Korálové útesy přímo před hotelem? Navštivte Marsa Alam

Zaujal vás Egypt hlavně díky Rudému moři? Vydejte se do Marsa Alam – destinace, která splní všechna vaše očekávání o tom, jak by měl podmořský svět vypadat.

Marsa Alam se nachází na pobřeží Rudého moře, 280 kilometrů jižně od Hurghady. Na rozdíl od jiných egyptských letovisek je Marsa Alam zajímavá tím, že není populární turistickou destinací dlouho. Kdo by si však myslel, že pro turisty není dostatečně zajímavá, mýlil by se.

V posledních letech totiž Marsa Alam zažívá velký turistický rozvoj, i přesto si ale stále ponechává typický ráz malého města a za neutichajícím nočním ruchem se budete muset vydat jinam. Jedná se o ideální místo pro ty, kteří do Egypta přijíždí za krásou Rudého moře a památkami, přitom ale netouží po rušných lokalitách a přeplněných hotelech.

Rady a tipy na cestu do Egypta

Bezvýznamná vesnice se proměnila v nejlepší šnorchlovací lokalitu v Egyptě

Marsa Alam byla v minulosti nevýznamnou rybářskou vesnicí, jejíž obyvatelé se živili rybolovem, chovem koz a ovcí a také těžbou zlata a drahých kamenů. Dnes v ní žije asi 6 000 stálých obyvatel, z nichž většina pracuje v cestovním ruchu.

Pohled na Marsa Alam
Pohled na Marsa Alam

Během doby, kdy egyptská letoviska zažívala největší turistický boom, město Marsa Alam bylo stále téměř neobjevené kvůli špatné dostupnosti. Jedinou možností, jak se do Marsa Alam dostat, bylo přiletět do Hurghady a po pětihodinovém letu absolvovat další 4 hodiny v autobuse.

To se změnilo v roce 2002, kdy byl zahájen provoz nově vybudovaného mezinárodního letiště přímo v Marsa Alam. Prozíraví obchodníci se ihned pustili do stavby hotelových resortů a potenciál malého města se tak mohl plně rozvinout.

Během pár let se Marsa Alam dostala do podvědomí turistů přijíždějících do Egypta hlavně díky bohatému podmořskému životu. Nabízí ideální podmínky i pro kitesurfing a golf. Ročně tuto destinaci navštíví několik stovek tisíc turistů z celého světa.

V Marsa Alam je bohatý podmořský život
V Marsa Alam je bohatý podmořský život

Oproti tradičním letoviskům, jako je například Hurghada nebo Sharm el Sheikh, se snaží nepodlehnout masové turistice a nepřeměnit poklidné město na noční klub s neutichající zábavou. Popularita Marsa Alam však stále roste, proto s její návštěvou neotálejte.

Nasaďte šnorchlovací masky, uvidíte žraloky, rejnoky i želvy

Marsa Alam je jednou z nejlepších egyptských destinací pro šnorchlování. U několika resortů budete mít korálový útes přímo před hotelovou pláží, nemusíte tedy utrácet za organizované výlety. Korály jsou zde velmi zachovalé a skrývají útočiště pro kytarovce, rejnoky, želvy, manty i malé žraločky.

Největším lákadlem je dugong indický se svým pozoruhodným vzhledem, vidět ho se však podaří jen málokomu. Zajímají vás možnosti šnorchlování a potápění více? Podívejte se, kde najdete ty nejlepší zátoky v Marsa Alam i celém Egyptě.

Dugong indický
Dugong indický

Nejhezčí šnorchlování, a to přímo na hotelové pláží? Vydejte se k útesu Coraya

Nejhezčí korálový útes v Marsa Alam se nachází v zátoce před hotelem Steigenberger Coraya Beach. Korál je přísně hlídán plavčíky, aby ho potápěči a šnorchlisté neopatrným chováním nepoškodili, a tak je stále téměř dokonale zachovalý.

Krása Corayi láká každý den mnoho zvědavců, proto, pokud si chcete užít podvodní svět v jeho plné kráse, se sem vydejte brzy ráno. Korál je dostupný po molu přímo z hotelové pláže.

Potápění s delfíny zažijete v delfíní zátoce „Sataya“

Sataya je obří tříkilometrový korálový útes, který má tvar písmene C, uvnitř kterého vytváří lagunu o hloubce 10 metrů. Útesu Sataya je díky hojnému výskytu delfínů často přezdíváno „delfíní zátoka“ – šance, že zde spatříte delfíny, je téměř stoprocentní.

V zátoce Sataya je skoro jistota že spatříte delfíny
V zátoce Sataya je skoro jistota že spatříte delfíny

Neočekávejte ale poklidnou romantickou podívanou. Lidé delfíny milují a denně sem míří několik desítek výletních lodí, počítejte tedy s tím, že v moři bude pravděpodobně více šnorchlistů, než byste uvítali. Na podívanou k útesu Sataya vyrazte v rámci organizovaného celodenního výletu – nejdřív vás čeká dvouhodinová cesta autobusem do přístavu Hamata a poté dvouhodinová plavba lodí k útesu.

Co navštívit v Marsa Alam: Tipy na výlety Horní Egypt

Láká vás kromě šnorchlování i architektura, historie a kultura? Využijte nabídky celodenních výletů do Horního Egypta – místo bohů, které se táhne podíl Nilu od Assuánu až po Luxor.

Najdete zde světově významné památky, které se vyplatí navštívit i přesto, že od Marsa Alam jsou vzdáleny přes 350 kilometrů. Koneckonců ne nadarmo se říká, že kdo nenavštívil Luxor, jako by v Egyptě ani nebyl.

Luxor

Luxoru se často přezdívá „největší muzeum na světě pod širým nebem“. Zaujme vás nejrozlehlejší egyptský chrámový komplex Karnak, chrám Luxor a na protějším břehu Nilu thébská nekropole – komplex chrámů, hrobek a zajímavých monumentů.

Memnonovy kolosy v Luxoru
Memnonovy kolosy v Luxoru

Asuán

Asi 370 kilometrů od Marsa Alam směrem do vnitrozemí a 215 kilometrů jižně od Luxoru se na břehu Nilu rozprostírá městečko Asuán. Asuán byl v minulosti významným centrem pro obchodování se slonovinou, kořením a čajem, dnes do něj spíše než obchodníci, jezdí po kultuře dychtiví turisté. Najdete zde významné historické památky, jako je například chrám Philae.

Chrám Abú Simbel v Luxoru
Chrám Abú Simbel poblíž Asuánu

Poblíž Asuánu se nachází také chrám Abú Simbel, který je vytesán do skalního masivu a vytváří tak pro návštěvníky skvělou podívanou. I díky tomu je to jedna z nejnavštěvovanějších egyptských památek vůbec.

Národní park Wadi el Gemal

Wadi el Gemal, v překladu údolí velbloudů, se nachází cca 45 kilometrů od Marsa Alam. Rozkládá se na ploše větší než 7 000 kilometrů čtverečních, a přestože se nachází ve Východní poušti, spatříte zde mnoho divokých zvířat, jako jsou pouštní gazely, kozorožci či lišky.

Národní park Wadi el Gemal
Národní park Wadi el Gemal

Do parku zavítejte v rámci fakultativního výletu – nejčastěji jde o celodenní program s průvodcem a členem domorodého kmene, který vás seznámí s místními tradicemi. Nechybí ani projížďka na velbloudech.

Národní park Gebel Elba

Stejně jako park Wadi el Gemal, i Gebel Elba se nachází ve Východní poušti. Krajina je tvořena písečnými dunami, pouští, horami a solnými bažinami, a i zde uvidíte spoustu zvěře v jejím přirozeném prostředí. Národní park zasahuje až k břehům Rudého moře a spadá pod něj i několik ostrůvků a korálových útesů.

Národní park Gebel Elba
Národní park Gebel Elba

Kleopatřiny smaragdové doly

Archeologická lokalita, ve které se do 14.století těžily smaragdy, je situována mezi údolím Nilu a městem Marsa Alam. Smaragdy měly v egyptské kultuře velký význam – představovaly symbol věrnosti a moci. Doly získaly název po královně Kleopatře, která si nošení smaragdů velmi oblíbila.

Říká se, že smaragdy z těchto dolů byly nejkrásnější z celého světa, a kromě důlních šatech zde uvidíte i pozůstatky staveb ze staroegyptského a římského období.

Výlet do nehostinné pouště

Na rozdíl od vlahých národních parků je zbytek Východní pouště nehostinnou pustinou. Pokud se zúčastníte výletu do pouště, vyzkoušíte si projížďku na velbloudech, dozvíte se něco o egyptské kultuře a ochutnáte pravý arabský čaj. Milovníci dobrodružství si v pusté hornaté krajině mohou dokonce zajezdit na čtyřkolkách.

Výlet do pouště
Výlet do pouště

Nejlepší hotely v Marsa Alam

Vzhledem k tomu, že turistický rozvoj zažilo město Marsa Alam mnohem později než většina tradičních egyptských letovisek, znamená to hned několik výhod: Korály jsou stále zachovalé a podmořský život bohatý, město není přeplněné a většina hotelů je výborné kvality s moderním zařízením, neboť byly vybudovány až po roce 2003. Jaké hotely vás rozhodně nezklamou?

Steigenberger Coraya Beach 5*

Pokud chcete mít přímo před hotelovou pláží jeden z nejkrásnějších korálových útesů v okolí, ubytujte se v hotelu Steigenberger Coraya Beach. Jak už z názvu vyplývá, nachází se před útesem Coraya, který hýří životem a barvami. Díky ubytování v tomto hotelu budete moct vyrazit klidně i brzy ráno a mít podmořský svět jen sami pro sebe. Během dne je kolem něj totiž poměrně rušno a písek se pak snadno víří a viditelnost klesá.

Hotel Steigenberger si zamilujete, pokud si chcete na dovolené dopřát opravdu stoprocentní odpočinek. Kvalitu hotelu si ubytovaní nemohou vynachválit – vynikající a bohatá kuchyně, vstřícný personál, nekonečné animační programy a služby promyšlené do posledního detailu. Řekněte sami – vy byste neocenili, když by vám plavčík donesl studený čistý ručník, zatímco vy se pečete na sluníčku u hotelového bazénu?

Hilton Marsa Alam Nubion 5*

I u hotelu Hilton budete moct objevovat krásy podmořského světa takřka přímo z hotelového pokoje. Hotel je umístěn ve vyhlášeném zálivu, kde se často zdržují želvy. Stejně jako u všech vyhlášených zátok, i tady platí, že kdo pozdě chodí, málo toho vidí.

Po desáté hodině sem přijíždějí organizované výlety ze vzdálenějších lokalit a písek se víří. Jasnou výhodou oproti jiným hotelům a plážím je pozvolný vstup do moře, který je vhodný i pro menší děti.

Three Corners Fayrouz Plaza Beach 5*

V hotelu Three Corners Fayrouz Plaza Beach si vybere každý. U hlavního bazénu se zapojíte do animační zábavy a kulturních programů, relaxační bazén je zase vyhraněn pro ty, kteří chtějí odpočívat jen za přítomnosti svých (tichých) myšlenek. Ve stejném duchu se nese i speciálně vyhraněná relaxační pláž.

Na pláže se dostanete velmi krátkou procházkou skrz krásnou zahradou. Můžete si vybrat, zda si zaplavete ve volném moři, kam je přístup po mole, nebo dáte přednost šnorchlování v zátoce s přístupem rovnou z pláže, kde si koupání užijí i děti.

Sdílejte článek se svými přáteli!