Antalya: Rozmanitá turecká oblast plná zábavy

Antalya, hlavní turecké turistické letovisko, je místem s nejčistšími plážemi Středozemního moře a oblastí, kde se prolíná historie, přírodní krásy a slunné počasí. Co dalšího se za hradbami města ukrývá?

Provincie Antalya, z jedné strany ohraničena pohořím Taurus a z druhé Antalyijským zálivem Středozemního moře, se nachází v jihozápadní části Turecka. Jedná se o největší prázdninové letovisko, které turisty každoročně láká nejen na krásné pláže a špičkové hotelové resorty, ale také na historické centrum stejnojmenného hlavního města celé oblasti, tedy Antalye, kde trvale žije přes jeden milion obyvatel. V roce 2011 byla Antalya dokonce třetím nejnavštěvovanějším městem na světe.

Z Prahy fungují přímá spojení na mezinárodní letiště Antalya. Doba letu se pohybuje kolem necelých 3 hodin.

Přečtěte si také rady a tipy na cestu do Turecka.

Jméno daná turecká oblast získala podle krále Pergamonu, Attala II., který město 2. století před naším letopočtem založil. Z této doby se dochovaly i některé archeologické objevy, které mapují průběh života v nejnavštěvovanější turecké lokalitě. Celá oblast je značně vyspělá, nachází se tu několik univerzit, obchodních center, a hlavně turistických cílů.

Hojně rozšířeným způsobem obživy je turismus, obchod, ale i zemědělství. Nejvíce zemědělské produkce obstarají citrusové plody, olivy, bavlna nebo banány.

Kde se ubytovat

Antalya se dělí na několik okresů, přičemž nejvyhledávanější je mezi turisty hlavní město, Antalya, dále také Alanya, Finike, Belek nebo Kemer. Některé z oblastí lákají na bujný noční život, jiné na bohatou historii a některé zas pro změnu na chutnou gastronomii či přírodní krásy, jakou oblast si ideálně pro svoji vysněnou dovolenou zvolit?

Přečtěte si také: Perly tureckého pohostinství: Nejlepší hotely

Antalya, hlavní město

Antalya je osmým nejlidnatějším městem celého Turecka, avšak největším turistickým městem, proto je tu opravdu bohaté vyžití. Pravidelně se tu odehrávají různé festivaly, na podzim je to národní filmový festival, v létě naopak festival lidové hudby nebo festival opery a baletu. Doprava je tu zajišťována mezinárodním letištěm a rozsáhlou infrastrukturou autobusů i tramvají, je tak jednoduché dostat se z bodu A do bodu B i bez nutnosti zapůjčení automobilu.

Antalya - pohled na město
Antalya - pohled na město

Sportovní nadšenci mohou navštívit fotbalový stadion oblíbeného tureckého týmu, Antalyasport, kam se vejde přes 30 000 diváků. Na své si tu však přijdou i milovníci přírody či historie, vyhledávané jsou zejména místní vodopády, Hadriánova brána a mešity.

Hadriánova brána
Hadriánova brána

V Antalyi je možné ubytovat se v nespočtu hotelových resortů, které jsou umístěné především v blízkosti pláží. Mezi vyhledávané hotely v hlavním městě patří například hotel Royal Wings.

Pláž Konyaaltı

V hlavním městě se nachází dvě významné pláže, jednou z nich je právě pláž Konyaaltı, jejíž délka je sedm kilometrů. Obklopená je řadou kaváren, hotelů, ale i barů, nočních klubů nebo vodním parkem. Občanská vybavenost je zajišťována lehátky a bezplatnými šatnami, toaletami i sprchami, bezpečnost návštěvníků kontrolují plavčíci. Část pláže pokrývá písek, někde však přechází v oblázky.

Oblíbená je pláž Konyaaltı především pro čistotu vody i pláže. Místní atmosféru podtrhují palmy, rozrostlé borovice a kvetoucí ibišky. Prohlédnout si celou pláž je možné například využitím cyklostezky, která se táhne podél.

Pláž Konyaaltı
Pláž Konyaaltı

Pláž Lara

Druhou pláží, která se rozprostírá v hlavním městě celé oblasti, je Lara. Podél ní vyrostla spousta luxusních hotelových resortů, které uspokojí i ty nejnáročnější hosty. Stejně jako pláž Konyaaltı, tak i Lara se může pyšnit modrou vlajkou, která značí čistotu a potřebnou občanskou vybavenost v podobě toalet, sprch či šaten.

Každý rok se tu koná Sandland, písková umělecká soutěž, při které soutěžící staví sochy z písku na zadané téma. Opět jsou některé části pláže písčité, jiné pokryté oblázky. Občerstvit se je možné ve spoustě přilehlých restauracích, kavárnách a plážových barech. Chybět nesmí ani centra vodních sportů.

Oblíbený hotel přímo na pláži Lara je Fame Residence Lara & SPA.

Letovisko Alanya

Východně od města Antalya se rozkládá vyhledávané plážové letovisko, které nese podobné označení, tedy Alanya. Oblíbená je tato oblast jak kvůli čistým plážím, tak pro své přírodní a historické atrakce.

Červená věž v Alanyi
Červená věž v Alanyi

Mezi ty se řadí například hrad Alanya, červená věž, léčivá jeskyně anebo pláž Damlataş. Centrum letoviska nabízí spoustu nákupních možností i řadu fastfoodových řetězců. Zpestřit si den je možné i návštěvou místního aquparku nebo omrknout pirátské lodě v přístavu.

Pláž Damlatas

Pláž Damlatas je známá i pod označením Kleopatřina pláž, protože právě Kleopatře byla tato pláž věnována jako dar při svatbě s Marcem Antoniem. Vychutnat si chvíle zasloužené pohody je možné na pronajatých lehátkách, která se táhnou skrze téměř celou písčitou pláž. Během hlavní turistické sezóny je tu značný nával turistů, jelikož je přístup do vody vhodný i pro děti či starší osoby.

Letovisko Finike

Západně od Antalye se nachází čtvrť Finike, jejímž symbolem jsou pomeranče, které se tu ve velkém pěstují. Název Finike je odvozen od Féničanů, kteří toto přístavní město založili. Hlavním zdrojem příjmů je již zmiňované zemědělství a cestovní ruch. Vyhledávané je Finike především u starších cestovatelů, protože v celé oblasti panuje poklidná atmosféra. Ubytování je možné získat především v menších penzionech, u nichž se velmi často nachází kavárny a čajovny.

Finike
Finike

Pláž Finike

Centrální pláž oblasti nese stejnojmenné označení, tedy Finike. Jedná se o pláž, kterou navštěvují zejména místní, proto tu není tak bohatá občanská vybavenost jako na okolních plážích. Jedná se tak o skvělou volbu pro odpočinek.

Letovisko Belek

Belek nabízí spoustu možností ubytování, od penzionů, po hotely různých cenových kategorií. Spousta návštěvníku do této oblastí míří proto, že jsou zde proslulé lázně s léčivými minerálními prameny. Kromě toho je tu možné navštívit vyhledávané golfové centrum nebo profesionální tenisový turnaj, Antalya Open. Pozadu nestojí ani přírodní či historické památky v podobě vodopádu Kurşunlu a starověkého amfiteátru Aspendos.

Pláž Kadryie

Pláž Kadryie v Beleku je součástí rozsáhlého parku, ve kterém se ukrývají volejbalová či tenisová hřiště. Pláž se může pochlubit modrou vlajkou, standardy čistoty jsou zde tak opravdu vysoké. Přímo u pláže se nachází placené parkoviště i obchod s potravinami. Pláž je pokryta zlatohnědým pískem a naskýtá se tu možnost pronájmu lehátek a slunečníků.

Pláž Kadryie
Pláž Kadryie

Přímo na pláži se nachází krásný hotel Adora Golf Resort.

Letovisko Kemer

Přímořské letovisko Kemer najdeme západně od města Antalya. Mezi hlavní atrakce letoviska se řadí udržované městské parky, zátoky, ale i borové háje. Centrem zábavy je i kemerský přístav, kolem kterého stojí několik nočních klubu, restaurací či barů.

Kemer
Kemer

Návštěvníci, především z Rakouska a Německa, sem míří za aktivní dovolenou plnou pěší turistiky nebo jízdy na horském kole. Samozřejmostí jsou i krásné kamenité pláže s modrou vlajkou.

Přečtěte si více o letovisku Kemer.

Pláž Kemer

Za hlavní část letoviska je považována kamenitá pláž Kemer, která je čistá, udržovaná a omývají ji blyštivé vlny Středozemního moře. V blízkosti pláže se nachází spousta možností občerstvení i zábavy. K pronájmu jsou tu lehátka i slunečníky nebo je možné využít sprchy. Vstup do moře je na některých místech prudší a zároveň se tu doporučuje nosit obuv do vody.

Jaká místa navštívit

Jaká místa byste měli zařadit do svého itineráře, pokud míříte do turecké oblasti Antalya? Rozhodně se jedná o hlavní město Antalya, Termessos, starobylé město, Phaselis, rozvaliny řeckořímského přístavního města, nebo Dudenské jeskyně a vodopády. Tímto seznamem to však zdaleka nekončí, nějaké to malebné zákoutí se nachází na téměř každém rohu.

Antalya, bohatá historie hlavního města

Pomyslně se hlavní město oblasti, Antalya, dělí na dvě části, staré a nové město. Na první pohled je od sebe snadno rozpoznáte, staré město se totiž ukrývá za zbytky městských hradeb. Za návštěvu tu určitě stojí jeden z hlavních symbolů města, Hadriánova brána, která byla postavena na počest císařova příchodu v roce 130.

Věž Hidirlik
Věž Hidirlik

Dále také věž Hidirlik z hnědého kamene, u které se rozkládá městský park Karaalioğlu a ze které se nabízí hezký výhled na přístav. Historie věže sahá až do druhého století a v průběhu let sloužila jako součást opevnění i maják.

Součástí opevnění bývala i hodinová věž, kterou najdeme na náměstí Kalekapisi. Jako římský chrám původně fungovala budova, která má dnes podobu mešity, jejíž restaurování bylo dokončeno začátkem roku 2021. Procházkou mezi typickými tureckými domy je možné dojít i k archeologickému muzeu, které se pyšní opravdu bohatou sbírkou nálezů.

Hodinová věž v Antalyi
Hodinová věž v Antalyi

Oproti tomu nové město nabízí nákupní či kulturní možnosti. Dostat se odtud můžete na pláž Adalar, která je rozložená na třech malých ostrůvcích, mezi kterými je možné se pohybovat po mostech.

Termessos, monumentální starobylé město

Na vrcholu hory se nachází jedno z nejzachovalejších starobylých měst v Turecku, Termessos, které se nikdy nepodařilo dobýt. Z amfiteátru, který tu najdeme, je nádherný panoramatický výhled na okolí, a to včetně pohoří Taurus.

Město se nachází v útrobách národního parku a nejsnadněji se sem dá dopravit autem a až na vrchol vystoupat pěšky. Nachází se tu kavárna i menší muzeum. Alexandr Veliký místu přezdíval „Orlí hnízdo“, a to proto, že je umístěno vysoko na vrcholku hory.

Amfiteátr v Thermessos
Amfiteátr v Thermessos

Cesta nahoru je fyzicky poměrně náročná, proto se doporučuje zejména sportovcům vybaveným dostatkem vody a kvalitní obuví. Hlavní dominantou oblasti je právě amfiteátr, který se využíval nejen pro představení, ale i pro souboje se zvířaty. Vešlo se sem až 5 000 diváků. Kolem amfiteátru je možné obdivovat původní ruiny nebo zbytky odvodňovacího systému.

Phaselis, rozvaliny řeckořímského přístavního města

V národním parku, mezi několika zátokami, se rozkládá Phaselis, řeckořímské přístavní město. Jedná se o ideální volbu pro odpočinek na malých oblázkových plážích a koupání v moři. V areálu se nachází i malé muzeum, kde je kromě výstavy možné navštívit i toalety nebo se občerstvit.

Phaselis - zbytky řeckořímského města
Phaselis - zbytky řeckořímského města

V dřívějších dobách Phaselis sloužilo jako hlavní přístavní město, ze kterého se přepravoval růžový olej, dřevo a parfémy. Dávnou slávu dnes připomínají pouhé ruiny, kterým vévodí akvadukt ze zlatého vápence, schovaný v háji borovic. V neposlední řadě se tu nachází amfiteátr.

Dudenské jeskyně a vodopády

Ze skalnatého útesu přímo do Středozemního moře spadají Dudenské vodopády, které tvoří dvě kaskády. Jedna je nazývaná jako Dolní Dudenské vodopády a druhá jako Horní Dudenské vodopády, které jsou zhruba 15 metrů vysoké a 20 metrů široké, podívaná je to tak opravdu kouzelná. Celou atmosféru navíc podtrhuje nejen dunění vody, ale i zpěv ptáků.

Dudenské vodopády
Dudenské vodopády

Kolem vodopádů jsou rozmístěné dřevěné chodníky a lávky, tudíž je možné vodu obdivovat hned z několika úhlů. Za Horním Dudenským vodopádem se ukrývá jeskyně, ze které je taktéž zajímavý výhled na padající vodu.

Další tipy na výlety

Dalším místem, které doporučujeme navštívit, je prostorná zoo na okraji hlavního města, kde chovají zvířata, jako jsou tygři, lvi, opice, lamy nebo medvědi. Nachází se tu také krásný výhled na přilehlé okolí a samozřejmostí je i parkoviště.

Stejně tak skvělé je v hlavním městě i moderní akvárium, které se řadí k jedněm z největších na světě. V komplexu je možné obdivovat různá, tematicky ozdobená i nasvícená akvária, která slouží jako domov pro nespočet ryb, ale i pro rejnoky. Dokonce je tu umístěný Snow world, ve kterém si mohou návštěvníci zasáňkovat a zchladit se tak během parného dne. Taktéž se tu nachází sekce s plazy nebo s papoušky.

Moderní akvárium v hlavním městě Antalya
Moderní akvárium v hlavním městě Antalya

A jako poslední je vhodné zvážit návštěvu místního zábavního parku, který se nachází kousek od akvária a nabízí spoustu zábavy jak pro děti, tak pro dospělé. Vyzkoušejte tak atrakce od strašidelných domů, horských drah, přes ruské kolo, až po trampolíny.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!