Top 5 tipů na exotickou dovolenou v zimě

Zimní dovolená u moře každoročně láká velké množství turistů, které už omrzely teploty pod bodem mrazu a rádi by si trochu ohřáli tělo. Přináším TOP 5 tipů na zimní dovolenou u moře.

Milujete zimu, posezení u krbu, horký čaj a pozorování zasněžené krajiny? Nebo vás tma od nevidím do nevidím a štiplavý mráz spíše děsí? Možná je to tím, že doma nemáte krb, u kterého byste si dopřáli ten pravý relax. I ta nejkvalitnější kamna na světě však předčí jedna věc – zimní dovolená u moře! Kde se ohřeje vaše tělo i duše nejlépe?

Jsou slunečné pláže váš šálek čaje? Ten nejlepší dostanete na Srí Lance

Od prosince do března je ideální období pro návštěvu Srí Lanky – země čaji zaslíbené. Zatímco sever a východ podléhá monzunovým dešťům, na jihu a západním pobřeží svítí každý den slunce.

Tolik potřebný vitamin D načerpáte na slunečných plážích, kterých na Srí lance najdete víc než dost. Například pláž Mirissa, ze které, když budete mít štěstí, uvidíte v dáli plavat delfíny.

Srí lanka má nádherné pláže
Srí lanka má nádherné pláže

Pokud milujete vlny a divoké moře, na své si přijdete na Tallala Beach nebo v národním parku Yala. Ještě lepší zážitek si odnesete ze želví farmy v Kosgodě, kde uvidíte celý vývojový cyklus mořských želv, které jsou po úspěšném odchovu vypuštěny do volné přírody.

Návštěva Srí Lanky by nebyla kompletní bez ochutnávky pravého cejlonského čaje. Proto, až vás omrzí polehávání na pláži, se vydejte do vnitrozemí do městečka Haputhale. Jedná se o ideální výchozí bod pro výlety na čajové plantáže – co takhle navštívit plantáž jednoho z největších výrobců čaje Lipton?

Srí lanka - sklizeň Cejlonského čaje
Srí lanka - sklizeň Cejlonského čaje

Rady a tipy pro cestu na Srí Lanku.

Jaké by bylo vrátit se v čase? To prozradí Kuba

Vrátit čas nemůžete, zajet na Kubu však ano! Americké bouráky z 50.let vás přesvědčí, že jste se ocitli v minulosti. Po celém ostrově jich jezdí asi 60 000 a projet se v nich můžete třeba do vyhlášené továrny na doutníky Don Lucas Cigar.

Americká auta z 50. let jsou na každém rohu
Americká auta z 50. let jsou na každém rohu

Kuba je totiž rodištěm těch nejkvalitnějších doutníků (a rumu!) na světě. Pokud jste akční povahy a touha po dobrodružství je silnější než chuť jakéhokoliv doutníku, třeba vás zaujme 3denní výstup na nejvyšší horu Karibiku Pico Duarte.

Karibik je ale proslulý hlavně díky svým plážím, které se objevují na titulních stranách nejžádanějších zájezdů. Zdejší pláže se totiž pravidelně umisťují v žebříčku nejlepších pláží světa, o čemž se přesvědčíte na 40 kilometrů dlouhém pobřeží.

Zdejší pláže jsou jedny z nejlepších
Zdejší pláže jsou jedny z nejlepších

Na Kubu se můžete vydat od prosince do dubna. Teploty okolo 28 °C vám umožní nejen relax na zmíněných kouzelných plážích, ale i prozkoumání všech zajímavostí ostrova bez úmorného horka.

Hledáte nejhezčí oceán a pláže? Zanzibar je jasný vítěz

Zanzibar zažívá boom stejně jako před 15 lety Thajsko. Proto byste sem měli vyrazit dřív, než se rozkřikne, že Zanzibar je novodobý Karibik. Jen s africkým nádechem.

Zanzibar je vyhledáván hlavně pro nádherné široké pláže s jemným bílým pískem a pozvolným vstupem do vody na východě a jihovýchodě ostrova. Naopak na severu je oceán divoký, často s vlnami. Ostrov se řadí mezi top potápěčské lokality, přibalte si tak s sebou šnorchl nebo využijte nabídky jedné z mnoha zdejších potápěčských škol.

Také Zanzibar nabízí nádherné pláže s křišťálově čistým mořem
Také Zanzibar nabízí nádherné pláže s křišťálově čistým mořem

Zanzibar by ale nebyl kompletní bez safari. Ve vnitrozemí Tanzanie budete mít možnost pozorovat africkou faunu včetně levhartů, gepardů a možná i vzácných nosorožců. Ovšem pozor – vybírejte pečlivě, komu své peníze svěříte: Není safari jako safari.

Zanzibar se nachází v blízkosti rovníku, a proto jsou výkyvy teplot minimální. Můžete sem jet jak v zimě (leden – březen), kdy je období sucha a teploty se pohybují kolem 30°C, tak i červnu, červenci a říjnu s teplotami okolo 28°C.

Rady a tipy pro cestu na Zanzibar

Divoká a nespoutaná. Keňa je pravou africkou divočinou

Dechberoucí oceán, divoké národní parky, zachovalé tradice. To jsou 3 důvody, proč navštívit Keňu – jednu z nejrozvinutějších a nejnavštěvovanějších zemí Afriky.

Trh s ovocem v Keni
Trh s ovocem v Keni

Každá mince má však dvě strany: Na té jedné uvidíte dobrou infrastrukturu, skvělé hotelové služby, výjimečné pláže a oceán, který hraje všemi barvami. Na té druhé vás čeká pravá africká divočina: Národní parky, ve kterých spatříte život zvířat tak, jak jste ho dosud nepoznali. A pokud navštívíte i odlehlejší vesnice ve vnitrozemí, nepřehlédnete všude přítomnou chudobu, kterou byste ale z úsměvů místních obyvatel sotva vyčetli.

Keňa a její safari
Keňa a její safari

Keňa je skvělá volba pro odpočinek u oceánu spojeného s návštěvou safari. Ideální dobou pro návštěvu je listopad až duben, kde zde panují mírnější teploty.

Pláže, horské masivy i národní parky. Omán má vše.

Do popředí se dostává i jiná, dosud neobjevená, exotika – Omán. Pokud chcete z dovolené vytěžit maximum a rádi byste zažili odpočinek na krásných plážích, horské scenérie i nehostinnou poušť najednou, volba je jasná: V Ománu najdete všechno. Ne nadarmo je nazýván perlou arabského světa.

Na ománských plážích si zamilujete to, že na nich budete sami, mile vás překvapí i podmořský život. V horských oblastech oceníte dobrosrdečnost místních obyvatel a srdce zaplesá i historikům, například při prohlídce Sultánova paláce v hlavním městě Muscat.

Sultánův palác v Ománu
Sultánův palác v Ománu

Omán je velmi bezpečnou zemí, které turismus ještě nepřerostl přes hlavu. Nenarazíte tady na turistické pasti jako v Maroku ani na chamtivé prodejce tolik typické pro Egypt. Nejvhodnější dobou pro návštěvu je říjen až duben s teplotami kolem 22-30 °C.

Rady a tipy pro cestu do Ománu.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!