Jak zvládnout jet lag neboli pásmovou nemoc

Jet lag, známý také jako pásmová nemoc, je nepříjemným společníkem cestovatelů, vznikajícím při nesouladu mezi běžnými biologickými rytmy a novým časovým pásmem. Může vyvolat symptomy, jako je nespavost, únava a změny nálady. Jak jet lag překonat?

Pásmová nemoc může postihnout kohokoliv, kdo cestuje přes několik časových pásem a naruší si tak běžný biologický rytmus. Nejčastější je jet lag při cestování na východ, kdy může trvat několik dnů, než si tělo na změnu času a režimu zvykne. To proto, že v tomto případě je tělo vnitřně nastavené na den, avšak podle aktuálního času by mělo jít spát. V opačném případě, kdy se cestuje na západ, je člověk unavenější, protože si prodlouží den, avšak usínání bude mnohem snazší.

Dodržováním osvědčených tipů je možné jet lag minimalizovat, případně mu zcela předejít. Jedná se například o postupné upravování denního režimu.

Příčiny jet lagu

Příčiny jet lagu tkví v dočasném narušení cirkadiánních rytmů lidského těla, které fungují jako vnitřní hodiny s periodou 24 hodin. Tyto rytmické hodiny, zodpovědné za regulaci bdění a spánku, umožňují mimo jiné optimální produktivitu během dopoledne a podporují příjemný spánek večer.

Při rychlém přesunu přes několik časových pásem však dochází k desynchronizaci vnitřních hodin s novým časovým pásmem, což vede k neharmonickému spojení skutečného a vnímaného času. Tento nesoulad je hlavní příčinou jet lagu, který má na svědomí až několikadenní problémy se spánkem. Překročení více časových pásem, let na východ a časté cestování patří mezi faktory zvyšující riziko vzniku jet lagu.

Každý člověk má v sobě vnitřní hodiny
Každý člověk má v sobě vnitřní hodiny

Symptomy jet lagu

Přestože jet lag představuje dočasný a přechodný problém, jeho symptomy, jako je únava, narušený spánek, probouzení se v brzkých ranních hodinách a potíže se soustředěním, mohou výrazně ovlivnit celkový zážitek z cestování. Časté jsou také problémy se zažíváním, u některých cestovatelů se dostaví zácpa nebo průjem.

Symptomy pásmové nemoci se zpravidla objevují během prvních dnů po přeletu přes alespoň dvě časová pásma a mají tendenci být výraznější a trvat déle, čím více časových pásem je překročeno.

Prevence jet lagu před cestou

Pro snazší překonání jet lagu je vhodná prevence před odletem, která tělu pomůže se co nejlépe přizpůsobit novému časovému pásmu. Jedním z účinných tipů je postupná regulace spánku několik dní před odletem, dále přizpůsobování se novým časovým zónám a načasování jídel a odpočinku podle hodin v cílové destinaci.

Důležitým faktorem je také expozice slunečnímu světlu, které ovlivňuje cirkadiánní rytmus těla.

Zvládání jet lagu po příletu

Pro úspěšnou adaptaci na nový časový režim je doporučeno při cestování na západ vystavovat se světlu večer a na východ ráno. Při překročení více než osmi časových pásem je třeba být opatrný a v případě cesty na východ ideálně nosit sluneční brýle a vyhýbat se ostrému rannímu světlu.

Důležitá je také dostatečná hydratace během letu, vyhýbání se alkoholu a kofeinu a snaha držet se nového místního časového harmonogramu ihned po příletu. Postupná adaptace a dodržování těchto tipů pomohou urychlit přizpůsobení těla na nové časové pásmo a minimalizovat nepříjemné symptomy jet lagu.

Vyhledejte akční letenky za super ceny!

Léčba jet lagu

Léčba pásmové nemoci je možná lékařskými i přírodními prostředky, které pomáhají zmírnit nepříjemné symptomy. Mezi léčivé metody patří například užívání melatoninu, což je přírodní hormon, který signalizuje mozku, že je čas spát. Léky na spaní mohou být užitečné při problémech s usínáním, ale měly by být užívány pouze krátkodobě. Přírodní metody zahrnují úpravu spánkového režimu podle nového časového pásma co nejdříve po příletu, vystavení se dennímu světlu a dodržování zdravého životního stylu, včetně pravidelného cvičení a zvýšené hydratace.

Důležité je věnovat pozornost individuálním reakcím na různé léčebné metody, protože každý člověk může reagovat odlišně. Varování platí zejména v případě léků na spaní, které mohou způsobit závislost. Léčbu jet lagu je také vhodné konzultovat s lékařem, který může poskytnout individuální doporučení, případně předepsat prášky na spaní.

Ačkoliv může být jet lag nevyhnutelným doprovodem při cestování přes několik časových pásem, s prevencí a následnou péčí v cílové destinaci lze jeho nepříjemné projevy výrazně zmírnit.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!