Omán: Rady a tipy na cestu

Hory, nehostinná poušť, skvělé jídlo a nádherné pláže, na kterých jste téměř sami. Omán je právem nazýván perlou Arabského poloostrova – tato země vám dá víc, než si dokážete představit.

Ještě před pár lety byl Omán zcela zahalen tajemstvím, dnes se sem o jeho kráse přijíždí přesvědčit čím dál více turistů. Od roku 2005 se množství návštěvníků více než zdvojnásobilo a číslo neustále stoupá. Můžou za to nejen krásné přírodní scenérie, ale i místní kultura, přívětivost obyvatel a výtečná kuchyně.

Podlehli jste kouzlu arabským zemím, ale vadí vám, když vám prodejci na každém rohu nutí služby a zboží, které nechcete? Od vlezlých způsobů, které znáte například z Egypta, Tuniska či Maroka, si v Ománu odpočinete. Nad touhou po penězích tady totiž ještě pořád vítězí tradiční pohostinnost a úcta k turistům. Ne tady znamená pořád ještě ne.

Poloha a umístění

Omán, oficiálně Sultanát Omán, se nachází v Jihozápadní Asii, přesněji v jihovýchodní části Arabského poloostrova. Sousedí se Spojenými arabskými emiráty, Jemenem a Saudskou Arábií. Ačkoliv se vám s Jemenem a Saudskou Arábií možná spojí všelicos jen ne bezpečnost, věřte, že Omán na rozdíl od svých sousedů patří k poměrně bezpečným zemím. Dle odborného online portálu Vision Humanity zaměřeného na mír a bezpečnost je úroveň bezpečnosti v Ománu zhruba stejná jako například v Řecku nebo Černé Hoře.

Omán je jedna z mála zemí, kde vládne absolutní monarchie, státní moc panovníka tak není omezena ústavou ani parlamentem. Hlavním městem je Maskat (Muscat), který se nachází na severu země.

Přečtěte si také: Nejlepší Hotely v Ománu, aneb ubytujte se na prověřené adrese

Historické centrum v Muscatu
Historické centrum v Muscatu

Časový posun a doba letu

Při letu z Česka do Ománu překonáte více jak 5500 kilometrů, přímý let zabere 7 hodin. Časový posun je minimální – v zimě +2, v létě +3 hodiny.

Kdy vyrazit

Do Ománu jeďte nejlépe v období mezi říjnem a dubnem, kdy denní teploty neklesají pod 25-33 °C. Ostatní měsíce nejsou pro návštěvu ideální z důvodu velmi horkého počasí s průměrnými teplotami kolem 40 °C.

Víza a režim vstupu

Omán neumožňuje bezvízový styk, víza vyřídíte online na evisa.rop.gov.om v sekci „Apply for unsponsored Visa“. K získání povolení k pobytu potřebujete údaje z vašeho pasu a digitální fotografii (portrét před bílou zdí je plně dostačující). Pokud byste chtěli víza vyřídit až po příletu do Ománu, neuspějete – není to možné.

V závislosti na délce pobytu zažádejte o vízum 26A (pobyt do 10 dní) za 5 OMR (300 Kč) nebo vízum 26B (pro pobyty do 30 dní) za 20 OMR (200 Kč). Víza můžete prodloužit v „Directorate General Of Civil Status“ poblíž letiště v Síbu.

Vízový poplatek vám nebude účtován, pokud do Ománu přiletíte/přijedete ze Spojených arabských emirátů. Víza z emirátů však musí platit alespoň po dobu dalších 21 dnů.

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, anglicky se zde domluvíte také. Menu v restauracích, cedule a nápisy bývají psány dvojjazyčně.

Peníze a měna

V Ománu se platí ománským riálem (OMR), který se dělí na 1000 baiz. Jeden riál získáte asi za 62 Kč. Ománská měna je jedna z nejsilnějších a nejstabilnějších na světě. V České republice ji ve směnárně nezískáte, proto si s sebou vezměte dolary, které pak vyměníte na místě například v obchodních centrech nebo bankomatech.

V případě výběru z bankomatů počítejte s poplatkem kolem 125 Kč. Při odjezdu ze země nezapomeňte přebytečné riály utratit – v Česku je neprodáte.

Ománské riály
Ománské riály

Ceny přibližně stejné jako v tuzemsku

Omán nepatří mezi nejlevnější země. Většina zboží stojí více než u nás, nebo stejně. Za oběd v levné restauraci utratíte 120 - 180 Kč, v lepších restauracích kolem 320 Kč. Capuccino vás vyjde asi na 95 Kč, pivo až na 180 Kč.

Levný je naopak benzín – litr stojí cca 10 Kč. Cena lodní a autobusové dopravy se pohybuje na stejné cenové úrovni jako u nás. Na trzích se nebojte smlouvat.

Očkování a zdravotní rizika

Do Ománu nepotřebujete žádné očkování, jedná se o bezpečnou zemi s dobrou úrovní hygieny. Stejně jako ve všech ostatních zemích ale platí, že nic nepokazíte očkováním proti žloutence typu A i B a břišnímu tyfu. Pokud plánujete cestu do regionu Musandam, zvažte očkování proti malárii.

Náboženství a kultura

Ománci jsou muslimové, z nichž 75 % vyznává ibadíjovsou odnož islámu. Omán je tak jedinou muslimskou zemí, v níž nepřevažují šíité ani sunnité. Vzhledem k množství přistěhovalců z Indie a Srí Lanky se zde často setkáte i s hinduismem.

V Ománu je islámské náboženství a mnoho mešit
V Ománu je islámské náboženství (mešita v Muscatu)

Víře sice Ománci přikládají velký význam, nicméně respektují jiná náboženství a k západním turistům jsou tolerantní. I přesto byste měli dbát na dodržování místních zvyklostí – ženy udělají lépe, když budou mít zahalená ramena a sukni či kalhoty ke kolenům. V turistických destinacích jsou Ománci na turisty zvyklí a nemusíte se bát, že by na vás na pláži někdo žádostivě koukal. Pokud byste se však vydali do odlehlejších oblastí, koupejte se raději v tričku a kraťasech.

Doprava

Městská hromadná doprava

Veřejná doprava je v Ománu zklamáním. Autobusy jezdí pouze v Maskatu a mezi významnými městy jako je Nizwa, Salalah, Sur a podobně. Jízdní řády, stejně jako značení zastávek nehledejte, je to zbytečné – nic takového tu nenajdete. Ptejte se raději místních.

Půjčení auta

Kvůli tristní infrastruktuře se jako ideální (a jediná) varianta pro cestování po Ománu nabízí půjčení auta. Tomu přihrává i fakt, že litr benzínu tu seženete za 10 Kč. V půjčovnách si dávejte pozor zejména na limity proježděných kilometrů – za každý kilometr nad limit po vás bude vyžadována platba navíc. Předem si ujasněte, jaké oblasti chcete procestovat – v horách se neobejdete bez terénního auta.

Ománskou přírodu lze poznávat i z auta
Ománskou přírodu lze poznávat i z auta

Lodní doprava

Na ostrov Musadha a poloostrov Musandam se dostanete lodí se společností National Ferries Company. Lístky zakoupíte v jejich kancelářích v téměř každém větším městě, v Maskatu konkrétně ve čtvrti Matra. Rezervovat jízdní můžete i online. Zpáteční lístek z Maskatu na poloostrov Musandam vás vyjde asi na 2500 Kč, plavba trvá 5 hodin.

Plavba lodí po Ománu
Plavba lodí po Ománu

Typická jídla a nápoje

V Ománu hlady trpět nebudete. Ománská kuchyně vychází z té arabské, a to znamená jediné: výrazná jídla plná koření a bylinek. Typickými surovinami je jehněčí, kozí, skopové a kuřecí maso, ryby, rýže, ořechy, zelenina a bylinky všeho druhu. Mezi typická hlavní jídla patří:

  • Harees – na dřevěném uhlí pomalu vařené kousky masa s pšenicí a kořením;
  • Maqbous – dušené kozí maso s citrónem a šafránovou rýží;
  • Shawarma – kousky masa pečené na otočné tyči podobně jako gyros, podává se s arabským chlebem a zeleninou;
  • Shuwa – většinou kozí maso, které se spolu s bylinkami a kořením velmi dlouho peče v podzemní peci.

Z nápojového lístku alespoň jednou ochutnejte místní oblíbený nápoj „Laman“ – slané podmáslí. Stejně populární tu jsou i další jogurtové nápoje, které se míchají s kardamomem a pistáciovými oříšky.

Turistické oblasti

Hledáte nejen pláže, ale i trhy a památky? Zůstaňte v hlavním městě Muscat

První zmínky o nynějším hlavním městě a zároveň největší metropoli Ománu pochází už z 1.století našeho letopočtu, kdy se o něm psalo jako o významném přístavním městu orientálního světa. Je pravda, že atmosféru orientu v Maskatu nasajete plnými doušky, například při návštěvě jednoho z místních trhů Mutrah Souk. Rozhodně si nenechte ujít Královskou Operu, o které se říká, že je nejkrásnější na celém Arabském poloostrově. Nadchne vás i sultánův palác Al Alam.

Sultánův palác v Muscatu
Sultánův palác v Muscatu

Staré centrum města tvoří romantické úzké uličky lemované tradičními bílými domy, pobřeží naopak patří moderním plážovým hotelům. Přestože je Muscat rušným hlavním městem, v jeho okolí (zejména směrem na jih kolem městeček Qantab a Yiti) najdete překrásné a poměrně klidné pláže s horskými masivy v pozadí.

Každý den jiné dobrodružství? Salalah si zamilujete

Nestačí vám jen jedna pláž, ale chcete být každý den někde jinde? Vychutnat si horské scenérie a zároveň přijít na kloub tomu, proč se Omán těší větší a větší oblibě? Pak je pro vás destinace Salalah na jihu Ománu jako stvořená. V městě najdete klasické pláže, o pár kilometrů dál divočinu, jak se patří. Útesy, hory, vlny, ale písečné pláže zde koneckonců najdete také. Věřte, že zde objevíte podstatu pořekadla „Cesta je cíl“. Výhledy jsou dechberoucí.

Salalah nabízí písčité a dlouhé pláže
Salalah nabízí písčité a dlouhé pláže

Nevýhoda tu přece jen je. Pokud byste přiletěli do Maskatu, do Salalah by vás čekalo dalších 1 000 kilometrů. Salalah má však své vlastní letiště, proto, pokud vás tato destinace oslovila, hledejte spojení s příletem přímo sem.

Milujete klid? Na opačné straně než leží město Salalah, za hranicemi Arabských Emirátů, najdete poloostrov Musandam, kam se dostanete lodí z Maskatu. Plavba trvá kolem 5 hodin. Ani zdaleka nejde o typickou turistickou destinaci, ale právě tím je Musandam tak výjimečný. Stojí tu jen pár hotelů a tenhle kousek Ománu si zamilujete, pokud hledáte opravdu ničím nerušený klid. Spíše než na týdenní dovolenou si sem zajeďte na pár dní odpočinout od stresu. Úspěch terapie je zaručen.

Výběžek poloostrova je tvořen z vody vyčnívajícími skalními systémy, mezi kterými je radost proplouvat. Pořádají se zde výletní plavby, a když budete mít štěstí, k vaší posádce se přidají i divocí delfíni, kteří vás budou doprovázet.

Praktické informace

Zákaz fotografování vojenských a vládních budov

Při svých cestách po Ománu budete mít problém odložit foťák z ruky, vyvarujte se však fotografování vojenských a vládních budov – jinak by vám hrozila pokuta. Stejně tak je nezdvořilé fotit místní obyvatele bez jejich souhlasu.

Pozor na odkryté části těla

Ačkoliv je Omán silně muslimským státem, evropské ženy sice nemusí chodit zahalené, ale udělají lépe, když si zakryjí ramena a kolena. To platí dvojnásob při cestování mimo turistické oblasti. Při návštěvě mešity sultána Qábuse musí mít ženy dlouhý rukáv a šátek na zakrytí vlasů.

Alkoholické nápoje v obchodě nekoupíte

Počítejte s omezenou konzumací alkoholu, který mohou hotely nabízet jen v určitých hodinách: Od soboty do čtvrtka v čase 12:00-15:00 a 18:00-20:00, v pátek od 14 do 20 hodin.

Pokud chcete koupit alkoholické nápoje v obchodě, potřebujete povolení.

Nepodávejte nic levou rukou

Dle místních zvyklostí nejezte ani nepodávejte nic levou rukou. Ta zde slouží k jiným (hygienickým) účelům.

Pozvání na kávu se neodmítá

Pokud obdržíte pozvání na kávu, je neslušné odmítnout. Zároveň však pamatujte na to, že k odchodu byste se měli odebrat dříve, než vypijete třetí šálek.

Elektrická redukce není potřeba

Co se týče elektřiny, využívá se zde eurozástrčka, nepotřebujete tedy žádnou redukci.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!