Za podmořským životem a historií do Hurghady

Očekáváte od dovolené nespočet možností, kam vyrazit za památkami, historií nebo třeba za podmořským světem? Pak se vydejte do sluncem zalité Hurghady, která díky své různorodosti uspokojí chuťové buňky snad každého návštěvníka.

Když se řekne Egypt, snad každému se jako první vybaví korálové útesy. Ještě aby ne, potápění je to, co turisty táhne k Rudému moři nejvíce. Snad jediné, co podmořskému světu konkuruje, jsou památky spjaty s egyptskou historií. Mezi oblíbené destinace patří i město Hurghada. Ta nenabízí jen bohatý život pod hladinou, ale i resorty na vysoké úrovni a široké spektrum nabízených služeb.

Za plotem turistického života však Hurghada skrývá i něco jiného než jen luxus a pozlátko. Hranice mezi bohatstvím a chudobou je tu zřetelná, přesto turistům zůstává tento druhý hurghádský svět často utajen.

Rady a tipy na cestu do Egypta

Z letiště v Praze za necelých 5 hodin

Z pražského letiště na to v Hurghadě se dostanete za 4,5 hodiny. Poloha letiště je pro návštěvníky Hurghady přímo ideální, nachází se totiž pouhých 5 kilometrů od jejího centra.

Letiště v Hurghadě
Letiště v Hurghadě

Možné způsoby dopravy v Hurghadě

V Hurghadě a jejím přilehlém okolí je možné cestovat několika způsoby dopravy.

Mikrobus

Ve své podstatě se jedná o hromadné taxi. Mikrobusy mají stanovenou trasu, kterou jezdí nonstop, ovšem co stanoveno nemají, jsou zastávky a jízdní řád. Mikrobusy jsou označeny pruhy v různých barvách – každá barva je charakteristická pro jinou trasu. Pokud se rozhodnete využít mikrobusu, jednoduše si stoupněte kdekoliv po jeho trase a až pojede, mávněte. Pokud bude mít volné místo, jistě vám zastaví. Cena bývá více než příznivá.

Taxi

V Egyptě se zbavíte předsudků o tom, že cena taxi služeb musí být vysoká. Ano, doprava tímto způsobem bývá dražší než doprava mikrobusy, ovšem pořád zůstává ve srovnání s českými taxíky „za hubičku“. Dávejte však pozor na to, aby řidič vždy zapnul tachometr.

Egyptský taxikář
Egyptský taxikář

Cena taxi se pohybuje okolo 2 EGP / 1km (cca 2,40 Kč / 1km).

Hotelové autobusy

Hotelové autobusy ocení zejména hosté ubytovaní ve vzdálenějších resortech od centra města. Vyjíždějí přímo z hotelové recepce, připravte se však na to, že pokud nemáte autobus zahrnut v ceně ubytování, pak z vašich kapes zmizí větší obnos peněz.

Písečné pláže a bohatý podmořský život

Dlouhé písečné pláže a širé moře. Tak by se dala definovat plážová turistika v Hurghadě. A samozřejmě – neodmyslitelně k ní patří i korály a bohatý podmořský život. Faktem ovšem je, že od dob, kdy byla Hurghada vyhlášenou destinací pro potápěče, se mnohé změnilo. Pokud čekáte, že si užijete šnorchlování na pláži před hotelem, nevyhnete se zklamání. Téměř všechny korály v blízkosti městských pláží byly postupem času zničeny nevhodným přístupem turistů i místních obyvatel.

Podmořský život v Egyptě
Podmořský život v Egyptě

Nemusíte se však bát, že byste byli o podvodní krásy ochuzeni. Cestovních agentur nebo potápěcích škol pořádajících výlety za podmořským životem na přilehlé ostrovy nebo dál na otevřené moře, kde jsou korálové útesy stále ještě zachovány, zde působí nespočet.

Pokud však do Egypta přijíždíte s jasným úmyslem věnovat se šnorchlování „co to dá“, pak je možná na místě zvážit ubytování mimo město. Třeba právě na odlehlé pláži v neznámé vesničce najdete podmořský svět nezničený dychtivými návštěvníky, kterých zde za korály míří tisíce ročně. Na druhou stranu platí pořekadlo „něco za něco“, a tak budete muset počítat s menším kulturním vyžitím a/nebo se zvýšenými výdaji na taxík do města.

Hotely s bohatým animačním programem

Ve většině hotelů se setkáte s velmi vysokou úrovní ubytování i služeb. Velké bazény, ve kterých hosté konzumují osvěžující drinky díky programy all inclusive, soukromé a čisté pláže se zajištěnými lehátky a slunečníky, bohatý animační program. Tak by se dalo ubytování v Hurghadě shrnout do jedné věty.

Ukázka hotelu v Hurghadě
Ukázka hotelu v Hurghadě

Prahnete spíše po poznání tradiční kultury a dozvědět se více o místním obyvatelstvu? Rodinné pensiony či hostely tu najdete také. Ty sice lákají na nízkou cenu, ovšem jako kompenzaci za nízkou úroveň ubytování a to hlavní – větší vzdálenost od pláže.

Co navštívit v Hurghadě

Muzeum mořské biologie a akvárium

Jestliže vám štěstí při potápění nepřálo a neviděli jste všechny druhy ryb či korálů, pak to můžete dohnat v muzeu mořské biologie a akváriu. Skvělý zážitek si odnesete i v případě, že toužíte dozvědět se více informací o podmořské fauně a flóře.

Akvárium v Hurghadě
Akvárium v Hurghadě

Za výhledem na horu Anfish

Na ty, kteří si už dosyta užili pláží, potápění a památek, tu čeká hora Anfish. Ačkoliv ji pravděpodobně při toulkách po Hurghadě jen tak neuvidíte, jakmile se ocitnete na jejím vrcholu, dočkáte se neuvěřitelného výhledu. Před sebou spatříte kilometry dlouhé pláže a azurové moře, v dáli se budou v horkém vzduchu mihotat hory v poušti. Ve víru dychtivého očekávání si však do batohu nezapomeňte přibalit dostatek tekutin.

Okolí Hurghady

Hurghada je aglomerací několika menších středisek a můžeme ji rozdělit na čtyři části: El Gouna, El Dahar, Sakkala a Makadi.

El Gouna

El Gouna je letovisko ležící asi 25km od Hurghady a jedná se o město, které se v rámci návštěvy Hurghady rozhodně nevynechává. Spousta zálivů, zátok a propojených pláží by mohlo dát záminku přezdívat toto město jako Egyptské Benátky.

Dokonce zde funguje i kyvadlová lodní doprava a našinci jistě neujde netypická forma přepravy „tuk tuk“ - malé vozidlo určené pro dvě, v případě o něco většího „tok toku“ až pro tři osoby. Funguje na stejném principu jako taxi.

Zátoka v El Gouna
Zátoka v El Gouna

El Dahar

Kde jinde byste měli proniknout do tajů původní arabské kultury než zde? Jedná se o nejstarší část Hurghady, kde původně stála jen chudá obydlí rybářů. Dnes zde najdete jak polorozpadlá stavení vybudovaná před několika desítkami lety, tak i nově postavené domy v arabském ozdobném stylu.

Nejstarší mešita v Hurghadě
Nejstarší mešita v Hurghadě

Až budete obdivovat zdejší architekturu, nezapomeňte na nejstarší mešitu v Hurghadě. Svou vzácnost si uchovává i dnes, kdy ji v plné kráse mohou obdivovat pouze muslimové. Turistům je povoleno nahlédnout pouze přes otevřené dveře a to v době, kdy se nekoná modlitba.

Pokřikující obchodníci, smlouvání o nejlepší cenu a nepřeberné množství zboží – ruch a odhodlání egyptských obchodníků prodat své zboží za každou cenu zažijete na místním tržišti. To potěší oko nejedné ženy díky obrovskému množství barev a materiálů šatů, bot i kabelek. Pokud chcete přivézt domů originální suvenýr, pak jistě neexistuje lepší místo než toto.

Ulice v El Dahar
Ulice v El Dahar

Sakkala

Sakkala je vyloženě turistické středisko. Bylo zde vybudováno několik málo hotelů na pláži a pár městských hostelů. Čeho je tu naopak nespočet, jsou obchody s nejrůznějším zbožím, stánky, restaurace a bary. Pokud tedy spadáte mezi nákupní maniaky nebo snad chcete jen levně nakoupit v duty free shopu, pak vyrazte sem.

Makadi

Stejně jako El Gouna, i oblast Makadi patří k nejvyhledávanějším střediskům v okolí. Typickým znakem jsou luxusní hotely, které zajišťují příjemně strávenou dovolenou samy o sobě. Asi třicet kilometrů jižně od Makadi se nachází zátoka Soma Bay, do které turisté míří za neporušenými korálovými útesy.

Makadi - pohled na moře
Makadi - pohled na moře

Tipy na celodenní výlety

Jestliže si během svého pobytu vyhradíte čas na celodenní výlet, rozhodně zvažte následující tipy, které vám svou krásou a jedinečností vynahradí dlouhé hodiny strávené v sedačkách autobusu.

Kláštery svatého Antonína a Pavla

Ať už rádi pátráte po náboženské tradici nebo se řadíte mezi „kochací“ typy a spíš než duchovní stránku obdivujete kouzlo architektury, návštěvy těchto klášterů nebudete litovat. Prostý návštěvník ocení nejen pro nás nezvyklou architekturu, ale jistě na výlet nezapomene ani díky majestátným horám, které tvoří neodmyslitelné pozadí kláštera.

Klášter sv. Antonína
Klášter sv. Antonína

Uvnitř komplexu svatého Antonína (Deir Mar Antonios) najdete vše, co obyvatelé klášteru potřebovali k poklidnému duševnímu životu – kostely a kaple, pekárnu, klášterní zahradu, pramen…

Luxorský a Amonův chrám

Luxorský chrám se pravděpodobně vryje do vaší paměti na dlouhou dobu. Jedná se totiž o místo, na jehož návštěvu se jen tak nezapomíná. Plně zde proniknete do egyptských dějin i architektury, uvidíte tu například sochy významných egyptských panovníků v nadživotních velikostech nebo desítky sfing, které byly v minulosti součástí tříkilometrové procesní cesty mezi Luxorským a Amonovým chrámem. Ten je vzdálen nedaleko toho Luxorského a dá se říct, že je jeho větším bratrem. Zároveň se chlubí statusem největšího chrámového komplexu v Egyptě.

Chrám v Luxoru
Chrám v Luxoru

Údolí králů

Na západ od Luxuru leží posvátné a Egypťany velmi ceněné údolí králů. Jde o pohřebiště nejvýznamnějších egyptských osobností, včetně té Tutanchamonovy. Najdete zde několik desítek vzácných hrobek a hrobních komor.

Údolí králů
Údolí králů

Hurghada naživo

Udělejte si vlastní představu a pusťte si kráké video z Hurghady.

Sdílejte článek se svými přáteli!