Jak se dostat na letiště Václava Havla v Praze

Pokud bydlíte mimo Prahu, místní doprava pro vás může být zrádná. V článku vám poradíme, jak se dostat na pražské letiště MHD i autem a kde levně zaparkovat.

Na letiště se dostavte 2 hodiny předem, celkovou rezervu mějte větší

Každé letiště je jinak velké a vyžaduje jinou dobu pro projití check-in přepážkou a bezpečnostní kontrolou. Zatímco v Ostravě vše stihnete za 40 minut, v Barceloně jsou i 3 hodiny málo. Na projití pražského letiště vám budou stačit 2 hodiny. Pokud nevíte, co vás na letišti čeká, přečtěte si letištního průvodce.

Dvouhodinovým předstihem na letiště to ale teprve začíná. Počítejte i s nenadálými okolnostmi: Při jízdě autem nebo autobusem vás dost pravděpodobně zastihnou kolony, u vlakové dopravy hrozí výluky a technické potíže.

Mějte proto dostatečnou rezervu – pokud jste z Prahy, postačí vám půl hodiny až hodina navíc pro případ, že by stagnovala veřejná doprava. Jestli jste ale z jiného města, počítejte s větším předstihem. Není výjimkou, že vlaky mají v zimě i 6 hodin zpoždění a námraza na cestě nezachrání ani ty, co se rozhodli jet autem. Ideální je proto v zimním období přijet o den dříve a v Praze jednu noc přespat – vyjde to levnji než kupovat nové letenky.

Při cestě na letiště si naplánujte dostatečnou časovou rezervu!

Zkontrolujte, z jakého terminálu letíte

V Praze existují 3 terminály, je tedy nutné vědět, z jakého letíte. Terminál číslo 3 slouží pro soukromé a charterové lety (lety cestovních kanceláří), nákladní přepravu a oficiální státní návštěvy. Zajímat vás budou terminály číslo 1 a 2: Terminál 1 slouží pro lety mimo Schengen, z terminálu 2 se létá do Schengenského prostoru. Výhodou pražského letiště je, že tyto dva terminály jsou hned vedle sebe.

Vyhledejte si svojí akční letenku za třetinovou cenu!

Jak se dostat na letiště Václava Havla

Městskou hromadnou dopravou

Přímý spoj metra nebo vlaku z centra Prahy na letiště neexistuje, je nutné využít městské autobusy nebo autobusové linky Airport Express (AE):

Na letiště se dostanete autobusovou dopravou
Na letiště se dostanete autobusovou dopravou
  1. Autobusová linka 119 – Jezdí ze zastávky Nádraží Veleslavín, kam se dostanete metrem linky A. Autobus jezdí každých 10 minut v čase 4:15 – 23:30, zastavuje u Terminálu 1 i 2 a cesta z Nádraží Veleslavín trvá asi 20 minut.
  2. Autobusová linka 110 – Začíná na zastávce Zličín, kam jezdí metro B. Staví u Terminálu 1 i 2, cesta ze Zličína na letiště trvá cca 20 minut.
  3. Autobusová linka 510 – Od půlnoci do 3:30 musíte využít noční autobus č.510, který na letiště jezdí ze Stodůlek. Cesta zabere cca 40 minut. Pokud jedete z centra, nastupte na tramvaj číslo 51 na zastávce Dejvická nebo Václavské náměstí a na Divoké Šárce přestupte na autobus 510.
  4. Autobus AE (Airport Express) – Autobusy Airport Express jsou ideální, pokud jste do Prahy přijeli vlakem. Jde o přímé spojení z Hlavního nádraží na Terminál 1 a 2. Doba jízdy z Hlavního nádraží na letiště je cca 35 minut. Autobus jezdí každou půl hodinu – ve směru na letiště od 6:30 do 22:00 a v 5:30 jezdí ranní spoj navíc, ve směru na Hlavní nádraží od 5:30 do 21:00.

Kde koupíte jízdenku

Jízdenky na MHD zakoupíte v prodejních automatech na vybraných zastávkách, v trafikách a na nádraží. Při zpáteční cestě z letiště lístky koupíte na přepážkách MHD, které jsou v příletových halách Terminálu 1 i 2 a jsou otevřeny od 7 do 22 hodin. Pokud nestíháte, jízdenky se dají koupit i u řidiče, mírně si ale připlatíte.

Pozor – jízdné na městskou hromadnou dopravu neplatí pro jízdu autobusy Airport Express!

Jízdenky do autobusů Airport Express zakupte buď u řidiče autobusu, nebo na přepážkách Českých drah. Online objednávejte na www.cd.cz. Za jednu cestu zaplatíte 60 Kč, pokud koupíte jízdenku zároveň s jízdenkou na vlak, obdržíte slevu. Aktuální informace a podrobnosti zjistíte na stránkách Českých drah.

Autem

Na letiště se dostanete po rychlostní silnici R7, k cíli vás povede piktogram letiště. Příjezd k letištním terminálům je značen na vozovce a cedulích.

Kde na pražském letišti zaparkovat

Přímo u letiště můžete využít 3 možností: Nejbližší parkovací dům k terminálu 2 je PA Smart, který, s výjimkou střešních stání, nabízí kryté parkoviště hlídané kamerovým systémem. Za týden zaplatíte 990 Kč. Nejblíže k terminálu 1 je parkoviště PC Comfort, s terminálem 2 je spojené lávkou. Cena za 7 dní je 1290 Kč. Nadstandardní služby nabízí parkoviště PC-Comfort VIP. Více podrobností naleznete na oficiálním webu AeroParking.

Parkování na letišti Parkia.cz
Parkování na letišti Parkia.cz

Pokud nepotřebujete parkovat přímo u letiště, podívejte se, jaké možnosti nabízí Parkia. Zde se vyplatí koupit parkovné s předstihem – pak můžete sehnat týdenní stání už od 8 Kč. Platí, že čím dříve nakoupíte, tím méně zaplatíte. Doprava minibusy na letiště je zahrnuta v ceně parkovného.

Parkování v okolí nabízí i Goparking: Při online rezervaci za 7denní stání zaplatíte 890 Kč, za parkování v zastřešené zóně musíte počítat s poplatkem 100 Kč/den.

Minibusem Prague Airport transfers

Na letiště vás dopraví i veřejná linková doprava Prague Airport Transfers, která přijede, pokud bydlíte v Praze, až k vám před dům či hotel. Cestu si musíte zarezervovat dopředu, zaplatíte 560 Kč za auto, ve kterém mohou jet až 4 osoby.

Taxi

Pověst pražských taxikářů sice není nejlepší, nicméně, pokud se rozhodnete využít taxi služeb, počítejte s cenou od 400 Kč. Tuto cenu garantuje například levnenaletiste.cz.

Po Praze a na letiště se dostaneme taxi službou
Po Praze a na letiště se dostaneme taxi službou
Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!