Potápění vs. šnorchlování na dovolené: rady a tipy

Může se zdát, že potápění je sportem jen pro vyvolené. To ale není pravda – stačí mít odvahu, chuť a čas a do hlubin se můžete ponořit i vy. Jenže jak na to? Kde začít? To se dozvíte hned teď.

Šedivou pozemní realitu střídá pestrá paleta barev, různorodě zbarvená hejna ryb všech velikostí a tvarů, korály ukrývající hvězdice a mořské ježky, pocit, že je člověk zcela v jiném světe. Kdo jednou okusí, navždy je ztracen. Ano, správně – řeč je o potápění.

Na celém světě najdeme 20 milionů vyznavačů šnorchlování a 6 milionů aktivních hloubkových potápěčů. To jsou čísla, která mluví sama za sebe: Tajemný svět pod mořskou hladinou nás vábí jako med vosy. Není ovšem radno vrhat se do podvodního světa po hlavě. I tady totiž existují pravidla, která se musí dodržovat. Jednak pro naši bezpečnost, jednak pro bezpečnost vodní fauny a flory.

Potápění vs. šnorchlování

Prozkoumávat krásy mořské scenérie na úrovni hladiny je bezesporu nejjednodušší a nejpřístupnější varianta. Vystačíte si se šnorchlem a brýlemi, které pořídíte za pár korun. Náklady nad rámec pořízeného vybavení pak závisí jen na vás. V mnohých lokalitách se korálové útesy nacházejí přímo u pobřeží, jinde si musíte zaplatit výlet lodí, která vás zaveze na ta správná místa. Tak či tak je šnorchlování finančně nenáročnou disciplínou, která nevyžaduje žádné speciální dovednosti.

Už při pouhém šnorchlování uvidíte spousty podmořských krás
Už při pouhém šnorchlování uvidíte spousty podmořských krás

Na opačném pólu stojí potápění. Nejenže zájemci musí šáhnout do kapes o dost hlouběji, ale také potřebují nabrat mnohem širší záběr jak teoretických, tak praktických poznatků. Přece jen je potápění potenciálně nebezpečná činnost a je zapotřebí k ní tak i přistupovat.

Potápění – jak na to

Toužíte se ponořit se do pořádné hloubky, proplouvat vraky lodí a zažít pořádný adrenalin? Nasaďte si neopren, kyslíkovou bombu, ploutve a hurá na to...

…Možná tušíte, že tak jednoduché to není. A máte pravdu.

Výcvikový kurz a licence

Abyste se mohli zcela legálně, bezpečně a bez výčitek potápět, je třeba absolvovat potápěčský kurz. Za jeho úspěšné absolvování obdržíte certifikát, který vám za stanovených podmínek umožňuje „samostatné“ potápění.

Základní potápěčský kurz

Pro začátečníky jsou určeny základní potápěčské kurzy, které trvají standardně 4 dny. Dle druhu a lokality zaplatíte za takový kurz od 7 500 Kč. Kdo by si ale myslel, že po jeho absolvování se bude moct potápět, kdy chce a jak chce, plete se.

Stát se potápěčem je velká dřina
Stát se potápěčem je velká dřina

Osvědčení o absolvování základního kurzu opravňuje účastníka k ponorům do maximální hloubky 18 metrů v doprovodu osoby, která vlastní kvalifikaci instruktora potápění.

Možná si říkáte, k čemu vám tedy takový kurz bude, když stále při sobě budete muset mít kvalifikovaný doprovod: Cena jednodenních ponorů se pohybuje kolem 30-50 eur. Podmínkou pro to, abyste se jich mohli zúčastnit, je však absolvování základního kurzu potápěče. Bez něj můžete podvodní svět sledovat jen ve filmu.

Co základní kurz obnáší

Na světě existuje několik potápěčských asociací, které potápěče školí, a vydávají certifikace. Mezi ty nejrozšířenější patří PADI, SSI a NAU, přičemž jednotlivé asociace si certifikace navzájem uznávají.

Obsah kurzů je pevně daný, nezáleží tedy, v jaké zemi se rozhodnete kurzem projít. Základní kurz OWD (open water diver) se skládá z teoretické přípravy, 5 ponorů v kontrolovaných podmínkách (bazén či mělká voda) a 4 ponorů na otevřené vodě.

Kurz se dá dokonce rozdělit na dvě části, kdy si teoretickou výuku spolu s bazénovými ponory odbydete v Česku a ponory v otevřené vodě absolvujete v Chorvatsku či Egyptě během prodlouženého víkendu.

Krásy podmořského světa v Egyptě
Krásy podmořského světa v Egyptě

Ptáte se, co musíte splňovat, abyste se kurzu mohli zúčastnit? Jedinou podmínkou je zvládnout uplavat 200 metrů libovolným způsobem.

Vždy hledejte kurz jen s celosvětově platnou certifikací!

Jak vybrat dobrou základnu

Uvedení do tajů potápění by mělo probíhat jen s kvalitními instruktory v dobře hodnocené základně. Výběr základny, se kterou se potopíte poprvé, byste tak neměli nechat náhodě. Při rozhodování hledejte odpovědi na následující otázky:

  1. Je obdržená certifikace platná celosvětově?
  2. Kolik lidí bude se mnou ve skupině?
  3. Kolik instruktorů se nám bude věnovat?
  4. Bude s námi po celou dobu kurzu stejný instruktor?
  5. Je půjčovaná výstroj kvalitní a dobře udržovaná?

Bez odpovědí na tyto otázky nikomu svůj čas, peníze a život nesvěřujte. Není těžké si totiž domyslet, že pokud se skupině o 15 lidech věnuje jen jeden instruktor, kvalita bude úplně někde jinde, než když vás bude ve skupině 5 a instruktor bude mít k sobě dva asistenty. Je podstatné i to, aby se vám celý kurz věnovali stejní instruktoři, kteří si pamatují, jak jste na tom a v čem jste minule dělali chyby.

Ponor na zkoušku

Všem, kterým je líto vytasit z peněženky sumu odpovídající půlce dovolené nebo jen váhají, zda je potápění to pravé ořechové, jsou určeny ponory na zkoušku. Jedná se o nenáročný ponor, během kterého si osvojíte, jak používat potápěčskou výbavu a jak se správně pohybovat pod vodou. Probíhá v malé hloubce v doprovodu instruktora.

Potápěčský výcvik
Potápěčský výcvik

V našich podmínkách se takového ponoru můžete zúčastnit v bazénu, zatopeném lomu či v jezeře, na dovolené u pobřeží i z lodi. Záleží na podmínkách konkrétního potápěčského centra. Liší se i délka trvání – někde máte za dvě hodiny odbyto, jinde se jedná o program na celý den, který zpravidla zahrnuje dva ponory v délce 30-40 minut. Dle typu ponoru zaplatíte 20-70 eur.

Je možné se potápět sám?

Je, rozhodně však ne ze začátku. Abyste se mohli potápět bez jakéhokoliv doprovodu, musíte absolvovat speciální kurz. Podmínkou pro účast v něm je mít za sebou alespoň 100 ponorů. A to už dá pěkně zabrat. Nejen časově, ale i finančně.

I přesto se samostatný ponor příliš nedoporučuje: Nikdy nevíte, kdy přijde strýček náhoda a selže vybavení nebo se u vás projeví nečekaný zdravotní problém.

Pravidla při potápění a šnorchlování

Každý, kdo už má s potápěním či šnorchlováním nějaké zkušenosti, potvrdí, že země, které se mohou chlubit krásou podmořského světa, si s ochranou přírody moc hlavu nelámou. Naopak – ke korálům se denně hrne stovky výletních lodí a hluční turisté. Není neobvyklé, že v Asii uvidíte za bójkami, ohraničující korál, rybářské lodě, které házejí na palubu jednu rybu za druhou.

Podmořský korál
Podmořský korál

Nemusíme ale zabíhat do extrémů. Pro spoustu lidí je jediným přípustným suvenýrem právě korál, mořský ježek či hvězdice. Jenže i pouhý dotyk může korálu uškodit. Proto, prosím, během šnorchlování a potápění dodržujte následující zásady:

  1. Nedotýkejte se korálů – I jemný dotyk může zabránit korálu v dalším růstu. Navíc může dojít k odstranění ochranného filmu, který korál chrání před infekcí.
  2. Nechte živočichům volnost – Přestože rybky proplouvající přímo kolem vás lákají k pohlazením či pronásledování, raději jim dopřejte svobodu pohybu. Stejně tak neberte hvězdice ani jiné mořské živočichy do rukou. Vodní živočichové mohou být vystresovaní už jen samotnou přítomností potápěčů. Jak by bylo vám, kdyby k vám každý den přišla brzy ráno návštěva, odešla až se západem slunce a ještě k tomu by vás neustále naháněla?
  3. Nic z vody neodnášejte – Chcete si z dovolené přinést suvenýr na památku? Raději si kupte tričko nebo přívěsek a vodní svět nechte tak, jak je. Na dně jistě uvidíte ležet spoustu mrtvých korálů – i ty však hrají ve zdejším ekosystému významnou roli.
  4. Chovejte se s respektem – Myslete na to, že většina korálových útesů byla již zničena. Snažte se pod vodou chovat tak, aby zde ty zbylé zůstaly i pro další generace. Korály se často nachází i v extrémně malých hloubkách – třeba jen metr pod hladinou. Proplouvejte proto velmi opatrně a ploutve v takovém případě nechte raději na břehu.
Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!