Důležité rady a tipy na cestu do Egypta
(naposledy upraveno 19.3. 2024)

Právě plánujete příští dovolenou a zaujal vás Egypt? Není divu – jde o pravý turistický skvost. Neznalost místních poměrů však může vyjít draho. Proto přinášíme přehled nejdůležitějších informací.

Neotřelá kultura a architektonické skvosty dělají z Egypta ideální cíl nejen pro milovníky historie. Najdete tady osvědčené šnorchlovací lokality, krásné pláže, nespočet orientálních trhů, navíc se zbožím za „hubičku“. A to hlavní – čeká tu na vás příjemné klima po celý rok. Pokud vás Egypt zaujal, jistě nebude na škodu proniknout do jeho tajů hlouběji a získat praktické informace, bez kterých se na cestě „za pyramidami“ neobejdete.

Umístění a poloha

Egypt se nachází v severovýchodní části Afriky mezi Izraelem, Súdánem a Libyí. Ze severní strany ho omílá Středozemní moře, od Saudské Arábie ho pak na východu odděluje Rudé moře. Hlavním městem je Káhira.

Mezi pozoruhodné fakty patří, že Egypt se rozprostírá na ploše větší jak 1 000 000 km2. Čistě pro zajímavost, abychom dosáhli stejné rozlohy, museli bychom spojit dohromady Českou republiku, Polsko, Slovensko, Rakousko, Německo, Slovinsko a Maďarsko.

Egyptská vlajka
Egyptská vlajka

Časový posun? Vlastně žádný.

Pokud si nechcete dovolenou znepříjemňovat velkým časovým posunem, pak se na Egypt můžete spolehnout. Časový rozdíl v zimě totiž činí pouhou hodinu. A v létě? Dokonce žádný.

Přečtěte si také: Nejlepší hotely v Egyptě s all inclusive stravováním

Kdy vyrazit: Příjemné klima po celý rok

Podle toho, jaký je účel vaší cesty, se bude lišit nejen obsah vašich zavazadel, ale také vhodná doba vašeho odletu.

Pokud vyrážíte za poznáním a plánujete brouzdat zejména po pyramidách, ideální dobou k návštěvě pro vás bude období od listopadu do března. V té době v Egyptě panuje chladné počasí a teploty očekávejte v rozmezí 23-26 °C. Pokud byste chtěli alespoň pár dnů strávit na pláži, neochudíte se ani o to – v listopadu se teplota vody pohybuje okolo 25 °C, postupně klesá na 21 °C.

V Egyptě panuje teplé klima po celý rok
V Egyptě panuje teplé klima po celý rok

Těšíte se hlavně na šnorchlování a vodní sporty? Pak jeďte v létě – teplota vzduchu sice atakuje nepředstavitelných 40 °C, teplota vody má však příjemných 26-28 °C. Nic tak nebrání tomu, abyste pozorovali podmořský život třeba celé hodiny.

Teplota moře v Egyptě

Teplota moře je po celý rok vhodná ke koupání, prohlédněte si tabulku průměrných teplot:

leden-březen duben-červen červenec-září říjen-prosinec
23°C 25°C 27°C 25°C

Rádi se potápíte? Přečtěte si náš článek - Nejlepší lokality na potápění a šnorchlování v Egyptě!

Víza a režimy vstupu: Pozor na cílovou destinaci

Vízová povinnost se v Egyptě může na první pohled zdát lehce komplikovaná – ne v celé zemi totiž platí stejné podmínky.

Pokud se budete pohybovat pouze na Sinajském poloostrově a váš pobyt nepřekročí 14 dnů, pak se obejdete bez víz. Jedná se například o letoviska Sharm el Sheikh, Taba, Dahab a Nuweiba.

Ovšem pozor – pokud byste snad v rámci vaší dovolené plánovali výlet mimo tento poloostrov, byť na jeden den, pak se již vyřizování víz nevyhnete. Pozor, vízum musí zakoupit každý, bez ohledu na věk!

Jaká koupit víza a kolik to stojí

Vízum do Egypta můžete pořídit ve dvou variantách:

 1. Pro jednorázový vstup až na 30 dní pobytu.
 2. Pro vícerázový vstup s platností 60 dní pobytu.

Vízum můžete získat několika způsoby, nejlevnější varianta je nákup na letišti v Egyptě, kde cena jednorázového víza je 25 $. Platit můžete i v EURO, ale cena je také 25 €. Tato možnost se při aktuálních kurzech vyplatí méně.

Další možností nákupu víza je online. Na oficiálních stránkách: https://visa2egypt.gov.eg/eVisa/Home, kde je cena stejná jako na letišti v Egyptě.

Pokud nabízí víza cestovní kancelář přímo k zájezdu, máte to bez práce, zde si ovšem lehce připlatíte. Asi časově nejnáročnější je nákup na ambasádě v Praze.

Co se týče cestovních dokladů, je nutné, aby platnost pasu byla ještě minimálně 6 měsíců po odjezdu z Egypta. Bez splnění této podmínky je letecká společnost oprávněna nepustit vás na palubu letadla.

Dejte si pozor na obsah zavazadel

Nejen při balení kufrů před cestou do Egypta, ale také při kupování suvenýrů byste měli věnovat pozornost restriktivním omezením týkající se dovozu a vývozu.

Při cestě do Egypta si musíte odpustit potraviny, alkohol, pornografii a zbraně. Pokud se neobejdete bez oblíbené značky cigaret, nezapomeňte, že si smíte vzít pouze 200 ks. Zákaz vývozu se týká i nezpracovaného zlata, uměleckých památek, mušlí a korálů a také materiálů, které propagují jinou než islámskou víru.

Co se týče vývozu, buďte opatrní zejména u alkoholu a tabáku, v jejichž případě se sleduje celková cena a také množství. Podrobnosti naleznete na stránkách ministerstva zahraničí, kde najdete pravidelně aktualizované údaje.

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, ovšem v turistických destinacích si vystačíte i s angličtinou nebo francouzštinou.

Arabsky Česky
Misa ´l-chér Dobrý den
Šukran Děkuji
Maa´ssaláma Na shledanou
Ahlan Ahoj
La Ne
Ajwa Ano
Lau samaht/Lau samahti(žena) Prosím
Aná ásif/Asfa (žena) Promiňte

Peníze a měna

Chápeme, že chuť po všech krásách, které Egypt nabízí, je silná, po příletu však ještě zkuste svůj apetit zkrotit. Vaše první kroky by neměly směřovat nikam jinam než do směnárny - v České republice totiž místní měna (1 Egyptská libra EGP) není k mání. Mějte tak připraveny dolary, eura nebo britské libry. Deset českých korun odpovídá zhruba 8 egyptským librám.

Nejlepší kurz očekávejte v bankách, naopak se snažte vyhnout pouličním směnárnám dostupných například na tržištích. Možný je také výběr z bankomatu, nevyhnete se však poplatku ve výši 80-170 Kč.

Smlouvání – otázka nejen financí, ale i cti

Pokud mluvíme o Egyptské kultuře, nemůžeme nezmínit tradici smlouvání. Smlouvá se vždy a (téměř) všude a je nutné nejen z hlediska zabránění předčasnému stop stavu vaší peněženky, ale Egypťané jej berou také jako hru a projev slušnosti.

Při smlouvání navrhněte cenu klidně až o 2/3 nižší. Pravděpodobně se tak dostanete na férovou částku, která činí 50-70 % původní ceny.

A zlaté pravidlo chytrého zákazníka? Nedávejte příliš najevo, že se vám vámi vyhlídnutý předmět zamlouvá.

Smlouvání v Egyptě
Smlouvání v Egyptě

Přestože některým turistům přijde toto dohadování až otravné, zkuste jej brát jako zábavu. A kdo ví, třeba se vám tato soutěž o nejnižší cenu zalíbí – pocit vítězství je totiž sladký.

Bakšiš: neoddělitelná součást egyptských kapes

Co byste řekli tomu, že byste dostali zaplaceno za to, že někomu poradíte cestu nebo ho vyvezete výtahem do druhého patra? Docela sladká představa, no ne? V Egyptě běžná věc.

Bakšiš se vyplácí za všelicos – nechává se na pokoji za úklid, odměňuje se tak souhlas Egypťana k vyfotografování, vyžaduje se za pomoc se zavazadly... A bohužel – najdou se i takoví, kteří toho využívají a občas vám tak nezbyde nic jiného, než zaplatit i za služby, které jste nechtěli.

Možná namítnete, že se jedná o vykořisťování turistů. Jenže myslete na to, že takzvaný bakšiš tvoří součást příjmu pomocného personálu a nejenže je vyplacení bakšiše slušností, ale také téměř povinností. Funguje totiž stejně jako spropitné – nechat si vrátit peníze do posledního halíře se zkrátka a dobře nesluší.

Proto u sebe mějte vždy připraveny drobné. Je totiž velmi nepříjemné bakšiš nevyplatit nebo naopak – vyplatit až příliš.

Zdravotní rizika

Pokud byste rádi využili last minute nabídky, jistě vás potěší, že nemusíte na poslední chvíli obíhat doktory kvůli povinnému očkování. Nicméně, měli byste zvážit vakcinaci proti hematitidě typu A a břišnímu tyfu. Pokud plánujete pohyb v přírodě, kde byste mohli přijít do styku se zvířaty, popřemýšlejte také o očkování proti vzteklině.

V souvislosti se zdravotními riziky nikdy nepijte vodu z kohoutku. Vyhněte se také ovoci, které se prodává již nakrájené, nebo nemáte možnost ho omýt.

Faraonova pomsta – úskalí všech západních turistů

Mezi stinné stránky pobytu v Egyptě patří tzv. Faraonova pomsta, pod kterou se neskrývá nic jiného než průjmové onemocnění, které postihne v průběhu pobytu téměř každého. Příčinou jsou zcela odlišné bakterie, než se kterými běžně přicházíme do styku.

Faraonova pomsta
Faraonova pomsta

Jako prevenci mnozí doporučují vypít každé ráno na lačný žaludek jeden panák slivovice. O 100% řešení však nemůže být řeč, nezbývá tak nic jiného, než si v případě podlehnutí „Faraonovi“ skočit do lékárny. Doporučujeme kupovat léčivo až na místě – české preparáty jako například Endiaron často nejsou v tomto případě dostatečně účinné. Pokud se vydáte do egyptské lékárny, ptejte se po lécích s názvy Drotazide, Antinal nebo Diax.

Náboženství: Převážně islámská víra

Velkou roli v egyptské kultuře hraje náboženství, přičemž 94 % Egypťanů vyznává islámskou víru. Přestože jde o vyznání s pevně stanovenými pravidly a nemalým počtem restrikcí, pokud se budete pohybovat výhradně v turistických lokalitách, nemusíte si s těmito omezeními lámat hlavu.

I přesto je však na místě dodržovat několik základních principů:

 1. Chodit na pláž v plavkách není nic neobvyklého. Pokud však jdete do obchodu či restaurace, byť v bezprostřední blízkosti pláže, je lepší v rámci slušnosti přes sebe alespoň něco přehodit.
 2. Ve veřejných prostorech hotelu je většinou zakázán pohyb v plavkách a do jídelny se zvykne nosit slušné oblečení. Vždy však závisí na konkrétním typu hotelu.
 3. Pokud vyjedete mimo turistická letoviska, zejména ženy by měly myslet na zahalená ramena a nohy (alespoň po kolena). Předejdete tak neuctivému pokřikování ze strany pohoršených Egypťanů.
 4. Vyznavači islámské víry mají zakázáno konzumovat alkohol, v turistických destinacích je však běžně dostupný. Snažte se ve společnosti Egypťanů popíjení alkoholu omezit - mohli by to totiž snadno brát jako provokaci.
Mešita Muhammada Alího v Káhiře
Mešita Muhammada Alího v Káhiře

Doprava

Městská hromadná doprava

Ve městech nejčastěji narazíte na minibusy – cena za jednu jízdu se pohybuje kolem 7 Kč, v Káhiře oceníte metro. Ve větších městech je doprava srovnatelná s tou pražskou, spoje jezdí každých pár minut. Počítejte s tím, že doprava minibusy a autobusy je pro zahraničního turistu, neznalého místních poměrů a jazyka, velmi chaotická.

Typickým autobusem je shuttle bus, který jezdí kyvadlově mezi dvěma místy. Má určené zastávky, ale pokud má volné místo, zastaví komukoliv na mávnutí. Autobusová doprava je nejlevnější, městské linky jsou však staré a nepohodlné. Platí se při výstupu.

Při cestě minibusy mějte připraveny vždy drobné. Je možné, že jinak vám řidič autobusu nebude mít, jak vydat.

Nejběžnější způsob dopravy je taxi, pro odvážné půjčení auta

Městská hromadná doprava je kromě metra nepřehledná a dostat se kamkoliv je pro Evropana hra o nervy. Pokud si chcete odpustit dobrodružný zážitek, volte taxi. To vám přistaví kdykoliv na něj mávnete. Existují dva typy:

 • sdílené taxi – taxi využívá více osob a řidič většinou čeká, až se zaplní všechna místa;
 • soukromé taxi – soukromé taxi máte k dispozici jen vy, ovšem za vyšší cenu než taxi sdílené.
Taxi v Egyptě
Taxi v Egyptě

Cíl cesty je dobré vykomunikovat s mapou v ruce abyste měli jistotu, že vám řidič porozuměl. Cenu dohodněte vždy předem, bakšiš se většinou nedává. Pokud víte, že vás čeká den nabitý poznáváním památek, zvažte sjednání taxi na celý den. Zaveze vás přesně tam, kam chcete a počká, než se z prohlídky vrátíte.

Možností je i pronájem auta, vzhledem k hustému silničnímu provozu a typickému africkému stylu řízení „troubím, jedu“ zvažte, zda máte na řízení v Egyptě dostatek řidičských zkušeností a odvahy. Pokud se rozhodnete pro půjčení auta, mějte u sebe kopii pasu a mezinárodní řidičský průkaz. Bude po vás požadováno i složení garance za zapůjčené vozidlo.

Při řízení se doporučuje striktně dodržovat dopravní předpisy: v obci je maximální povolená rychlost 30 km/h, mimo obec 60 km/h, na silnici 100 km/h. Jezdí se vlevo. Zvlášť obezřetní buďte při jízdě v noci – Egypťané se neobtěžují používat světla.

Dálková doprava

 1. Na delší trasy se vyplatí využít vnitrostátních letů. Operuje zde státní přepravce Egypt Air. Letenku je nutné rezervovat předem.
 2. Egyptem protéká druhá nejdelší řeka na světě Nil, proto zde lodní doprava hraje významnou roli. V Káhiře jsou lodě využívány i jako součást městské hromadné dopravy.
 3. Železniční doprava je rozsáhlá a představuje nejpohodlnější a nejspolehlivější způsob dopravy. Můžete si vybrat ze 3 tříd kvality. Doporučujeme využívat první nebo druhou třídu. Vlakové spoje a ceny zjistíte na www.enr.gov.eg.
 4. Na dálkové trasy můžete využít i dálkové autobusy, které jsou klimatizované a poměrně pohodlné. Jsou ideální pro frekventované trasy jako například na cestu mezi Káhirou a Alexandrií.

Typická jídla a nápoje: Egyptská kuchyně potěší milovníky sladkého i masožravce

Pokud byste si měli představit zemi ráj kulinářských specialit, Egypt vás jako první asi nenapadne. I přesto má ale egyptská kuchyně mnoho příznivců. Co vás pod pokličkami egyptských hrnců (ne)čeká?

Egyptská kuchyně
Egyptská kuchyně

Zapovězený alkohol a nečisté vepřové

Vzhledem k tomu, že Egypt je muslimskou zemí, nekonzumuje se zde vepřové ani alkohol. Vztah k alkoholu je ale sporný – ortodoxní muslimové se mu vyhýbají obloukem, ti umírnění si s jeho konzumací hlavu příliš nelámou. Alkohol ale popíjejí pouze doma a nikde se tím nechlubí.

Nemusíte se ale děsit, o večerní drinky ochuzeni nebudete – alespoň ne mezi branami hotelových resortů a v turistických restauracích. Ty žijí svým vlastním životem a turistům vycházejí vstříc nezávisle na místních zvycích.

Maso na všechny způsoby, luštěniny a arabský chléb

Typická snídaně se skládá z vajíček či výběru sýrů, možná vás lehce překvapí fazole či nakládaná zelenina. K obědu se jako první chod podávají oblíbené zeleninové, čočkové či rybí polévky, v rámci druhého chodu se nejčastěji setkáte s grilovaným kuřecím masem, ke kterému se podává rýže nebo arabský chléb aysh.

Večeře se od obědů moc neliší, vybírat můžete z různých druhů kořeněného masa (gyros, falafel – kořeněné karbanátky z cizrny, kebab – kousky grilovaného masa na špejli, kofta – smažené pikantní kuličky z jehněčího masa) nebo ryb.

Falafel – kořeněné karbanátky z cizrny
Falafel – kořeněné karbanátky z cizrny

Sladké pochoutky, aromatická káva a čaj

Po veřeči se servíruje dezert v podobě čerstvého či sušeného ovoce, nebo moučník. Zde si přijdou na své opravdoví milovníci sladkého – dezerty bývají na naše chutě často až přeslazené. Typickým moučníkem je machallabiyya – sladký rýžový pudink s pistáciemi, kanafa – dezert z proužků smaženého těsta plněný ořechy, masem či ovocem.

Národním dezertem je umm ali – rozinkový koláč namočený v mléce. Sladká chuť vás možná překvapí i tam, kde byste ji nečekali – například u většiny druhů pečiva.

Egypťané milují kávu i čaj. Kávu jsou zvyklí podávat s malým množstvím vody (60 ml) a podle toho, kolik káva obsahuje cukru, se rozlišují následující druhy kávy:

 • Sada – Káva bez cukru;
 • Ar-riha – Obsahuje půl lžičky cukru;
 • Mazbut – Pro Egypťany takzvaná „pravá káva“, je tvořena stejným množstvím kávy a cukru;
 • Zivada – Zdejší preferovaný druh kávy, obsahuje 2 lžičky cukru na šálek.
Káva je v Egyptě velmi populární nápoj
Káva je v Egyptě velmi populární nápoj

Tradičním druhem čaje je Kardake, který je vyráběn ze sušených okvětních lístků ibišku a slazen tamarindovou šťávou získávanou z lusků stromu Tamarindu.

Turistické oblasti

Marsa Alam, výborné šnorchlování a potápění

Asi nejlepší oblastí pro cestovatele co hledají klid a přírodní krásu je Marsa Alam. Zatím ne tak zcela člověkem dotčené průzračné vody Rudého moře v okolí Marsa Alam jsou domovem bohatého podmořského života a úchvatných koralových útesů, což dělá z této oblasti ráj pro potápěče a šnorchlaře.

Kromě vodních aktivit nabízí oblast mnoho dobrodružných výletů za krásou egyptských památek, přírodních parků a dalších historicky zajímavých míst.

Přečtěte si také: Korálové útesy přímo před hotelem? Navštivte Marsa Alam

Největší turistická destinace, Hurghada

Další oblíbenou a zároveň i největší turistickou destinací v Egyptě je Hurghada. Bývalá rybářská vesnice se začátkem 80.let minulého století začala měnit v moderní turistické letovisko.

Část Hurghady
Část Hurghady

Hurghada nepředstavuje pouze pláže a moře. Město nabízí i bohaté kulturní a historické dědictví. Staré město (El Dahar) je domovem tradičních egyptských trhů (súků), kde můžete ochutnat místní kuchyni, nakupovat suvenýry a poznávat místní život. Pokud se zajímáte o histrorii, můžete navštívit památky, jako je pevnost El Gouna a Mešita Hurghada, které odrážejí bohatou historii této oblasti.

Sharm el Sheikh, bohatý podmořský život

Jedním z nejvýraznějších rysů Sharm El Sheikhu jsou zachovalé a úchvatné koralové útesy. Tyto koralové zahrady patří mezi nejlepší na světě a jsou domovem bohatého podmořského života, včetně různých druhů ryb, korálů a mořských želv. Návštěvníci mohou vyzkoušet i širokou škálu vodních sportů jako je windsurfing, kitesurfing nebo vodní lyžování.

V oblasti se nevyskytuje tolik písčitých pláží jako jinde v Egyptě. U hotelů je většinou vstup do moře možný pouze přes schůdky vedoucí do vody.

V Marsa Matrouh se ukrývá vzdálený Karibik

Jedno z nejnovějších egyptských letovisek ležící na severozápadním pobřeží Egypta. Tato malebná destinace je známa svými čistě bílým plážemi, kde si při troše představivosti připadáte jako v Karibiku.

Marsa Matrouh
Marsa Matrouh

Kromě pláží nabízí Marsa Matrouh i historické a kulturní zajímavosti. Město je bohaté na archeologické památky, jako jsou starověké římské a egyptské ruiny, představující pohled do minulosti této oblasti. Zdejší trhy a restaurace pak nabízejí možnost ochutnat tradiční egyptskou kuchyni a nakoupit místní suvenýry.

Přečtěte si také: Objevujeme Marsa Matrouh: Záblesk Karibiku na pobřeží Středozemního moře.

Pro dobrodružné povahy nabízí Marsa Matrouh možnost prozkoumat nedaleké pouště a oázy, stejně jako výlety do blízkých přírodních rezervací a chráněných oblastí.

Praktické informace

 • Ke spokojenému pobytu patří i taková maličkost jako jsou zásuvky. Kdo by totiž chtěl obětovat fotografie kvůli vybitému fotoaparátu? V případě Egypta se těmto úskalím vyhnete - zásuvky se tady sice od těch našich lehce liší, ve většině případů si však vystačíte se zástrčkou evropského typu. A kdyby tomu náhodou bylo jinak, adaptér můžete zakoupit na místě.
 • V Egyptě platí zákaz fotografování veškerých vojenských objektů, státních budov či příslušníků vojenské jednotky.
Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!