Jak si vybrat správný hotel pro dovolenou?

Výběr vhodného ubytování je nedílnou součástí plánované dovolené, a to ať už se jedná o odpočinkový, poznávací nebo adrenalinový pobyt. Důležité je zohlednit nejen cenu, ale také lokalitu nebo recenze ostatních cestovatelů.

Vyhodnocení potřeb a preferencí

V prvé řadě je vhodné při výběru ubytování zvážit vlastní preference, jako je lokalita, cenová relace či kategorie, tedy kolika hvězdičkami se vybraný hotel pyšní. Důležité je také zamyslet se nad tím, jaké by měly být nabízené služby. Spousta cestovatelů například ocení bezplatné snídaně, uložení zavazadel na recepci, možnost brzkého ubytování se, anebo naopak pozdější odjezd.

Jakmile si tak turista určí délku pobytu i přibližný rozpočet, do kterého by se rád vešel, může se pustit do plánování. K tomu mu pomůžou oficiální stránky ubytování, anebo internetové stránky zprostředkovatelů ubytování, kde jsou všechny důležité informace přehledně vypsané.

Vyhledávání a srovnávání hotelů

Většina hotelů, penzionů, apartmánů, ale také například kempů umožňuje rezervaci skrze specializované online stránky, jako je Booking.com nebo Airbnb.cz. Díky těmto stránkách mají cestují možnost si ubytování vyfiltrovat přesně podle vlastních preferencí. Jako první je nutné zadat délku pobytu, následně už se dá zvolit také kategorie hotelu, vzdálenost od centra nebo zahrnuté stravování a služby.

Airbnb jako jedna z možností pro výběr hotelu
Airbnb jako jedna z možností pro výběr hotelu

Součástí nabídek na online rezervačních platformách jsou také recenze předchozích cestovatelů, které jsou taktéž užitečným zdrojem informací. Navíc je velmi snadné porovnat nabídky a vybrat si tak odpovídající poměr ceny i kvality. Občas se však může stát, že se ceny na konkurenčních online rezervačních platformách různí, proto je dobré je srovnat i mezi sebou navzájem. Častokrát také společnosti nabízejí rezervaci skrze mobilní aplikaci, kde mohou být ceny nižší jak na internetových stránkách.

Dalšími místy, kde nasbírat potřebné informace, jsou recenze na Google mapách, účty na sociálních sítích nebo cestovní agentury jako například invia.cz. Obecně je internet nejlepším pomocníkem při vyhledávaní nejideálnější ubytovací varianty. Na škodu také při vyhledávaní nebude rozkliknout si oficiální stránky ubytování, častokrát je přímá rezervace levnější než u zprostředkovatelů, případně může přímá rezervace zahrnovat různé benefity nebo flexibilnější zrušení. Podmínky se však velmi různí.

Důkladné prostudování recenzí a hodnocení

Ačkoliv u většiny ubytovacích zařízení již určitý popisek je, šlápnutím vedle určitě nebude ani pročtení recenzí, které sepsali cestovatelé před vámi. Díky tomu tak člověk získá objektivní i užitečné informace o kvalitě ubytování, čistotě, rychlosti internetového připojení nebo o chování personálu. Taktéž recenze varují před možnými problémy, například nedostatečnou údržbou pokojů nebo nedoplňovaným jídlem během snídaní.

Nelze však brát zřetel na všechny recenze, některé mohou pocházet od konkurenčních společností, anebo zkrátka obsahují extrémní názory, mnohdy založené na nepravdách. Jistotu, že se nejedná o zaujaté hodnocení, získáte tak, že se zaměříte na informace, které se objevují ve více recenzích. V tomto případě je pak velká pravděpodobnost, že je hodnocení založené na pravdivých skutečnostech.

Vůbec nejlepší recenze jsou takové, které zahrnují i fotografie, jak to na daném místě ve skutečnosti vypadá.

Kontrola vybavení a služeb

Při zúžení výběru ubytovacích možností mohou finální výběr ovlivnit nabízené služby, které jsou příjemným zpestřením kterékoliv dovolené. Zjistěte si, ať už na webových stránkách hotelu, nebo skrze zprostředkovatele, jestli vybrané ubytování nabízí fitness centrum, bazén, restauraci, směnárnu, obchod v areálu a podobně.

Bazén u hotelu pro osvěžení
Bazén u hotelu pro osvěžení

Užitečné také je, vložit si adresu vybraného penzionu, hotelu či kempu do map a porozhlédnout se, co se nachází v okolí. Jsou místa, která chcete navštívit, v dobré docházkové vzdálenosti, nebo snadno dosažitelná využitím MHD? Pokud pak totiž člověk značnou část pobytu stráví pouhým přesouvání, dokáže to zkazit celkový dojem z výletu. Výhodou některých ubytování je také bezplatný transfer z letiště nebo pořádání turistických výletů.

Zvážení kompromisů

Pokud se člověk stále není schopen rozhodnout, může zkusit zvážit kompromisy. Tedy pokud je pro něj přednější cena, spokojí se s prostším vybavením a nižší úrovní služeb. Pokud však dává přednost pohodlí, zvolí raději dražší variantu. Ubytování, která se nachází v blízkosti centra či hlavních turistických atrakcí, jsou obvykle nejdražší, opět tak záleží, zda je pro kupujícího přednější cena, anebo docházková vzdálenost s úsporou času.

V momentě, kdy člověk nemá v plánu navštívit fitness centrum ani restaurace, které ubytování nabízí, bez pochyb se mu vyplatí zakoupit si spíše levnější variantu, v níž zmíněné služby nejsou zahrnuté. V neposlední řadě cenu ovlivňuje velikost pokoje, čím menší pokoj, tím nižší ceny většinou jsou. Taktéž může velkou roli v rozhodování hrát flexibilita rezervace, tedy termín, do kterého je možné pobyt bezplatně odvolat či pozměnit.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!