Objevujeme Marsa Matrouh: Záblesk Karibiku na pobřeží Středozemního moře

Malebné egyptské město Marsa Matrouh zve k objevování bohatých historických kořenů spojených s moderními radovánkami na pláži. Jedinečný charakter tohoto místa se projevuje i na přírodě kolem.

Ve srovnání s okolními plážovými letovisky představuje Marsa Matrouh oázu klidu, která si navíc ponechala svůj původní půvab, a to díky menšímu doteku cestovního ruchu. Kratší turistická sezóna ve srovnání s ostatními oblastmi Egypta zajišťuje, že zde můžete prožít klidné a autentické zážitky, které si s sebou domů odnesete jako nezapomenutelnou vzpomínku.

Díky přímým tříhodinovým letům je to ideální destinace i pro ty, kteří nemají rádi dlouhé cesty letadlem.

Oblasti se dokonce přezdívá egyptský Karibik, a to díky křišťálově čistým vodám, luxusním resortům a perfektně udržovaným plážím. Město se nachází v severozápadní části země, poblíž Alexandrie, druhého největšího egyptského města, a tak se jedná o skvělý výchozí bod odpočinkové i poznávací dovolené.

Přečtěte si také: Rady a tipy na cestu do Egypta

Střípky z historie

Vzhledem ke strategické poloze na severozápadním pobřeží Egypta se Marsa Matrouh v minulosti stala klíčovým přístavem pro obchodníky a námořníky putující přes Středozemní moře. Již ve starověku sloužila tato oblast jako důležitá základna pro poutníky směřující na jih Egypta nebo na sever do oblastí, jako je dnešní Libye a Tunisko.

Při prozkoumávání letoviska můžeme narazit na starověké pozůstatky, jako jsou hrobky, chrámy a pevnosti, které svědčí o bohaté minulosti této destinace, kterou ovlivňovaly různé kultury a mocnosti. Právě pro svoji blízkost k Alexandrii byla oblast také svědkem vojenských konfliktů a strategických událostí, zejména během druhé světové války, kdy se stala důležitým strategickým bodem.

V Marsa Matrouh nalezneme mnoho starověkých pozůstatků
V Marsa Matrouh nalezneme mnoho starověkých pozůstatků

Marsa Matrouh nabízí větší autenticitu Egypta než okolní oblasti, jelikož cestovní ruch zde teprve začíná a místní lidé ještě nejsou zcela zvyklí na nával turistů. Při procházení starobylými uličkami můžete cítit nádech minulosti a ocitnout se v místech, která sehrála klíčovou roli ve vývoji celého regionu.

Pláže a ubytování

V letovisku objevíme jak bohatou historii, tak také poklady, které nabízí současnost, mezi nimiž nechybí špičkové pláže a hotelové resorty. V tomto poklidném letovisku si mohou zákazníci užít zasloužené chvilky klidu, čisté pláže a azurovou vodu. Jaké pláže se rozhodně vyplatí navštívit?

Přečtěte si také: Elegance a pohodlí: Nejlepší hotely v Egyptě

Pláž Kleopatra je úzce spjatá s egyptskou historií

Pláž Kleopatra, pojmenovaná po královně Kleopatře, se řadí mezi nejkrásnější pláže této oblasti. Vyhlášená je pro svůj jemný zlatý písek a křišťálově čistou vodou s obvykle poklidnými vlnami, proto ji vyhledávají i rodiny s dětmi. Pláž Kleopatra nabízí nejen úchvatné panoramatické výhledy na moře, a to zejména během západu slunce, ale také nezapomenutelné zážitky.

Pláž Kleopatra
Pohled na pláž Kleopatra

Pláž je brána jako místo, kde podle pověsti královna Kleopatra a vojevůdce Marcus Antonius trávili své romantické chvíle. Dokonce tu je možnost navštívit Kleopatřiny lázně, tedy přírodní jezírko, díky kterému se královna udržovala v kondici. V okolí pláže se nachází řada vyhlášených hotelů, které vám nabídnou pohodlí a kvalitní služby.

Pláž Agiba neboli egyptský plážový ráj

V těsné blízkosti letoviska Marsa Matrouh leží ráj s názvem Agiba Beach. Jedná se o nedotčenou pláž, která se ukrývá mezi skálami. Jméno „Agiba“ pochází z arabského jazyka, kde znamená „ohromující“. a jméno si tato pláž drží právem. Přístupná je po kamenných schodech vedoucích dolů z vrcholu útesu, proto pláž není příliš vhodná pro rodiny s malými dětmi.

Pláž Agiba
Pláž Agiba

Návštěvníky pláž Agiba okouzlí svou divokou krásou, kterou podtrhuje bílý písek, průzračná voda a výhled na skalnaté útesy. Na vrcholu jednoho z nich se nachází kavárna, odkud je možné pořídit doslova pohádkové fotografie. Sociální zázemí je tu zajištěné v podobě placené toalety a pronájmu slunečníků s lehátky. V blízkosti Agiba Beach postupně vyrůstají moderní hotelové resorty i restaurace.

Rommelova pláž nacházející se hned u centra

Další pláží spojenou s historickými milníky je Rommel Beach, pojmenovaná po polním maršálovi Erwinu Rommelovi, který sehrál důležitou roli během druhé světové války, a právě na toto místo si podle místních povídaček chodil pravidelně zaplavat. Poblíž pláže je taktéž možné navštívit Rommelovo muzeum. Co se týká samotné pláže, ta nabízí průzračnou a poklidnou vodu a spoustu lehátek k pronajmutí.

Nechybí ani několik variant občerstvení, placené toalety nebo možnost zúčastnit se různých vodních aktivit, jako jsou plavby lodí, jízda na banánu či vodním skútru. Úžasná je nejen samotná pláž, ale také její umístění, hned za rohem se totiž rozprostírá centrum města.

Vyhlášené letovisko Almaza Bay

Perlu na pobřeží Středozemního moře v neposlední řadě představuje nové letovisko Almaza Bay, nacházející se u stejnojmenné zátoky. Největším lákadlem je průzračná voda v doplnění luxusních pětihvězdičkových resortů, které tu postupně jeden vedle druhého vyrůstají. Dlouhá písčitá pláž, pokrytá jemným bílým pískem, je jako dělaná na procházky podél pobřeží.

Vstup do vody je pozvolný, a tak je letovisko vhodné pro všechny, i méně zdatné plavce či rodiny s dětmi. S výběrem různorodých aktivit a širokou škálou ubytovacích možností se oblast Almaza Bay stala synonymem pro relaxaci a pohodu.

V letovisku doporučujeme nádherný a nový hotel Jaz Almaza Beach Resort.

Co navštívit v Marsa Matrouh

V této malebné destinaci na severozápadním pobřeží Egypta můžete objevit širokou škálu atrakcí, od historických, kdy nechybí starověké památky a artefakty, které vyprávějí příběhy minulých kultur, přes přírodní krásy, jako jsou malebné zátoky, krásné pláže, úchvatné výhledy na moře a skalnaté útesy, až po autentický pohled na egyptský život, kulturu a gastronomii.

Stará Matrouh, náhled do minulosti

Okno do minulosti v samém srdci Marsa Matrouh představuje staré historické město, charakteristické úzkými uličkami a kamennými domy, které přibližuje minulost tohoto egyptského letoviska. Stará Matrouh, nazývána také jako „Marsa Matrouh el-Qadima", odkrývá starověká tajemství, která hrála klíčovou roli ve spojení Egypta s okolními zeměmi.

Projděte se po uličkách, které kdysi brázdily karavany a obchodníci vydávající se za bohatstvím, a prozkoumejte architektonické pozůstatky minulých ér, které vám zprostředkují pohled na každodenní život a kulturu lidí, kteří zde žili. Stará Matrouh ztělesňuje spojení mezi minulostí a současností, přičemž nabízí poutavý pohled na to, jak se tato malebná destinace vyvinula v průběhu staletí. Chvilku odpočinku si dopřejte v některém z místních bister či kaváren.

Kleopatřiny lázně, odpočinek po vzoru egyptské královny

Tak trochu kouzelnou zastávku představují Kleopatřiny lázně, nacházející se na břehu Středozemního moře. Označení Kleopatřiny lázně se vztahuje k přírodnímu bazénu, který návštěvníkům nabízí tak trochu jiný pohled na historii a možnost užít si blahodárných účinků teplých pramenů. Při návštěvě tohoto místa si zkuste představit, jak asi vypadalo prostředí, které kdysi očarovalo i samotnou Kleopatru.

Rommelovo muzeum

Rommelovo muzeum nabízí pohled do vojenské historie v kontextu druhé světové války. Toto muzeum, pojmenované po německém vojevůdci Erwinu Rommelovi, který hrál klíčovou roli během válečných událostí v této oblasti, představuje ideální místo pro ty, kteří touží detailněji poznat život významného generála této podstatné historické epochy.

Rommelovo muzeum, umístěné v jeskyni na útesech, na místě bývalého Rommelova sídla, nabízí návštěvníkům unikátní pohled na osobní vojevůdcovy artefakty, dokumenty a pamětní předměty, které muzeu věnoval jeho syn. Tato expozice nejenom osvětluje válečné události, ale také umožňuje návštěvníkům získat hlubší porozumění minulosti a vlivu, který měl Erwin Rommel na tento region. V blízkosti muzea se pak nachází stejnojmenná pláž, hotel i kavárna.

El Alamein, oblast spjatá s druhou světovou válkou

Nedaleko leží dějiště slavných tankových bitev, místo je tedy pevně spojeno s událostmi druhé světové války, kdy byl v bitvách zapojený také Erwin Rommen. Přístavní město El Alamein, navštěvované pro své vojenské památky a válečné hřbitovy, ztělesňuje připomínku statečnosti a obětavosti těch, kteří zde bojovali.

Tato historická oblast nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat vojenská muzea, památníky a pozůstatky válečných operací, které se tu odehrály. Uvnitř vojenského muzea se nachází například původní vojenská vozidla, uniformy a zbraně.

Tip na výlet v okolí: Alexandrie

Město Alexandrie, perla egyptského pobřeží, se nachází poblíž letoviska Marsa Matrouh. Toto město, založené Alexandrem Velikým, po kterém také nese jméno, se pyšní bohatou historií a kulturním dědictvím. Jakožto bývalé hlavní město Egypta je Alexandrie plná důležitých památek, jako je maják, jeden ze sedmi divů světa, a knihovna, která byla se svými 700 000 výtisky centrem vzdělanosti.

Maják v Alexandrii
Maják v Alexandrii

Kromě četných historických pozůstatků se v Alexandrii nacházejí nádherné pláže, moderní přístav a podniky servírující zejména místní pochutiny.

Saharská oáza Síwa

Skvělý jednodenní výlet představuje saharská oáza Síwa, přezdívaná jako ztracený ráj uprostřed pouště. Tato malebná oáza, skrytá v hlubinách Sahary, je nejizolovanější obydlenou částí celého Egypta. V průběhu let očarovala dobrodruhy, cestovatele a umělce svou jedinečnou krásou a odlišným životním stylem.

Oáza Síwa
Oáza Síwa

Hlavní atrakci v oáze Síwa představují solná jezera, která jsou nádherně čistá a slanější dokonce více než proslulé Mrtvé moře. Sůl se tu i těží a následně se z ní vyrábí různé produkty, které jsou úžasným tipem na suvenýr. Zvýšený výskyt soli má na tělo blahodárné účinky, proto jsou jezera vyhledávaným cílem nejen turistů, ale také místních.

Dalšími zajímavými místy, která se v oblasti nachází, jsou hora mrtvých, v níž došlo k objevení hrobek z různých časových období, a trosky chrámu boha Amona.

Tipy na cestu

Během pobytu si užijte pestrou škálu turistických cílů, které toto plážové letovisko nabízí. Od nádherných pláží s azurovým mořem, přes historická místa jako Rommelovo muzeum, až po místní kulturu, kterou můžete objevovat třeba ve Staré Matrouh. Tato destinace propojuje minulost s přítomností, nabízí autentický pohled na egyptský život a zároveň vám umožňuje odpočinout si od každodenních starostí.

Marsa Matrouh je zkrátka vhodná pro cestovatele toužící po relaxaci i po dobrodružství.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!