádech je podpořen ještě další ostrovní dominantou, kterou je nedostavěný Apollonův chrám. Kromě klidných pláží mohou turisté obdivovat krásná zákoutí roztroušených vesniček anebo se vydat na obhlídku do místního přístavu.

Mykonos, centrum nočního života

Romantický Mykonos je tvořený velkým počtem zátok, které zaručují poklidné koupání ve vlnách Egejského moře. Večer se však poklidný Mykonos promění v bujaré centrum nočního života, ve kterém se tancem a drinky rozhodně nešetří.

Mykonos - větrnné mlýny
Mykonos - větrnné mlýny

Bohatá je i místní historie, kterou turisté nejlépe poznají během návštěvy místního archeologického naleziště. Po celém ostrově jsou rozseté zachovalé větrné mlýny, které se staly jedním z hlavních fotografických lákadel celého ostrova.

Santorini, nejvíce fotogenický Kykladský ostrov

Bílo-modré domky rozseté po vulkanických útesech lákají fotografy z celého světa. Pochutnat si zde návštěvníci mohou na místních vínech a v případě většího zájmu dokonce navštívit vinařské muzeum.

Santorini
Santorini

Úchvatné výhledy na přilehlé okolí nabízí velké množství taveren, kaváren a lokálních barů. Samozřejmostí jsou i udržované pláže, z nichž jednou z nejoblíbenějších je pláž Perissa, která je obklopena řeckými restauracemi.

Severní egejské ostrovy

Severní egejské ostrovy jsou tvořeny menšími, malebnými ostrůvky, které jsou téměř nepoznamenané turistickým ruchem. Mezi ty nejznámější oblasti patří ostrov Lesbos, Limnos a Thassos.

Lesbos, ráj svobody a kvalitního jídla

Ostrov Lesbos byl místem, kde pobývala básnířka Sapfó, o které se tvrdilo, že má s ženami více než jen přátelský poměr. Odtud pak vzniklo označení pro homosexuálně orientované ženy, které mají ostrov Lesbos jako svůj symbol.

Pochutnat si zde můžete především na sardinkách, jejichž výlov je jedním z hlavních zdrojů příjmů. Na své si zde přijdou jak milovníci kvalitní gastronomie, tak i vášniví objevovatelé historických tajů nebo tací, kteří si chtějí zkrátka jenom odpočinout na pláži.

Limnos, poklidná, turisticky nenarušená destinace

Návštěvníky na ostrově Limnos přivítají písčité pláže obklopující malebné zátoky. Jedná se o jednu z mála řeckých zemí, na které se nenacházejí optimální podmínky pro pěstování oliv. Místo těch se tu však hojně pěstuje vinná réva, ze které se následně vyrábí lokální víno. Dalšími pochutinami, které na ostrově vznikají, jsou med a sýr. Obdivovat se tu mimo jiné dá bohatá fauna i flora.

Thassos, Perla Egejského moře

Označení „Perla Egejského moře“ si Thassos vysloužil především velkým množstvím zeleně, klidnými plážemi a romantickými zákoutími. Klášter Archanděla Michaela, který se tyčí na skále, je opředen pověstí, která tvrdí, že se zde ukrývá část kříže, na němž byl ukřižovaný Kristus.

Klášter Archanděla Michaela
Klášter Archanděla Michaela

Oblíbeným místem je i přírodní bazén Giola, kterému se přezdívá Diovo oko. Jedná se jak o fotogenické místo, tak o zdroj originálního zážitku.

Více informací: Thassos: Smaragdový ostrov bájných Sirén

Dodekanéské ostrovy

Dodekanéské ostrovy, zkráceně Dodekany, se skládají z přibližně 100 ostrůvků, z nichž jsou nejvýraznější Kos, Rhodos a Samos. Jelikož se Dodekany nacházejí blízko tureckého pobřeží, je tu znatelný vliv Turků.

Kos, ostrov dýchající historií

Kosu se občas přezdívá Hippokratův ostrov, a to proto, že se zde jeden z nejslavnějších starověkých lékařů narodil. Celý ostrov je napříč protkaný zajímavými historickými místy, mezi která se řadí například pozůstatky starověkého léčebného chrámu, římské divadlo anebo hrad Neratzia.

Kromě pamětihodností Kos nabízí bohatou gastronomii a turisty oblíbená plážová letoviska. Po horkém dni se můžete zchladit místním skořicovým drinkem, nazývaným kanelada.

Rhodos, kombinace těch nejlepších řeckých míst

Rhodos je ostrovem, který nabízí od všeho něco. Můžete se vydat na horskou túru, prohlédnout si rozsáhlé olivové a vinné plantáže nebo se vykoupat v průzračných vodách. Stejně tak se tu nachází spousta antických památek, mezi nimiž se vyjímají křižácké hrady.

Rhodos má spousta antických památek
Rhodos má spousta antických památek

Jedná se o ideální místo pro vášnivé turisty, rodiny s dětmi i o skvělou lokalitu pro odpočinkovou dovolenou. Chybět nesmí ani proslulá řecká gastronomie v podobě tradičních pokrmů, jako jsou souvlaki nebo tzatziki.

Samos, kouzelné místo plné zeleně

Tvrdí se, že ostrov Samos patří k těm vůbec nejzelenějším řeckým ostrovům. Místní podnebí je ideální pro zemědělství, a tak se citrony, mandle nebo fíky vypěstované na Samu exportují i do zahraničí.

Ostrov je rodištěm Pythagora, slavného řeckého matematika a filozofa, podle kterého se pojmenoval i místní přístav. Dominantou je mimo jiné chrám Heraion, který je zasvěcený bohyni Héře, podle mytologických pramenů se zde bohyně totiž narodila.

Kréta, bájný ostrov se skvělou atmosférou

Kréta je největším řeckým ostrovem, který z jedné strany omývá Egejské moře a z té druhé Středozemní. Stejně tak rozmanité jsou i hlavní turistické cíle, které se zde nacházejí. Za zmínku rozhodně stojí Heraklion, hlavní město, ve kterém se mohou turisté vydat po stopách krétské historie.

Taktéž se Kréta může pyšnit pohádkovými plážemi, bohatým kulturním vyžitím, rozmanitou přírodou a výtečnou řeckou kuchyní. Na ostrově se zalíbilo i nejstaršímu olivovníku, který tu stojí již několik tisíc let.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!