Ko Lanta – klidný ostrov, který si zamilujete díky přírodě i nádherným plážím
(naposledy upraveno 25.3. 2024)

Nespočet nádherných pláží, o které se dělíte jen s několika málo turisty, neporušená příroda a všude přítomná zeleň. Pokud si chcete užít klidnou dovolenou, navštivte Ko Lantu – ostrov, který má šarm.

Máte v hledáčku Thajsko, ale přeplněné turistické resorty a hlučné party vás ani nelákají? Jestli si libujete v přírodě, dlouhých písečných plážích a rozmanitých výletech, pak se do Ko Lanty zamilujete. Tady se totiž šmrnc tradičního thajského života ještě neztratil a Ko Lanta je tak skvělou volbou pro všechny, kteří touží po ničím nerušeném odpočinku.

Ko Lanta leží na jihu Thajska nedaleko pevniny v Andamanském moři. Úzký přemostěný průliv zde odděluje ostrov Ko Lanta Yai, která je středobodem zájmu turistů i místních, a Ko Lantu Noi – téměř neosídlený ostrov, který je svým klidem a přírodou jako stvořený pro jednodenní výlet.

Jak se na Ko Lantu dostat

Ko Lanta se nachází blízko pevniny, ze které se na ostrov přepravíte trajektem za pouhých 10 minut. Díky turistickým minibusům má Lanta velmi dobré spojení s letištěm v nedalekém Trangu i populárním Krabi. Z obou letišť cesta minibusem, který vás doveze až do hotelu, trvá 2-3 hodiny.

Doprava na Lantě: Skútr, kam se podíváte

Systém veřejné dopravy, tak jak ho známe u nás, zde neexistuje a chytit taxík je ve spoustě lokalit velký, vlastně až nemožný, oříšek. První příčku v dopravě zde proto obsadili skútry. Na jednom skútru dokáže jet až 6 Thajců a výjimkou není ani to, když vás za volantem předjedou 10leté děti. Thajci dokážou na skútru převést cokoliv a kdykoliv – klidně se s ním zvládnou i přestěhovat.

Skútr seženete za pár korun
Skútr seženete za pár korun

Pokud si teď lámete hlavu, jak to tedy s tím prozkoumáním ostrova uděláte, když jste skútr nikdy v životě neřídili, starosti hoďte za hlavu. Provoz je na Ko Lantě, na rozdíl od zbytku Thajska, velmi, ale opravdu velmi řídký, nenajdete zde téměř žádné křižovatky a samotnou jízdu na skútru ovládnete za 5 minut.

Věřte, že 80 % příchozích turistů zde řídí skútr poprvé a nemají s tím problém. Půjčovny sídlí na každém rohu, cena je až neuvěřitelně nízká (130 Kč/den) a benzin nestojí skoro nic. Uvidíte, že tenhle zvláštní pocit svobody si zamilujete! A kdybyste náhodou uvítali přece jen o něco klidnější alternativu, dá se pronajmout i motorová tříkolka „tuk tuk“.

Půjčení skútru vyjde neuvěřitelně levně - 190 Kč na den.

Kde je nejlepší se ubytovat

Na Ko Lantě si z rozmanité nabídky ubytování vybere každý. S obrovskými třpytivými komplexy se zde však téměř nesetkáte. Častěji narazíte na resorty rodinného charakteru s bungalovy z přírodních materiálů a pěknými apartmány. Téměř všechny ubytovací možnosti se nachází nedaleko pláže nebo přímo na ní.

Old Town – kdysi nejrušnější centrum ostrova, dnes klidné zákoutí

Pokud si chcete připadat jako „na konci světa“, pak jednoznačně volte ubytování na východní straně ostrova kolem Old Town (Staré Město). To kdysi bývalo hlavním středobodem ostrova, nyní zde najdete jednu skromnou ulici s několika restauracemi a obchody s ručně vyrobenými suvenýry, oblečením a doplňky.

Old Town - kdysi nejrušnější centrum ostrova
Old Town - kdysi nejrušnější centrum ostrova

Východní část není příliš oblíbená z jednoho důvodu: Krásných pláží tady moc nenajdete a pobřeží kolem Starého Města slouží spíš rybářům než turistům. Na skútru se však na druhou stranu ostrova dostanete za pár minut.

Západní pobřeží: Koupacích možností je tu tolik, že člověk neví, kam dřív

Nejhezčí pláže najdete na západním pobřeží, kde se také nachází většina ubytovacích možností. Platí, že čím blíže je člověk přístavu Saladan, tím větší množství nabízených služeb, ale také ruchu, zde najde. Nechybí velký supermarket ani každodenní trh s oblečením a doplňky.

Pokud máte toulavé boty a rádi prozkoumáte všechno, co ostrov nabízí, pak se ubytujte na západní straně například kolem městečka Khlong Nin. Nejenže se jedná o výborný startovací bod pro výlety do všech zákoutí ostrova, ale také tu najdete večerní promenádu, spoustu restaurací a vše, co potřebujete k tomu, abyste si dovolenou vychutnali plnými doušky.

Tipy na výlety

Vydejte se na procházku džunglí v národním parku Ko Lanta

Na samém jihu ostrova se rozprostírá národní park, ve kterém vás budou na každém kroku doprovázet drzé opičky, čekajíc, až vám budou moct nepozorovaně ukrást něco dobrého k snědku. Vzhledem k tomu, že voda je plná větších či menších kamenů, nejedná se zrovna o vhodnou lokalitu ke koupání. I přesto byste si návštěvu národního parku neměli nechat ujít.

Pozor na drzé opičky
Pozor na drzé opičky

Vydejte se například na 1-2 hodinovou procházku džunglí, kde pravděpodobně po celou dobu nepotkáte ani živáčka. Budete se tak moct soustředit na výjimečnou faunu a flóru, kterou hned tak někde neuvidíte.

Najděte kus odvahy v jeskyni Khao Mai Kaew

Pokud jste dobrodružnější povahy a nevadí vám trochu bláta, své kroky směřujte do jeskyně Khao Mai Kaew, jejíž návštěva vám zabere zhruba 2 hodiny. Prohlídka stojí cca 200 Kč a průvodce vám ukáže zajímavé skalní útvary, početnou smečku netopýrů, která čítá několik set kousků, a k dámské hrůze i pár exotických pavouků.

Ovšem pozor – výlet není pro žádné fajnšmejkry. Už samotný výstup k jeskyni dá netrénovaným docela zabrat, a to teprve nejste v jeskyni, kde se v neuvěřitelném horku občas i plazíte. To znamená jediné – bílé oblečení nechte protentokrát doma.

Ochlaďte se pod vodopádem Khlong Chak a navštivte Netopýří jeskyni

Na jihu ostrova, poblíž městečka Ao Khlong, se vydejte na nenáročnou procházku džunglí, na jejímž konci vás čeká zasloužené osvěžení u vodopádu Khlong Chak. Po cestě narazíte také na malou, ale volně přístupnou Netopýří jeskyni (Bat Cave) a když budete pozorní, uvidíte i divoké makaky.

Na Koh Lanta naleznete mnoho vodopádů
Na Koh Lanta naleznete mnoho vodopádů

Ko Lanta Noi – zelená laguna, v níž turismus téměř neznají

Hned vedle ostrova Ko Lanta Yai se nachází ostrov Ko Lanta Noi, který si vás, pokud máte rádi přírodu a klid, získá hned v prvních minutách. Nachází se zde jen několik desítek místních stavení a celý ostrov projede zhruba za hodinku. Na západní straně se rozprostírá dlouhá písečná pláž, na které budete pravděpodobně úplně sami.

Když se vydáte prozkoumat i opačnou stranu ostrova, budete se cítit jako v ráji, a to nejen díky nádherné, ničím neporušené přírodě, ale také díky zvláštní atmosféře, která tu panuje. Místní děti na vás mávají, usmívají se od ucha k uchu, a když se zastavíte u stánku, který prodává ručně vyráběné šátky, prodavačka vás vítá s otevřenou náručí. Turisté sem totiž zabloudí jen zřídkakdy.

Lagun a Ko Lanta Noi
Laguna Ko Lanta Noi

Proplujte kajakem mezi mangrovníky a nakrmte divoké opice

Mezi Ko Lantou Noi a Ko Lantou Yai se nachází hustě protkaný systém mořských delt, kterým vévodí bohaté mangrovníkové porosty. Mezi nimi spatříte nejen divoké makaky, ale také varany a exotické ptactvo. Pokud chcete nahlédnout do tajů mangrovníků, určitě využijte nabídku některé z místních cestovních kanceláří, které vám půjčí kajak a ukážou ta nejlepší zákoutí.

Prozkoumejte přilehlé ostrovy

Po stopách Lenoarda DiCapria na Phi Phi Island

Místní cestovní kanceláře nabízí i jednodenní výlety lodí na nedaleké ostrovy. Jedněmi z nich jsou i Phi phi Islands proslulé svými vysokými vápencovými útesy. Navštívíte slavnou pláž Maya Bay, na které se v roce 2001 natáčel film Pláž s Lenoardem DiCapriem, vylodíte se na ostrově Bamboo Island, na kterém přechází oči z bělostného písku i azurového moře, a užijete si šnorchlování v blízkosti korálových útesů.

Ostrov Phi Phi
Ostrov Phi Phi

Den plný šnorchlování

Phi Phi Island však není jediným ostrovem v blízkosti Ko Lanty. V rámci dalšího typického zájezdu vás loď s průvodcem zaveze hned na 4 ostrovy – Ko Muk, Ko Ngai, Ko kradan a Ko Chuck. Objevíte ty nejlepší šnorchlovací lokality a na ostrově Ko Muk proplujete jedinečnou vodní jeskyni Emerald cave, na jejímž konci vás čeká skrytá laguna.

Sdílejte článek se svými přáteli!