Cestujeme do Thajska: Rady a tipy na cestu
(naposledy upraveno 25.3. 2024)

Toužíte po poloprázdných plážích, dechberoucí přírodě a kulturním bohatství? Pak na dovolenou v Thajsku budete vzpomínat hodně dlouho. Proč? To vám teď rádi prozradíme!

Hledáte zemi, ze které si odnesete víc než jen obrázky bělostných pláží? Zemi, ve které vás lidé odzbrojí svou slušností, úctou a skromností? V tom případě se vydejte do Thajska – neuvěřitelně rozmanité země, která kulturním a přírodním bohatstvím přímo dýchá.

Thajsko patří mezi nejnavštěvovanější exotické destinace. V roce 2000 jej proslavil film Pláž, který ukázal krásy tehdy ještě neznámé země. Thajsko je tak na jedné straně válcováno masovým turismem, na straně druhé si však stále uchovává autenticitu a plno kouzelných, opuštěných míst podobající se nefalšovanému ráji.

Umístění a poloha: Více než 200 ostrovů.

Thajsko se rozprostírá na ploše 513 000 km2, přičemž většina území se nachází ve vnitrozemí. Nejvíce návštěvníků však míří na jih - ostrovy kolem Malajského poloostrova.

V Thajsku naleznete více než 200 ostrovů
V Thajsku naleznete více než 200 ostrovů

Najdete tady více než 200 ostrovů, mezi nimiž narazíte na populární turistické destinace i tichá a klidná zákoutí s plážemi jen a jen pro vás. Pro ty, kteří touží po dokonalém servise, jsou tady připraveny luxusní rezorty, milovníci přírody ocení jednoduché bungalovy. Uvidíte tady malé pláže ukryté mezi majestátnými vápencovými skalami i kilometry dlouhá písečná pobřeží.

Časový posun a doba letu

V aktuální době žádné aerolinky neprovozují přímý let z České republiky do Thajska, budete tedy muset na své cestě absolvovat přestup, a to nejčastěji v Moskvě, Istanbulu nebo Dubaji. V letadle strávíte kolem 10 hodin. Připravte se na časový posun, který v létě činí +5, v zimě +6 hodin.

V současné době se nedostanete do Thajska bez přestupu
V současné době se nedostanete do Thajska bez přestupu

Kdy vyrazit: Pozor na monzuny!

Vzhledem k rozloze, na které se Thajsko rozprostírá, není divu, že se podnebí v jednotlivých částech mírně liší. Nejvýhodnější dobou pro návštěvu jižní části, kam vaše kroky povedou nejpravděpodobněji, je období prosinec – březen, kdy na ostrovech panuje tzv. chladné počasí. Zimu však nečekejte – teploty se pohybují kolem 25 - 30 °C. Od března do května trvá období horka, kdy teploty běžně sahají k 40 °C.

Během letních měsíců (červen-září) řádí v Thajsku monzuny, které mají za následek bouřky a často i záplavy. Pokud byste přece jen do Thajska chtěli vyrazit v tomto období, pak volte lokality kolem ostrova Ko Samui – ty jsou totiž před monzuny chráněny.

Jazyk

Oficiálním jazykem je thajština, nicméně alespoň pár anglických slovíček zde umí každý, kdo pracuje v turistickém ruchu. Plynně si však pohovoříte jen s málokým a problém může nastat i tam, kde byste ho nečekali – například s řidiček taxíku.

Pár základních thajských slovíček

Thajsky Česky
Sawat Dý Khrab / Kha Pozdrav
Báj Báj Naschledanou
Arun Sawat Khrab / Kha Dobré ráno
Fan Dý Khrab / Kha Dobrou noc.
Khob Khun Khrab / Kha Děkuji
Kho Thód Khrab / Kha Promiňte
sabáj dý rú Khrab / Kha? Jak se máte?
sabáj dý Khrab / Kha mám se dobře

Na konci věty by se vždy mělo zařadit slůvko khrab (pro muže) nebo khá (pro ženu).

Peníze a měna

Platí se thajským bahtem THB. Thajské bahty jsou v Česku nesměnitelné, nezbývá tedy nic jiného, než si s sebou vzít eura nebo dolary (přičemž dolary mají většinou o něco výhodnější kurz) a místní měnu směnit na místě ve směnárnách.

Ukázka thajských Bahtů
Ukázka thajských Bahtů

Vybrat si můžete také v bankomatech, v tom případě však počítejte s jednotným poplatkem za výběr ve výši 150 Kč. Na platbu kartou příliš nespoléhejte – místní platební terminály naše karty často neakceptují.

Při aktuálním kurzu odpovídá 100 THB cca 66 Kč.

Ceny – země, ve které se nemusíte omezovat

Dovolená, kde musíte počítat každou korunu, není dovolená. Pokud se vydáte do Thajska, budete si moct dopřát všechno, na co máte chuť – ceny se tady pohybují o 35% níže než v Česku, jedinou drahou položkou je tudíž letenka. Vše ostatní zde seženete za hubičku, a to ať už se jedná o ubytování, jídlo či dopravu.

Příklady cen v Thajsku Cena v Kč Cena v THB
Levnější jídlo v místní restauraci 39 60
Dražší jídlo v místní restauraci 65 100
Levnější jídlo v lepší restauraci 71,5 110
Dražší v lepší restauraci 130 200
Jídlo v pouličním stánku 26 40
Ovocné smoothie 26 40
Vnitrostátní letenka 600 950
Celodenní výlet 400-1300 600 - 2000
Půjčení skútru 130 200/den
Půjčení kola 26 40/den
Ubytování v levných bungalovech/hostelu 70-200 100-300/os./noc

Vízová povinnost a podmínky vstupu

Jako občané České republiky víza do Thajska potřebovat nebudete. To však platí pouze pro pobyty za účelem turistiky kratší 30 dnů. V případě pozemního přechodu hranic se umožňuje bezvízový vstup pouze na pobyt kratší 15 dnů.

K hladkému průběhu své dovolené budete potřebovat také pas, jehož platnost je v době vstupu delší než 6 měsíců. Na imigračním oddělení na letišti probíhá náhodná kontrola financí, kdy musíte disponovat hotovostí v hodnotě 20 000 THB na osobu nebo 40 000 THB na rodinu. Pozor – na letišti není možné vybrat peníze pro účel této kontroly z bankomatu. Ty se totiž nachází až za přepážkou imigrační kontroly.

Zdravotní rizika a doporučená očkování

Pokud se budete pohybovat výhradně v turistických oblastech, nemusíte mít žádné obavy. Chybu však neuděláte, když se necháte vakcinovat proti hematitidě typu A a břišnímu tyfu. Jestliže plánujete pohyb ve volné přírodě, zvažte očkování proti vzteklině.

Náboženství

Jestli-že láska prochází žaludkem, pak je nanejvýš jasné, proč jsou Thajci tak láskyplní! Až se ocitnete v této zemi, na mysl vám ihned přijde jedna věc: slušnost, která se Thajcům nedá odepřít. Ta pramení zejména z místního náboženství – buddhismu, které je považováno za nejmírumilovnější náboženství na světě.

Budha jako symbol místního náboženství
Budha jako symbol místního náboženství

Až budete obdivovat nespočet třpytivých chrámů, vzpomeňte si na to, že buddhisté neuctívají boha, ale prostého člověka - Siddhártha Gautamu (známého jako Buddha), ke kterému chovají hlubokou úctu. Buddhisté se tedy nemodlí, ale prokazují respekt a obdiv tomuto osvícenému učiteli, který díky střídmému životu a dodržování morálních zásad dosáhl nirvány.

Povaha Thajců – slušnost a úcta na prvním místě

Náboženství ovlivňuje i samotnou povahu Thajců – uvidíte, že jejich vstřícnost vám do duše otiskne hlubokou, pozitivní vzpomínku. Pokud potřebujete pomoc, Thajci vás na holičkách nenechají. V případě, že si neví rady, svolají celou svou rodinu, horlivě spolu budou diskutovat a nenechají vás odejít, dokud nepřijdou na způsob, jak vám mohou pomoci.

Lidé v Thajsku jsou slušní a uctiví
Lidé v Thajsku jsou slušní a uctiví

Nezapomeňte na to, že křičet nebo nadávat Thajci se považuje za velký kulturní prohřešek. Souvisí to s aktem „zachování tváře“, kdy agrese je považována za zbabělý projev neúcty. Pokud k takové situaci dojde, turista v místních očích okamžitě ztrácí na důstojnosti a Thajec se ponoří do hlubin ignorace, aby nemusel ztratit tvář i on.

Slušnost by sice mohla být druhým jménem Thajsko, pro hlavní město Bangkok to však neplatí. Jedná se o milionové velkoměsto, které žije svým vlastním, zcela odlišným, životem.

Doprava po Thajsku

Thajsko je rájem pro cestovatele, kteří se rozhodli procestovat ho na vlastní pěst. Infrastruktura je velmi dobře rozvinutá a veřejnou dopravou se dostanete kamkoliv.

Dálkové přesuny

Vnitrostátní lety

Thajsko měří od severu k jihu více než 1600 kilometrů, ideálním dopravním prostředkem na velké vzdálenosti je letadlo. Často ho využívají i Thajci a ceny jsou tak přizpůsobeny místním poměrům. Jde tedy o velmi levný a pohodlný způsob dopravy, není neobvyklé, že cesta letadlem vyjde levněji než cesta dálkovým autobusem.

Operují zde 3 letecké společnosti: Thai Airways, Bangkok Air a nízkonákladová společnost Air Asia. Letenky můžete zabookovat online na stránkách jednotlivých společností. Čím dříve koupíte, tím méně zaplatíte.

Veškeré dálkové spoje zjistíte v rezervačním systému 12go.asia, který kombinuje i různé druhy dopravy. Lístky se však vyplatí kupovat na samostatných stránkách dopravních společností, kde jsou zpravidla o něco levnější.

Autobusová doprava

Dálkové autobusy jsou levné a dostanete se jimi všude. Ceny jsou nižší nebo srovnatelné s vlakovou dopravou, cesta autobusem bývá však o něco rychlejší. Při cestování dálkovým autobusem si dávejte velký pozor na cennosti – je to ráj pro takzvané „turistické pasti“.

Autobusová doprava v Thajsku
Autobusová doprava v Thajsku

Není neobvyklé, že turisté jsou do autobusu nahnáni ve spěchu a nestihnou si s sebou vzít cennosti ze zavazadel, které uložili do zavazadlového prostoru. Aniž by si toho kdokoliv všiml, ke kufrům proniknou dva Thajci, kteří mají celou cestu čas na to, aby prohlídli všechna zavazadla. Věci ukládají zpět přesně tak, jak byli a turisté si toho, že byli okradení, všimnou často až na hotelu. Proto si vždy veškeré cennosti berte s sebou do autobusu!

I to ale není záchrana. Na dlouhých trasách většina turistů usne a problém je na světě – až vystoupí, zjistí, že peněženka i drobné z kapes kalhot jsou pryč. Buďte proto velmi obezřetní.

Železniční doprava

Železniční doprava není příliš rozvinutá, vlakem se dostanete jen do některých měst. Cenově vycházejí stejně jako dálkové autobusy, cesta vlakem ale bývá o pár hodin delší. Časté jsou noční spoje, ve kterých je lůžková úprava.

Vlaková doprava v Thajsku
Vlaková doprava v Thajsku

Lodní doprava

Zejména na jihu Thajska budete muset při přesunech po ostrovech využít dopravu lodí. Připravte se, že cesta na delší vzdálenosti je velmi náročná a zdlouhavá. Určitě nic nezkazíte, když si vezmete prášek na nevolnost, kvůli hlasitému burácení motorů oceníte i špunty do uší. Na palubu si vezměte dostatek tekutin.

Lodní doprava po Thajsku
Lodní doprava po Thajsku

Ačkoliv je doprava v Thajsku velmi levná, pro lodní dopravu to neplatí: Například cestu dlouhou 150 kilometrů mezi ostrovy Ko Lanta a Ko Lipe urazíte za 4 hodiny a za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 800 - 1300 Kč.

Lodní dopravu však můžete využít i na kratší trasy, například v Bangkoku tvoří součást městské hromadné dopravy. Jízdenky jsou levné, cesta značně nepohodlná.

Městská doprava

Autobusy

Klasické autobusy tak, jak je známe u nás, potkáte jen ve velkých městech, typicky v Bangkoku. Mnohem častější jsou minibusy, které zajišťují dopravu do menších měst. Jízdní řády autobusů jsou nepřehledné, autobusy jsou označeny čísly. To, kam jaký autobus jede, nemáte moc šanci zjistit – ví to pouze místní. Zkrátka a dobře, městský autobus využijte jen v tom případě, že se nechcete ochudit o dobrodružnou jízdu a máte dostatek času. Jedinou výhodou je cena – za jednu cestu zaplatíte kolem 5-10 Kč.

Pro Thajsko jsou typické tzv. „Songthaews“ - minivany s otevřenou korbou a lavicemi na sezení. Jízdní řády prakticky neexistují a zjistit, kam jede, je také problém. Nejlepší je řidiče zastavit a ukázat mu na mapě, kam chcete jet. Může se stát, že budete čekat, než se minivan celý zaplní, není to ale pravidlem, a kromě jiného to závisí i na cíli vaší cesty.

Songthaews - minivan s otevřenou korbou
Songthaews - minivan s otevřenou korbou

Metro

V Bangkoku můžete využít metro, které je nejspolehlivější a nejpohodlnější městskou dopravou. Cena je oproti jiným typům dopravy výrazně vyšší, blíží se našim tuzemským cenám a odvíjí se od délky trasy.

Tuk tuky a taxi

Na kratší jízdy po centru města se nejvíce hodí tuk tuk – motorizovaná tříkolka, do které se vlezou 2-4 cestující. Jsou levnější než běžné taxi, avšak pro delší cestu nepohodlné. Cenu vždy ujednejte předem a o ceně smlouvejte – řidiči jsou zvyklí na Rusy, kteří nemají problém z kapsy vytáhnout i nesmyslné částky. Platí, že čím lépe tuk tuk vypadá, tím dražší částku zaplatíte.

Tuk tuk
Tuk tuk

V Bangkoku si dávejte pozor na podezřele nízké ceny a neakceptujte po cestě žádné zastávky – jedná se o turistickou past, kdy vás řidič zaveze do 1-3 obchodů, abyste si prohlédli zboží. Ačkoliv to vypadá na první pohled nevinně, věřte, že v obchodech se budete cítit velmi nepříjemně a často budete nuceni ke koupi.

Tuktukáři mají s majiteli obchodů dohodu, že pokud přivezou zákazníka, dostanou zdarma třeba 5 litrů benzinu a lístky do loterie, kterou jsou Thajci posedlí. Na stejnou past si dávejte pozor i u taxikářů. I zde cenu smlouvejte a stanovte předem, nejlepší je však stopnout taxi s taxametrem – ovšem dohlédněte, aby ho taxikář zapnul. V Bangkoku funguje Uber.

Moto-taxi

Až se budete divit, proč Thajci jezdí na skútru v barevných vestách s čísly, vzpomeňte si, že se nejedná o prapodivný módní výstřelek, ale o moto-taxikáře. Vzhledem k hustotě provozu v některých oblastech je moto-taxi velmi rychlým způsobem přepravy, protože dokáže prokličkovat i stojící kolonou. Připravte se však na divokou jízdu.

Půjčení auta či skútru

Ve všech městech si můžete půjčit auto nebo skútr, který je obecně pro dopravu na frekventovaných thajských silnicích lepší. Zvažte však předem své řidičské schopnosti a hustotu provozu – Thajsko patří mezi země s nejvyšší nehodovostí na světě.

Ve městě si můžete půjčit skútr
Ve městě si můžete půjčit skútr

Mějte připravený mezinárodní řidičský průkaz a hledejte půjčovnu, která nabízí i spoluúčast v případě zavinění nehody. Myslete na to, že cestovní pojištění zpravidla nehradí léčebné výlohy v případě, že se vám úraz stane při řízení. Cena půjčovného za skútr začíná na 100 Kč/den.

Ve většině půjčoven vám vozidlo nepředají bez toho, aniž byste u nich nechali pas. Jedná se o běžné bezpečnostní opatření, proto si udělejte už v ČR jeho kopii.

Pamatujte, že v Thajsku se řídí vlevo. Povolená rychlost ve městech je 60 km/h, mimo obec 80 km/h. Při střetu s policisty buďte vlídní a pokud si chcete ušetřit nervy, nic nezkazíte nabídnutím úplatku. Jde o běžnou praxi.

Nejlepší street food na světě

Thajsko však nenabízí jen zachovalou přírodu na ostrovech. Jako ryba ve vodě se zde budou cítit všichni milovníci dobrého jídla. Ne nadarmo se říká, že se zde vaří nejlepší pouliční jídlo na světě.

Thajsko nabízí asi nejlepší pouliční jídlo na světě
Thajsko nabízí asi nejlepší pouliční jídlo na světě

Mezi tradiční oblíbené pokrmy patří například jarní závitky (směs zeleniny a masa v křupavém těstíčku), nudlové polévky, které vás zasytí jako dva naše hlavní chody, rýže na všechny možné způsoby či smažené palačinky s banánem.

Rychlý videoprůvodce po Thajsku

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!