Kemer: Turecké letovisko si vás získá výhledem na pohoří Taurus

Průzračné moře a vrcholky majestátných hor jsou důvodem, proč zamířit v Turecku do Kemeru: města s významnými archeologickými a historickými lokalitami, a národními parky.

Kemer je významným turistickým letoviskem Turecka, o což se zasloužil zejména díky stabilnímu počasí, čistému a teplému moři a krásnou přírodní scenérií: Pohoří Taurus se zvedá v pozadí písečných pláží a vytváří tak obraz, na který se chcete dívat celý den.

V centru města naleznete spoustu parků a okrasných zahrad přiléhajících k malým penzionům a domkům místních obyvatel, okolí města je zase plné příležitostí k výletům. Kromě jiného se Kemer nachází jen 40 kilometrů od Antalye, kam se můžete vydat na celodenní výlet.

Přečtěte si také rady a tipy na cestu do Turecka.

Pláže a koupání

Pokud ne můžete vystát megalomanské hotelové residence přímo na pláži, kvůli kterým máte výhled leda tak na tisíc hotelových balkónů, Kemer by pro vás mohl být dobrou volbou. Velké hotely jsou sice umístěny blízko pláží, ale nikoliv přímo na nich. Od pláží jsou navíc odděleny parkem s vyhrazenou stezkou pro pěší, kde si užijete procházky bez obav z projíždějících aut či jízdních kol.

Pláže jsou v Kemeru jenom dvě, zato ale dlouhé, oddělené jachtovým přístavem a poloostrovem plným zeleně. Pláže jsou vždy čisté a upravené, převážně písečné, sem tam můžete narazit na kamínky. Z teplého moře máte výhled na strmé kopce pohoří Taurus zarostlé borovicovými háji.

Kde se ubytovat

Ubytujte se kousek od centra: Hotel Fame Residence

Jestli chcete být od centra města vzdáleni jen pár kroků, mít k dispozici soukromou pláž oceněnou modrou vlajkou díky její výjimečné čistotě, a bydlet v jednom z nejlépe hodnocených hotelů v Kemeru, Hotel Fame Residence splní vaše očekávání. Soukromá oblázková pláž je od hotelu vzdálena pouze 50 metrů, zdarma máte k dispozici lehátka, slunečníky, matrace i ručníky.

Relaxovat můžete i ve venkovním bazénu nebo lázeňském centru s tureckou lázní, saunou a fitness centrem.

Hotel Fame Residence
Hotel Fame Residence - další fotky

O zábavu se postarají večerní programy, které jsou každý večer jiné, nabízející živou hudbu a tance. Pokud by vám to nestačilo, můžete se vyřádit na velké diskotéce nedaleko hotelu (ale ve vzdálenosti dost velké na to, aby v areálu resortu nebylo nic slyšet), nebo se vydat na druhou stranu, kde naleznete plážovou promenádu s restauracemi, bary a stánky s občerstvením a suvenýry.

Hotel uprostřed zelené zahrady: Sherwood Greenwood Resort

Hotelový komplex Sherwood Greenwood Resort dostává svému názvu a nachází se uprostřed rozlehlé zelenající se zahrady. Písčito-oblázková pláž je sice trochu dál (asi 300 metrů od hotelu), je ale dost dobře možné, že se vám na ni ani nebude chtít. Hotelový bazén je totiž strategicky umístěn tak, že z něj máte opravdu výjimečný výhled na horské masivy, což je něco, co nenabízí jen tak každý hotel.

Sherwood Greenwood Resort
Sherwood Greenwood Resort - další fotky

Pokud nejste zrovna horalové a říkáte si, na co vám takový výhled je – tak počkejte, a až přijedete, budete mít jasno. A zatímco se budete kochat, vaše ratolesti se vyřádí na vodních skluzavkách, v dětském bazénu nebo s animátory v dětském klubu. V případě nepříznivého počasí oceníte i bazén vnitřní.

Tipy na výlet

Národní park Olympos

Nedaleko Kemeru se nachází jeden z nejhezčích tureckých národních parků – Olympos. Táhne se v délce 25 kilometrů podél pobřeží, a kromě části pohoří Taurus zahrnuje i pláže, na které kladou vejce karety obrovské. Oblast je bohatá na faunu i flóru – najdete zde tisíce druhů rostlin, mezi nimi také vzácný cedr, který vám utkví v paměti díky své výrazné, ale na druhou stranu nevtíravé vůni.

Jedinečným úkazem parku jsou přírodní plameny Chiméra šlehající ze skály, které způsobuje samovznítitelný plyn. Výlet v rámci parku můžete směřovat na jeho nejvyšší horu Tahtali Daği neboli Lýkijský Olymp. Do výšky 2 366 metrů se vyvezete lanovkou.

Přírodní plameny Chiméra
Přírodní plameny Chiméra

Asi 4 kilometry od Chiméry se na pobřeží nachází historická lokalita Olympos, kde najdete pozůstatky stejnojmenného antického města z římského a byzantského období. Ve středověku bylo město zničeno zemětřesením a dnes se zde nachází trosky lázní, divadla, vodovodu, pevnosti a byzantský kostel.

Phaselis

Další historickou lokalitou je Phaselis. Jedná se o rozvaliny řeckořímského města, mezi nimiž najdete zbytky akvaduktu, amfiteátru a místních domů vystavěných z obrovských kamenů. Kromě historie však Phaselis nabízí i krásné pláže a mělké zátoky, určitě si tak s sebou přibalte i plavky.

Phaselis - zbytky řeckořímského města
Phaselis - zbytky řeckořímského města

Termessos

Ačkoliv Phaselis a Olympos jsou jistě historicky významné, duše vášnivého historika se pořádně rozbuší v Termessosu: velmi působivém, starém opuštěném řeckém městě nacházejícím se vysoko v horách. Jedná se o archeologickou lokalitou umístěnou v národním parku se stejnojmenným názvem.

Zbytky amfiteátru v Termessos
Zbytky amfiteátru v Termessos

Pokud jste zvídaví, strávíte zde bez problémů i více než 3 hodiny – rozvaliny jsou rozsáhlé, spatříte zde hradby, amfiteátr, podzemní sklady, chrámy, promenádu, skalní hroby, malby a další. To vše s vrcholky velkolepých hor v pozadí.

Lýkijská stezka

Lýkijská stezka poutá pozornost hlavně turistů a horalů. Jedná se o dálkovou turistickou trasu procházející Tyrkysovým pobřežím, která se vyznačuje vysokým množstvím antických památek – hradů, hrobek, sarkofágů a krásnými výhledy na moře.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!