Salalah – to nejlepší z Ománu na jednom místě

Omán je perla arabského poloostrova, která na svoje plné objevení teprve čeká. Hledáte nádherné pláže, klidné i divoké, majestátné hory, písečné duny i historii na jednom místě? Vyrazte do Salalahu.

All in one aneb vše na jednom místě. Oblast Salalah v sobě skrývá to nejlepší z celého Ománu a zamilujete si ho, ať už toužíte po jedné skvostné pláži a luxusním hotelu na celý týden, anebo potřebujete být každý den někde jinde. Přímo ve městě si užijete dlouhých a širokých písečných pláží s pozvolným vstupem do moře, když ale popojedete o kus dál, ohromí vás vlny bijící do divokých pobřežních skalisek a pláže, které budete mít často jen sami pro sebe.

Až vás koupání přestane bavit, vydejte se na vrcholky hor a písečných dun, poznat historické centrum města nebo místní výjimečnou architekturu. V Salalahu si prostě dovolenou užijete na 100 %, ať už to pro vás znamená cokoliv.

Přečtěte si také: Omán: Rady a tipy na cestu

Jak se dostat z letiště?

Salalah přísluší guvernátu Dafár a nachází se na jihu země, 150 kilometrů od hranic s Jemenem. Má vlastní mezinárodní letiště, které je vzdálené cca 15 minut jízdy od centra města, kam se dostanete taxíkem. Počítejte však s nekřesťanskou cenou cca 10-15 OMR (minimálně 600 Kč).

Většina hotelů nabízí transport z letiště přímo do hotelu, proto se zeptejte na cenu i tam. Mnohem levněji vás vyjde cesta autobusem, cca 20 Kč za osobu. Do centra se dostanete linkou číslo 20, která jezdí každých 30 minut.

Jediné místo v Ománu, kde narazíte na trochu zeleně

V zemi rozlehlých pouští, drsných, suchých a kamenitých hor, se rozprostírá jediné území, kde najdete trochu zeleně, a tím je oblast nedaleko hlavního města Salalah. Součástí je údolí Wadi Darbat a jedná se v podstatě o jediné místo na Arabském poloostrově, kterému se nevyhýbají monzuny přicházející mezi červnem a září (tzv. období charif), kdy zde bují vegetace a zeleň o sto šest a jedná se o mimořádnou podívanou. Pokud vám zbyde čas, po cestě se zastavte v městečku Taqa, kde jsou nádherné pláže.

Údolí Wadi Darbat
Údolí Wadi Darbat

Hlavní město poznáte po čichu: Kdysi bylo centrem obchodu s kadidlem

Guvernátu Dafár dominuje hlavní město Salalah, které je druhým největším městem v Ománu. Už od pradávna se jednalo o významnou metropoli země – svého vrcholu dosáhlo v 13.století jako důležité centrum obchodu s kadidlem. Nezaměnitelná vůně kadidlových stromů vás bude při procházkách městem doprovázet i dnes.

Podél pobřeží se táhne tři kilometry dlouhá písečná pláž, která vás ohromí hlavně křišťálově průzračným, blankytně modrým mořem. U této pláže se nachází mnoho atraktivních hotelů vhodných k prožití nezapomenutelné dovolené.

TOP 3 hotely v oblasti:

Centrum města nadchne milovníky historie, za pozornost stojí hlavně mešita Aqeel, která je nejstarší mešitou v Ománu a díky její výjimečné architektuře nikde jinde nenajdete jí podobnou.

Přečtěte si také: Exkluzivní dovolená: Nejlepší hotely v Ománu

V oblasti Salalah naleznete nejkrásnější pláže v Ománu. Jsou známé svou divokostí, bílým pískem a přírodní krásou.

Pláž Mughsail

Jedná se o jednu z nejznámějších pláží v Salalahu. Zbobí ji nádherná krajina a přírodní útvary, které vytvářejí unikátnost a lákadlo pro návštěvníky, kde se občas mihne i karavana velbloudů.

Na pláži najdete altány místních, zejména o víkendech, kdy jsou využívány pro rodinná setkání a na konci se nachází restaurace Al-Marnife s parkovištěm. Odtud se můžete vydat k místním atrakcím - přírodní jeskyni Marneef Cave a gejzírům Blow Holes, které vytvářejí fontány vody při nárazech vln.

Pláž Fazayah

Jedna z nejkrásnějších divokých pláží v oblasti, často doporučovaná v průvodcích, se táhne pod strmými stěnami skalních útvarů na 3 km dlouhém úseku. Pohled okolo sebe nabízí ohromující scenérii.

Pláž Fazayah
Pláž Fazayah

K tomuto místu se dostanete klikatým 5 km dlouhým sjezdem z hlavní silnice. I když je cesta oblíbená, obvykle je sjízdná s opatrností. První část pláže je okouzlující s bílým pískem, rybářskou lodí a hejny ptáků kroužící okolo. Nicméně další úseky pláže trápí odpadky a skládky rybářského vybavení, což kazí původní kouzlo místa, ale pokud patříte mezi milovníky šnorchlování nebo potápění, pláž si nepochybně zamilujete.

Pláž Ad Dahariz

Nachází se v centrální části města Salalah, nedaleko od hlavního obchodního a historického centra. Láká návštěvníky svým jemným, bílým pískem, čistými plážemi. Pro ty, kteří hledají odpočinek a relaxaci daleko od rušnějších míst, tato pláž poskytuje ideální útočiště.

Klidná atmosféra a krásné výhledy na oceán lákají turisty k procházkám podél pobřeží a odpočinku na slunci. Místo je snadno dostupné a je v blízkosti různých hotelů, restaurací a dalších turistických atrakcí.

Nedaleko od pláže se nachází luxusní hotel Crowne Plaza Salalah.

Tipy na výlety

Mirbat – v minulosti hlavní město regionu, dnes už jen turistický cíl

Mirbat, město vzdálené 75 kilometrů od Salalah, bývalo kdysi hlavním městem regionu, a proto má turistům co nabídnout, a to včetně nádherných pláží. Z nich budete obdivovat nejen blankytně modré moře jako všude v Ománu, ale také pohoří Jabal Samhan, které je zároveň přírodní rezervací. Mirbat se zapsal do cestovních katalogů a srdcí turistů hlavně díky skvělému potápění, které zaručují korálové útesy, kde můžete spatřit delfíny, murény, chobotnice, želvy, žraloky i dva potopené vraky.

Mirbat
Mirbat

Sídlo předka ománského sultána, hrad Taqah

Asi půl hodiny cesty od Mirbatu leží jeden z nejkrásnějších hradů v Ománu. Ten vás nadchne, ať už jste vášniví historici, milovníci architektury nebo jen tiší hradní pozorovatelé ve smyslu „vidět zvenku stačí“. Hrad byl postaven jako sídlo kmenového vůdce Sheikh Ali bin Taman Al Ma´shani – předka významného sultána Quaboose. Interiér hradu zahrnuje kromě jiného několik muzeí, a pokud si chcete odnést co nejlepší zážitek, počkejte na západ slunce, který je z hradeb dokonalý.

Hrad Taqah
Hrad Taqah

Al Mughsail, pláž bez komercialismu oceníte při touze po klidném odpočinku

Asi hodinu jízdy od města Salalah se nachází 8 kilometrů dlouhá pláž Mughsail, situovaná jakoby na konci světa. Leží ve stínu zelenajících se hor a atmosféru dotváří vlny tříštící se o kraje skalisek. Nenabízí žádné nákupní možnosti, hotely ani restaurace, což zaručuje, že davy turistů zde rozhodně nepotkáte. Naopak, dost možná budete na pláži téměř sami. Pokud možno, vyhněte se však její návštěvě během odpoledních hodin ve čtvrtek a pátek, kdy zde přijíždějí místní Ománci na piknik.

Klidný odpočinek objevíte na pláži Al Mughsail
Klidný odpočinek objevíte na pláži Al Mughsail
NYNÍ SLEVA OD 30%
na hotely v Salalah. (Akce platí při objednání do 28.1. 2024).
Využít akci

Jeskyně Al Marneef s tryskajícími gejzíry

Až budete na pláži Mughsail (a věřte, že by byl hřích se jí vyhnout), byla by škoda výlet neprodloužit k nedaleké jeskyni Al Marneef. Jedná se o jeskyni ukrytou v ohromné skále s několika vodními gejzíry v okolí, které vystřikují z hlubin podzemí.

Jeskyně Al Marneef
Jeskyně Al Marneef

Archeologické naleziště Al Balid

Součást světového dědictví Unesco vás seznámí s historií oblasti Salalah, a to zejména ve vztahu k obchodu s kadidlem, který byl v minulosti základem bohatství regionu. Kromě archeologického naleziště se zde nachází muzea, zříceniny a kadidlové stromy, které procházejí pokusem o záchranu zachování růstu. Dozvíte se něco i o historii celého Ománu, která je velmi dobře zdokumentovaná, ale zároveň stručně zpracovaná, a tak nebudete odcházet znuděni.

Archeologické naleziště Al Balid
Archeologické naleziště Al Balid

Festival Salalah oslavuje příchod monzunového období

Festival Salalah probíhá od července do září, kdy zde přicházejí monzuny, které ochlazují vzduch až na 23 °C, zatímco ve zbytku zemi neustupuje celoroční horko a sucho. Alespoň kousek země se tak v tomto období zelená a Ománci tento dar oslavují tradičními kulturními přehlídkami. Jedná se o jeden z nejslavnějších festivalů v Ománu, který sem každoročně naláká tisíce turistů.

Rekreační turistická oblast Hawana Salalah

Hawana Salalah je rekreační marina s obchůdky, kavárny, restauracemi a aquaparkem Hawana Aqua park. Jedná se o menší oblast, v rámci které se kamkoliv dopravíte zdarma golfovými vozíky. Najdete zde tři hotelové resorty a jedním z nich je resort Salalah Rotana postavený v typickém arabském stylu s prvky ománské architektury.

Klidný prázdninový komplex se nachází na 200 metrů dlouhé, krásné, bílé písčité pláži s pozvolným vstupem do vody. A o tom, že je opravdu výjimečná, svědčí i to, že hosté sousedních hotelů chodí často raději sem než na „jejich“ bližší pláž. Ta má však také svá plus – je menší a méně frekventovaná.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!