Muscat: Jedinečné hlavní město Ománu

V poušti ukryté město Muscat své návštěvníky provede spletitou historií nebo jim dopřeje jedinečný gurmánský zážitek. Také ale hlavní město Ománu nabízí spoustu přírodních krás a pohostinných obyvatel.

Muscat, oficiálně nazývaný Maskat, se rozkládá na východním pobřeží Ománského zálivu. S bohatou historií a krásnou přírodou se stal významným kulturním, politickým a ekonomickým centrem země.

Přečtěte si také: Rady a tipy na cestu do Ománu

Střípky z historie

Označení Muscat se v minulosti nevztahovalo pouze k hlavnímu městu Ománu, nicméně k názvu celé země, který byl až do roku 1970 „Muscat a Omán“. Pokud se vrátíme v čase ještě o něco více, tak první zmínky o Muscatu pochází již z 6. tisíciletí př. n. l., nicméně pak, jako by se oblast ze spisů nadobro ztratila. Další informace se objevily až kolem 13.-14. století, kdy se jednalo o významný obchodní přístav. Prosperita města však přilákala nepřátelské Portugalsko, které oblast obsadilo a následně muselo udolat nájezdům Turků.

Kromě Portugalců však Muscat obývali i Britové, což jen přispělo k místní rozmanitosti. V současné době se město dělí na tři oblasti, kterými jsou Muttrah, historická část města, Ruwi, moderní část města, centrum obchodu a průmyslu, a Muscat, tedy nejmodernější část, která je centrem politického, kulturního a hospodářského života.

Pláže a ubytování

Pláže v Muscatu se mohou pochlubit čistou a teplou vodou, která je ideální jak pro koupání, tak potápění či jiné vodní aktivity. Spousta z vyhlášených pláží se navíc nachází v blízkosti přírodních či historických cílů, což z Muscatu činí skvělou turistickou destinaci.

Přečtěte si také: Královský pobyt: Top hotely v Ománu

Pláž Qurum

Jednu z nejnavštěvovanějších pláží představuje Qurum nacházející se zhruba 10 minut jízdy od centra. Vyhledávaná je tato tříkilometrová pláž nejen turisty, ale také místními. Voda je křišťálově čistá, teplá a poklidná, proto je ideální jak pro rodiny s dětmi, tak pro ty, kteří zde chtějí prozkoumat krásy podmořského života. Spousta místních sem směřuje také proto, aby si tu při západu slunce uspořádali piknik.

Pláž Al Qurum při západu Slunce
Pláž Al Qurum při západu Slunce

V blízkosti se nachází spousta restaurací a stánků s občerstvením, nicméně tu nenarazíte na žádné toalety ani sprchy. Během hlavní turistické sezóny je tu nutné počítat s davy lidí, doporučujeme proto přijít v brzkých ranních hodinách. Několik metrů od pláže se nachází 4* hotel Crowne Plaza Muscat, kde se turisté velmi rádi rezervují ubytování.

Pláž Bandar Al Jissah

O něco poklidnější místo pro odpočinek a koupání představuje pláž Bandar Al Jissah náležící hotelu The Al Jissah Resort & Spa, nicméně navštívit ji mohou i kolemjdoucí, a to po uhrazení poplatku. Pláž představuje luxusní zázemí vhodné jak pro odpočinek na lehátku, tak pro vyzkoušení některého z vodních sportů.

O pohodlí a komfort návštěvníků se zaslouží nejen mnoho slunečníků a lehátek, ale také wellness centrum, restaurace, bary nebo dětské hřiště. Okolí pláže je navíc skvělé pro pěší turistiku.

Pláž Al Bustan

V neposlední řadě se můžete během svého pobytu v Muscatu vydat na pláž Al Bustan, která svojí krásou oslovila i luxusní hotelové řetězce, jako je Ritz-Carlton Hotel. Ačkoliv je většina pláže určená hotelovým hostům, najdou se i místa, která může bezproblémově navštěvovat veřejnost.

Prostředí je čisté, vlny klidné, proto pláž ocení také rodiny s malými dětmi.

Jelikož se však v blízkosti nenachází žádné restaurace, obchody ani sociální zázemí, je vhodné si s sebou přibalit dostatek tekutin. Průzračná voda je vhodná pro koupání i šnorchlování a milovníci dobrodružství jistě ocení lekce windsurfingu nebo plachtění.

Co navštívit v Muscatu

Ománské hlavní město nabízí spoustu turistických cílů, mezi nimiž nechybí historická místa ani muzea nebo trh, který je skvělým výchozím bodem pro nahlédnutí do místní kultury. Co konkrétního se vyplatí navštívit, pokud si ze své dovolené chcete kromě opálení a zregenerovaného těla odvést také zážitky?

Velká mešita neboli Grand Mosque

Dechberoucí podívanou nabízí mešita sultána Qábuse, která je jednou z největších na světě a veřejnosti byla zpřístupněna v roce 2001. Místo osloví nejen věřící, ale i širokou veřejnost, na kterou tu není vyvíjen žádný nátlak. Žádoucí je však dodržovat zajetá pravidla, jako jsou zakrytá ramena a kolena, u žen také vlasy. Mešita je v jednu chvíli schopná pojmout až 20 000 lidí, přičemž jeden z několika modlitebních sálů je určený pouze pro ženy.

Grand Mosque
Grand Mosque

Maximální komfort zajišťují klimatizované prostory. Zajímavostí je, že je v mešitě k vidění největší lustr na světě, který má v průměru neuvěřitelných 14 metrů a na výšku 8 metrů. Zdobený je tisíci malými křišťály, pravděpodobně od firmy Swarovski. Taktéž tu ale najdeme jeden z největších koberců na světě, který měří 70 metrů a váží kolem 20 tun. Zdobený je tradičními ománskými motivy, jako jsou květiny nebo ryby, a tkaný byl ručně.

Královský palác Al-Alam

Rezidence sultána Ománu je situována v historické části města a dominují jí tradiční ozdobné ománské prvky. Kolem královského paláce se nachází udržované exotické zahrady plné květin, fontán a soch. Ve vnitřních prostorech paláce návštěvníci narazí na mnoho uměleckých děl, mezi nimiž nechybí obrazy a sochy.

Královský palác Al-Alam
Královský palác Al-Alam

Obecně interiér představuje velkolepou podívanou skládající se z moderních prvků a luxusních materiálů jako mramor či křišťál. V 99 % případů mají návštěvníci možnost prohlédnout si pouze venkovní prostory, jelikož sultán v paláci žije.

Tradiční tržiště Muttrah Souq

Další zastávku v historické části Muscatu představuje tržiště Muttrah Souq, které patří k jedněm z nejstarších i největších v Ománu. V úzkých uličkách se tu budete proplétat zejména mezi místními, kteří sem zavítali pro čerstvé a kvalitní suroviny, oblečení, šperky nebo bytové doplňky. Jedná se o jedno z nejlepších míst, kde zblízka poznat ománskou kulturu a zvyklosti.

Tržiště Muttrah Souq
Tržiště Muttrah Souq

Kromě zakoupení tradičních suvenýrů tu mají turisté možnost ochutnat místní pokrmy a nápoje v postranních restauracích. Oblíbeným dárkem z cest je tu zejména některý z vonných olejů a pytlíček koření. Připravte se však na smlouvání, které je součástí obchodu, bez něj se vám budou prodejci snažit produkty vnutit za co nejvyšší cenu.

Národní muzeum Ománu

V hlavním městě při svých toulkách pravděpodobně narazíte také na národní muzeum Ománu, v němž jsou vystavená umělecká díla mapující ománskou historii. K prohlédnutí jsou tu i starověké zbraně, rukopisy nebo starověké korány. Jakmile vás přestanou bavit exponáty související zejména s historií a přírodou, vydejte se osvěžit na pláž, která se nachází zhruba 700 metrů od ománského národního muzea.

Pevnost Al Jalali

Nad zálivem se na útesu tyčí historická pevnost Al Jalali, která byla postavená již v roce 1587, a to jako obranná pevnost, která chránila tedy portugalské obyvatele před nepřátelskými nájezdy. Název si však pevnost vysloužila podle italského námořníka, který ji nechal přestavět na vězení. Vězněno tu bylo v průběhu let dokonce několik ománských sultánů.

Pohled na pevnost Al Jalali
Pohled na pevnost Al Jalali

V současné době se jedná o turistickou atrakci, v níž se ukrývají především historické zbraně. Většina návštěvníku sem však směřuje kvůli krásnému výhledu na okolí. Navíc se pevnost nachází jen pár kroků od královského paláce Al-Alam.

Přístav a promenáda Corniche

Další populární turistickou atrakcí je přístav s promenádou Corniche, který lemuje malebnou muscatskou zátoku. V místních restauracích, kavárnách či barech se nabízí úžasný výhled na okolní krajinu, a navíc se jedná o super způsob, jak si odpočinout, a při tom ochutnat některou z místních specialit. Zájemci si dokonce mohou pronajmout některou z lodí či plachetnic, které kotví v přístavu, a poznat tak záliv i z druhé strany. Zároveň je tento důležitý ománský obchodní přístav vhodný pro cyklistiku a pozorování západů slunce.

Nezapomenutelnou dovolenou Muscat představuje zejména pro ty, které nebaví pouhý relax na pláži, ale spíše rádi získají nové zkušenosti a zážitky spojené s jihozápadní Asií. Místní obyvatelé jsou velmi přátelští a kriminalita ve městě nízká. Navíc Muscat nabízí různorodé možnosti ubytování, a to od luxusních hotelových resortů přes hostely až po chatky u vody.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!