Jak to chodí na letišti aneb průvodce krok za krokem

Cestování letadlem občas zamává i se zkušenou duší cestovatele. Jaké doklady nezapomenout? Kdy odbavit zavazadla? Jak moc předem být na letišti? S námi v tom budete mít jasno!

Ruch, hluk a tisíce lidí na jednom místě. Už to samo o sobě stačí některým lidem ke spuštění panického alarmu. Přidejte k tomu stovky nic neříkajících přepážek, názvy v zahraniční hatmatilce a angličtinou nepolíbené pracovníky letiště a vytvoříte peklo i pro ostřílené flegmatiky.

Nervozitu před odletem zná téměř každý. Nezapomněl jsem něco? Stihnu to? Kam teď? A kam potom? Věřte, že spoustu otázek podobného typu se často honí v hlavě i těm zkušenějším cestovatelům. A co teprve, když člověk letí poprvé.

Vědět, jak to na letišti chodí, není jen rozmar. Je to praktická znalost, díky které dokážete odhadnout, jak dlouho před odletem být na letišti, jaké doklady a potvrzení si vzít s sebou… Předtím, než se však podíváme na kloub toho, jak to chodí na letišti krok za krokem, pojďme zjistit, co je vhodné udělat ještě před tím, než se vůbec na letiště dostaneme.

Doprava na letiště

V prvé řadě je nezbytné zajistit si dopravu na letiště, a to s dostatečnou rezervou tak, abyste to v případě střetu se strýčkem nešťastnou náhodou stihli i pozdějším spojem. Slova „vždycky to jezdí na čas“ a „proč by měl spoj zrovna dneska vynechat“ se stala osudnými už mnohým. Letadlo na opozdilce nečeká a taková kolona, ve které strávíte dvě hodiny nebo námraza na kolejích je něco, co člověka nepotěší.

K cestě na letiště můžete využít i železniční dopravu
K cestě na letiště můžete využít i železniční dopravu

Před odjezdem z domova si zkontrolujte také všechny potřebné doklady, a to zejména:

  • Platný pas,
  • občanský průkaz,
  • rezervaci letenky/palubní lístek.

K zahození není ani poslední kontrola váhy zavazadel. Jistě, kontrolovali jste to už včera. Ale známe to všichni – ráno tam ještě přihodíme tohle tričko, támhlety boty, nějakou tu kosmetiku, nabíječku a… a najednou to máme o dvě kila přes limit. Cink cink – zvuk, jak se drobáky za nadlimitní zavazadlo sypou z vaší kapsy. A nemusí to být zrovna jen drobáky.

Vyhledejte si svojí akční letenku za třetinovou cenu!

Základní orientace aneb co je to terminál?

Než přijedete na letiště, chybí vám k hladkému průběhu ještě jeden detail – zjistit, z jakého terminálu vám vaše letadlo vůbec letí. Tuto informaci najdete napsanou na svém palubním lístku či rezervaci letenky.

A co že to ten terminál vlastně je? Pojďme na to pozpátku. Rozlišují se lety v schengenském prostoru, kde není zapotřebí pasové kontroly a lety uskutečněné mimo Schengen, kde vás naopak pasová kontrola nemine. Kvůli tomu je nutné fyzicky rozdělit prostor letiště pro cestující v rámci Schengenu a pasažéry cestující mimo něj – k tomu právě slouží terminály. Ve své podstatě se jedná o oddělené budovy letiště a pozor – na větších letištích se terminály nacházejí tak daleko od sebe, že je nutné využít autobusovou přepravu.

Letiště Václava Havla - Terminál 1
Letiště Václava Havla - Terminál 1

Co se týče letiště Václava Havla v Praze, zde se nemusíte bát – oba terminály se nacházejí hned vedle sebe. Terminál 1 slouží pro lety mimo Schengen, terminál 2 je určen pro cestující v rámci schengenského prostoru. Lámat hlavu si nad tím však nemusíte – číslo terminálu máte vždy uvedeno na své letence. Na pražském letišti najdete také terminál 3, který slouží pro charterové a soukromé lety, nákladní přepravu či pro oficiální státní návštěvy.

Na letišti

Jakmile se úspěšně dopravíte na letiště (což v neznámých zemích může být pěkný oříšek), musíte ještě najít správný vchod. Vždy totiž existují minimálně dva – jeden určený pro odlety, druhý pro přílety. Po nalezení správného vchodu už můžete konečně skočit do víru s názvem letištní chaos.

Pojďme se tedy podívat, co vás čeká a nemine. V článku uvádíme nejčastější model, se kterým se na letištích setkáte, ovšem žádné letiště není stejné, a tak mějte na paměti, že se postup může vždy mírně lišit.

Na letišti existují vždy minimálně 2 vchody, jeden pro přílety a druhý pro odlety.

Check-in

A už je to tady – první nicneříkající název. V rámci check-in se kontrolují a odbavují zavazadla. Zároveň se jedná se o registraci, kterou musí provést každý - bez ohledu na to, zda má zavazadla na odbavení či nikoliv.

Spoustu aerolinek nabízí možnost provést check-in online, zpravidla 1-5 dní před odletem. Pokud nemáte zavazadla na odbavení, ulehčí vám to spoustu času (a nervů). Zjistěte si však, zda stačí mít elektronický palubní lístek v mobilu nebo je nutné jej vytisknout.

Odbavení na pražském letišti
Odbavení na pražském letišti

Pokud máte zavazadla k odbavení nebo vaše letecká společnost online check-in neumožňuje, pak se dostavte na letiště alespoň 2 hodiny předem. Neberte však toto doporučení jako dogma – jedná se pouze o orientační čas, který závisí na velikosti daného letiště. Například na tom miniaturním v Ostravě vám klidně postačí hodinka, v Praze však raději dvě.

Na letišti buďte s předstihem. Zpravidla se doporučují 2 hodiny.

Na odbavovací přepážky narazíte ihned po vstupu do odletové haly. Každé přepážce patří digitální tabule, kde je uvedeno číslo vašeho letu a cílová destinace – podle toho poznáte, ke které se dostavit. Poté, co si vystojíte (z pravidla) velkou řadu, se prokážete pasem nebo občanským průkazem, předložíte platnou rezervaci letenky a odevzdáte zavazadla, která máte k odbavení (nikoliv však příruční zavazadla).

Zavazadla procházejí rentgenem a také se kontroluje jejich hmotnost. Pokud přesáhnete limit byť třeba o kilo, vaší odměnou nebude jen palubní lístek, ale také poplatek za nadlimitní zavazadlo.

Předem si zjistěte jakou hmotnost a rozměry mohou mít vaše zavazadla. Tyto údaje se u jednotlivých leteckých společností mohou lišit!

Bezpečnostní kontrola

Hned druhým krokem v pořadí bývá bezpečnostní kontrola. Jedná se o úkon, který definitivně rozděluje volně přístupnou odletovou halu a tranzitní zónu určenou pouze pro cestující. To znamená, že jakmile projdete bezpečnostní kontrolou, již se nebudete moct vrátit zpět – zde máte poslední šanci rozloučit se se svými blízkými.

Bezpečnostní kontrolu neoddalujte – alespoň ne na velkých letištích. Zatímco při check-in stojí v řadě cestující z jednoho letu, na bezpečnostní kontrolu čekají pasažéři všech letů – občas tedy až stovky cestujících. Na druhou stranu je to opět výsada velkých letišť a na těch menších projdete kontrolou za 10 minut. Není radno však nic podceňovat. Zejména v době častějších teroristických útoků je bezpečnostní kontrola detailnější – a o to zdlouhavější.

Jak bezpečnostní kontrola probíhá?

Veškerá svá příruční zavazadla vyskládáte do připravených plastových přepravek na pojízdné pásy. Do každé přepravky patří jen jedno zavazadlo, zvlášť přijde také notebook a veškerá elektronika. Odděleně se dávají také tekutiny, které musí být uzavřeny v plastikovém a znovu uzavíratelném sáčku.

Zavazadla procházejí rentgenem, kde vám pracovníci kontroly nemilosrdně zabaví vše, co do něj nepatří. Proto není k zahození vědět, co si do příručního zavazadla vzít smíte a co raději nechat doma.

Bezpečnostní kontrola na letišti
Bezpečnostní kontrola na letišti

Kontrola se však netýká jen zavazadel. Poté, co vyskládáte všechny své kufry na pojízdné pásy, musíte projít bezpečnostním rámem i vy. Princip je jednoduchý: nepípáte – v pořádku, pípáte – jdete k detailnější kontrole, kde vám mohou vzít třeba stěry prstů nebo vás požádat, ať si zujete boty. Ale žádný strach, pokud nejste zrovna drogový dealer nebo jste se nerozhodli propašovat bombu v ponožce, pustí vás dál dřív, než stačíte říct známé „bu“ (samozřejmě anglicky).

Pasová kontrola

Pasová kontrola, kde předkládáte pas a palubní lístek, probíhá většinou po kontrole bezpečnostní, a platí pouze pro cestující mimo schengenský prostor. Letištní personál si proklepne, zda nejste v TOP10 hledaných osob, tajně se zasměje vaší fotce a pak vás pošle na nákupy. Kde že? No přece do tranzitní zóny.

Tranzitní zóna

Když se prokázalo, že cílem vaší cesty opravdu není zmanipulovat letadlo nebo zabít všechny ty milé letušky a navíc jste měli i platné doklady, ocitnete se v tranzitní zóně – místě, které je přístupné pouze cestujícím s platnou letenkou.

Chcete si zkrátit čekání v tranzitní zóně?
Pořiďte si zajímavou audioknihu!

V tranzitní zóně se nachází velké množství obchodů, restaurací a barů, včetně duty free obchodů a všechny mají za úkol jediné: nalákat cestující na vidinu levných nákupů.

Co je „duty free shop“

V rámci tranzitní zóny zde najdete i speciální obchody „duty free“ – obchody, ve kterých zboží nepodléhá celní povinnosti a je tak o něco levnější než zboží v běžných obchodech, kde se clo promítá do ceny zboží.

Duty Free obchod
Duty Free obchod

Tabule s přehledem letů

Nicméně, skutečně to hlavní, co by vás mělo zajímat, je tabule s přehledem letů. Dozvíte se z ní přesný čas odletu, zda nedošlo ke zpoždění letu a také číslo gatu, ke kterému se budete muset dostavit zhruba 30 minut před odletem.

Krok poslední: Gate

Gate můžeme popsat jako takovou konečnou vstupní bránu, která nás zavede k letadlu. Mnoho cestujících stojí řadu před gatem klidně už 45 minut před odletem. Proč? Zejména z toho důvodu, že se do letadla vleze pouze prvních 90 příručních zavazadel – zbytek se pasažérům zdarma odbavuje. A taky protože mají strach, že jim něco uteče, když už tam všichni stojí. Pravdou je, že vám neuteče vůbec nic, a tak klidně zůstaňte provokativně sedět.

Pokud tedy nepotřebujete mít své příruční zavazadlo po celou dobu letu u sebe, klidně se před gate postavte až 20 minut před odletem. Při procházení gatem letištní personál opět kontroluje cestovní doklady a letenku. V některých případech se také namátkově ověřuje hmotnost a rozměry příručního zavazadla.

Pokud jste neměli to štěstí a vaše příruční zavazadlo musí být odbaveno, letištní personál označí váš kufr štítkem, který znamená, že jeho odbavení je zdarma. Takové zavazadlo předáte pracovníkům letiště až přímo před letadlem. Žádný strach – osobní zavazadla jako kabelky, tašky na notebook, malé batohy apod. vám neodbaví a můžete si je vždy vzít s sebou na palubu.

Gate - vstupní brána k letadlu
Gate - vstupní brána k letadlu

Po projití gatem si ještě chvíli budete muset počkat, než otevřou vchod ke vstupu do letadla. K němu dojdete buď pěšky, nebo, v případě větší vzdálenosti, vás k letadlu převeze letištní autobus.

Pak už vás čeká pouze usazení do letadla a poklidný let.

Přečtěte si také Jak se obléci do letadla.

Rychlý video-průvodce letištěm

Sdílejte článek se svými přáteli!