Jak probíhá přestup na letišti?
(naposledy upraveno 21.3. 2024)

Jak při přestupu odbavit zavazadla? Co dělat při zpoždění letu? Potřebuji při přestupu víza? Jakou časovou rezervu zvolit? Znalost odpovědí vám ušetří spoustu potíží.

Průvodce létáním: Jak na přestupy a mezipřistání?

S plány dokáže pořádně zamávat nejen zpoždění letu, ale také mezipřistání a přestupy, které nedopadnou tak úplně podle našich představ. Pokud se do cesty nepřiplete rovnou ztracené zavazadlo a/nebo zmeškaný let, minimálně vám na nervy zabrnká zdlouhavé čekání.

Odolnost vůči migréně zase prověří zmatky s letenkami a vízy. Sice se říká, že nejlepším učitelem je praxe, v takových případech však žezlo nejlepšího školitele svírá v ruce prevence, a tedy teorie. Jak je to se zavazadly, letenkami, vízy a uletěným letadlem?

Přestup vs. Mezipřistání: Souboj, jehož výsledek je vždy stejný - čekání

Čeština je sice krásný jazyk, ale pojmosloví už nikoliv. Věděli jste, že přestup a mezipřistání není jedno a to samé?

Mnoho lidí se stále plete přestup a mezipřistání
Mnoho lidí si stále plete přestup a mezipřistání

Jak funguje přestup?

Nezávislý domněnkový výzkum potvrzuje, že 97% cestujících si při přestupu vybaví (překvapivě) přestup: A totiž že z jednoho letadla vystoupíte, projdete letištní halou a do jiného nastoupíte.

S městskou hromadnou dopravou toho asi letadla nemají moc společného, k pochopení rozdílu mezi přestupem a mezipřistáním však poslouží dokonale: Jedete autobusem, na nádraží vystoupíte, zjistíte, z jakého terminálu vám jede další přípoj a podle doby odjezdu buď setrváte na stanici, nebo se vydáte prozkoumat nejbližší kavárnu/hospodu/náměstí.

Zkráťte si čekání na letišti
Pořiďte si zajímavou knihu nebo audioknihu, nyní využijte až 80 % slevu!

Co je mezipřistání?

Jenže než se do své vytoužené zastávky dostanete, projede jich minimálně 5, kde jen sedíte a čekáte, než vystoupí a přistoupí další cestující, tedy absolvujete několik mezipřistání.

Důvody pro mezipřistání:

  • výstup a nástup části cestujících
  • technické důvody, např. doplnění paliva

Při mezipřistání většinou z letadla nevystupujete, jen počkáte, až nastoupí (případně i vystoupí) část cestujících. S tímto se nejčastěji setkáte u charterových letů (letů s cestovní kanceláří). V případě delšího čekání nebo mezipřistání z technických důvodů, sice vystoupíte a jdete do letištní haly, ale zpět nastupujete opět do stejného letadla.

Ve svém leteckém itineráři najdete mezipřistání nejčastěji pod poznámkou TECH-STOP. Oproti přestupu (zejména tomu negarantovanému) si ušetříte řadu starostí - věci jako zavazadla a více palubních lístků neřešíte.

Garantovaný vs. Negarantovaný přestup: Volte moudře

Na rozdíl od zmiňovaného MHD na vás letadlo nepočká. Ani vteřinu, ani dvě. Nebo snad ano? Představte si, že opravdu ano – a klidně i 2 hodiny. Jen je třeba mít tzv. garantovaný přestup. A co že to je?

Dobře si rozmyslete garanci přestupu
Dobře si rozmyslete garanci přestupu

Garantovaný přestup: Šetří čas i nervy

Letecký přestup může být garantovaný a negarantovaný. V případě toho garantovaného si kupujete jen jednu jedinou letenku, na níž máte uvedeny všechny lety, které v rámci své cesty absolvujete.

V rámci garantovaného přestupu buď absolvujete oba lety s jednou leteckou společností, nebo sice se dvěma, ale vzájemně spolupracujícími. V případě zpoždění prvního letu tak na cestující-opozdilce druhé letadlo většinou čeká. V případě, že by se tak nestalo (např. kvůli dlouhé době čekání), letecká společnost má povinnost poskytnout cestujícím náhradu letu a/nebo finanční kompenzaci, poukaz do restaurace, aby si zkrátili čekání na další let, případně hotel apod.

Z výše uvedeného je jasné, že dobou přestupu se nemusíte zabývat – zodpovědnost za zpoždění letadla plně nese letecká společnost.

Negarantovaný přestup: Zvyšuje stres i adrenalin, někdy ale není zbytí

Pokud však letíte se společnostmi, které spolu nespolupracují, nebo se jedná o mezinárodní a pak o vnitrostátní let, nebo zkrátka plánujete tak, že v místě přestupu chcete strávit třeba týden a až poté se přesunout do další destinace, pak se nevyhnete negarantovanému přestupu. Tehdy máte na každý let letenku zvlášť.

Největší rozdíl? Pokud se první letadlo zpozdí a vy kvůli tomu nestihnete navazující let, za celou situaci si zodpovídáte vy sami a jediné, co vám zbývá, jsou oči pro pláč a koupě nové letenky.

Vzhledem k tomu, že zpoždění letů je spíše pravidlem než výjimkou, u negarantovaných přestupů pamatujte na dostatečně velkou časovou rezervu.

Minimální čas na přestup: Zohledněte velikost letiště i zpoždění prvního letu

Říká se, že kdo hledá, najde. Kdo však hledá univerzální čas na přestup, hledá marně. Minimální doba přestupu se liší letiště od letiště. Pokud se jedná o malé, příliš nefrekventované letiště, jako je například to v Ostravě, jistě vám bude stačit hodinka i méně. Jestli-že však přijedete do Singapuru, 7.největšího letiště na světě, i 2 hodiny mohou být nakvap.

Kromě nutného přesunu ke správnému gatu počítejte i s možností, že se váš první let zpozdí – nejčastější zpoždění jsou do 1-2 hodin. Při negarantovaném přestupu tedy vždy platí „Více je lépe“, kdy uplatnitelnost moudra stoupá úměrně s cenou navazující letenky.

Jak je to při přestupu se zavazadly a palubními lístky?

V případě garantovaného přestupu bývají zavazadla odbavována až do cílové destinace – při přestupu se o ně tedy nemusíte starat. Pokud byste chtěli mít zavazadlo i při přestupu u sebe, žádný problém – stačí na check-in přepážce říct, ať zavazadlo odbaví jen do přestupní destinace. V tom případě však při přestupu počítejte se zdržením.

Odbavování zavazadel při přestupu
Odbavování zavazadel při přestupu

Pokud cestujete v rámci negarantovaného přestupu, pak se o zavazadla musíte postarat sami – tedy při přestupu si je vyzvednout a poté opět znovu odbavit u check-in přepážky. To samozřejmě neplatí o příručních zavazadlech, které máte celou dobu u sebe.

Co dělat během přestupu aneb jak se nezbláznit

Hned po obavách ze ztráty zavazadel a nervů z uletěného letadla se na povrch dere čekání v hlučných prostorech letiště. Nejhorší možná doba přestupů se pohybuje kolem 3-4 hodin, kdy je to příliš krátký čas na to, abyste opustili letiště a zároveň příliš dlouhá doba na to, abyste ji plně vyplnili inspekcí rychlého občerstvení a nezávaznou prohlídku Duty free.

Při čekání na letišti můžete pozorovat přílety a odlety letadel
Při čekání na letišti můžete pozorovat přílety a odlety letadel

Jestliže však na další let čekáte více jak 5 hodin a nemáte zrovna zálibu v několikahodinovém pozorování letadel a/nebo letištního šrumce, určitě vyrazte na prohlídku do města. Pamatujte však, že cesta z letiště do centra města trvá často i hodinu a proto před opuštěním letiště dobře zvažte, jestli všechno stíháte. Čas je totiž neúprosný a v případě letenek platí víc než jindy, že čas jsou peníze.

Prohlídka města s průvodcem letecké společnosti

Pokud máte čas a energii, ale chuť motat se po městě a hledat vhodné dopravní spojení vám chybí, možná vás potěší, že několik leteckých společností nabízí v případě garantovaných přestupů prohlídku po městě zdarma. Většinou se jedná o „lepší“ letecké společnosti jako například Turkish airlines, Emirates apod. U nízkonákladových letů klasicky nehrozí zdarma vůbec nic (ostatně, co bychom za ty peníze chtěli).

Hotel při dlouhém přestupu zdarma? V tom případě: „Jeden pokoj, prosím.“

Při dlouhých garantovaných přestupech, kdy letíte s jednou společností, zapátrejte i po tom, zda vaše aerolinka nenabízí hotelový pokoj v blízkosti letiště zdarma. Stejně jako v případě prohlídky města i tady platí, že se jedná jen o ty lepší letecké společnosti, kdy navíc musíte splnit určité podmínky. Například u letecké společnosti Turkish Airlines platí, že

  • Doba přestupu musí být delší než 10 hodin.
  • V této době do dané destinace neexistuje žádný jiný (dřívější) spoj společnosti Turkish Airlines.
Někdy je možné získat hotelový pokoj zdarma
Někdy je možné získat hotelový pokoj zdarma

Víza: Jedna velká expertíza

Největším a nejtemnější mrakem vznášejícím se nad přestupy jsou pravděpodobně víza. Samozřejmě to neplatí v zemích Evropské Unie a ve státech, kde máme jako občané ČR dojednaný bezvízový styk.

Ve zbytku případů vás však vízové operace nejspíš neminou. Pokud během přestupu či mezipřistání neopustíte prostor letiště, většinou po vás vízum sice požadováno nebude, není to však pravidlem. Například pro stát Katar platí, že bez víza můžete na letišti pobývat maximálně 8 hodin.

Podmínky víz při přestupu se liší dle jednotlivých zemí, v zásadě ale platí, že vám bude uděleno tranzitní vízum (vízum, které se uděluje jen na několik desítek hodin – typicky do 48-72 hodin), které se vydává bez poplatku a na jehož základě můžete opustit i prostor letiště.

Sdílejte článek se svými přáteli!