Útok žraloka v Egyptě. Máme se obávat?
(naposledy upraveno 18.6. 2024)

Turisté v Egyptě se často obávají útoků žraloků vyskytujících se v Rudém moři, avšak je vysoce nepravděpodobné, že se taková situace nastane. Jak se zbytečně nevystavovat nebezpečí a které hotely nemají pláže na otevřeném moři?

Turisté, kteří vyrážejí na dovolenou do Egypta, se v podstatě obávají dvou věcí: faraonovy pomsty, která spočívá v zažívacích obtížích nebo útoku žraloka. I když byly v minulosti zaznamenány útoky žraloka na člověka, a to i v bezprostředních blízkostech pláží, jedná se o ojedinělé případy. Pravdou ale je, že žralok může zaútočit, i když k tomu nebyl vyprovokován. Důvody jsou různé, avšak výskyt žraloka poblíž pláží je nepravděpodobný.

Žralok se ve Středozemním moři spíše nevyskytuje

Egypt je státem, který nabízí koupání hned ve dvou mořích. Na severu je to Středozemní moře, na východě pak Rudé moře. Ve Středozemním moři je žraloků poměrně malé množství (a když už, nachází se obvykle v hlubších vodách). Z více než 400 druhů žraloků zde najdete asi jen 47 druhů této paryby.

Od roku 1902 do roku 2019 došlo ke 118 útokům žraloka na člověka (v celém Středozemním moři, ne jen u pobřeží Egypta), z nichž 16 skončilo smrtí.

Narazit na žraloka ve Středozemním moři je velká rarita!

Útok žraloka v Rudém moři je vzácný

Žraloci se mnohem častěji pohybují v Rudém moři, ale i zde platí, že se pobřeží spíše vyhýbají. Útoky na člověka jsou velmi výjimečné, protože lidé do jeho potravního řetězce nepatří. Častěji napadnou člověka, který se pohybuje na hladině (plave, surfuje), než toho, který se potápí. Když žralok uvidí něco pohybovat se po hladině, jde „ochutnat“, jestli to je k jídlu.

I když jsou útoky poměrně vzácné, bohužel často bývají smrtelné.

Proč tomu tak je?

 • Rudé moře je hluboké – mořské dno strmě klesá. To může způsobit, že žralok, který žije v určité hloubce, se od vás ve skutečnosti nachází jen malý kousek (několik metrů).
 • Nadměrný rybolov – tím, že lidé loví víc, než ve skutečnosti potřebují, dochází k tomu, že žralok nemá potravu, na kterou je zvyklý, a kterou by jinak upřednostnil.
 • Krmení žraloků – žraloci se stali atrakcí. Lidé se za nimi potápějí, lodě pořádají zájezdy, kde žraloky krmí. Z ekonomických výzkumů vyplývá, že jediný žralok, který by byl nalákaný do oblasti Marsa Alam v Egyptě, může generovat příjem až 40 000 USD ročně pro potápěčský průmysl. Je to nezodpovědné? Určitě. Je to nebezpečné? Zcela jistě.

Fatální útoky žraloka na člověka v minulosti

Pojďme si přiblížit, kdy setkání člověka a žraloka neskončilo dobře – člověk zaplatil cenu nejvyšší:

 • V roce 2009 došlo v oblasti Sharm El-Sheikh ke smrti Francouzky v důsledku žraločího útoku.
 • V roce 2010 zaútočil žralok na německého turistu, který taktéž nepřežil. Stejný rok byli žralokem zraněni tři ruští turisté a jeden Ukrajinec (měli nezákonně vyhazovat zbytky zvířecích těl do moře). Žralok se vyskytoval nezvykle blízko břehu Sharm el-Sheikh.
 • V roce 2015 byl žralokem zabit německý turista v letovisku Marsa Alam.
 • V roce 2018 zahynul český turista, když na něj zaútočil žralok. Bylo to v oblasti Marsa Alam.
 • V roce 2022 v oblasti Hurghada byly v jeden den zabity dvě ženy. Jednou z nich byla Rumunka, o 600 metrů dál zemřela Rakušanka. Útok mohl spáchat stejný žralok.
 • O rok později, v roce 2023, stáhl žralok pod vodu Rusa, který plaval poblíž pláže v Hurghadě. Jedná se o jeden z nejznámějších případů, protože útok byl natočen přihlížejícími. Na videu je možné vidět, jak žralok kolem své oběti krouží, než ji stáhne pod vodu.
Útoky žraloka nejsou časté
Útoky žraloka nejsou časté

Jak časté jsou útoky žraloků na plavce

Podle International Shark Attack File je riziko napadení velmi malé. Existuje šance jedna ku čtyřem milionům, že zemřete při incidentu souvisejícím se žralokem. Pravdou ale je, že s těmito mořskými tvory můžete plavat častěji, než si myslíte. Naštěstí se dá riziko napadení žralokem eliminovat. Vždy je dobré vědět, jak se můžete bránit, i když je riziko napadení tak malé.

Statistiky uvádějí, že ročně dojde průměrně k 9-11 úmrtím člověka po napadení žralokem (celosvětově). Jen pro představu: jiné statistiky uvádí, že průměrně 120 lidí ročně zemře, když ve spánku spadne z postele.

Jaké druhy žraloků můžeme potkat v Rudém moři

V Rudém moři je možné narazit na druhy žraloků, kteří jsou pro člověka potencionálně nebezpeční:

 1. Žralok tygří (Galeocerdo cuvier) - jeden z největších druhů žraloků, dorůstá délky až 5 metrů. Charakteristická je pro něj kresba na bocích trupu připomínající tygří pruhy. Je velmi zvědavý a sežere prakticky vše co mu příjde do cesty. Proto může při setkání představovat velké nebezpečí pro šnorchlaře a potapěče.
 2. Žralok dlouhoploutvý (Carcharhinus longimanus) - má dlouhé prsní ploutve s bílými skvrnami. Jedná se o relativně agresivní druh a je považován za jeden z nejnebezpečnějších pro člověka. Hlavní hrozbou je pro přeživší trosečníky lodních či leteckých neštěstí.
 3. Žralok mako (Isurus oxyrinchus) - je jedním z nejrychlejších žraloků. Dokáže plout rychlostí až 70 km/h a dorůstá velikosti až 3 metry.
 4. Žralok lagunový (Triaenodon obesus) - jinak nazývaný také jako žralok bělocípý, žralok bělošpicí nebo žralok útesový. Jeho hlavní charakteristika je štíhlé tělo se širokou hlavou, velké oválné oči se svislými zorničkami a stejnoměrným bílým zbarvením špiček hřbetní a ocasní ploutve. Tento žralok je velice klidný a pokud není vyloženě vyprovokován, na člověka neútočí.

Rizikové oblasti

Obecně jsou stejně rizikové všechny oblasti Rudého moře, ať už hovoříme o Marsa Alam, Sharm el-Sheikh či Hurghadě. Ve všech těchto oblastech byli pozorování žraloci. Pokud patříte mezi ty, kteří se setkání se žraloky příliš obávají, můžete vybírat z hotelů, které nemají přístup k otevřenému moři, ale k zátokám či uzavřeným lagunám.

Bezpečné hotely s přístupem k zátokám nebo lagunám

Jaz Lamaya hotel
Jaz Lamaya Resort 5*
 • Jaz Lamaya Resort 5* (Marsa Alam) - se nachází v soukromé zátoce, která je ideální pro rodiny s dětmi a všechny, kdo se chtějí vyhnout otevřenému moři. Zátoka nabízí klidné a čisté vody pro bezpečné plavání s pozvolným vstupem do moře nebo šnorchlování či potápění z místního mola.
 • Royal Brayka Bay Resort 4* (Marsa Alam) - leží v malebné zátoce Brayka Bay, která je chráněná před větrem a velkými vlnami, což z ní činí bezpečné a klidné místo pro plavání. Bohatý podmořský život poskytuje ideální podmínky pro šnorchlování nebo potápění.
 • Sunrise Crystal Bay Resort 5* (Hurghada) - se pyšní soukromou lagunou, kde mohou hosté bez obav plavat a užívat si vodní aktivity. Laguny jsou pravidelně kontrolovány a udržovány pro maximální bezpečnost.
 • Hotel Iberotel Palace 5* (Sharm el Sheikh) - nabízí skvělé a bezpečné místo ke koupání díky své poloze u malebné zátoky. Pláž tak poskytuje přirozenou ochranu plavcům před silnými vlnami a mořskými proudy. Přirozené bariéry a pravidelné monitorování okolí hotelu přispívají k bezstarostnému pocitu pro všechny návštěvníky.

Aby vás žralok při plavání nenapadl…

Být napaden žralokem v blízkosti zalidněných pláží je dost nepravděpodobné, ale stává se to. Abyste toto riziko minimalizovali, můžete se chovat takovým způsobem, který žraloky nebude provokovat k útoku. Tím samozřejmě nemyslíme, že byste se moři měli zcela vyhýbat. Jen se chovejte zodpovědně:

 • Plavte ve skupinách. Existuje totiž větší pravděpodobnost, že žralok napadne jednotlivce.
 • Nestupujte do vody, pokud máte krvavá zranění. Podle některých zdrojů dokáže žralok vycítit též krev menstruující ženy.
 • Vyhýbejte se plavání v noci nebo za soumraku – to jsou žraloci nejaktivnější.
 • Neplavte daleko od břehu. Jednak se izolujete od ostatních plavců, navíc jste dále od pomoci a blíže oblastem, kde se žraloci více vyskytují.
 • Plavte v oblastech, které kontrolují plavčíci.
 • V případě, že existuje podezření na výskyt žraloka, okamžitě vyjděte z vody.
 • Snažte se příliš nešplouchat a nestříkat vodou, to může žraloky přilákat.
Dodržujte určitá pravidla a snižte riziko útoku žralokem
Dodržujte určitá pravidla a snižte riziko útoku žralokem

Prevence před útoky

Zde je soubor obecných preventivních doporučení, která se vyplatí dodržovat, když se chcete vyhnout tomu, aby váš žralok napadl:

 • Nenoste lesklé šperky a plavky. Žraloky může přitáhnout kontrast. Světlo, které se od nich odráží a připomíná lesk rybích šupin.
 • Nekoupejte se ve vodách, pokud jsou zde známky návnadového krmení. Poznat to můžete podle ptáků, kteří se ve větším množství zdržují v těchto oblastech a požírají návnady z mořské hladiny. Kalná voda je vždy podezřelá.
 • Není pravdou, že v oblastech, kde se vyskytují delfíni, nejsou žraloci. Oba se totiž živí podobným druhem potravy.
 • Nepouštějte do vody své domácí mazlíčky. Jejich nevyzpytatelné pohyby mohou přilákat pozornost žraloka.
 • Strmé srázy, kterých je zejména v Rudém moři dostatek, jsou častou oblastí, kde se žraloci pohybují.
 • Nikdy neobtěžujte žraloka! Některé z útoků žraloka byly vyprovokované tím, že si na ně lidé chtěli sáhnout.

Jak se bránit při napadení žralokem

Co se dá dělat, když na vás útočí žralok? Jedno z běžných doporučení je dát mu pěstí do nosu. Vzhledem k tomu, že právě pod tímto nosem se nachází ostré zuby, je lepší zvolit jinou část žraločího těla – pokud budete mít čas. Mezi zranitelné části patří oči nebo žábry. Pokud budete mít k dispozici něco, co by vám mohlo „prodloužit ruku“ (pádlo, klacík apod.), tím lépe pro vás.

Radit je možné cokoliv, ale když se na vás řítí žralok, mozek většinou vypoví službu. Proto je nejdůležitější zkusit zachovat chladnou hlavu!

Při zodpovědném chování je riziko minimální

I když se můžete cítit v bezpečí, protože statistiky hovoří ve váš prospěch, určitě nechcete být tou osobou, která tvoří oněch 9 až 11, které zahynou po útoku žraloka. Neberte proto předchozí doporučení na lehkou váhu. Oblast Rudého moře je riziková z toho důvodu, že se jedná o strmé klesání. Hloubka moře narůstá rychleji, než je u jiných světových pláží obvyklé. Díky tomu jsou vám žraloci blíž.

Žraloci útočí z hlubin
Žraloci útočí z hlubin

Chovejte se zodpovědně. To je zlaté pravidlo, kterého je třeba se držet. Zbytečně se nevystavujte riziku, i když vzdálené moře nebo plavání v noci tak láká. Spousta egyptských hotelů nabízí zázemí, kde si můžete v klidu užívat svou dovolenou. Chcete plavat v noci? Vyzkoušejte některý z hotelových bazénů. Na vzdálené moře se můžete dostat tak, že si sem zaplatíte plavbu vyhlídkovou lodí a některé dokonce nabízí krmení žraloků.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!