Egypt: Nejlepší lokality na potápění a šnorchlování
(naposledy upraveno 16.4. 2024)

Kam byste se vydali za potápěním a šnorchlováním? Tisíce lidí má jasno: Egypt. Je levný, je blízko a Rudé moře nabízí jedinečnou podvodní scenérii, za kterou míří potápěči z celého světa.

Podmořský svět je jako kobliha, do které, když se zakousnete, nechcete přestat. Jedno z nejlepších potápěčských zakousnutí nabízí Egypt, který každoročně uspokojí chutě i těch nejnáročnějších gurmetů. O tom, na co si dát při cestě do Egypta pozor, jsme psali minule. Nyní prozradíme, kde najdete ty nejlepší šnorchlovací a potápěčské lokality.

Proč potápění nebo šnorchlování v Egyptě?

Mnoho lidí si po vyřknutí slova „Egypt“ představí nablýskané all inclusive resorty, ze kterých není úniku. To však není tak úplně pravda – Egypt má co nabídnout i co se týče přírodních krás. Obzvláště těch, které jsou ukryté pod vodou.

Jedná se o nejbližší potápěčský ráj – letadlem zde dorazíte za 4 hodiny a oproti jiným top potápěčským lokalitám, jako jsou například Maledivy, Austrálie, Belize či Malajsie, vás Egypt přijde takřka na pár korun. All inclusive zájezdy leteckou dopravou seženete již od 10 000 korun.

Potápění v Marsa Alam

Kdysi malá rybářská vesnička, dnes rozvinuté turistické centrum, jehož krásu objevuje každoročně víc a víc návštěvníků. Na rozdíl od ostatních letovisek nabízí pohodovou atmosféru a klid. Marsa Alam je nejvychvalovanější egyptskou destinací pro potápění i šnorchlování a ať se rozhodnete pro jakékoliv středisko v této oblasti, nešlápnete vedle.

Abu Dabbab

Zátoka, ve které na vás čekají kromě klasických druhů ryb i velcí perutýni a ostenci zelení. Svou velikostí ohromí kytarovci a pozornost si zaslouží zejména rejnoci a želvy. Korály jsou zde zachovalé a krásné ze všech stran. Jedná se dokonce o jedno z málo míst na světě, kde můžete spatřit dugonga. Nemějte však příliš velká očekávání – vidět toto pozoruhodné stvoření se podaří jen málokdy.

Nejblíže korálového útesu Abu Dabbab se nachází pěkný 5* hotel Malikia Beach Resort, který je vzdálen asi 400 metrů. V areálu hotelu si můžete zvednout adrenalin v novém aquaparku nebo využít širokou nabídku sportovních aktivit. Láká vás potápění? Při cestě z hotelu na pláž nemůžete minout školu potápění diving.DE.

V Abu Dabbab lze spatřit i želvy
V Abu Dabbab lze spatřit i želvy

Nejlepší podívanou zažijete z rána – ponořte se do místních hlubin dřív, než zde zakotví výletní lodě ze širokého okolí a zátoka se změní na malé přístaviště. Abu Dabbab nabízí ideální podmínky i pro rodiny s dětmi – zátoku tvoří dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do vody. Kromě hotelových pláží zde najdete i pláž s veřejným přístupem.

Zátoka Pensee Azur a hotel Utopia Beach

Výhodou Marsa Alam je, že hned v několika hotelech budete mít korálový útes přímo před hotelovou pláží. Jedním z takových hotelů je i Utopia Beach Club, který se nachází v otevřené zátoce Pensee Azur. Samotný hotel sice disponuje pouze třemi hvězdičkami, věřte však, že podmořská scenérie vám to plně vynahradí. Nádherný zážitek si odnesete při šnorchlování u hotelové pláže stejně tak jako u korálových stěn na okrajích zátoky.

Šnorchlování u hotelu Aurora Bay Resort

Jako hotel s nejlepší možností šnorchlování přímo na hotelové pláži se uvádí také Aurora Bay Resort. Pět minut chůze od hotelu se nachází útes sahající do hloubky 10 metrů. Viditelnost je zde vynikající a se šnorchlovacím vybavením zde uvidíte to, na co byste jinde museli vyrazit s kyslíkovou bombou na zádech. Korálový útes se táhne v délce 100 metrů a podél něj to překypuje životem. Při troše štěstí potkáte i manty a malé žraločky.

Při troše štěstí potkáte mantu
Při troše štěstí potkáte mantu

Jedna z nejlepších potapěčských lokalit v Rudém moři - Rocky Island

Vydáte-li se dál od pobřeží, mezi městy Ras Banas a Al Shalaten, zhruba 75 km od břehu spatříte Rocky Island - lidskou činností zatím nedotčený ostrov, který se řadí mezi 5 nejlepších potápěčských lokalit Rudého moře.

Toužíte po setkání se žraloky? Pak jste zde správně. Kromě mant a želv zde totiž uvidíte žraloky stříbrné i dlouhoploutvé a kladivouny. Na nabídku výletů narazíte na každém kroku – dost pravděpodobně vám postačí prostudovat letáčky ve vašem hotelu nebo se zeptat na recepci.

Největší ostrov podmořského parku jižního Egypta - Zabargad

Hned vedle Rocky Island se z moře tyčí jeho větší bratr – ostrov Zabargad. Jde o největší ostrov podmořského parku jižního Egypta, zabírá plochu 5 km2. Jedná se o přívětivé útočiště mořských želv, které zde potkáte celoročně, nejvíce však v období kladení vajec – tedy od června do srpna.

Při ponoru máte velkou šanci spatřit útesové žraloky, tuňáky, murény a barakudy. V blízkosti leží dokonce i několik vraků – například vrak německé lodi Neptun, která se roztříštila o skaliska v roce 1981, či téměř neporušený vrak 70 metrů dlouhé ruské nákladní lodě.

Hejno barakud
Hejno barakud

Vrak Hamada

Vraků se však v Rudém moři skrývá mnohem více. Chcete zažít obraz jako z filmu? Vydejte se na ponor k vraku Hamada. Loď měří na délku úctyhodných 65 metrů a v šířce dosahuje 11 metrů. Vrak je nyní rozlomen na 2 kusy a příčina, jakým loď ztroskotala, zůstává dodnes tajemstvím. Vrak je dosažitelný přímo od pobřeží a nachází se v hloubce 12 metrů - jeho prozkoumání si tak mohou užít i potápěči-začátečníci.

Přestože délka Hamady je obdivuhodná, největšímu vraku v Egyptě nešlape ani na paty. Vrak trajektu Salem Expres, který na dně leží od roku 1991, uchvacuje délkou 100 metrů.

Shaab Samadai - Dolpinehouse

Shaab Samadai je znám jako delfíní útes. Nachází se uprostřed chráněné rezervace, nedaleko jižního pobřeží Marsa Alam a šance, že se vám podaří pozorovat hejna delfínů, se blíží 100 %.

Delfíni
Delfíni

Velmi blízko Dolphinehouse se nachází hotel Brayka Bay Resort, pokud chcete být ubytováni kousek od delfínů, neváhejte!

Jazyková bariéra? V českém potápěčském centru 3will nehrozí

Rádi byste se zúčastnili potápěčského kurzu, ale váháte, zda budete pokynům v angličtině rozumět? Pak pro vás máme dobrou zprávu: V Marsa Alam působí potápěčské centrum 3will vlastněné a provozované Čechy. Domluvíte se zde i polsky a slovensky. Nabízí jednorázové ponory, kompletní kurzy pro začátečníky i specializované pro pokročilé.

Potápění Sharm El Sheikh

Marsa Alam však není ani z daleka jediným skvostem Rudého moře. Hned za ní získává největší počet kladných ohlasů lokalita Sharm El Sheikh, kterou najdete na jižním cípu Sinálského poloostrova. I zde má mnoho hotelů přístup k okrajům korálových útesů, a tak za šnorchlováním nemusíte daleko.

Ras Nasrani

Při pohledu na Ras Nasrani vidíte oblast s moderními hotely a klidnou zátoku se třpytivou vodou, kterou čeří pouze menší vlnky. Už při prvním ponoru uchvátí barevné korálové útesy, které se vinou jako kaleidoskopický had obývaný hejny pestrobarevných ryb. Koráloví klauni tančí mezi sasankami, majestátné manty kloužou po hladině a zvědaví delfíni pozorující vaši maličkost při prozkoumávání útesů.

V Ras Nasrani spatříte velké množství podmořských živočichů
V Ras Nasrani spatříte velké množství podmořských živočichů

Ras Mohamed

Ras Mohamed je první mořský národní park v Egyptě. Byl založen roku 1983 a od té doby jej ročně navštěvují tisíce milovníků šnorchlování i potápění. Je rozdělen na dvě části:

  1. pevninská část
  2. mořská část

V pevninské části můžeme spatřit hlavně velké množství různých druhů ptáků a porostů. Zajímavostí jsou velké mangrovníkové porosty. Mořská část ukrývá velké množství vodních živočichů. Lákají vás žraloci nebo želvy? Pak jste tu správně.

Nesmíme zapomenout ani na Shark Reef, klenot národního parku Ras Mohamed. Tato dramatická stěna klesá do hlubin a láká potápěče nejen na ohromující korálové útvary, ale i na možnost setkání se žraloky. Teplé proudy sem v létě přivádí plankton a s ním i tyto majestátní predátory. Můžete zahlédnout žraloky tygrované, kladivouny nebo liščí. Bezpečnost je vždy samozřejmě na prvním místě, proto je nutné dodržovat pokyny instruktorů!

Kromě korálových útesů Ras Mohamed nabízí i další potápěčské atrakce, jako jsou vraky lodí, jeskyně a tunely. Mezi nejznámější vraky patří britská nákladní loď Thistlegorm, potopená v roce 1941, a egyptská válečná loď Dunraven, která se potopila v roce 1885.

Rozhodli jste se, že Ras Mohamad musíte vidět? Ubytujte se několik kilometrů severovýchodně v luxusním 5* hotelu Iberotel Palace, který má podmínky a prostředí na velmi vysoké úrovni a jeho hodnocení návštěvníky patří mezi nejlepší v Egyptě.

Tiranské ostrovy

Perly Rudého moře, které se chlubí velmi bohatým podvodním životem. Skalnatý ostrov ční majestátně z moře a je dobře viditelný již od pobřeží. Patří mezi nejlépe hodnocené zážitky v Egyptě vůbec a za unikátností těchto korálových útesů míří potápěči z celého světa.

Potápění Dahab

Na Sinajském poloostrově se kromě Sharm El Sheikh ukrývá ještě jeden poklad – letovisko Dahab v Akabském zálivu, o něhož se dělí se Saudskou Arábií. Dahab znamená v arabštině „zlato“, není však jasné, zda se pro bývalou rybářskou osadu vžilo toto pojmenování kvůli zlatu, které se zde v minulosti těžilo, nebo kvůli zlatým pískům v okolí či barvě oblohy při západu slunce. Jisté ovšem je, že určitou formu zlata najdeme i pod mořskou hladinou - v podobě velmi zachovalého podmořského života.

Centrum města nabízí návštěvníkům dostatek vyžití v podobě restaurací, kaváren, barů a stánků se suvenýry. I přesto lze Dahab považovat za ideální místo pro příznivce klidnější dovolené. Ráj to není pouze pro potápěče, ale i pro vyznavače windsurfingu a milovníky vln.

Potapěčské lákadlo? Blue Hole

Zaručeně největší potápěčské lákadlo? Blue Hole. Už jen z fotek se člověku tají dech, natož když se pod vámi objeví 124 metrů hlubokého nic. Tato obrovská díra je ve skutečnosti kruhovitý zatopený závrt o průměru 300 metrů.

Blue Hole v Dahabu
Blue Hole v Dahabu

Původně se jednalo o jeskyni, u které se však propadl strop a v průběhu následujících let útvar klesl pod hladinu moře a byl zatopen. Závrt je součástí rozsáhlého korálového systému známého jako Belizský bariérový útes. Výjimečnost této lokality dokazuje i zápis na seznamu světového dědictví UNESCO.

Láká vás průzkum Blue Hole? Ubytujte se ve skromnějším 4* hotelu mezi skalami Tropitel Dahab Oasis.

Canyon

Canyon se nachází 15 minut cesty od Dahabu a jedná se o velkou trhlinu v krásné korálové zahradě. Canyon můžete proplouvat ve hloubce až 20 metrů, profesionální potápěči mají povolení až do 55 metrů.

Vzhledem k tomu, že se Canyon stal až příliš vyhledávanou potápěčskou destinací, v roce 2007 byl uzavřen, aby se zdejší fauna a flora mohla obnovit. Nyní je již opět dostupný návštěvníkům, kteří touží vidět tento fenomén na vlastní oči.

Potápění Hurghada

Přestože je Hurghada stále oblíbeným letoviskem, spíš než na jedinečnou podvodní scenérii láká na nízké ceny, malou vzdálenost od letiště a rušný noční život plný restaurací a obchůdků. Nemyslete si však, že moře nemá co nabídnout – kdyby tomu tak bylo, nepůsobilo by zde tolik potápěčských škol.

Pravdou však zůstává, že místní ani turisté na ochranu podmořského života příliš nedbají, a tak jsou korálové útesy na mnoha místech poničeny. Zklamaní ale nebudete ani tady.

I Hurghada nabízí pestrý podmořský život
I Hurghada nabízí pestrý podmořský život

Giftun a jeho korálové útesy

Jeden z nejzajímavějších ponorů v Hurghadě zažijete u ostrovů Giftun, ležící asi 4 km od Hurghady. Z moře ční 2 ostrovy: Velký a Malý Giftun. Oba jsou součástí národního parku, dříve sloužící jako vojenský prostor. Nachází se zde četné korálové útesy, sahající až do hloubky 40 metrů. Lokalita je vhodná pro potápění i šnorchlování.

Zahlédnout můžete barakudy, rejnoky, želvy, delfíny a žraloky, kteří ale nepředstavují žádné nebezpečí. Určitě navštivte zdejší pláže (Mahmya, Orange Bay či Paradise Beach) s téměř bílým povrchem, které vytvořilo moře z rozpadlých kousků mušlí a korálů.

Pokud to chcete mít na Giftun velmi blízko, ubytujte se ve 4* hotelu Sunny Days El Palacio Resort s krásnou hotelovou lagunou.

Prozkoumejte vraky lodí El Mina a Police Station

Zkušenější potapěči mohou prozkoumat staré vraky lodí El Mina a Police Station, jde o velký zážitek. Loď pro vyhledávání min El Mina byla bombardována Izraelci v roce 1969. Od té doby leží 25-30 metrů na mořském dně.

Hamda

Jedná se o severovýchodní stěnu ostrova Velký Giftun, kde samotný ostrov padá prudkým srázem dolů. Návštěva je možná pouze za příznivých povětrnostních podmínek, neboť ostrov často omílá vlnobití a není možné zde zakotvit.

Habili Ali

Habili Ali je nádherný korálový útes kruhovitého tvaru porostlý gorgoniemi, který je součástí systémů útesů zvaných St. Johns. Průměrná hloubka je 30 metrů, na některých místech dosahuje až 70 m. Vyskytují se zde útesoví žraloci, výjimkou nejsou ani žraloci šedí, stříbrní, bělocípí či kladivouni. Narazit můžete i na murény, tuňáky, rejnoky a manty.

Gorgonie
Gorgonie

Brother Islands

Stejně jako Tiranské ostrovy, i ostrovy Brother Islands patří k jedněm z nejlepších potápěčských lokalit v Egyptě. Na své si zde přijdou příznivci žraloků, mant a dalších velkých pelaktických ryb. Se zklamáním neodejdou ani obdivovatelé vraků. Ostrovy jsou porostlé jak měkkými, tak tvrdými korály a vytváří tak dokonalé útočiště pro mnoho druhů ryb. Útes na severovýchodní straně padá do hloubky 40 metrů.

Žralok
Žralok

Nejblíže ležící hotely v Brother Islands hledejte v oblasti Hurghady, které jsou vzdáleny cca 150 km, případně v oblasti Marsa Alam, kde je vzdálenost zhruba podobná.

Ať vás vaše srdce zavede do Egypta kamkoliv, pravděpodobně budete na zdejší podmořský život vzpomínat ještě dlouho. Rudé moře je totiž jen jedno a hravě se vyrovná mnohem exotičtějším destinacím. I zde ale musíte při šnorchlování a potápění dodržovat pravidla. Jaká? To se dozvíte v samostatném článku o potápění

Šnorchlování v Rudém moři - video

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!