Míříte do Egypta za podmořským světem? Hvězdou potápění je Sharm El Sheikh
(naposledy upraveno 20.3. 2024)

Váháte, jakou destinaci v Egyptě vybrat? Popřemýšlejte nad Sharm El Sheikh – jednou z nejlepších potápěčských lokalit, kde má Rudé moře stále ještě co nabídnout.

Oblíbené turistické letovisko Sharm El Sheikh leží na jižním cípu Sinajského poloostrova, což zaručuje stabilní slunečné počasí a možnost koupání téměř po celý rok. Rudé moře je tu průzračné, teplé a podmořský život lehce zvládá konkurovat i nejznámějším světovým potápěčským lokalitám.

Ačkoliv pravděpodobně nejznámější egyptskou destinací je Hurghada, Sharm El Sheikh ji alespoň co do podmořského života překonává. Zatímco z Hurghady se totiž budovalo nevětší turistické centrum v Egyptě, Sharm El Sheikh byl ještě v plenkách a jeho pozdější objevení se odrazilo v rozumnějším systému výstavby. Díky tomu tu jsou korály mnohem zachovalejší, a tedy i podmořský svět bohatší.

Přečtěte si také rady a tipy na cestu do Egypta.

Abychom ale Hurghadě jen neodpírali – co do historie a památek je možná lepší právě ona. Za potápěním ale vyrazte raději do Marsa Alam nebo právě Sharm El Sheikh.

Víza nepotřebujete

Pokud se budete pohybovat pouze na Sinajském poloostrově a váš pobyt nepřekročí 14 dnů, pak víza ke svému pobytu nepotřebujete.

Je nutné, aby platnost pasu byla ještě minimálně 6 měsíců po odjezdu z Egypta.

Pláže a koupání

Pobřeží kolem Sharm El Skeikh je hodně skalnaté, mnoho hotelů je vysekaných ve skalách s uměle (ale vkusně) vytvořenými, menšími plážemi terasovitého charakteru. Naleznete tady ale i dlouhé pásy písčitých a oblázkových pláží s dramatickou krajinou v pozadí. Vody jsou tu čisté a po většinu roku klidné.

Pokud do Egypta přijíždíte hlavně za potápěním a šnorchlováním, díky četným korálovým útesům si odsud odnesete úžasné zážitky. Ubytujte se ale mimo centrum města, ve kterém jsou pláže i podmořský svět o něco horší. Jedná se o ideální lokalitu také pro windsurfing a parasailing.

V rušné zátoce Naama Bay se nenudíte

Za písečnými plážemi vyrazte do zátoky Naama bay, kde je většina pláží písečných, například pláže Viva a Cataract. Jde o jedno z nejkrásnějších a nejživějších středisek v okolí, najdete tady mnoho atrakcí, obchodů a stánků, barů, restaurací, kaváren a jiných sportovních a zábavních aktivit.

Pohled na Naama Bay
Pohled na Naama Bay

Pokud tu ale nejste ubytováni, připravte se na delší hledání pláže – většina úseků je v soukromém vlastnictví jednotlivých hotelů.

Oblíbený cíl pro šnorchlování? Ras Um Sid

Ras Um Sid je proslulá šnorchlovací lokalita, kde plavete mezi desítkami druhů ryb a jiných podmořských živočichů. Těsně u břehu jsou bohužel korály poničené, když si ale zaplavete 60-80 metrů od pobřeží, uvidíte tady ropušnicovité, mantovité, strunatce, obří murény i pyskouna vlnkovatého. Svět v hlubinách tady pokaždé vypadá trochu jinak a nebudete se nudit, ani když sem zamíříte vícekrát.

Nejlépe se tu šnorchluje brzy ráno, protože s postupujícím časem a množstvím lidí se voda zakaluje a viditelnost není tak dobrá. Na pláži můžete využít veškerého obvyklého zázemí jako restaurace, lehátek, slunečníků a toalet.

Šnorchlovací lokalita Ras Um Sid
Šnorchlovací lokalita Ras Um Sid

Pravé žraloky uvidíte v Shark´s bay

Mezi další prvotřídní potápěčské lokality nejen v Egyptě, ale dokonce ve světě, patří Shark´s bay neboli Žraločí zátoka. Její vody jsou populární díky skvělé viditelnosti a možnosti spatřit zde některé druhy opravdových žraloků. Ale nebojte – jen těch mírumilovných.

V okolí Žraločí zátoky funguje několik potápěčských škol a center, a pokud byste se chtěli vydat dál, autobusem se jednoduše dopravíte do nedalekého centra Sharm El Sheikh nebo resortu Naama Bay.

Pohled na Žraločí zátoku
Pohled na Žraločí zátoku

Nejlepší hotely v Sharm el Sheikh

Hotel Sunrise Arabian Beach Resort: Všude máte blízko

Jestliže vás oslovila Žraločí zátoka, ubytujte se v plážovém resortu Sunrise Arabian, který má vynikající polohu pro prozkoumání okolí: Centrum Naama Bay se nachází pouze 7 kilometrů od hotelu, zábavní a nákupní centrum SOHO Square 11 kilometrů, Nabq Bay 15 kilometrů a samotné centrum Sharm El Sheikh rovněž 15 kilometrů. Přímo z pláže máte navíc výhled na jedinečný ostrov Tiran.

Sunrise Arabian Beach Resort
Sunrise Arabian Beach Resort - další fotky

Samotný hotel disponuje několika bazény, 9 restauracemi, několika bary, samozřejmostí je fitness a welness centrum. Hotel je postaven v elegantním kaskádovém stylu a nabízí mnoho zákoutí, kde si každý najde své místo. A pokud se chcete na pár hodin vzdálit od příliš radostných dětí okupujících skluzavky? Není problém – hotel nabízí i klidné prostory přístupné pouze dospělým.

Výjimečnost hotelu potvrzují i samotní hosté:

Jídlo je zde naprosto bombastické, nejlepší, co jsem v Egyptě zatím zažil. Personál je zde naprosto úžasný, velmi úslužný, přátelský, ale přitom ne vlezlý. Všichni se chovali skvěle, nic nebyl problém, v restauracích a barech si pamatovali naše oblíbené pití. Voda je zde krásně průzračná a podmořský život bohatý – útes je neponičený a podařilo se nám několikrát vidět síbu, murénu, žralůčka, perutýna, ostence, klauna i spoustu dalších druhů.

Co víc si přát?

Hotel Jaz Magic World Sharm

Resort Jaz Magic World Sharm leží přímo na písečné pláži s živým korálovým útesem, ke kterému vám usnadní přístup 240 metrů dlouhé molo. Samotný areál má rozlohu 95 500 m2, a pokud vás znaví celodenní šnorchlování mezi vlnami, dopřejte si odpočinek v rozlehlém bazénovém komplexu nebo parní lázni.

V rámci all inclusive programu se o vás postará obsluha, která vám donese jakýkoliv drink, po kterém vaše chuťové buňky zatouží, o zábavu nebudete mít nouzi díky skvělým večerním programům a nápaditým animátorům, kteří dbají o blaho dětí i dospělých. Nejlepší na tom je, že se nemusíte omezovat jen na areál hotelu: Pouhý jeden kilometr od resortu na vás čeká mnoho obchůdků, stánků, restaurací a barů.

Co navštívit

Mojžíšova hora a klášter svaté Kateřiny

Asi nejvýznamnější památka v okolí Sharm El Sheikh je Mojžíšova hora a chrám svaté Kateřiny. Jedná se o poutní místo a posvátný vrchol, který je uctíván všemi třemi základními náboženstvími. Právě tady hovořil Bůh s Mojžíšem, a právě tady vzniklo Desatero božích přikázání.

Klášter sv. Kateřiny na Sinaji
Klášter sv. Kateřiny na Sinaji

Pokud chcete stanout na tomto proslulém vrcholu, připravte se na docela obtížný, asi 3hodinový noční výstup. Až ale dosáhnete cíle a budete pozorovat desítky věřících modlících se k Bohu a rudé vycházející slunce, budete vědět, že všechna ta dřina stála za to. Přímo pod Mojžíšovou horou se nachází nejstarší křesťanský klášter – chrám svaté Kateřiny, kde k Mojžíšovi promluvil Bůh v podobě hořícího keře.

Národní park Ras Mohamed

Národní park Ras Mohamed je tvořen pevninskou a mořskou částí. Zahrnuje ostrovy Tiran a Sanáfír, které dříve patřili Egyptu, ale nyní spadají pod Saudskou Arábii. Mořská část parku je známá svými korálovými útesy a bohatým podmořským životem: máte šanci potkat želvy, barakudy, manty, dugonga či žraloky. Zajímavou faunu, zejména různé druhy ptactva, uvidíte i v pevninské části parku.

Ostrov Tiran

Ostrov Tiran, kolem kterého klesá dno Arabského zálivu až do hloubky 1800 metrů, je součástí národního parku Ras Mohamed a je nejoblíbenějším výletním cílem turistů ubytovaných v okolí Sharm El Sheikh. Dopravíte se zde lodí, ze které skočíte přímo do průzračné modré vody plné ryb a mořských živočichů. Zejména v hlubších vodách máte šanci na setkání se žraloky, mantami či barakudami.

Šnorchlování u ostrova Tiran
Šnorchlování u ostrova Tiran
Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!