Zanzibar: Rady a tipy na cestu

Nevelký ostrov plný nádherně bílých pláží lemovaných urostlými palmami a provoněný čerstvým kořením, tak nějak by se dal Zanzibar shrnout v jedné větě. Tato lokalita však turistům nabízí daleko více než jenom křišťálově modré vlny Indického oceánu.

Vydejte se prožít dobrodružství v podobě jízdy na typickém Dala Dala buse anebo ochutnejte lokální gastronomii plnou mořských plodů, koření a exotického ovoce, všechno je tu navíc velmi levné, a tak se rozhodně máte na co těšit.

Umístění a poloha

Zanzibar je označení pro nepříliš rozsáhlý ostrůvek na východě Afriky, jehož břehy omývá Indický oceán, ten je v průměru tím vůbec nejteplejším světovým oceánem. Společně s okolními ostrovy je Zanzibar součástí státu Tanzanie. Tento fakt prozrazuje již samotný název státu, s označením Tanzanie jsme se poprvé mohli setkat v roce 1964, kdy vznikla sloučením dvou států: Tanganiky a Zanzibaru. Pro vytvoření souhrnného označení se tak využilo prvních slabik obou dvou názvů.

Vlajka Zanzibaru
Vlajka Zanzibaru

Přímé letecké spojení z České republiky neexistuje, cestovatelé se na letiště Zanzibar International Airport dostanou přibližně za 13 hodin, přičemž je nutné absolvovat minimálně jeden přestup. Nejčastěji je mezipřistání v Dauhá, hlavním městě Kataru.

Časový posun činí v letním období +1 hodina, v zimě +2 hodiny.

Kdy vyrazit

Hlavní turistická sezóna je od prosince do poloviny března, kdy jsou teploty nejvyšší a zároveň je minimální pravděpodobnost srážek. Období dešťů na ostrově nastává obvykle kolem dubna a končí na přelomu května a června, touto dobou je i nejvyšší výskyt komárů.

Druhé období dešťů, které je již daleko kratší, probíhá v listopadu. Spousta turistů na Zanzibar míří i v období od června do října. Celoroční teploty jsou tropické a pohybují se kolem 30 °C. Nejnižší teploty jsou v období od června do srpna, kdy teplota klesá na, stále krásných, 26 °C.

Víza a režim vstupu

Občané České i Slovenské republiky musejí mít pro právoplatný vstup na Zanzibar obstarané vízum. Na výběr je ze dvou variant, jak si ho obstarat. Buď si cestovatelé vízum vyřídí online z pohodlí domova, kdy tak učiní prostřednictvím oficiálních online stránek. Po vyplnění potřebných údajů budete vyzváni k zaplacení poplatku 50 USD. Vyřízení trvá několik málo pracovních dní.

Anebo využijete druhé možnosti, jak si vízum obstarat, a tou je vyplnění příslušných formulářů až v cílové destinaci, konkrétně na zanzibarském letišti. Poplatek je opět 50 USD a platnost víza je stanovená na 3 měsíce.

Je vyžadován cestovní pas, který má platnost ještě minimálně 6 měsíců po odcestování ze Zanzibaru.

Dovoz a vývoz

Turisté mají přísně zakázáno ze země vyvážet produkty z divoké zvěře, jedná se tak především o produkty ze slonoviny. Stejně tak zakázaný je vývoz a dovoz zbraní nebo živých divokých zvířat a rostlin.

Jazyk

Zanzibar má dva úřední jazyky, kterými jsou svahilština s angličtinou. Spousta obyvatel ještě navíc hovoří arabsky, jelikož se tu odpradávna nacházeli arabští obchodníci. Jaké jsou základní fráze, se kterými se můžete domluvit s místními?

Svahilsky Česky
Jambo Ahoj/dobrý den
Asante Děkuji
Kwaheri Na shledanou
Ndiyo Ano
Hapana Ne
Hakuna matata Žádný problém
Tafadhali Prosím (prosba)
Chakula Jídlo
Maji Voda
Pesa Peníze

Peníze a měna

Oficiální měnou ostrova jsou tanzanské šilinky, zkráceně TZS. Na Zanzibaru se nachází spousta směnáren i několik bank, kde vám šilinky bezproblémově smění výměnou za dolary, na některých místech i za eura. Občas vám peníze smění přímo na recepci hotelu, kde jste ubytovaní, nicméně nejlepší kurzy nabízejí oficiální směnárny. Ideálními bankovkami pro získání co nejvýhodnějšího kurzu jsou dolary s hodnotou 50 a 100. Ve větších supermarketech nebo hotelech je možná i platba kartou.

Peníze na Zanzibaru
Peníze na Zanzibaru

Neustále smlouvejte

Při každé příležitosti smlouvejte! Častokrát se vám tak podaří cenu snížit až na polovinu té původní. Nejvhodnější je smlouvat na tržištích, v menších obchodech, ale i při cestě taxíkem nebo během kupování výletu. Jedinými místy, kde jsou uvedené ceny pevně ukotvené, jsou značkové obchody, supermarkety a některé restaurace.

V celé Tanzanii se člověk nají velmi levně, kompletní a chutný oběd se dá pořídit v přepočtu již za 40 Kč. Mezi nejlevnější položky patří exotické ovoce. Cena za půl litru piva je kolem 20 Kč a za lahev Coca Coly 8 Kč.

Obecně je na Zanzibaru daleko levněji než v Česku, a to nejenom v případě potravin.

Očkování a zdravotní rizika

Pro cesty na exotický Zanzibar nejsou povinně vyžadována žádná očkování, nicméně několik jich je silně doporučovaných. Jedná se především o očkování proti žluté zimnici, ale i proti tetanu, choleře, hepatitidě A i B a obrně. Pokud cestujete odjinud než z EU, dobře si zkontrolujte podmínky dané země, může se stát, že bude například očkování proti žluté zimnici povinné.

Při pobytu na slunci používejte opalovací krém s vysokým faktorem, sluneční paprsky tu mají totiž opravdu sílu, a to i když je zataženo. Dále myslete na to, že voda z vodovodu není pitná, pro tyto účely si zakupte balenou vodu v supermarketu.

Vyhněte se ledu, který v restauracích používají do nápojů, téměř vždy se jedná o kohoutkovou vodu, která by vám mohla způsobit závažné střevní problémy.

V nouzových případech navštivte lékárnu

V případě nutnosti se na ostrově nachází několik lékáren, kde se dají bez předpisu sehnat i antibiotika. K dostání jsou tu taktéž antimalarika, která však mohou způsobovat řadu nežádoucích účinků. Vhodnější variantou je tak použití repelentu a nošení oblečení s dlouhými rukávy, chystáte-li se do míst se zvýšeným výskytem komárů.

Náboženství a kultura

Téměř většina obyvatel se hlásí k islámskému náboženství, a tak je vhodné, aby i turisté respektovali stanovená pravidla. Zakázáno je například koupání bez plavek a ve městě jsou nepřijatelná i tílka nebo minisukně. Na veřejnosti je dále zakázáno projevovat přílišnou náklonnost. Hinduismus a křesťanství jsou na ostrově v drtivé menšině.

Každoročně se na Zanzibaru dodržuje ramadán, během kterého obyvatelé drží půst a modlitbami tráví více času než obvykle. Stejně tak se tu ale slaví i křesťanské svátky, jako jsou Vánoce či Velikonoce.

Většina obyvatel Zanzibaru uctívá Islám
Většina obyvatel Zanzibaru uctívá Islám

Zanzibar a alkohol

V Zanzibaru je konzumace alkoholu běžná a povolená. Většina hotelů, restaurací a barů nabízí široký výběr alkoholických nápojů, včetně místních i mezinárodních značek. Veřejné pití alkoholu mimo turistické oblasti může být citlivé kvůli místní kultuře, ačkoliv v hotelových komplexech je konzumace běžná a tolerovaná.

Doprava

Nejjednodušším způsobem dopravy napříč celým ostrovem je taxi. Připomínáme, že se v něm nebojte smlouvat, ve výsledku se tak dostanete na opravdu nízké ceny. Po domluvě vás taxikář doveze kamkoliv, na ostrově se jich nachází spousta.

Další možností, kterou využívají především místní, jsou takzvané Dala Dala busy. Jedná se o dodávky, do kterých se vejde kolem 15 lidí a které do cílové destinace vyrážejí až v momentě, kdy se plně obsadí. Neřídí se žádným konkrétním jízdním řádem.

Dala dala - do malé dodávky se vejde až 25 lidí
Dala dala - do malé dodávky se vejde až 25 lidí

Alternativou pro cizince jsou turistické minibusy, které obvykle objíždějí hotely a ubytované hosty odvážejí na pláže. I tady se rozhodně vyplatí smlouvat. A chcete-li se podívat i na okolní ostrovy, tak je zajištěné pravidelné lodní spojení.

Typická jídla a nápoje

Zanzibarská kuchyně je velmi pestrá a využívá spoustu exotického koření. K obědu se nejčastěji podává hovězí či skopové maso s bramborami a zeleninou. Nejpoužívanějším kořením je kardamon a velmi častý je i hřebíček. Samozřejmě se tu hojně konzumují i plody moře, jako jsou chobotnice, krevety anebo tresky. Lokálními specialitami je chobotnice v kokosovém mléce a nyama choma neboli grilované kozí maso. K dezertu se obvykle podává zapečené exotické ovoce, jako jsou banány, manga a ananasy.

Alkohol není na Zanzibaru příliš rozšířený
Alkohol není na Zanzibaru příliš rozšířený

Co se týká nápojů, místní si zakládají na své kvalitní kávě a hojně pijí také šťávu z vylisované cukrové třtiny anebo šťávu z čerstvě vylisovaného ovoce. Alkohol tu s ohledem na náboženství příliš rozšířený není, jednou za čas si obyvatelé dopřejí Safari Lager, zanzibarské pivo.

Turistické oblasti

Nungwi, vesnice s nejhezčími plážemi na celém ostrově

Původně malá rybářská osada se postupem času proměnila v hlavní turistickou oblast na Zanzibaru. Nacházejí se tu jedny z nejhezčích pláží, kolem kterých vyrůstají nové a nové hotelové resorty, restaurace a obchody. Místní populace čítá kolem 6 000 obyvatel, narazíte tu tak spíš na turisty. Čekají tu na vás krásná instagramová pozadí v podobě bílého písku lemovaného palmami či mangrovníky.

Prohlédnout hotely v této oblasti

Hlavní turistická oblast Nungwi
Hlavní turistická oblast Nungwi

Za bezpečnou rodinnou dovolenou do Kiwengwy

Velké množství hotelových resortů se nachází i v oblasti Kiwengwa, kterou vyhledávají především rodiny s dětmi. Je tu zajištěný luxus v podobě resortů s all-inclusive stravováním, bazény a samozřejmě i nádhernými plážemi. Vstup do moře je pozvolný a dlouhé písčité pláže přímo vybízejí k procházkám podél pobřeží.

Pláže lákají k dlouhým procházkám
Pláže lákají k dlouhým procházkám

Uroa, exotický ráj, kde načerpáte pravou místní atmosféru

Uroa, občas psáno také jako Urowa, taktéž nabízí nádherné bílé pláže lemované palmovými háji, ale nejedná se o místo poznamenané turismem. Nachází se tu minimum hotelů i obchodů, můžete tu tak nahlédnout pod pokličku pravého zanzibarského stylu života.

Mezi místními je tu značně rozšířený rybolov a pěstování mořských řas, vy se naopak můžete věnovat šnorchlování a obdivovat tak podmořské divy Indického oceánu.

Za historií a kulturou do Zanzibar City

Zanzibar City je hlavním městem celého ostrova, kde najdete jak vyžití v podobě objevování historických památek, tak i kulturního dění nebo nádherných pláží. Hlavní historické jádro nese název „Stone Town“ a v roce 2000 bylo pro svoji jedinečnost zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Navštívit můžete místní tržiště, Sultánův palác a mnoho dalšího.

Jedná se o nejmodernější oblast celého Zanzibaru, odkud mimo jiné vedou autobusová spojení do výše zmíněných plážových letovisek.

Praktické informace

Na závěr přinášíme ještě několik praktických informací, které se před absolvováním cesty na Zanzibar vyplatí znát.

  • Zanzibar je tvořen z velké míry muslimy, dle toho je nutné uzpůsobit své oblečení. Je zakázáno se tu koupat nebo opalovat bez plavek.
  • S ohledem na náboženství je na ostrově zakázáno konzumovat alkohol na veřejných prostranstvích.
  • Přílivy a odlivy jsou tu velmi silné, proto se tomu z hlediska bezpečnosti přizpůsobte.
  • Není povolené ze země vyvážet zvířata, výrobky z divokých zvířat, rostliny ani zbraně.
  • Platební kartou je tu možné zaplatit pouze na několika málo místech, mějte proto k dispozici hotovost.
  • Vždy a všude smlouvejte, patří to k zanzibarskému stylu života.
  • Elektrické zásuvky jsou tu typu D, je proto nutné pořídit adaptér.

Krátký videoprůvodce po Zanzibaru

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!