Vyhněte se tučným poplatkům na letišti! Co je potřeba vědět o příručních zavazadlech do letadla?

Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Co vše si můžete vzít s sebou na palubu a co vám naopak při bezpečnostní kontrole nemilosrdně zabaví? Co takové pití, nůžky nebo deodorant? Přečtěte si tento článek a vyhněte se nepříjemnostem!

Úvodní slova ke článku? 55x40x20, 45x36x20, 42x32x35

Že nevíte, která bije? To je přece ukázka maximálních rozměrů zavazadel u leteckých společností. Občas mám pocit, že aerolinky mezi sebou uzavřely kartel, díky kterému se zavazadla u jednotlivých společností liší alespoň o pár centimetrů. Proč? Přece aby vydělaly co nejvíce peněz na poplatcích za nadrozměrná zavazadla!

My však víme, jak na ně a přinášíme přehled nejen povolených rozměrů a množství zavazadel u jednotlivých společností, ale taky co všechno si smíte vzít s sebou na palubu, co je lepší sbalit do odbaveného zavazadla, a co naopak nechat ležet doma.

Příruční vs. Odbavené zavazadlo

Je to všude. V obchodních podmínkách, při online rezervaci letenek a často i na palubním lístku. Pojmům příruční a odbavené zavazadlo se při létání nevyhnete. Nemáte jasno, jaký je mezi nimi rozdíl? Po přečtení se z vás stane expert!

Odbavené zavazadlo

Odbavené zavazadlo vám odbaví při check-inu (čili ve chvíli, kdy se prokazujete pasem, ukazujete rezervovanou letenku a dostáváte palubní lístek) a uvidíte ho zase až v příletové hale cílové destinace, kde si ho vyzvednete. Spíš než rozměry zde hraje hlavní roli hmotnost. Každé zavazadlo se totiž před odbavením váží, a i jedno kilo přes limit vám může udělat v peněžence nepříjemný vítr.

Odbavené zavazadlo
Odbavené zavazadlo

Vyhledejte si svojí akční letenku za třetinovou cenu!

Příruční (kabinové) zavazadlo

Na rozdíl od odbavovaného zavazadla si to příruční můžete vzít s sebou na palubu. Vzhledem k tomu však počítejte se spoustou omezení a nařízení, co si do něj sbalit můžete a co nikoliv.

Příruční zavazadlo
Příruční zavazadlo

To, že své kabinové zavazadlo opravdu budete mít celou dobu u sebe, však není ani z daleka pravidlem. Některé nízkonákladové společnosti (Raynair) do letadla vezmou pouze prvních 90 příručních zavazadel, zbytek je cestujícím odbaven těsně před nástupem do letadla. To je taky důvod, proč se před „gatem“ stojí řada už půl hodiny předem. Pokud chcete mít jistotu, že budete mít zavazadlo po dobu letu u sebe, nezbývá vám nic jiného, než se obrnit trpělivostí a řadu si vystát také.

Hlavním rozdílem (zejména u nízkonákladových společností) je, že za příruční zavazadlo nemusíte nic doplácet, je totiž v ceně. Bývá menší – nejčastější rozměr se pohybuje kolem 55x40x20cm. Ačkoliv by se to někomu mohlo zdát velmi omezující, není to vůbec málo - do takové velikosti se lehce sbalíte i na třítýdenní zahraniční pobyt.

Příruční zavazadlo máte vždy zdarma, každá letecká společnost má ale jiné povolené rozměry a hmotnost. Odbavené zavazadlo se při cestování s nízkonákladovými společnostmi vždy platí zvlášť, u aerolinek vyšší třídy bývá zpravidla zahrnuto v ceně.

Typy příručních zavazadel

V případě, že máte jistotu, že příruční zavazadlo s vámi poputuje až na palubu letadla, můžete si s sebou vzít v podstatě cokoliv, klidně i velkou igelitovou tašku. Problém by však nastal, kdyby mělo dojít k jejímu odbavení - veškerý obsah by se při manipulaci na pásech vysypal. Raději tedy výběru příručního zavazadla věnujte patřičnou pozornost.

Malý kufr

Výhody a nevýhody

 • Kolečka a rukojeť - jednoduchá manipulace a nestrhaná záda nebo ruce jsou jasným plusem.
 • Přehled ve věcech – do kufru si věci uložíte snadno tak, abyste v nich měli přehled.
 • Uzamykatelnost – kdyby se nedopatřením kufr dostal do nesprávných rukou, máte alespoň nějakou naději, že zámek zloděje odradí.
 • Lehce splní požadované rozměry – pokud zakoupíte kufr, který je garantovaný jako příruční zavazadlo, máte vyhráno.
 • Pevná schránka – zejména kufry s pevnou skořepinovou schránkou snáší necitlivou manipulaci na odbavovacích pásech nejhůře ze všech zavazadel. A prasklou skořepinu už nespravíte.
 • Kolečka – kolečka neznamenají jen výhodu. U spousty kufrů jsou napsány rozměry bez koleček, při nákupu tedy buďte obezřetní. Už nejeden cestovatel na letišti odřezával kolečka, protože se kufr nevlezl do měřící klece. Pořízení nového kufru totiž většinou vyjde levněji než platit poplatky za nadrozměrné zavazadlo.
Malý kufr
Malý kufr

Letištní personál je oprávněn dělat namátkové kontroly zavazadel bez vašeho vědomí. To znamená, že v případě použití nevhodného zámku mají povolení kufr rozbít. Proto při nákupu hledejte systém zamykání s názvem TSA, který specialisté na letišti snadno otevřou.

Batoh

Výhody a nevýhody

 • Obě ruce volné
 • Dá se zmáčknout – pokud batoh nenaplníte až k prasknutí, při ověřování rozměrů v kleci ho do ní můžete násilím namačkat. Pozor však na krosny, které mají často nevyjímatelnou, pevnou zádovou konstrukci.
 • Popruhy – při putování na pásech se popruhy můžou lehce za něco zaháknout, následně utrhnout a zmizet kdo ví kde. A to může být při následovném cestování poměrně velký problém. Proto se doporučuje popruhy k batohu přivázat.
 • Kovové části – Pokud má batoh nebo krosna v zádové části vyjímatelné kovové tyčky, přes bezpečnostní kontrolu s ním neprojdete. Jediné řešení je nechat je doma. Dobrou zprávou je, že pevný odvětrávací systém na batozích se většinou neřeší.
Batoh
Batoh

Taška přes rameno

Možné výhody i nevýhody batohů a kufrů kombinuje sportovní taška přes rameno. Výhodou je, že se, stejně jako batoh, dá lehce zmáčknout do požadovaných rozměrů. Kdo by ale po celou dobu cestování chtěl na rameni tahat tašku vážící deset kilo?

Co v příručním zavazadle neprojde

V podstatě se jedná o všechny věci, které by mohly způsobit zranění. Mezi zakázané věci tak patří:

 • Nože a nůžky s ostřím nad 6cm,
 • střelné zbraně a jejich části, hračky, které by se se zbraní mohly zaměnit,
 • luky, harpuny, oštěpy,
 • paralyzéry a obušky,
 • pepřové spreje,
 • páčidla, basebalové pálky, pily,
 • výbušniny a hořlaviny,
 • pájecí lampy,
 • struny a elektrikářské pásky.

Mezi hořlaviny se počítají i deodoranty ve spreji!

Jak je to s tekutinami?

Nebezpečné předměty však nejsou jedinými věcmi, které nemají v příručním zavazadle co dělat. Kromě nich podléhají striktním omezením i tekutiny. Pamatujte, že:

 • Objem všech tekutin nesmí přesáhnout celkové množství 1 litr,
 • zároveň musí být přelity do nádob o maximálním objemu 100ml,
 • počet nádob nesmí přesáhnout 10ks,
 • všechny lahvičky musí být dohromady uzavřeny v plastovém, průhledném a opakovatelně uzavíratelném sáčku.
Tekutiny na letišti
Tekutiny na letišti

Vyjímkami, pro které neplatí žádná výše uvedená omezení, jsou kojenecká a dětská výživa na dobu trvání letu a dále léky a speciální dieta – v tomto případě je však lepší mít po ruce lékařský předpis.

Za tekutiny se považuje:

 • Nápoje,
 • tekutý balzám na rty,
 • řasenka,
 • pasta na zuby,
 • šampony a tekutá mýdla,
 • oleje,
 • tekuté potraviny jako marmelády, med, nutella, různé pasty.

Při letu s nízkonákladovými leteckými společnostmi, které během letu nenabízí žádné občerstvení, si na palubu letadla nezapomeňte vzít vlastní pití. To si můžete buď zakoupit na letišti nebo naplnit pet láhev vodou z kohoutku. Ceny nápojů na palubě jsou totiž mnohonásobně vyšší.

A co jídlo?

Co se týče jídla, pokud nemá tekutou formu, nevztahuje se na něj žádné kontrolní omezení.

Rozměry příručních zavazadel u jednotlivých leteckých společností

Každá letecká společnost má rozměry příručních uvedeny v přepravních podmínkách. U některých aerolinek se za příruční zavazadlo považuje třeba jen kabelka, většina z nich však povoluje zavazadlo s mnohem většími rozměry, a to 55x40x20cm. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že do takových rozměrů se vleze i 60 litrová krosna (ačkoliv musím uznat, že jen tak tak).

Jako cestující se můžeme radovat, protože v současnosti rapidně přibývá leteckých společností, které povolují příruční zavazadla dvě. Jedno klasické, většinou tedy s rozměry 55x40x20cm a hmotností do 10kg, a jedno menší, typicky s rozměry 35x20x20cm – takovým zavazadlem může být třeba kabelka, notebook (a to i když přesahuje rozměry), fotoaparát, ale i třeba spacák apod. Jedná se o zavazadlo, které, na rozdíl od klasického příručního zavazadla, se v letadle neumisťuje do boxů nad vámi, ale pod sedadlo před vámi, případně si jej držíte na klíně.

Přehled povolených velikostí a hmotností

Aerolinka Povolené rozměry (v x š x h cm) Hmotnost (kg)
ČSA Czech Airlines 55 x 45 x 25 8
easyJet 56 x 45 x 25 bez limitu
Ryanair 40 x 20 x 25 bez limitu
Jet2.com 56 x 45 x 25 10
Emirates
55 x 38 x 22
7
Wizzair 40 x 30 x 20 10
Lufthansa 55 x 40 x 23 8
SmartWings
55 x 45 x 25
8
AirFrance 55 x 35 x 25 12
British Airways 56 x 45 x 25 23
Finnair 55 x 40 x 23 8

Wizzair umožňují cestovat pouze s malým, nebo s velkým příručním zavazadlem, nikoli s oběma zavazadly.

Sdílejte článek se svými přáteli!