Santorini: Pohádkový ostrov proslulý výhledy a kvalitním vínem

Málokteré místo v sobě ukrývá tak romantického ducha jako právě řecký ostrov Santorini. Ztraťte se na chvíli ve spletitých uličkách mezi tradičními bílými domky nebo si vychutnejte sklenku vína na některé z vyhlášených pláží.

Sopečný ostrov Santorini je jedním z nejznámějších ostrovů v Řecku díky své kaldeře, která byla vytvořena po erupci sopky. Kaldera je oblast, která se nachází v centru ostrova a nabízí nádherné výhledy na Egejské moře a okolní ostrovy, kde si při západu slunce připadáte jako v jiném světě. Typickým poznávacím znakem jsou bílé domy s modrými střechami a najdete je ve většině měst a vesnic.

Turistická sezóna na Santorini začíná v květnu a trvá až do října.

Střípky z historie

Ostrov Santorini, kterému se taktéž přezdívá Théra, pod nánosy sopečného popelu ukrývá bohatou historii. Podle dochovaných důkazu se předpokládá, že k prvnímu obydlení tohoto řeckého ostrova došlo již 7 000 let před naším letopočtem. Důležitý historický milník nastal dvě tisíciletí před naším letopočtem, a to erupcí sopky Théry.

Nyní se jedná o vyhledávanou turistickou destinaci, k jejíž popularitě přispěla i zmiňovaná erupce, která formovala celý ostrov a díky které se na spoustě místních pláží nachází černý nebo červený písek. V kontrastu s tyrkysově modrou vodou se jedná o kouzelný pohled, který láká fotografy z celého světa.

Jedinečné je Santorini i vyžitím, které návštěvníkům nabízí. Kromě oslnivých pláží turisté vyhledávají historické památky, vychutnávají si tradiční kuchyni v místních tavernách nebo zkouší některý z oblíbených vodních sportů.

Pláže a ubytování

Ostrov Santorini nabízí unikátní pláže, které se pyšní průzračnou vodu a obvykle i sociálním zázemím v podobě toalet, sprch, slunečníků s lehátky k pronajmutí a možnostmi občerstvení kolem. Jaké místní pláže patří k těm nejvyhledávanějším a kde se ubytovat, abyste je měli co nejblíže?

Přečtěte si také: Řecký ráj: Výběr nejlepších hotelů

Pláž Perissa

Oblíbená je pláž Perissa mezi rodinami s dětmi, které ocení pozvolný vstup do vody. To však není jediné, co tato pláž s černým vulkanickým pískem nabídne. Dovolenou si tu zpestřete vyzkoušením jízdy na kajaku nebo windsurfingem.

Pláž Perissa s černým vulkanickým pískem
Pláž Perissa s černým vulkanickým pískem

Síly se dají doplnit buď v některém z mnoha plážových barů a taveren, anebo se rovnou ubytujte v přilehlém hotelu Veggera, který nabízí stylové ubytování v tradičních bílých bungalovech. Součástí pobytu je i chutná snídaně, po níž se můžete jít osvěžit do průzračných vod moře.

Oblíbeným výletem v okolí je pak archeologické naleziště nacházející se na vrcholu skály.

Pláž Red beach

Na jihozápadě ostrova, u vesničky Akrotiri, se nachází další ojedinělá pláž, která je trefně pojmenovaná „Red”, a to kvůli červenému vulkanickému písku, který ji pokrývá. Pláž je přístupná po krátké stezce vedoucí mezi útesy, se zvýšenou opatrností ji však zvládnou zdolat i rodiny s dětmi. Během cesty budete mít načervenalou pláž jako na dlani, proto si s sebou kromě opalovacího krému a dostatku tekutin nezapomeňte vzít ani foťák.

Pláž Red Beach
Pláž Red Beach

Díky křišťálově čisté vodě jsou tu ideální podmínky pro šnorchlování a objevování podmořského života. U pláže se kromě barů a restaurací nachází také oblíbený hotel Akrotiri izolovaný od okolního hluku. Bohatá snídaně s výhledem na poklidné moře je samozřejmostí!

Pláž Kamari

Kombinace černého vulkanického písku společně s mořem ohlazenými oblázky si vysloužila přední místo v žebříčku oblíbenosti pláží na Santorini. Jakmile vás omrzí odpočinek na lehátku, vydejte se na vyhlášené řecké frappé do některého z místních podniků a užijte si odtud výhled na pohoří, které se tyčí nad pláží. Milovníci dobrodružství pak určitě ocení i možnost vyzkoušení vodních sportů, mezi nimiž nechybí jízda na vodním skútru a potápění.

Pláž Kamari
Pláž Kamari

Skvělé ubytování v blízkosti pláže Kamari představuje tříhvězdičkový hotel Acqua Vatos, který působí velmi rodinným dojmem. Kromě jedné z nejkrásnějších pláží na Santorini se u ubytování nachází různé obchody i restaurace, nouze o zábavu tu tak určitě nebude.

Pláž Vlychada

Poklidnou atmosférou a scenérií bílých útesů se může pochlubit pláž Vlychada, která mezi turisty, na rozdíl od výše zmíněných, není tak známá. To však neznamená, že se při její návštěvě budete nudit, ba naopak. Průzračná voda je ideální pro šnorchlování a potápění se, po kterém, když vám vyhládne, můžete síly doplnit v lokálních tavernách kolem.

Jelikož se jedná o oblázkovou pláž, opět vulkanického původu, vyplatí se si s sebou přibalit boty do vody. Doslova pohádkovou dovolenou si vykouzlíte ubytováním se v luxusním hotelu Notos Therme, který nejen, že leží jen pár kroků od pláže, ale ještě navíc nabízí výhodnou lokalitu pro prozkoumání místního přístavu. Některé pokoje mají dokonce soukromý bazén.

Pláž Ammoudi

Nedaleko městečka Oia, v malebné zátoce, leží pláž Ammoudi, která je vhodným místem pro relaxaci a opalování se. Jakmile vás lenošení přestane bavit, vydejte se prozkoumat rybářskou vesnici s typickou řeckou architekturou, kde máte možnost vychutnat si speciality místní kuchyně společně s čerstvými rybami.

Pláž Ammoudi
Pláž Ammoudi

V blízkosti pláže s křišťálově modrou vodou leží designový hotel Finikia Memories, který návštěvníky učaruje nejen svým vzhledem, ale také výtečným jídlem a oslnivými výhledy na okolí.

Co navštívit na Santorini

Pro ty, kteří nechtějí strávit celý svůj pobyt odpočinkovými aktivitami doplněnými ochutnávkou vyhlášené místní kuchyně, Santorini nabízí spoustu turistických cílů. Vydejte se na procházku a prozkoumejte historii nebo přírodní krásy, které tento řecký ostrov ukrývá.

Archeologické naleziště Akrotiri

Unikátní náhled do řecké historie představuje archeologické naleziště Akrotiri, kde máte možnost prohlédnout si zbytky starověké minojské osady, která byla zničena erupcí sopky před více než 3 500 lety. V minulosti se jednalo o významné obchodní centrum, které bylo obydlené od neolitu až do doby bronzové. K nalezení osady došlo úplnou náhodou v 17. století, během vykopávek kanálu.

Archeologické naleziště Akrotiri
Archeologické naleziště Akrotiri

Dnes mají návštěvníci jedinečnou možnost prohlédnout si zbytky náměstí a domů, a to dokonce společně s keramikou nebo sochami, které zde byly objeveny. Vstupenky je možné zakoupit na místě nebo předem online. Doporučujeme se sem vydat v dopoledních hodinách, kdy ještě není takové horko.

Město Fira s vyhlídkami na moře a sopku

Hlavní město ostrova, Fira, nabízí spoustu historických zastávek, které byste při své návštěvě neměli vynechat. Nejvýznamnější stavbou je katedrála sv. Jana Křtitele, která vaši pozornost upoutá už proto, že na rozdíl od sousedních budov je nezvykle zbarvená do pískovcové barvy. Jedním z nejoblíbenějších cílů v hlavním městě je pevnost Fira nacházející se na kopci, odkud se nabízí panoramatický výhled na město. Pro ještě větší zážitek sem doporučujeme zajít při západu slunce.

Pohled na město Fira
Pohled na město Fira

Před spalujícími slunečními paprsky během dne utečte do muzea prehistorie Firy, kde jsou vystavené důležité řecké artefakty. Zajímavostí je, že se muzeum nachází v přestavěných prostorách kláštera. V neposlední řadě se vyplatí vyhradit si čas na Kalderu, oblast údolí, která opět nabízí nádherné výhledy na sopku a na moře. Znamenité výhledy si užijete i při cestě lanovkou z přístavu na kopec Fira.

Klášter Profitis Ilias

Zajímavá je poloha klášteru Profitis Ilias, jelikož se nachází na nejvyšším bodě Santorini, tedy zhruba 560 metrů nad mořem. Spoustu lidí tak spíše než samotný klášter přiláká výhled na okolí, který se odtud nabízí. Vystavěný byl klášter již v roce 1711, dnes je tu možné obdivovat podobu klášteru z 19. století a až 200 let staré fresky uvnitř. V místní knihovně se nachází unikátní rukopisy a ručně vázané knihy. Odpočinout si po výšlapu na kopec můžete v přilehlých zahradách, z nichž je taktéž výhled na Santorini.

Klášter produkuje i své vlastní víno, můžete si ho vychutnat v klášterní kavárně. Samotné vinařství se nachází na svazích sopky a specializuje se na pěstování odrůd:

  • Assyrtiko,
  • Athiri,
  • Aidani,
  • Mandelaria,
  • Mavrotragano

Tyto odrůdy jsou typicky používané na výrobu vína na Santorini.

Je třeba poznamenat, že vína ze Santorini jsou mezi nejlepšími vínami v Řecku a mají unikátní chuť a aroma díky použití místních odrůd hroznů a specifických klimatických podmínek ostrova. Proto je návštěva klášterního vinařství nejenom skvělou příležitostí k ochutnání vynikajícího vína, ale i k objevení zvláštností výroby vína na Santorini.

Vesnice Oia s nádhernými západy slunce

Další malebné místo představuje vesnice Oia na severu ostrova. Pořídit se tu dají jedny z nejhezčích fotografií z celého ostrova, ať už se zaměříte na bílé domky s charakteristickými modrými střechami nebo na okouzlující výhledy na moře. Taktéž si tu v některé z lokálních hospůdek při sklence vyhlášeného vína můžete vychutnat jedny z nejkrásnějších západů slunce v celém Řecku.

Vesnice Oia
Vesnice Oia

Během dne se osvěžte zmrzlinou, originálním řeckým frappé nebo se zatoulejte ve spleti obchůdků nabízejících zejména tradiční řecké suvenýry. Doporučenými zastávkami jsou také katedrála sv. Jiří a muzeum námořní historie.

Další tipy na výlet

Pokud vám během pobytu zbude chvilka času, vyplnit ji můžete ochutnávkou na Santorini produkovaných vín nebo třeba lodním výletem na blízký ostrůvek Thirassia, který je proslulý zejména čistými, krásnými plážemi. Obecně jsou lodní výlety v oblasti Santorini velmi oblíbené, některé jsou dokonce spojené se šnorchlováním a potápěním. Kouzelné jsou i menší kostelíky a hrady rozmístěné napříč ostrovem.

Doprava na ostrově

Většina turistů si ráda najímá na prozkoumání ostrova auto, skútr nebo čtyřkolku. Je možné, že některé úzké silnice mohou být přetížené a místy nebezpečné pro řízení, takže je důležité být opatrný a dodržovat dopravní značení.

Čtyřkolka k pronajmutí
Čtyřkolka k pronajmutí

Pokud si na něco takového netroufnete, můžete využít autobusovou dopravu, která jezdí pravidelně, hlavně v období turistické sezóny a jedná se o levnou alternativu. Další možností je využití taxi služeb, kde si ovšem budete muset sáhnout hlouběji do kapsy a nebo lodní dopravy k prozkoumání okolních ostrovů.

Na co si dát pozor?

Rozhodnete-li se svoji dovolenou na Santorini strávit aktivně, bude se vám hodit buď kvalitní obuv nebo zvažte zapůjčení auta, veřejná doprava tu pokrývá jen malou část ostrova. Nezapomeňte si také při návštěvě kostelů nebo jiných nábožensky významných míst zakrýt ramena a kolena.

Obecně je Santorini skvělou letní destinací, a to pro všechny věkové kategorie.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!