Poznáváme rušný Bangkok, hlavní město Thajska

Bangkok je zcela bez debat významnou světovou metropolí. Ať už zatoužíte po levných nákupech, poznání buddhistické kultury nebo snad erotických zážitcích, Bangkok vás přivítá s otevřenou náručí.

Jak se neztratit v šílenství s názvem Bangkok

Bangkok – to je nekonečná spleť ruchu a zmatku, kterou si buď užíváte, nebo chcete co nejrychleji pryč. Pokud vám Praha připadá příliš velká na to, aby se v ní člověk dokázal během víkendového pobytu zorientovat, pak se připravte na to, že v Bangkoku se budete cítit jako Alenka v říši divů.

Představte si Prahu. Zvětšete ji třikrát. A obyvatelstvo vynásobte 14x. Přidejte pár mrakodrapů, buddhistické chrámy a všude přítomný (pro nás neorganizovaný, pro Thajce organizovaný) chaos a tradá. Máte Bangkok.

Z toho vyplývá jediné - Bangkok s Prahou srovnávat nelze. Stejně jako ani s žádným jiným evropským městem. Je to zcela jiný svět, a pokud se v něm ocitnete, pravděpodobně se budete cítit ztraceni tak, jako nikdy. Pravdou je, že na Bangkok se člověk moc připravit nemůže – musí jej zažít. S naším malým průvodcem se vám však budeme snažit zjednodušit cestu alespoň o fous.

Rady a tipy na cestu do Thajska.
Bangkok je jedno velké šílenství
Bangkok je jedno velké šílenství

12 hodin v letadle? Nuže, pro krásu se musí trpět

Nutno říct, že to nejnepříjemnější na Bangkoku není ani zdaleka chaos. Se žlučí vám spíše zamává délka letu, během kterého toho stihnete opravdu hodně. Pokud máte štěstí a letíte přímo, pak se připravte na 12 úmorných hodin strávených v letadle, díky kterým překonáte trasu o délce 8 590 kilometrů. Za tu dobu stihnete přečíst průměrně 4 knihy, shlédnout 6 filmů nebo 28 dílů seriálu Přátelé.

Jak se říká: „Pro krásu se musí trpět.“ Rozumějte pro krásu poznávání světa (a nutno dodat, že na rozdíl od trvalého tetování oční linky se tyto útrapy vyplatí).

Aby toho trápení nebylo málo, připravte se na to, že přímý spoj z Prahy je velkou raritou. Mnohem častější variantou je mezipřistání v Istanbulu, Dubaji nebo v čínském Šanghaji. Pokud vám tedy nevadí o něco komplikovanější doprava, rozhodně stojí za to si trasu navolit tak, abyste v místě vašeho přestupu strávili alespoň jeden den.

A ještě jedna věc – nezapomeňte, že po příletu do Thajska se posunete v případě našeho letního času o 5 hodin, v případě zimního času o 6 hodin dopředu.

Vízová (ne)povinnost

Na rozdíl od nešťastně dlouhého letu jsou víza vskutku povinností příjemnou. Občané České republiky totiž mohou v Thajsku strávit 30 dnů zcela bez víz. Pokud překročíte tuto hranici, pak si musíte zažádat o turistické vízum. Toto ovšem neplatí v případě pozemního přechodu hranic – zde je maximální doba, pro kterou nepotřebujete víza, stanovena pouze na 15 dní.

Ovšem samotné vízum ještě není vstupenkou. Aby vás do Thajska pustili, musíte mít pas platný déle než 6 měsíců a prokázat finanční prostředky ve výši 10 000 THB na osobu nebo 20 000 THB na rodinu.

Jak se dostat z letiště do centra

Uvnitř letiště v Suvarnabhumi
Uvnitř letiště v Suvarnabhumi

V Bangkoku přiletíte na jedno z největších letišť na světě - letiště Suvarnabhumi, které se nachází 30 km od města. Možností, jak se dostat z letiště do centra má dychtivý cestovatel hned několik:

  1. Může využít nadzemní rychlodráhu Skytrain, konkrétně linku City Line, která odjíždí co 15 minut. Vlak zastavuje na 8 zastávkách a zaplatíte 15-45 THB, cesta trvá zhruba půl hodiny.
  2. Místo do linky City Line nasednout do Express link, která vás do centra dostane za 15 minut - kompenzuje to však cenou jízdného ve výši 150 THB.
  3. Svézt se letištním autobusem, za který zaplatíte cca 100 THB.
  4. Nebo nastoupit do městského autobusu, který je sice nejlevnější, ale díky velkému počtu přestupů také nejproblematičtější variantou.
  5. A nakonec samozřejmě taxi, u kterého však musíte zaplatit zvláštní letištní taxu cca 50 THB + sazbu za kilometr ve výši zhruba 8 Kč.

100 THB (bahtů) odpovídá cca 66 Kč.

Jak se přepravovat ve městě

Až se dostanete z letiště do centra města a konečně odhodíte těžké kufry v hotelu, jistě oceníte i následující způsoby dopravy:

  • tuk tuky, které k Bangkoku neodmyslitelně patří stejně jako pizza k Itálii. Jedná se o motocyklové tříkolky, do kterých se vlezou 2-3 osoby
  • lodní taxi – městem protéká řeka Chao Praya, která je zároveň jeho dopravní páteří. Lodní dopravou se dostanete všude, kam potřebujete a navíc téměř za hubičku – 10 až 20 THB za jízdu.
Tuk tuk, oblíbený způsob dopravy v Bangkoku
Tuk tuk, oblíbený způsob dopravy v Bangkoku

Základní informace

Domluvíte se anglicky

Za dobu letu toho stihnete spoustu, thajštinu se vám však nastudovat asi nepodaří (čest výjimkám). Přesto si zkuste zapamatovat alespoň několik základních slovíček. Možná si sice při jejich vyslovování nebudete připadat jako ryba ve vodě, Thajci je však ocení.

Česky Thajsky
Dobrý den, ahoj Savat dý
Děkuji Khób khun
Promiňte Khó thót
Prosím Karuna

Pokud se vám zamotá jazyk, nic se neděje – všude v Thajsku si vystačíte i s angličtinou.

Thajské bahty u nás neseženete

V Thajsku se plátí bahty a za 100 THB dostanete zhruba 66 Kč.

Pokud jste zvyklí vyměnit si zahraniční měnu dopředu, nezbude vám nic jiného než své zvyklosti změnit – THB u nás neseženete, což samozřejmě platí i naopak. Proto je nutné:

  1. Vyměnit u nás české koruny za dolary nebo eura a ty pak směnit v Thajsku za bahty, a to buď rovnou na letišti, nebo v centru města ve směnárně.
  2. Nebo vybrat v Bangkoku peníze z automatu v příslušné měně.
Thajské kovové mince
Thajské kovové mince

Příznivé ceny lákají turisty z celého světa

Nejen krása Thajska, ale stále ještě příznivé ceny lákají turisty z celého světa. Zejména gurmáni budou mít problém odolat všem těm skvělým a levným pokrmům v pouličních stáncích. Buďte však připraveni na to, že v čím turističtější destinaci se octnete, tím budou ceny vyšší.

Kdy je vhodné jet do Bangkoku

Počasí v Thajsku je ovlivňováno monzuny, které podle polohy vytvářejí dvě nebo tři roční období. Vzhledem k poměrně velké rozloze Thajska má každá oblast tato roční období jindy.

Bangkok se nachází v centrální části, proto se zde můžeme setkat s dvěma obdobími – období dešťů, které zde trvá od dubna do října a období sucha v měsících listopad až březen.

Bylo by však mylné myslet si, že do Thajska míříte pouze s cílem navštívit Bangkok – jistě vás lákají i krásné pláže a ostrovy plné zeleně.

Obecně doporučovaná doba pro návštěvu Thajska je listopad až březen.

Pokud byste se však nechtěli ochudit o tradiční dovolenou v našich letních měsících, pak se vydejte na ostrov Ko Samui ležící ve východní části poloostrova, který je stejně jako provincie Nakhon Si Thammarat a Songkhla před monzuny v tuto dobu chráněn.

Hotely

Pokud je Bangkok vaší první zastávkou po příletu do Thajska, doporučuji rezervovat ubytování dopředu. Nejenže budete mít klid v duši, ale také si budete moct pročíst recenze od hostů, kteří již hotel navštívili.

Hotely v Bangkoku se totiž liší, a to o dost. Najdete tu jak luxusní hotely, tak i pokoje, kde jediným návštěvníkem nebudete jen vy, ale také tu a tam šváb či štěnice. Problém však není jen s hygienou, ale také s hlukem – spoustu hostelů je umístěno na ulicích, kde tma rozhodně neznamená poklidný spánek, ale naopak začátek nočního dobrodružství. Díky recenzím tak budete mít jistotu, že najdete ubytování dle svých představ.

Cena za pokoj a za 4 noci se pohybuje od 400 Kč ve společném pokoji až po ultra luxusní vily za 100 000 Kč. Možností je spousta a závisí jen na vašem rozpočtu a preferencích.

Nejlepší hotel na světě? Oriental

V Bangkoku se nachází i luxusní hotel Oriental, kde si bez nadsázky budete připadat jako na zámku. Několikrát byl vyhlášen jako nejlepší hotel na světě. Pokud si tedy chcete užít pocit výjimečnosti, pak jste na správném místě.

Hotel Oriental v Bangkoku (By Ninara from Helsinki, Finland (4Y1A0380) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)
Hotel Oriental v Bangkoku

Historie hotelu sahá až do roku 1876.

Kam vyrazit

Bangkok je místem všech chutí. Ať už toužíte po levném a chutném jídle, erotických zážitcích, užít si rozmanitých nákupů na místních trzích nebo protančit celou noc třeba v duchu reggae tónů, každý si zde najde to své.

Staré město – Rattanakosin

Asi nejvýznamějším místem v Bangkoku je ostrovní čtvrť Rattanakosin neboli Staré město na břehu řeky Charo Phraya. Je zde situována většina památek, které v hlavním městě thajska můžete navštívit. Pro příklad můžeme uvést Grand Palace, chrám Wat Pho a dalších, o kterých bude řeč v následujících řádcích.

Nejnavštěvovanější památka v Bangkoku – Grand Palace

Královský palác se skládá z více než sta budov a důkazem jeho majestátnosti nejsou jen historické spisy, ale také davy návštěvníků. Je to nejnavštěvovanější památka Bangkoku a buďte připraveni na to, že v řadě strávíte o něco více času díky důkladné kontrole. Platí zde přísná pravidla oblékání, na která se dohlíží více než kdekoli jinde - nezapomeňte si proto vzít dlouhé rukávy i nohavice a uzavřenou obuv.

Grand Palace v Bangkoku
Grand Palace v Bangkoku

Vstupné do komplexu je 1000 THB, kde 100 THB odpovídá cca 60 Kč.

Za obřím Buddhou do Wat Pho

Když už budete v kruhu památek, nezapomeňte na jeden z nejstarších chrámů v Thajsku – Wat Pho, který pochází z 16.století. Hlavní atrakcí tohoto chrámu je obrovská zlatá socha ležícího Buddhy, která dosahuje úctyhodné délky 46 metrů a výšky 15 metrů.

Ležící zlatý budha v chrámu Wat Pho
Ležící zlatý budha v chrámu Wat Pho

Sochu Budhy je přísně zakázáno fotografovat!

Chrám na kraji řeky Wat Arun

Hříchu byste se však dopustili, pokud byste nenavštívili alespoň jeden buddhistický chrám. Mezi ty nejnavštěvovanější patří chrám Wat Arun. Od ostatních chrámů v Bangkoku vyniká zcela odlišným designem a navíc leží přímo na břehu řeky Chao Phraya, což mu jen přidává na jeho majestátnosti.

Chrám Wat Arun v Bangkoku
Chrám Wat Arun v Bangkoku

Jeho krása ho však předurčuje k tomu, aby zde každý den mířilo stovky návštěvníků. Pokud si chcete užít posvátnosti tohoto místa, vyrazte na prohlídku hned ráno. Mnohem více vás však okouzlí navečer, kdy vás v záři decentního osvětlení zcela pohltí.

Banghlamphu – místo, kde to žije

Banghlamphu je mezi turisty vyhlášená oblast, která nikdy nespí. Jejím centrem je ulice Khao San Road, která se těší velké oblibě mezi baťůžkáři z celého světa. Nejenže zde najdete nejlevnější ubytování, ale také je to skvělé místo, kde se seznámit s ostatními cestovateli.

Khao San Road v Bangkoku (By Tnlavie at fr.wikipedia [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], from Wikimedia Commons)
Khao San Road v Bangkoku

Oblast je v blízkosti všech významných památek, ovšem pokud toužíte po klidném spánku, raději se po ubytování porozhlédněte někde jinde.

Ulice dlouhá 400 kilometrů - Sukhumvit road

Thajsko se může chlubit jednou z nejdelších ulic na světě – Sukhumvit road. Začíná v Bangkoku, ze kterého se táhne více než 400 kilometrů podél východního pobřeží až k hranicím s Kambodžou.

Přímo v Bangkoku se nachází úsek o délce 7 kilometrů, a pokud vám nevadí větší vzdálenost od centra, jedná se o ideální místo k ubytování. Jezdí zde totiž nadzemní metro a na druhou stranu města se tak dostanete raz dva.

Sukhumvit road, ulice dlouhá 400 kilometrů (By Clay Gilliland from Chandler, U.S.A. (Along Sukhumvit Road Bangkok) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)
Sukhumvit road, ulice dlouhá 400 kilometrů

Nejrušnější oblast v Bangkoku? Pravděpodobně Chinatown

Pokud chcete poznat i jinou kulturu než tu thajskou, pak navštivte čínskou čtvrť. Čeká vás tu tradiční čínská výzdoba, chrámy, přemíra stánků a obchůdků se vším, na co si jen vzpomenete a…ruch! Jedná se o jednu z nejrušnějších částí města a v úzkých uličkách se tu mísí pěší, motorky i skútry.

Čínská čtvrť v Bangkoku (By Mr.Sayompoo Setabhrahmana [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons)
Čínská čtvrť v Bangkoku (By Mr.Sayompoo Setabhrahmana [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons)

Nezapomeňte ani na plovoucí trhy

Vzhledem k tomu, že Bangkok je prošpikován vodními kanály, najdete zde i jednu raritku - plovoucí trhy, kde Thajci na svých lodičkách vaří místní speciality, prodávají čerstvé ryby, mořské plody, ovoce a zeleninu a samozřejmě i turistické suvenýry.

Kdysi byly plovoucí trhy bodem, kam místní mířili za nákupem čerstvých surovin. Dnes je to spíše načančaná turistická atrakce, kam vás lákají zkušení obchodníci s vidinou vyždímat vás, jak se dá. Některé však stále stojí za návštěvu.

Největší trh - Damnoen Saduak

Vlastníkem statusu největšího a také nejnavštěvovanějšího trhu je Damnoen Saduak. Na první pohled spatříte pestrou škálu barev, velký počet lodí a prodávajících, v pozadí se však často jedná o turistickou past, kde vyžadují organizátoři nejen platbu za cestu, ale také „vstupné“ na samotný trh. Nevýhodou je také velká vzdálenost – 100 km od Bangkoku.

Damnoen Saduak - plovoucí trhy
Damnoen Saduak - plovoucí trhy

Za krásou do Amphawy

Amphawa je trh opravdu krásný a velký, ovšem připravte se na nekonečný zástup lidí. V době pořádání trhů se zdá, že zde míří celý Bangkok. Stejně jako trh Damnoen Saduak, je Amphawa vzdálen zhruba 90 km od centra.

Mezi další plovoucí trhy, které se sice nachází mnohem blíže (10-20km), ale velikostí nijak neoslní, jsou Talin Chan, Mayom, Bang Nam Pheung. Oproti tomu tu však najdete stále ještě turismem nezničenou atmosféru.

Rychlá video-prohlídka Bangkoku z pohledu turisty

Sdílejte článek se svými přáteli!