Tipy, jak snáze usnout v letadle

Spánek je jedním z nejlepších způsobů, jak přečkat dlouhé lety. Usnout v tísněném prostoru v nepohodlné poloze, o všudypřítomném hluku nemluvě, však není dvakrát snadné. Existuje ale několik tipů, které pomohou s usínáním.

Nepodceňte přípravu

Aby byl pokus o spánek na palubě letadla co nejúspěšnější, myslete na něj ještě před cestou. Připravte si pohodlné oblečení, ideálně volné, jako jsou tepláky, bavlněné tričko a mikina. Do příručního zavazadla si přibalte sluchátka, která potlačují okolní hluk, masku na oči a šátek, který poslouží jako ochrana před nachlazením z klimatizace.

Pokud máte možnost výběru sedadla, nejlépe se usíná u okýnka, kde se můžete opřít o bok letadla. Nejméně doporučovaná místa jsou pak uprostřed řady a ta, která se nachází v těsné blízkosti toalet a kuchyně, kde je největší hluk.

Vyhněte se používání elektroniky a konzumaci alkoholu či kávy

Je obecně známo, že modré světlo z elektronických zařízení narušuje spánek a znesnadňuje usínání. Alespoň hodinu před plánovaným spánkem se tak vyhněte sledování filmů, čtení e-knih a podobně. Čas raději věnujte relaxaci v podobě hlubokého dýchání, které tělo připraví na odpočinek.

Také v průběhu letu omezte konzumaci kofeinu a alkoholu, ty mají opět negativní vliv na spánkový cyklus. Vhodnou alternativou je voda, případně bylinkový čaj.

Na co myslet předtím, než se pokusíte usnout?

Než se pokusíte usnout, projděte se na toaletu a protáhněte se. Alespoň krátké cvičení během letu uvolní ztuhlé svaly a přispěje k lepší cirkulaci krve. Zamyslete se také nad tím, v kolik hodin se chystáte „ulehnout“. Nejlepší je držet se svého biologického rytmu, tedy spát v noci. Jestliže však překonáváte několik časových pásem, zkuste zvolit zlatou střední cestu, co se volby času týče.

S rychlejším usínám může pomoci přikrytí se dekou, která je běžně dostupná při zaoceánských letech, vyzutí se a navlečení teplých ponožek.

Vyzkoušejte dechová cvičení

Dechová cvičení mohou být účinným nástrojem ke zklidnění mysli a těla, což může napomoci rychlejšímu usnutí v letadle. Kombinace správného dýchání a relaxace může pomoci snížit úzkost a napětí spojené s cestováním.

Zde jsou některé dechové cvičení, které můžete vyzkoušet:

  1. Hluboké dýchání: Sedněte si pohodlně se vzpřímeným a rovným hřbetem. Zavřete oči a začněte pomalu dýchat nosem do břicha. Počítejte do čtyř při nádechu, podržte dech na počet čtyř a poté pomalu vydechněte počítáním do osmi. Opakujte to několikrát a soustřeďte se na každý dech.
  2. 4-7-8 dechová technika: Sedněte si pohodlně se vzpřímeným hřbetem a pokládejte špičku jazyka za horní řezáky. Začněte dýchat nosem a poté ústy vydechujte se zvukem. Nádech přes nos počítejte do čtyř, podržte dech na počet sedm a vydechujte ústy s zvukem na počet osm. Opakujte to několikrát.
  3. Progressive Relaxation (Progresivní relaxace): Začněte u nohou a postupně se pohybujte nahoru tělem. S každým nádechem se soustřeďte na danou část těla a představte si, jak se napíná při nádechu a uvolňuje při výdechu. To pomáhá uvolnit napětí z těla a umožní lepší relaxaci.
  4. Mindfulness (Pozornost): Soustřeďte se na svůj dech. Pozorujte, jak vstupuje a opouští vaše tělo. Když se vaše mysl začne věnovat myšlenkám nebo starostem, vrátíte se k pozorování svého dechu. Tato technika pomáhá zklidnit mysl a připravit tělo na odpočinek.

Několik doporučení na závěr

Snáze také můžete usnout ve chvíli, kdy si sklopíte sedadlo, berte však ohled i na ostatní cestující a sklopení sedadla minimalizujte. Podle americké studie se lépe usíná těm cestujícím, kteří si ruce položí na opěrky. Dojde tím ke zmírnění protitlaku a uvolnění páteře. Zkuste si také mezi spodní část zad a sedadlo umístit polštářek nebo srolovanou bundu, které podpoří přirozené zakřivení páteře a sníží bolesti zad.

Pokud jste zvyklí si před spaním číst, poslouchat relaxační hudbu nebo třeba luštit křížovky, věnujte vybrané aktivitě alespoň pár minut i během letu.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!