Zanzibar: Nejlepší lokality na potápění a šnorchlování

Nádherné pláže s bílým pískem a tyrkysově modrou vodou lákají na Zanzibar turisty z celého světa. Během svého pobytu si určitě nenechte ujít ani dechberoucí podívanou, kterou nabízí podmořský život. Kde se dají nejlépe pozorovat rybky či hvězdice?

Dovolená na Zanzibaru je skvělou volbou pro celou rodinu, kromě relaxace, prozkoumávání místních památek nebo ochutnávání lokálních potravin se tu dá zažít i spousta dobrodružství. Jedním z nich je právě potápění se ve vodách Indického oceánu. Díky velkému množství potápěčských center se mohou pod hladinu ponořit jak začátečníci, tak pokročilí.

Přečtěte si také rady a tipy pro cestu na Zanzibar.

Proč právě na Zanzibar

Procházet se po dechberoucích plážích a užívat si jedny z nejkouzelnějších západů slunce můžete již za 8 hodin a půl, přesně takhle dlouho totiž trvá let mezi Prahou a Zanzibarem. Navíc se jedná o jednu z nejlepších šnorchlovacích destinací v Africe, protože jsou břehy omývány křišťálově čistou vodou, pod níž se ukrývají korálové útesy, želvy, chobotnice, ale i delfíni.

Západ slunce na Zanzibaru
Západ slunce na Zanzibaru

Mezi další benefity potápění na Zanzibaru patří teplota vody kolem 27 °C a vysoká viditelnost až 60 metrů.

Vyhledejte si svojí akční letenku na Zanzibar za super cenu!

Jaké lokality jsou tu pro šnorchlování ideální?

Mezi nejvyhledávanější místa pro šnorchlování patří:

Čím se mezi sebou daná místa různí?

Mnemba Island: Korálový ostrůvek s úžasnou viditelností

Snad tím vůbec nejznámějším a nejvyhledávanějším místem pro šnorchlování v celé oblasti je ostrov Mnemba, který se nachází severozápadně od Zanzibaru. Korálový ostrůvek je obklopen plážemi s bílým pískem a zdejší voda nabízí úžasnou podmořskou viditelnost. Kolem připlouvajících lodí se tu hravě prohání delfíni, chňapalové a při troše štěstí narazíte i na Nema, tedy na klauna očkatého.

Nicméně dopředu je nutné počítat s desítkami dalších šnorchlařů, kteří stejně jako vy dorazili prozkoumávat přenádherný podmořský svět. Na ostrově se nachází luxusní letovisko „andBeyond Mnemba Island”, kde je možné si rezervovat nocleh a šnorchlování se tak věnovat po dobu několika dní, případně zvolit hotel Sunshine Marine Lodge kousek od ostrova a ke korálovým útesům si naplánovat výlet.

Podmořský život u Mnemba Island

Pláž Nungwi: Vyhledávané místo potápěčů i chytačů slunečních paprsků

Přímo v centru všeho dění se nachází pláž Nungwi, na níž je možné se opalovat, zajít si na vychlazený koktejl do některého z místních barů, věnovat se plážovým sportům nebo využít nabídek některého z mnoha potápěčských center a vydat se objevovat neméně zajímavou podmořskou část hlavního turistického letoviska.

Ačkoliv tu korálové útesy nejsou tak velkolepé, jako je tomu například na Mnemba Island, podmořský život je tu i tak bohatý. Nejčastěji zde narazíte na klauna očkatého, hvězdice, kraby nebo krevety. Šnorchlování se doporučujeme vyhnout kolem 12. hodiny dopolední, kdy je zde nejhustší provoz lodí.

Pláž Nungwi: Vyhledávané místo potápěčů
Pláž Nungwi: Vyhledávané místo potápěčů

Je tu něco pro všechny, od začátečníků až po pokročilé potápěče.

Kouzelnou podívanou získáte také během odlivu, kdy se dá dají korálové útesy s rybkami proplouvající mezi nimi pozorovat i bez šnorchlu. Nezapomeňte však na ochrannou obuv, protože se v mělkých vodách často vyskytují mořští ježci a hlavně kameru nebo foťák, abyste mohli zachytit nezapomenutelné zážitky z podmořského světa!. Jakmile vám vyhládne, navštivte některou z přilehlých restaurací nebo se můžete ubytovat v hotelu Hotel Doubletree by Hilton Resort Zanzibar, který se nachází přímo u pláže.

Ostrov Tumbatu: Velkolepá podívaná i pro potápěče začátečníky

Zhruba dva kilometry severozápadně od Zanzibaru se nachází ostrov Tumbatu, který nabízí skvělou viditelnost a mělké vody vhodné i pro nezkušené potápěče. Těšit se zde můžete na kvetoucí korálové útesy, želvy, krevety, chobotnice i murény. Celý ostrov je pouze dva kilometry široký a osm kilometrů dlouhý. Kromě šnorchlování se tu tak můžete věnovat procházkám, relaxaci nebo koupání.

Zajímavostí je, že na ostrově nejsou žádná vozidla, hlavní způsob dopravy zde představují kola.

Většina cestovních kanceláří na Zanzibaru nabízí výlety na Tumbatu, které zahrnují dopravu z pevniny na ostrov, oběd a šnorchlování nebo potápění s instruktorem. Můžete také navštívit některé z místních komunitních projektů nebo si prohlédnout historické památky, jako je například hrobka sultána Saida Barghashiho. Před návštěvou Tumbatu byste měli zajistit, abyste měli po ruce vodu, opalovací krém a oblečení, které se hodí pro pobyt u moře.

Stone Town: Historické centrum Zanzibaru

Jedním z nejstarších svahilských měst ve východní Africe a zároveň hlavní město Zanzibaru je Stone Town, který je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Město bylo založeno arabskými obchodníky na počátku 19. století a jeho nezaměnitelnou atmosféru měl možnost obdivovat například Freddie Mercury, přičemž dům, v němž jako malý chlapec vyrůstal, je v oblasti možné navštívit.

Stejně tak se ve Stone Town nachází spousta dalších turistických cílů, jako je Beit-El-Ajaib, dům divů, nebo katedrála z roku 1873 a pulzující market.

Mimo jiné se lidé v dané lokalitě lidé věnují také potápění nebo šnorchlování. Není zde sice tak bohatý podmořský život jako v jiných částech ostrova, nicméně, pokud se chcete potápět poblíž města, můžete navštívit některé z korálových útesů v okolí, jako je například útes Mnemba nebo Chumbe Island. Stejně jako i v jiných oblastech Zanzibaru můžete spatřit širokou škálu ryb a mořských živočichů.

Kdy je nejlepší čas na šnorchlování na Zanzibaru?

Zanzibar se řadí k ostrovům s tropickým klimatem, což znamená, že je zde ideální počasí na návštěvu spojenou se šnorchlováním je po celý rok. Nutno však podotknout, že se na ostrově střídají dvě období dešťů v roce, takzvané dlouhé deště, které ostrov sužují od března až do května, a krátké deště, které probíhají zhruba od listopadu do prosince.

Úplně nejlepším časem na návštěvu ostrova spojenou se šnorchlování je tak období sucha, které je od června do října a následně od prosince do března.

Je šnorchlování na Zanzibaru bezpečné?

Právě proto, že zde jsou vody mělké, teplé a obvykle zcela bez vln, je Zanzibar vhodný i pro začátečníky, nejen pro zkušené šnorchlaře. Oproti jiným exotickým destinacím zde nejsou běžné ani žraločí útoky, proto jediné, co musíte umět, je plavat. Následně se už můžete ponořit do průzračných vod Indického oceánu.

Žraloků se na Zanzibaru nemusíte obávat
Žraloků se na Zanzibaru nemusíte obávat

Navíc má šnorchlování spoustu zdravotních výhod, jako je zlepšení tělesné kondice, dýchání nebo duševního zdraví. Po šnorchlování však nezapomeňte svému tělu dodat dostatek čisté pitné vody, aby nedošlo k dehydrataci.

Tipy na potápění a šnorchlování na Zanzibaru

Na většině míst se dá potápět nebo šnorchlovat s podvodním fotoaparátem, pokud tak chcete mít nezapomenutelné momentky ze své dovolené, jedná se o skvělou možnost. Spousta potápěčských center na Zanzibaru má vlastní internetové stránky, kde se dají dopředu zjistit užitečné informace.

Hotely na Zanzibaru až s 50% slevou.

Prohlédnout hotely

Podle čeho zvolit potápěčské centrum?

Potřebné informace o vybraném potápěčském centru se nachází buď na internetových stránkách, v uživatelských recenzích na mapách nebo se na detaily zeptejte přímo na místě. Většina center je určena jak pro úplné začátečníky, tak pro zkušené potápěče. Proškolení instruktoři vás v bazénu nebo hned u břehu naučí vše potřebné a jakmile si potřebné dovednosti osvojíte, můžete začít s potápěním přímo v oceánu.

V případě potápění se nebo šnorchlování na přilehlých ostrůvcích je v ceně obvykle zahrnuté i drobné občerstvení společně s lodním transferem. Nemusíte se tak ničeho obávat, instruktoři jsou tu od toho, aby vás vším provedli krok po kroku a vy jste si tak nerušeně užili nezapomenutelné chvíle pod vodou.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!