Jak na cestování letadlem s malými dětmi

Blíží se čas dovolených a vy přemýšlíte, zda už vaše děti zvládnou cestu letadlem? Pak je na místě podívat se na to, jak to vlastně při létání s dětmi chodí.

Létání s dětmi: Jak na to, aby let proběhl hladce

Občas je létání s dětmi dřina. Kdo ví, kdo pak cestování snáší hůře – zda vystresované dítě, bezmocná maminka nebo otrávení cestující. Ne vždy však musí jít o noční můru. Jak docílit toho, aby let proběhl bez újmy pro všechny zúčastněné?

Rada číslo 1: Když je v pohodě maminka, je v pohodě i dítě.

Nikdo nechce zažít situaci, kdy zhnusení cestující převrací oči v sloup, protože se v letadle objevil neúnavný křikloun. Z představy, že se na vás ostatní cestující dívají jako na krkavčí matku, se snadno dostanete do stresu dřív, než vůbec nastoupíte do letadla.

Ať už s vámi obavy cloumají jakkoliv, snažte se jim nepodléhat a zůstat v klidu. V porodnici jste totiž pupeční šňůru odstřihli, to však není jediné spojení mezi vámi a vaším dítkem – věřte, že děti jsou velmi citlivé a jakoukoliv vaši nejistotu vycítí. Myslete pozitivně a na možné problémy se připravte předem tak, ať se s nimi pak můžete poprat co nejlépe.

Vyhledejte si svojí akční letenku za třetinovou cenu!

Rada číslo 2: Dítě na cestu připravte

Pokud už je vaše dítě ve věku, kdy mu komunikace není cizí, o letu si s ním promluvte dopředu. Připravte ho na to, že vzlet a přistání není nic příjemného – mluvte s ním o divných pocitech v uších i o možné bolesti hlavy. Poraďte mu, jak se takovým nepříjemným pocitům vyhnout a taky, a to je hlavní – že po chvilce tyto komplikace odezní a nemusí se tak ničeho bát. Nezapomeňte však i na pozitivní aspekty – zajistěte, aby se na let těšil.

Jak překonat změny tlaku při vzletu a přistání?

  • Při vzletu a přistání cucejte bonbony nebo žvýkejte. Malé děti ocení dudlík.
  • Kojence můžete při přistávání namísto toho kojit.
  • Pokud máte rýmu, vždy se pořádně vysmrkejte a použijte nosní sprej, abyste měli uvolněné dýchací cesty.
  • Když vám zalehnou uši, pomůže, když otevřete ústa co nejvíce dokořán.
  • Pokud víte, že máte se změnou tlaku potíže, pořiďte si speciální špunty do uší, které vám s vyrovnáním tlaku pomohou. Existují i speciální dětské velikosti.
Při vzletu a přistávání dochází ke změnám tlaku
Při vzletu a přistávání dochází ke změnám tlaku

Pamatujte, že děti snáší změnu tlaku mnohem hůře než dospělí. Neberte tak jejich potíže na lehkou váhu – nevymýšlí si.

Rada číslo 3: Zábava jako alfa a omega celého letu

Pokud si chcete ušetřit co nejvíce starostí, leťte v noci. Dítě tak usne spíš, než kdybyste letěli ráno. Nespoléhejte však na to, že dítě celý let prospí. Připravte si několik her, aby se zabavilo – stáhněte do mobilu oblíbené pohádky, vezměte sešit a pastelky nebo magnetické stolní hry. Rozhodně přibalte i sluchátka nebo špunty do uší – v letadle často bývá velký hluk.

Připravte si několik her
Připravte si několik her

Pokud máte s dítětem vytvořené rituály, nebojte se je zařadit i během letu. Jestliže je zvyklé usínat po pohádce, přibalte jeho oblíbenou knížku. Očekává ukolébavku? Směle do toho, stydět se nemusíte.

Praktické informace

Pro hladký průběh letu je nutné zodpovědět i následující otázky:

Jak je to se sedadly?

Letecké společnosti v případě cestování s dětmi rozlišují, zda se jedná o děti mladší nebo starší 2 let. Děti do 2 let nemají nárok na své vlastní sedadlo. Předpokládá se, že dítě bude sedět na klíně rodičů. Pokud byste chtěli více pohodlí a pro dítě mít zajištěné samostatné sedadlo, musíte si připlatit. V tom případě je také nutné vzít s sebou dětskou sedačku odpovídajících rozměrů a certifikací:

„Autosedačka musí být certifikovaná podle evropského standardu a označena štítkem ECE R44/03, R44/04 nebo I Size (UN R129) a nápisem THIS RESTRAINT IS CERTIFIED FOR USE IN MOTOR VEHICLE AND AIRCRAFT. Pro bezpečné uchycení autosedačky k sedačce na palubě letadla musí autosedačka svou konstrukcí umožňovat uchycení dvoubodovým pásem ve směru letu a spodní část autosedačky nesmí přesáhnout šířku 42 cm a hloubku 41 cm.“ https://www.csa.cz/cz-cs/cestovni-informace/pred-letem/cestovani-s-detmi/

Nezapomeňte, že můžete cestovat maximálně s dvěma dětmi mladších 2 let, přičemž alespoň jedno z nich je povinno mít rezervaci samostatného sedadla.

Jak je to se zavazadly?

Jestliže vaše dítě nemá zaplacené samostatné sedadlo, pak nemůže mít ani své vlastní kabinové zavazadlo. Pokud má dítě rezervaci vlastního místa, pak má nárok na přepravu zavazadel dle běžných podmínek dané letecké společnosti.

Pokud cestujete s dětmi, zdarma vám odbaví skládací kočárek, který odevzdáte buď klasicky u check-in přepážky nebo vám bude dán do podpalubí těsně před nástupem do letadla. Většina leteckých společností povoluje i odbavení dalšího kusu dětského vybavení zdarma – například autosedačku, podsedák nebo cestovní postýlku.

Jak je to s doklady?

Pamatujete, jak jste jezdívali do zahraničí se zapsaným dítětem v pase? Takové doby jsou ta tam. Dnes musí mít každý své vlastní doklady a víza bez ohledu na věk. Myslete i na to, že některé země vyžadují platnost pasu minimálně 6 měsíců po odjezdu ze země, vyřízení dokladů tak nenechávejte na poslední chvíli.

Ukázka pasu České republiky
Ukázka pasu České republiky

Jak je to s jídlem?

Při cestování letadlem musíte brát v potaz hned několik bezpečnostních opatření. Mezi ně patří například i omezené množství tekutin. V souvislosti s kojeneckou a dětskou výživou to však neplatí a na palubu si můžete vzít libovolné množství přiměřené délce letu. Pamatujte však na to, že i tak musíte veškeré tekutiny předložit kontrole a není výjimkou, že budete muset dát dítěti během kontroly ochutnat.

Po požádání vám dětskou výživu letušky na palubě letadla ohřejí. V zadní části letadla najdete také přebalovací pult.

Kolik za dítě zaplatím?

Každá letecká společnost poskytuje dětské slevy jiné. Obecně však platí, že:

  • Za dítě, které nemá rezervaci vlastního sedadla, zaplatíte kolem 10% z běžné ceny letenky.
  • Pokud vyžadujete pro dítě samostatné sedadlo nebo je dítě starší 2 let, pak zaplatíte zhruba 75% ceny.

Pozor – každá letecká společnost má podmínky jiné. Vždy si nastudujte podmínky letecké společnosti, se kterou letíte.

Sdílejte článek se svými přáteli!