Cestování letadlem s domácím mazlíčkem

Čeká vás cesta letadlem a vy přemýšlíte, co udělat s vaším čtyřnohým parťákem? Nechat ho doma, nebo vzít s sebou? Překvapivě může rozhodnout i velikost mazlíčka. Na co je nutné se připravit?

Konečně se blíží dovolená! Cestovní katalog otevřený, peněženka připravená, kufr téměř sbalený, ale…ale vedle vás sedí domácí mazlíček s dychtivým pohledem plným očekávání? Nerudovská otázka „Kam s ním?“ na sebe nenechá dlouho čekat.

Hodit do jámy lvové do psího hotelu? Potřísnit koberec rodičů týdenní dávkou chlupů? A co takhle ho vzít s sebou? Dokonce ani letadlo nemusí být problém. Pokud vám teď svitla kapka naděje, uvařte si kafe, hoďte nohy na stůl, ruce za hlavu a pusťte se do čtení.

Co aerolinka, to jiná pravidla

Pokud plánujete absolvovat cestu letadlem i se svým zvířecím společníkem, dejte si záležet na výběru letecké společnosti. Některé aerolinky přepravu zvířat zcela vylučují, u jiných si zase pořádně připlatíte. Většina společností navíc přistoupila i k diskriminaci křečků, potkanů i kanárků a přepravuje pouze psy a kočky. Holt, křeček by se v případě útěku hledal špatně.

O přepravu žádejte předem

Znáte přísloví „Neříkej hop, dokud nepřeskočíš“? Pokud jste našli aerolinku, která vás dopraví tam, kam míříte a navíc k tomu povoluje i přepravu zvířat, mohlo by se zdát, že máte vyhráno. Tak jednoduché to ale není. Přestože společnost přepravu zvířat povoluje, vždy o to ještě navíc musíte dopředu zažádat a je jen na dané aerolince, zda vám souhlas udělí, nebo ne.

Důvodem pro odmítnutí může být například naplněná kapacita zavazadlového prostoru nebo omezený počet přepravovaných zvířat.

Pas, čip, očkování – zlatá trojka, bez níž neodletíte

Abyste se při výstupu z letadla nemuseli otočit na patě rovnou zpět domů, budete muset splnit podmínky země, do které letíte. To se týká nejen vás samotných, ale také vašich domácích mazlíčků.

Základem je mít psa či kočku čipované a vlastnit mezinárodní pas pro přepravu zvířat se záznamem o pravidelném očkování vztekliny. Osoba, která zvíře přepravuje, musí být v pase zvířete uvedena jako jeho majitel. V jiném případě si od majitele opatřete zmocnění přeložené do příslušných jazyků.

Domácí mazlíček musí pro cestu letadlem splňovat určité zdravotní požadavky
Domácí mazlíček musí pro cestu letadlem splňovat určité zdravotní požadavky

Některé země kromě platného pasu a očkování proti vzteklině vyžadují i jiné náležitosti. Například Velká Británie, Irsko, Malta, Finsko, ale i jiné státy přikazují zvíře navíc i odčervit, a to 24-120 hodin před vstupem na území daného státu. V některých zemích se nevyhnete i karanténě, která může trvat i několik týdnů.

Abyste všechno stihli zařídit do doby, než odletíte, začněte minimálně měsíc předem. Přesné požadavky jednotlivých zemí najdete skrz odkazy umístěné na stránkách státní veterinární správy.

Vyhledejte si svojí akční letenku za třetinovou cenu!

Na palubě nebo v zavazadlovém prostoru? Malá zvířata mají pré

Domácí zvířata na palubě

Nejlepší možností jak přepravovat psa nebo kočku během letu, je možnost je mít při sobě v kabině. Tato privilegia však přísluší jen malým chlupáčům do váhy 8 kilogramů, v níž je započtena i hmotnost přepravky s nepropustným dnem. V ní musí zvíře setrvat po celou dobu letu.

Přepravku si můžete uložit pod sedadlo nebo na klín, v případě vzletu a přistání mohou letušky z bezpečnostních důvodů požádat o umístění do úložného prostoru nad hlavou mezi ostatní zavazadla.

Poplatky za zvíře na palubě se u jednotlivých společností liší, aktuální ceny je tak nutné vždy zjistit na webu dané společnosti. Obecně se cena za zvíře v kabině pohybuje v rozmezí 30-100 EUR. Stejně jako cena se liší i konkrétní podmínky přepravy – některé společnosti přepravují zvířata například jen na určitých trasách.

Domácí zvířata v zavazadlovém prostoru

Pokud váš chlupáč neposbíral tolik rozumu, aby se vlezl i s přepravkou do 8 kilo, bude se muset podřídit nemilosrdnému umístění do zavazadlového prostoru. Ten letištní personál, pokud je v tomto prostoru přepravováno zvíře, klimatizují a odtlakují stejně jako prostor pro přepravu cestujících. I přesto však většina psů tento převoz snáší dost těžko a uděláte lépe, když mu s tím trochu pomůžete ve formě uklidňujících kapek nebo tablety od veterináře. Obecně platí, že pro zvířata je tento převoz velmi stresující a pokud k tomu není pádný důvod, je lepší jenechat doma.

Domácí zvířata v zavazadlovém prostoru letadla
Domácí zvířata v zavazadlovém prostoru letadla

Zvíře, které letí v zavazadlovém prostoru, se odbavuje u check-in překážky stejně jako klasické zavazadlo. Letištní personál přitom zkontroluje, zda je přepravka dostatečně velká, zda má zvíře k dispozici vodu a možnost jejího doplnění z vnějšku. Zvíře u sebe musí mít také všechny potřebné doklady a štítek s označením majitele a jeho telefonním číslem.

Shrnutí poplatků za přepravu zvířat (za jednotlivý let):

  V kabině V zavazadlovém prostoru
Ryanair Jen vodicí pes  
Wizz Air Jen vodicí pes  
EasyJet Jen vodicí pes  
Norwegian 60-84 EUR 60-84 EUR
Volotea 39 EUR  
Eurowings 55 EUR  
Jet2 Jen vodicí pes  
airBaltic 60 EUR 100-200 EUR
Transavia 40 EUR 60 EUR
Vueling 25-40 EUR  
Up 100 USD 200-400 USD
Pegasus 45 USD 70-90 USD
HOP! 30-55 EUR 60-100 EUR
WOW air Jen vodicí pes  
Pobeda 1999 RUB  
Flybe   poplatek neuveden

Tato tabulka byla převzata z honzovyletenky.cz

Zákonné výjimky

Vodící a asistenční psi

Výše uvedené podmínky samozřejmě neplatí pro vodící a asistenční psi. Ty mají letecké společnosti povinnost přepravit zdarma, a to vždy na palubě letadla spolu s majitelem.

Zvíře jako emocionální podpora

Luxusu přepravy v kabině a ještě navíc zdarma, si užívají i takzvané “emotional support animals“ – zvířata, která prošla speciálním výcvikem a majiteli slouží jako emocionální podpora. To je však nutné doložit lékařským posudkem.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!