Objevte kouzlo Srí Lanky: Rady na cestu

Srí Lanka není pro plážové povaleče. Krásné pláže sice má, což o to, ale v zásobě toho má tolik, že by byla škoda prozkoumat jen její břehy a nevydat se do vnitrozemí, kde skrývá doslova poklady.

Jen si to představte. Skútrem projíždíte kolem čajových plantáží, kde objevujete kouzlo výroby cejlonského čaje, druhý den se myjete v řece spolu se stádem slonů, za historií se vydáváte do královského města Annurádhapura a dovolenou zakončujete návštěvou stále ještě autentického safari s pozorováním buvolů, krokodýlů a cejlonských levhartů

Pokud vám při té představě ukápla slina, pak věřte, že jediné, co musíte udělat, abyste se cítili jako v opravdovém ráji, je vydat se na Srí Lanku, kde se představa stane skutečností.

Umístění a poloha

Ptáte se, kde že takovou krásu vlastně najdete? Na rozdíl od ostrovů jihozápadní Asie stojí Srí Lanka uprostřed Indického oceánu sama jako kůl v plotě. Jedinou společnost jí dělá cíp indického poloostrova, se kterým je spojena řetězem korálových útesů.

Zajímavostí je, že kdysi se ostrov nazýval Cejlon – právě proto vše, co je Srí Lance vlastní, má přízvisko „cejlonský“.

Srí Lanka je velikostí podobná České republice, ovšem hustota obyvatel je více než dvojnásobná - na rozloze 65 600km2 se rozprostírá 21 milionů obyvatel, přičemž 70 % z nich vyznává buddhismus a 15 % hinduismus.

Hlavní město

Největší metropolí Srí Lanky je město Colombo. Za hlavní město se však považuje jen jeho část, konkrétně předměstí nazývané jako Šrí Džajavardanapura Kotte.

Časový posun

Doba letu se pohybuje kolem 13 hodin včetně mezipřistání v Dubaji. Letadlem překonáte zhruba 8 000 km, což se neobejde bez časového posunu + 3,5 hod.

Víza a režim vstupu

Pro hladký průběh dovolené však nestačí hledět jen na počasí, zkontrolovat si musíte také pas, který musí mít platnost minimálně 6 měsíců, a postarat se o víza. Ty získáte poté, co se zaregistrujete v elektronickém cestovním autorizačním systému a zaplatíte poplatek 35 USD.

Vízum platí 30 dnů, a pokud neholdujete moderní online době, zvládnete ho vyřídit i po příletu na letišti.

Jazyk

Úředním jazykem je sinhálština a tamilština, s většinou obyvatel se však domluvíte anglicky. A pokud ne, nohy a ruce nikdy nezklamou.

Peníze a měna

Na Srí Lance budete potřebovat rupie, většina českých směnáren však tuto měnu nevede. Proto si s sebou vezměte dolary či eura, která za rupie směníte na místě.

Za 100 rupií (LKR) dostanete cca 14 Kč.

Kdy je vhodné na Srí Lanku vycestovat

Než se však horlivě vrhnete do průzkumu srovnávačů letenek, nezapomeňte na monzunová období, ve kterých raději zůstaňte doma. Ty tady řádí po celý rok, neboť klima je na severu a jihu odlišné.

Na rozdíl od mnohých asijských zemí má však Srí Lanka obrovskou konkurenční výhodu – příjemné počasí vás tu čeká i v létě. To ale platí pouze pro severní a východní část ostrova, naopak na jihu a jihozápadě se v období od května do srpna setkáte s monzuny.

Srí Lanka, to nejsou jen pláže, ale i nádherná příroda
Srí Lanka, to nejsou jen pláže, ale i nádherná příroda

Zvolit proto ideální období pro návštěvu Srí Lanky není zrovna hračka. Chybu však neuděláte, pokud koupíte letenky na prosinec, leden, únor nebo březen, kdy je na jižním a jihozápadním pobřeží suché počasí, které dovoluje probádat hlavní zajímavosti ostrova.

Zdravotní rizika: Dobré je zvážit očkování

Potřeba očkování pro cestu do asijských zemí je horlivě diskutovaným tématem. V případě vycestování na Srí Lanku ministerstvo zahraničí doporučuje celou dobu pobytu užívat antimalarika, a dále se nechat před odjezdem očkovat například proti tyfu, tetanu, dětské obrně, meningitidě, japonské encefalitidě, hepatitidě typu A či vzteklině.

Nutno dodat, že šance, že skončíte v nemocnici s japonskou encefalitidou a jinými nevítanými záškodníky, je jako šance vyhrát v loterii. Navíc, v případě mnoha chorob je možnost onemocnění stejná jako při pobytu v České republice. Proto je rozhodnutí o očkování na každém z vás, rozhodně by však doporučení ministerstva zahraničí neměla od cesty na Srí Lanku odradit.

Pokud však upřednostňujete jistotu, i přesto není nutné podstoupit několik desítek očkování. Bude vám stačit to základní, a tedy očkování proti žloutence a břišnímu tyfu, které se vám navíc bude hodit i při cestě do ostatních asijských zemí.

Kultura a náboženství

Kulturní trojúhelník: Trable s dobitými královskými městy

Jestliže vás zajímá historie, kultura a tradice, na Srí Lance si přijdete na své. Kromě lokálních památek stojí za zmínku takzvaný „Kulturní trojúhelník“ - jedná se o oblast mezi městy Kandy, Anurádhapura a Polnnaruwa, jejichž poloha na mapě skutečně vytváří geografický trojúhelník. Města se nachází ve vnitrozemí Srí Lanky a v minulosti plnila funkci královských sídel.

Anurádhapura na Srí Lance
Anurádhapura na Srí Lance

Prvním královským sídlem bylo město Anurádhapura. Poté, co bylo dobito Indy se vůdci přesunuli do města Polonnaruwa. Očekávalo se, že případným vpádům odolá lépe, Indové však opět ukázali svou neporazitelnost. Nakonec bylo královské sídlo vybudováno v horském městě Kandy, kam nevedla žádná velká silnice a považovalo se za nedobytné. Síle by možná odolalo, ovšem hněvu poddaných, kteří už měli dost kruté vlády krále, nikoliv. Poddaní tak zcela dobrovolně otevřeli brány Britům, kteří město obsadili.

Dnes jsou bývalá královská sídla centrem turismu a významnou historickou památkou. Města jsou od sebe vzdálena 100-200 kilometrů a pokud vám čas nedovolí navštívit všechny, za nejhezčí jsou považována Anuradhapura a Polonnaruwa.

Součástí Kulturního trojúhelníku je i komplex jeskynních chrámů Dambulla, který leží v geografickém středě nejen Kulturního trojúhelníku, ale i celého ostrova. Najdete zde přes 150 vyobrazení Buddhy. Nedaleko od Dambully stojí i majestátný skalní útvar Sigiriya (Lví skála). Na jejím vcholu se nachází archeologické naleziště, jehož návštěvu si užijete i když vás archeologie jinak neláká. Počítejte, že při návštěvě se zapotíte – čeká vás 1200 schodů.

Skalní útvar Sigiriya na Srí Lance
Skalní útvar Sigiriya na Srí Lance

Sběrači čajových lístků jsou součástí historie, žijí však v bídě

Srí Lanka se řadí mezi 4 největší výrobce čaje na světě. Krom jiného zde má kořeny i společnost Lipton, jejíž název dostala po svém zakladateli Thomasu Liptonovi, původem ze Skotska, který v cejlonském čaji uviděl šanci na zbohatnutí. Na konci 19.století rozjel na Srí Lance nadějný čajový business. Jeho cit pro obchod se ukázal jako velmi dobrý – Lipton později vlastnil více než 300 obchodů s čajem po celé Británii.

Na Srí Lance se čaj stále ještě zpracovává na původním vybavení z 19.století, a přestože část výroby byla mechanizována, sbírání lístků zůstává v rukou šikovných rukách srí lanských žen. Ty sbírají z keřů vždy 2 horní nejsvěžejší lístky, které házejí do plátěných pytlů na zádech. Denně nasbírají 20 až 30 kilogramů lístků, což po usušení dělá 4-6 kilogramů. Sběrači lístků žijí na hranici chudoby, za celodenní práci na plantáži si vydělají asi 4 dolary. Stojí na okraji společnosti bez nároku na vzdělání či vlastnictví půdy.

Rybáři na kůlech: Kdysi obživa, dnes atrakce

Rybářství má na Srí Lance dlouhou tradici. Na jihu ostrova používali rybáři jedinečnou metodu: Aby neplašili ryby pohybem ve vodě, lovili ze sedátka připevněném na dřevěném kůle, který trčel z vody.

Ačkoliv dnes existují už mnohem efektivnější způsoby chytání ryb, na pobřeží kolem města Weligama můžete stále na rybáře na kůlech narazit. Za drobný poplatek vám rádi zapózují na kameru fotoaparátu. Koneckonců, pro mnohé z nich znamená příjem z focení hlavní obživu.

Rybáři na kůlech
Rybáři na kůlech

Obyvatelé Srí Lanky jsou převážně budhisté

Pro obyvatele Srí Lanky je náboženství důležitou součástí života. Nejčastěji se setkáte s buddhisty (70 %) a hinduisty (16 %), ale také s muslimy (7 %) a křesťany (7 %). Jednotlivé víry se respektují a žijí vedle sebe v míru.

Vzhledem k převládajícímu buddhismu si nenechejte ujít návštěvu zdobených buddhistických chrámů. Dbejte však na to, abyste při prohlídce měli zakrytá kolena a ramena. Před vstupem se také nezapomeňte zout. Kulturní zvláštností stojící za zmínku je, že se považuje za velmi neslušné dotýkat se hlavy buddhisty – jde o posvátnou část těla. Laskání malých dětí po hlavě si tak raději odpusťte.

Doprava na Srí lance

K poznávání Srí Lanky hrají do noty i velmi nízké ceny. Třeštit oči budete zejména na cenu dopravy. Například za 7hodinovou projížďku vlakem po čajových plantážích zaplatíte směšných 40 Kč.

V ceně za hromadnou dopravu si budete sice libovat, nicméně připravte se na poměrně nekomfortní a pomalou jízdu. Pokud tedy spěcháte, pak raději volte jiné alternativy. Možností, jak probádat Srí Lanku, máte hned několik:

Nejkrásnější, ale nejpomalejší cestu si užijete ve vlaku

Vlaková doprava je extrémně levná a extrémně pomalá. Spojů nejezdí mnoho a několikahodinová zpoždění nejsou žádnou výjimkou. Přesto má však tento způsob dopravy kouzlo – po cestě se budete kochat nádhernými přírodními scenériemi.

Nejpomalejší doprava na Srí Lance je vlakem
Nejpomalejší doprava na Srí Lance je vlakem

Autobus? Nezastavuje, nastupujte za jízdy!

Autobusem se na rozdíl od vlaku dostanete téměř kamkoliv. Problémem jsou však neexistující jízdní řády a často neoznačené zastávky. Proto, až budete hledat zastávku, se raději zeptejte místních a nebuďte překvapeni, když vám s natáhnutím ruky odpoví: „Někde támhle.“

Autobusy na Srí Lance (By calflier001 (GALLE BUS STATION GALLE SRI LANKA JAN 2013) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)
Autobusy na Srí Lance

Ale nezoufejte, autobusy většinou zastavují i na prosté mávnutí kdekoliv. Jen nečekejte, až autobus zcela zastaví – mohl by vám totiž snadno ujet. Tady se nastupuje za jízdy!

Z místní dopravy se vám zvedá žaludek? Pak si pronajměte auto i s řidičem

Oblíbeným způsobem cestování po Srí Lance je také pronajmutí auta i s řidičem, který vás zaveze, kam budete chtít. Rozhodně se jedná o velmi pohodlný způsob cestování, dopředu si však promyslete, zda vám nebude líto, že nepoznáte autenticitu místní dopravy. Nezapomeňte si s řidičem také ujasnit veškeré podmínky předem – zejména cenu.

Tachometr v taxíku nehledejte

Dalším možností, jak procestovat ostrov, jsou samozřejmě taxíky. Nebojte se smlouvat, smlouvat a ještě jednou – smlouvat. Cenu vždy ujednávejte s taxikářem předem a nebuďte překvapeni absencí tachometru – ten tady uvidíte zřídka.

Místní způsob dopravy - Tuk Tuk
Místní způsob dopravy - Tuk Tuk

Obdobou taxíků jsou dvou až třímístné moto-tříkolky „tuk-tuky“, můžete si však pronajmout i vlastní skútr a na kratší vzdálenosti také kolo.

Typická jídla a nápoje

Při prozkoumávání Srí Lanky byste si neměli nechat ujít ani místní kuchyni. Ta je silně ovlivněna indickou láskou ke koření, ale také všemi koloniemi, které se na ostrově za celá staletí vystřídali, jako například Arabové, Malajci či Portugalci. Všechna jídla jsou silně kořeněná, a pokud se zastavíte u pouličního stánku, nezapomeňte si říci o menší porci chilli, jinak vaše chuťové buňky budou mít co dělat, aby to „rozdýchali“.

Pokrm, na který narazíte na každém rohu, je rýže a kari. Mezi časté suroviny patří kokosové mléko, kuřecí a rybí maso, ale hlavně kari, kari a zase kari, a to na všechny představitelné způsoby – například zeleninové kari nebo ananasové.

Praktické informace

Toužíte po dobrodružství? Vydejte se do safari nebo zachraňte malé želvy

Srí Lanka nabízí krásné pláže, zejména na jižním pobřeží, kde naleznete bílý písek a tyrkysově zbarvené moře. Pověstná je pláž Mirissa, kde můžete pozorovat korály a když budete mít štěstí, v dáli uvidíte vyskakovat i divoké delfíny.

Pláž Mirissa
Pláž Mirissa

Na Srí Lance je ovšem škoda zůstat jen na plážích. Nabízí totiž dobrodružství, na které budete vzpomínat celý život. Proto, až na Srí lance budete, vydejte se objevovat čajové plantáže, které se kvůli své rozsáhlosti poznávají nejlépe vlakem, na želví farmu, kde můžete zachraňovat malé mořské želvy, safari, kde uvidíte nejen slony, ale i krokodýly nebo levharty.

Sloni na Srí Lance
Sloni na Srí Lance

Od horka a neúprosného slunce si odpočinete v horách a za historií se vydáte do královského města Annurádhapura…

Jednotlivá oblasti na Srí Lance popisujeme v článku Letoviska na Srí Lance: Kam vyrazit za potápěním a kam do deštného pralesa?

Videoprůvodce: Poznejte krásy Srí Lanky v krátkém videu

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!