Phuket: Co vidět na ostrově kontrastů a nevšedních zážitků

Největší thajský ostrov, Phuket, je ze všech stran omývaný azurovými vodami Andamanského moře. Propojený je s pevninským Thajskem, díky čemuž láká jak na nádherné pláže, tak na bohatou historii, sahající několik století nazpět.

Od opomíjeného ostrova se Phuket postupně vyvinul v pulzující místo, mezi jehož hlavní zdroje příjmu nyní patří turismus. Pobřeží ostrova Phuket se pyšní nádhernými písčitými plážemi, zdobené mangrovy a skalami, které nabízí jedinečný výhled na sousední ostrovy.

Hlavní město, nesoucí stejný název, najdeme na jihovýchodním pobřeží ostrova, mezinárodní letiště Phuket International Airport se nachází zhruba 30 kilometrů severně od něj. Pulzující centrum města představuje Thalang Road, kde se jsou k vidění pestrobarevné domy a obchody ve stylu sino-portugalské architektury. Plážové letovisko Patong je vyhledávané pro bohatý noční život.

Ačkoliv je na Phuketu k vidění spousta zajímavých míst, nejvíce turistů sem cestuje právě za slunným počasím a úchvatnými plážemi. Jedny z nejhezčích, pokryté bílým pískem a omývané průzračným mořem, se rozkládají na západním pobřeží ostrova. Vysoká úroveň pohostinnosti místních obyvatel a široká škála aktivit pro turisty činí z Phuketu vyhledávanou destinaci pro exotickou dovolenou.

Přečtěte si také: Cestujeme do Thajska: Rady a tipy na cestu

Kdy jet na Phuket

Nejlepší čas na návštěvu Phuketu je obvykle od listopadu do dubna. Během těchto měsíců je v Thajsku suché období, což znamená minimální srážky a slunečné počasí s vysokými teplotami. Ostrov tak nabízí ideální podmínky pro plážové aktivity a prozkoumávání.

Pokud chcete uniknout davům turistů a zároveň ušetřit na ubytování a dalších nákladech, můžete zvážit návštěvu na začátku nebo na konci této sezóny, tedy v listopadu, prosinci nebo březnu.

Nejlepší pláže Phuketu

Na ostrově Phuket se nachází několik desítek pláží, z nichž každá nabízí jedinečný zážitek. Některé jsou rušné, mnohé klidné a další navštěvují pouze místní. Naštěstí existuje mnoho snadno dostupných krásných pláží, po nichž se můžete i během hlavní sezony procházet sami.

Západní pobřeží ostrova hostí některé z nejkouzelnějších pláží, které jsou často přístupné přímo z hlavní silnice. Pro navštívení těchto míst se vyplatí využít skútr nebo auto a snáze se tak vyhnout návalu turistů.

Jaké pláže byste během svého pobytu rozhodně neměli vynechat?

Patong Beach, jedna z nejpopulárnějších pláží

Město Patong se pyšní tříkilometrovým písečným pobřežím a stalo se díky tomu jedním z nejoblíbenějších letovisek na ostrově. Toto rušné městečko zahrnuje pestrou škálu hotelů, restaurací a obchodů, ale především vyhlášenou Patong pláž. Samotná pláž nabízí jak odpočinek u moře, tak adrenalinové zážitky jako paragliding či jízdu na vodním skútru.

V jižní části pláže se můžete těšit na klidnější prostředí, průzračnější moře a bohatou nabídku tradiční thajské kuchyně od pouličních prodejců. Patong Beach představuje skvělé místo pro rodiny, páry i jednotlivce, kteří chtějí vyzkoušet mix toho nejlepšího, co Phuket nabízí.

Okolí pláže Patong je také bohaté na restaurace, bary, obchody a noční kluby, což z ní činí centrum nočního života na ostrově. Po setmění se pláž promění v živou a pulzující scénu s možnostmi pro večerní zábavu a gastronomické požitky.

Karon Beach, dlouhá písečná pláž

Mezi nejdelší a nejvyhledávanější pláže na Phuketu patří Karon Beach. Tříkilometrová pláž s jemným bílým pískem nabízí návštěvníkům nejen pohodu, ale i slušný výběr restaurací a nočních podniků. Andamanské moře je tu obvykle klidné, s mírnými vlnami, a tak je pláž ideálním útočištěm pro celou rodinu. U pláže Karon můžete narazit na záhadnou sochu zlatého hada či draka, známého jako Naga, ke které se místní přicházejí modlit a přinášet obětiny.

Socha zlatého hada či draka Naga
Socha zlatého hada či draka Naga

Pro odvážnější návštěvníky jsou k dispozici atrakce jako paragliding, během něhož se nabízí jedinečný pohled na zátoku. Během deštivých dnů jsou skvělou odpočinkovou alternativou lázeňské procedury v místních SPA resortech. Případně je poblíž Karon Beach dostupný Dino Park Mini Golf, tedy minigolf inspirovaný Jurským parkem.

Další oblíbené místní pláže

Kromě výše zmíněných láká Phuket na spoustu dalších malebných pláží. Jednou z nich je Kata Beach, vedle níž se rozkládá stejně tak oblíbená Kata Noi Beach. Kata Beach láká na klidnější atmosféru vhodnou pro rodiny, zatímco menší Kata Noi nabízí výborné podmínky pro surfování.

Další zářivou perlu představuje Surin Beach, označována za jednu z nejluxusnějších thajských pláží. Tato poklidná a čistá pláž s mírnými vlnami je vyhlášená pro své nádherné výhledy, špičkové restaurace a plážové kluby. Pozadu nezůstávají ani místní 5* hotely, mezi oblíbené patří například Hotel Twinpalms Phuket, který bohatě splňuje všechny normy pro náročnější klientelu.

Pro milovníky nedotčené přírody je ideální Mai Khao Beach, jedna z nejdelších pláží na ostrově. Známá je svou nedotčenou krásou a klidem, ale také tím, že je domovem chráněných želvích hnízd. Zajímavostí je občasný přelet dopravních letadel z nedalekého letiště. Milovníci potápění a šnorchlování by pak měli zamířit na Ao Sane Beach, malou pláž s ukrytými zátokami nabízejícími bohatý podmořský život a křišťálově čistou vodu.

V neposlední řadě za návštěvu stojí také Kamala Beach, která zachovává autentickou atmosféru thajské rybářské vesnice a zároveň poskytuje vyžití v podobě restaurací, obchodů a nočního života.

Tipy na aktivity a zábavu

Phuket nenabízí pouze úchvatné pláže, ale také širokou škálu atrakcí a zábavy pro každého návštěvníka. Během pobytu byste rozhodně neměli minout sochu Velkého Buddhy, která dominuje jižní částí ostrova. Oblíbené jsou také místní trhy, zápasy v thajském boxu nebo procházky přírodou zakončené oslnivým výhledem na okolí.

Potápění a šnorchlování: kde a jak si užít podvodní krásy Phuketu

Nezapomenutelným zážitkem může být objevování podmořských krás v průzračných vodách kolem ostrova. U Nai Harn Beach se nachází dvě oblasti pro šnorchlování. Jedna nabízí ponor do hlubších vod s pestrobarevnými rybkami, mezi nimiž nechybí ani klaun očkatý.

Další šnorchlovací oblast, přístupná pouze při odlivu, poskytuje jedinečný pohled na korálový útes. Pro Paradise Beach, asi 5 km jihozápadně od města Patong, je charakteristická 150 metrů dlouhá pláž s korálovým útesem a možností šnorchlování, potápění nebo zapůjčení kajaku.

Fascinující podvodní svět je k vidění také u Ya Nui Beach na jihu Phuketu. Čím dále je člověk od břehu, tím pestřejší a fascinující podvodní svět je. Laem Ka poskytuje bezpečné útočiště pro plavání i šnorchlování, zejména u velkých granitových balvanů, které jsou domovem mnoha druhů krabů. Laem Singh Beach na západním pobřeží mezi plážemi Kamala a Surin zve k šnorchlování kolem skalnatého mysu s bohatým podmořským životem.

Oblíbenými místy pro potápění a šnorchlování jsou také nedaleké ostrovy jako Phi Phi Islands, Coral, Racha a Khai Nok.

Co dělat mimo pláže – oblíbené turistické atrakce a aktivity

Pokud toužíte po objevování Phuketu i mimo pláže, začněte prohlídkou čínských chrámů a svatyní, které odrážejí bohatou kulturu a tradici čínských přistěhovalců, kteří osídlili ostrov před několika staletími. Pro milovníky kvalitních destilátů je skvělým tipem návštěva Chalong Bay Rum Distillery, kde mohou zájemci ochutnat prvotřídní bílý rum získávající ocenění napříč světem. Kromě degustace rumu je tu možné zhlédnout proces výroby, a dokonce se na workshopu naučit míchat vlastní koktejly.

Phuket - lokální trhy
Phuket - lokální trhy

V momentě, kdy dáváte přednost dobrodružství v přírodě, vydejte se do národního parku Khao Phra Thaeo, kde je k vidění poslední zachovalý kus pralesa na ostrově. Během pobytu určitě také zajděte na tradiční thajské trhy. Lokální trhy jsou ideálním místem, kde se dá ochutnat tradiční thajská kuchyně, zakoupit suvenýry a poznat autentická atmosféra ostrova.

Chcete-li Phuket poznat z trochu jiného úhlu, navštivte kulturní show Siam Niramit Phuket, poutavé představení plné písní, tanečních vystoupení i tradičních bojových umění. Představení se odehrává na venkovním jevišti s impozantními kulisami.

Jedním z nejoblíbenějších místních sportů je thajský box. Autentické Muay Thai zápasy se dají sledovat v Patong Boxing Stadium. Jedním z nejvýznamnějších a nejimpresivnějších náboženských symbolů ostrova je Velký Buddha. Socha vytesaná z bílého mramoru s výškou přesahující 45 metrů poskytuje nádherný výhled na okolní oblasti, včetně Patong Beach a Karon Beach.

Chrám Chalong
Chrám Chalong

Wat Chalong, známý také jako chrám Chalong, patří mezi vyhledávané buddhistické svatyně. Chrámový komplex se skládá z několika budov, včetně chrámu Grand Pagoda, který uchovává fragment kostí Buddhy. Ulice Old Phuket Town neboli Starého města jsou lemované půvabnými domy v koloniálním stylu, zdobené pestrými barvami a jemnými detaily. V domcích se nachází různé butiky, kavárny, umělecké galerie a restaurace.

K Thajsku neodmyslitelně patří také masáže. Tradiční thajská masáž kombinuje tlak na akupresurní body a protahování s cílem uvolnit napětí a podpořit harmonii těla i mysli. Můžete si vybrat mezi masáží na pláži pod palmami nebo masáží v jednom z mnoha wellness center na ostrově. V nabídce obvykle nechybí ani masáže s thajskými bylinkami, olejové masáže nebo masáže pomocí lávových kamenů.

Průvodce pro turisty: ubytování, stravování a doprava

Phuket patří mezi nejžádanější turistické destinace v jihovýchodní Asii, kterou rády navštěvují rodiny, páry, ale i jednotlivci. Aby byla dovolená v tomto exotickém ráji co nejvíce užitá, je vhodné věnovat pozornost volbě ubytování a nastudovat užitečné informace, jak například funguje místní doprava.

Tipy na ubytování

Při plánování pobytu máte na výběr z mnoha možností, od luxusní hotelů po levnější varianty zajišťující pohodlný pobyt. Pro ty, kteří na Phuket směřují za bohatým nočním životem, nabízí oblasti jako Patong cenově dostupné hostely i luxusní hotely přímo u pláže.

TOP 3 tipy na hotely v oblasti Patong

  1. Phuket Graceland
  2. Deevana Patong & Spa
  3. Andamantra Resort & Villa Phuket

Kata a Karon poskytují klidnější prostředí a krásné pláže, kolem kterých se nachází desítky vyhlášených hotelových resortů, ale i útulných rodinných penzionů. Stejně tak klidné prostředí a vhodné podmínky pro surfování najdeme v letovisku Kalim. V Mai Khao jsou na výběr luxusní resorty, zatímco Rawai na druhé straně ostrova láká ty, kteří preferují autentičtější prostředí. Zakoupit vybrané ubytování je možné skrze cestovní kanceláře nebo rezervační systémy.

Thajská kuchyně a restaurace

Charakteristickým rysem thajské kuchyně jsou pálivé pokrmy, v nichž kromě chilli často nechybí ani kari. Mezi vyhlášené podniky, kde se dají ochutnat tradiční místní chody, patří Mom Tri´s Kitchen, nacházející se v oblasti Kata Noi, která se pojí s jedním z nejlepších vinných sklepů v zemi. Součástí menu jsou thajská jídla, jako je například Som tam, tedy salát z nezralé papáji.

Som tam
Som tam

One Chun Café & Restaurant, skrytá v historickém centru Phuketu, klade důraz na tradiční jižní pokrmy za dostupné ceny. Jedním z nejoblíbenějších pokrmů je tu krabí kari v kokosovém mléce, které kombinuje sladkou chuť kokosu s pikantními tóny kari. Lahodné pokrmy i bohatý večerní program nabízí Ka Jok See Restaurant a za šarmem starobylé architektury zamiřte do Raya Restaurant.

Kan Eang at Pier ve čtvrti Chalong se specializuje na mořské plody, a to zejména na grilované speciality. Napříč ostrovem je možné navštívit spoustu autentických podniků, kterým na oblíbenosti přidává i pohostinnost místních obyvatel.

Doprava a bezpečnost

Cestování napříč Phuketem představuje výzvu především pro ty, kteří si zde rozhodnou půjčit auto. Při řízení se vyplatí být maximálně obezřetný, neboť tu silniční pravidla nejsou příliš striktní a místní silnice bývají úzké, s výmoly, a během deštivé sezóny také velmi kluzké.

POZOR! Silniční nehody jsou tu hlavní příčinou úmrtí zahraničních turistů.

Při řízení motorky platí pravidlo držet se vlevo a být po celou dobu cesty ostražitý. Povinností při jízdě na motorce je nošení přilby, v autech jsou pak povinné bezpečnostní pásy. K dispozici je na ostrově také několik možností hromadné dopravy, mezi nimiž nechybí oblíbené tuk tuky.

Tuk tuk, jeden ze způsobů dopravy na ostrově
Tuk tuk, jeden ze způsobů dopravy na ostrově

V rámci bezpečnosti je dobré být obezřetný a dodržovat základní bezpečnostní opatření. To zahrnuje udržování cenných věcí v bezpečí, vyhýbání se podezřelým situacím a používání oficiálních taxi služeb nebo ověřených mobilních aplikací pro dopravu. Je vhodné být pozorný při pronájmu vozidel či při jednání s místními obchodníky.

Jak na plánování ideální dovolené?

Plánování ideální dovolené na Phuketu začněte správnou volbou ubytování, které odpovídá vašim preferencím a potřebám. Při výběru restaurací se vyhněte turistickým pastem a vydejte se spíše do míst, kde můžete ochutnat autentickou thajskou kuchyni mezi místními, a to za zlomek ceny. Během pobytu prozkoumejte nejen oblíbená turistická místa, ale také skrytá místa, kterých ostrov nabízí nespočet.

Neváhejte se vydat také na výlety na okolní ostrovy, jako jsou ostrovy Phi Phi nebo Similan, oblíbené především pro skvělé šnorchlovací podmínky. Dotvořit dovolenou snů pak pomohou také oblíbené thajské masáže.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!