Letoviska na Srí Lance: Kam vyrazit za potápěním a kam do deštného pralesa?

Podlehli jste kouzlu Srí Lanky a nyní váháte, jakou turistickou destinaci zvolit za svůj výchozí bod? My vám to prozradíme!

Už máte přečtené všechny základní informace o Srí Lance a učarovala vás natolik, že dychtíte po dalších? Pak jste tady správně. V tomto článku se věnujeme jednotlivým oblastem tohoto čím dál tím vyhledávanějšího ostrova.

Hikkaduwa láká na šnorchlování a windusrfing

Toužíte ponořit se do hlubin moře a pozorovat neuvěřitelné množství tropických ryb, mořské želvy a barevné korály nebo prozkoumat podvodní vraky? Pak se vydejte do jihozápadně položeného letoviska Hikkaduwa, které se právem vyjímá na předních příčkách v žebříčku nejlepších potápěčských lokalit.

Hikkaduwa nabízí nejlepší potápěčské možnosti na Srí Lance
Hikkaduwa nabízí nejlepší potápěčské možnosti na Srí Lance

Působí zde vyhlášená potápěčská škola, která vás provede podmořským životem a za jejíž pomocí proplujete kolem největšího korálového útesu na Srí Lance. Ten vás oslní svou délkou 5,5 km a šířkou téměř 2 kilometry.

Potápěčské období je zde od listopadu do dubna.

Hikkaduwa však není perlou jen mezi potápěči, své místo zaujímá také mezi milovníky windsurfingu. Ideální povětrnostní podmínky přitahují vyznavače tohoto sportu ze všech koutů světa jako magnet.

Ideální povětrnostní podmínky pro windsurfing
Ideální povětrnostní podmínky pro windsurfing

Pokud vás omrzí vodní radovánky, vydejte se vstříc buddhistické kultuře. Přímo ve městě se nachází sice jen jeden buddhistický chrám Gangarama Mahavhara, za to v blízkém okolí jich najdete hned několik.

Kousek severně od města se nachází chrám Seenigama zasvěcený bohu Deolovi, což je bůh odplaty. Dále na sever je Purana Totagama Kaja Mashavihara. Jižně od města leží chrám s okouzlujícím okolím a ohromujícím schodištěm, Kumarakanda Vihra

Chrám Seenigama v Hikkaduwa - By Анастасия Ольховская (Source Link) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Chrám Seenigama v Hikkaduwa

Dlouhé letní večery si zkrátíte blouděním po místních obchůdcích s bižuterií, keramikou a batikou.

Hikkaduwa: videoprůvodce

V Marawile vás obklopí džunglí

Poněkud klidnějším dojmem působí malé městečko Marawila, které je ze všech stran obklopeno bujnou zelenou vegetací. Ať už se vydáte jakýmkoli směrem, budete se cítit jako uprostřed džungle.

Ačkoliv se nachází pouze 20 km od turisticky rušného Negomba, dokázalo si toto malé městečko zachovat svou původní atmosféru. Užijete si zde koupání v  čistém moři a opalování na okrově zbarvených písčitých plážích.

Tradice batikování i rybářství se zachovala dodnes

Marawila je centrem batiky, proto se nezapomeňte vydat na místní trh, kde za příjemnou cenu pořídíte pěkné a originální kousky, které díky jejich vzdušnosti oceníte zejména v letních měsících.

Batika však není jedinou zachovalou tradicí. Marawila v minulosti byla, stejně tak jako mnoho dalších zdejších letovisek, rybářskou osadou, jejíž ráz si uchovává dodnes. V dáli na moři tak budete sledovat nespočet rybářských bárek dovážející na místní trh každý den čerstvé ryby.

Marawile je rybářskou osadou
Marawile je rybářskou osadou

Pokud by vám centrum města nestačilo, vydejte se národního parku Wilpatt. Cesta vám sice zabere nějaký ten čas – park je vzdálený asi 120 km, ale za to zde budete mít příležitost zažít pravé a nefalšované safari.

Negombo: ideální výchozí bod k poznání vnitrozemí Srí lanky

Kdyby se udělovala cena za nejlépe položenou turistickou destinaci na Srí Lance, pak by vítězem bylo Negombo. Nachází se 40 km severně od hlavního města Colombo a díky jeho poloze můžete prozkoumat národní parky a přírodní krásy ukryté ve vnitrozemí ostrova, aniž byste se museli vzdát odpočinku na krásných plážích.

Rušné centrum a klidné okolí – to je Negombo

Jeho výhodné umístění však turisté objevili dřív, než by člověk řekl „Negombo“ a před návalem turistů tak město vztyčilo bílý prapor na důraz porážky. Díky tomu však máte jistotu, že v centru města se nebudete nudit, a pokud hledáte destinaci, kde to žije i večer, pak na vás Negombo čeká s otevřenou náručí.

Věnovat se můžete i památkám. Buddhistické chrámy či muslimské mešity tu ale nečekejte. Město je silně ovlivněno katolickou církví a obdivovat zde tak budete velké množství detailně vyzdobených kostelů.

Jeden z katolických kostelů v Negombu - By Анастасия Ольховская (Source Link) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Jeden z katolických kostelů v Negombu

Vzhledem k rušnosti města se nejhezčí pláže nacházejí mimo jeho centrum, proto není na škodu si jednou za čas udělat pěší výlet nebo povolat taxikáře. Zajede si na o něco vzdálenější, severněji položené pláže, kde budete mít dostatek klidu k relaxaci.

Nejhezčí pláže hledejte mimo centrum Negomba.

Honí vás při myšlence na čerstvé ryby mlsná? Pak si počkejte na rybí festival

Stejně tak jako městečko Marawila i Negombo je destinace vyhlášená rybolovem. Čerstvě vylovené ryby se podávají v každé restauraci, a pokud jsou rybí pokrmy a mořské plody vaší vášní, přijeďte na konci července. Město touto dobou ožívá v duchu konání velkolepého rybího festivalu.

Sušené ryby na rybím festivalu v Negombu
Sušené ryby na rybím festivalu v Negombu

Negombo: videoprůvodce

Nejstarší mešitu na Srí Lance najdete v Beruwele

Beruwela se nachází 60 km jižně od Colomba a její dostupnost ze všech koutů ostrova zajišťuje vlakové nádraží umístěné hned v jejím centru.

Luxusní hotely a soukromé pláže

Beruwela sdružuje hotelové resorty na vysoké úrovni, pod které spadají střežené soukromé pláže. To proto, aby se zde nekoupali zdejší obyvatelé a turisté nebyli rušeni místními naháněči a prodejci. Na jednu stranu oceníte vždy čistou a upravenou pláž, na stranu druhou se z Beruwely pomalu stává izolovaná, místní kultuře vzdálená destinace, jejíž hlavní poslání spočívá v uspokojení turistů.

Obrovské tržiště Aluthgama a mešita Kachimalai

I přesto zde ale můžete najít několik obdivuhodností, které stojí za návštěvu. V centru města se nachází hned několik historicky významných památek, a to včetně nejstarší mešity na Srí Lance – Kachimalai. Pokud je vaší neřestí šmejdění na obrovských tržištích nabízejících vše od A do Z, pak se vydejte do sousedního městečka Aluthgama. Najdete zde čerstvé ryby, ovoce, zeleninu, koření, ale i keramiku, bižuterii a suvenýry.

Kachimalai, nejstarší mešita na Srí Lance - By Hafiz Issadeen from Dharga Town, Sri Lanka (Ketchimala, Beruwala at dusk) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Kachimalai, nejstarší mešita na Srí Lance

Bentota: centrum záchranných stanic mořských želv

Bentota leží 80 km od jižního cípu ostrova a 60 km od hlavního města Colombo. Je vyhledávanou turistickou destinací a zvolíte-li tento resort za svůj startovní bod, nudu neuvidíte ani z rychlíku.

Škála možností, co v okolí Bentoty podniknout, je totiž velká. Nedaleko naleznete hned několik želvích líhní – záchranných stanic, které vykupují želví vejce od domorodců za vyšší cenu, než kterou by za ně dostali na černém trhu. Ty pak v záchranných stanicích zahrabají do písku a po narození želv je vypustí do volného moře. Uvidíte zde i dospělé želvy a vstupné slouží k rozvoji těchto organizací. Jednou z nich je i Sea turtle Protection Association (Sdružení pro ochranu mořských želv), která se nachází 8 km od Bentoty.

Bentota má několik záchranných stanic pro želvy
Bentota má několik záchranných stanic pro želvy

Dovolenou si můžete zpestřit také projížďkou po řece Bentota, která městem protéká. Chuť přírody okusíte při nedalekému Madugangském jezeře, kde kromě jiného uvidíte i velké množství vodní fauny a flóry. Jestli-že vás přírodní scenérie polapí do své sítě, příští den pokračujte do deštného pralesa Paniywala, kde vás oslní kaskádovité vodopády.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!