V Side na Turecké riviéře najdete zachovalé ruiny antických památek i moderní hotely

Letovisko Side je na Turecké riviéře jako obojživelník: Zatímco centrum překypuje římskými památkami a archeologickými skvosty, hned o kousek dál vás ubytují luxusní hotely za rozumnou cenu.

Side je oblíbené turecké letovisko ležící uprostřed Turecké riviéry, do kterého návštěvníci míří za krásnými písečnými plážemi a historií nabytým centrem Starého Města. Nachází se asi 60 kilometrů od mezinárodního letiště v Antalyi a samotné město lze rozdělit do dvou částí.

Přečtěte si také rady a tipy na cestu do Turecka.

Tu první tvoří zachované historické centrum s autentickou atmosférou, spletí uliček mezi domy místních obyvatel, římskými památkami a archeologickými vykopávkami. Prodejci zde nabízejí své zboží v kamenných obchůdcích i pouličních stáncích a večer začnou vyhrávat místní muzikanti, kteří si chtějí přivydělat pár lir.

Druhá část města je od starého centra oddělená a jedná se o moderní zónu s hotelovou zástavbou podél západní pláže.

Side - pohled na jednu ze západních pláží
Side - pohled na jednu ze západních pláží

Ruiny římských památek se dochovaly jen díky invazi Arabů

Město bylo dle dostupných pramenů založeno v 7.století př. n. l. a v minulosti se jednalo o poměrně významné město, které prosperovalo zejména na obchodu s otroky. V 7.století však Side podlehlo invazi Arabů, což zapříčinilo jeho vylidnění. Paradoxně právě díky této tragédie dnes můžete v Side obdivovat tolik římských památek, které by jinak sloužily jako zdroj stavebního materiálu.

Pláže a koupání

V Side se nachází tři pláže:

  1. Západní pláž.
  2. Východní pláž.
  3. Malá pláž na východním okraji poloostrova ve Starém Městě.

Všechny tři pláže jsou písečné, sem tam s pásem kamínků či mušlí.

Západní pláž je lemována hotelovou zástavbou a poskytuje veškeré služby a zázemí, které byste mohli potřebovat – lehátka, slunečníky, sprchy. Přímo u pláže se nacházejí hotely, takže pokud se ubytujete v jednom z nich, moře budete mít přímo pod nosem. Vstup do vody je pozvolný.

Pláž ve Starém Městě je malá, ale o nic méně plná. Chodí zde zejména turisté ubytování v soukromí a menších penzionech dál od moře.

Východní pláž je nejméně frekventovaná, dojít k ní lze pouze pěšky, nenajdete zde žádné zázemí. Jedná se ale o pláž krásnou, a určitě neuděláte chybu, když si sem alespoň jeden den během svého pobytu přijedete odpočinout.

Kde se ubytovat

Většina ubytovacích kapacit se nachází přímo na západní pláži, zbytek pak v širším centru města směrem k Manavgat.

Přečtěte si také: Exkluzivní ubytování: Nejlepší hotely v Turecku

Chcete mít vše na dosah? Volte Side Star Beach Hotel

Jeden z nejlépe umístěných hotelů je hotel Side Star Beach, který leží přímo na pláži a do Starého Města to máte 10 minut pěší procházkou podél pláže. V blízkosti hotelu narazíte na spoustu stánků a menších obchůdků. V hotelu využijete 3 bazény, skvělou kuchyni a velký výběr jídel, každý den bohatý večerní program a samozřejmě také různé aktivity pro děti.

Pohled z balkónu hotelu Side Star Beach
Pohled z balkónu hotelu Side Star Beach - další fotky
Naprostá spokojenost, luxusní dovolená po všech stránkách. Strávili jsme tu první týden v září, letecky z Brna na 7 nocí. Od prvního dne až po odlet vše perfektní. Krásný menší hotel, přitom všude spoustu místa. Všude to bylo blízko k bazénu, k baru u bazénu, k moři, k plážovému baru, na zahradu s lehátky. Všude prostor a plno místa na sezení, s lehátky u moře nikdy žádný problém…

tak popisuje hotel jeden z hostů ve své recenzi.

Arcanus Side Resort leží sice bokem, vynahradí vám to ale jeho zelená zahrada přímo na pláži

Arcanus Side Resort je velmi oblíbený resort umístěný asi 5 kilometrů od centra Side, v letovisku Sorgun. Nebojte se, že byste byli odříznuti od veškerého života – přímo u hotelu se nachází autobusová zastávka a v centru Side jste do pár minut. Kuchyně je tady na opravdu vysoké úrovni, máte z čeho vybírat po celou dobu pobytu.

Pláž je vždy upravená a čistá, stejně tak moře zde bývá průhledné, díky čemuž můžete pod vodní hladinou pozorovat hejna stříbrných rybek a dokonce i želvy. Přímo vedle pláže se nachází krásná upravená zahrada s lehátky, kterou můžete využít pro odpočinek místo ležení na pláži – do moře to máte jen o pár kroků dále. Hostů si hotel váží a je to znát na ochotě personálu, pro který není vůbec nic problém.

Do kufru si raději přibalte boty do vody – v moři sem tam narazíte na kameny.

Arcanus Side Resort
Arcanus Side Resort - další fotky

Doprava

Pokud chcete vyrazit na výlet do okolí, téměř vždy budete muset dolmuší prvně dojet do 6 kilometrů vzdáleného města Manavgat, kde se nachází velké autobusové nádraží. Odtamtud vyjíždí meziměstské spoje. Autobusy jezdí hlavně podél pobřeží – na západ do Anatyle a na východ do Alanye. Do vnitrozemí je doprava komplikovaná, výjimku tvoří snad jen amfiteátr Aspendos, kam jezdí pravidelně dolmuše.

Dolmuše je sdílené taxi, které je jedním z hlavních druhů veřejné dopravy v Turecku.

V samotném Side se nachází také autobusové nádraží, ale o poznání menší a meziměstské spoje zde jezdí spíše sporadicky. S dopravou vám ochotně poradí v informačním centru města.

Co navštívit

Ve Starém Městě nakrmíte duši prahnoucí po historii

Krásné centrum Side je hlavním důvodem, proč zde míří tolik turistů. Nachází se zde ruiny velkolepých římských staveb.

Římský amfiteátr

Nejhezčí a nejzachovanější je římský amfiteátr z 2.století. Sloužil jako místo pro pořádání gladiátorských her, divadelních představení a dalších veřejných akcí.

Kapacita amfiteátru byla až 15 000 diváků, což svědčí o jeho významu v té době.

Navštěvování římského amfiteátru v Side je jako cesta zpět do doby antického Říma. Při procházce kolem amfiteátru si můžete představit hlučící dav diváků, vzrušení zápasníků a celkovou atmosféru těchto historických událostí. Můžete se projít po aréně a sednout si na původní sedadla, což přidává autentičnost k vaší návštěvě. Z vrcholku amfiteátru se otevírá nádherný výhled na město Side, Středozemní moře a okolní krajinu.

Římský amfiteátr z 2.století
Římský amfiteátr z 2.století

Apollonnův chrám

Mezi historickými skvosty tady najdete i pozůstatky římských chrámů, například Apollónův chrám, o němž se říká, že se v něm setkávali Antonius a Kleopatra. Apollónův chrám je jedním z nejvýznamnějších historických památek v Side. Nachází se v blízkosti starověkého přístavu a patří k nejnavštěvovanějším místům v této oblasti.

Byl zasvěcen bohu Apollónovi, který byl v antické mytologii bohem světla, proroctví, hudby a věd. Chrám je postaven ve stylu korintského řádu a datuje se do 2. století před naším letopočtem. Původně byl postaven jako chrám, ale později byl přeměněn na baziliku, chrám a mešitu. I přes tato přestavění si však chrám zachoval svou impozantní architekturu a části původních sloupů.

Ruiny Apollonova chrámu v Side
Ruiny Apollonova chrámu v Side

Nymphaeum

Pozoruhodností je nymphaeum – místo zasvěcené nymfám jara, které představuje lidmi upravená jeskyně, v minulosti sloužící jako zdroj vody. Navštívit můžete i muzeum Side, které seskupilo různé nalezené předměty jako zbraně, portréty, sochy, pozůstatky původního osídlení a jiné zejména archeologické zajímavosti.

Aspendos vás ohromí krásně zachovalým římským divadlem

Jestliže vás Side nalákalo zejména na své historické centrum plné antických památek, nenechte si ujít ani výlet do Aspendos – významného města římské doby, ze kterého dnes zůstaly početné ruiny.

Aspendos - zachovalé římské klasické divadlo
Aspendos - zachovalé římské klasické divadlo

Tím hlavním unikátem je ale dokonale zachovalé římské klasické divadlo, ve kterém se pořádají různá vystoupení. Až tam budete, neomezte se jen na divadlo a vystoupejte i na hradby města, ze kterých dohlédnete až na akvadukt na řece Köprülü.

Za přírodou vyrazte do národního parku a soutěsky Köprülü

Köprülü je jednak národní park, jehož území se rozprostírá na ploše přibližně 366 km2 a nabízí bohatou rozmanitost ekosystémů a přírodních záznamů. Tato oblast je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů, což z ní činí ideální místo pro milovníky přírody a ornitology.

Nejvýznamnější prvkem národního parku je řeka Köprüçay, která se proplétá údolím a tvoří malebné scenérie. Řeka je známá svými divokými vodními rákosy a je populárním místem pro vodáctví a rafting. Milovníci adrenalinových sportů mohou využít nabídky místních turistických agentur a vyzkoušet si vzrušující jízdu na divoké vodě řeky Köprüçay.

Národní park Köprülü
Národní park Köprülü

Tazi kaňon a nezapomenutelný pohled do krajiny

Jednou z dominant národního parku Köprülü je uznávaný a jeden z nejvyšších kaňonů na světe, Tazi kaňon. V kaňonu najdete vysoké skalní stěny dosahují až 400 metrů, které vytvářejí dramatickou kulisu. Jejich strmé a hladké povrchy jsou pozoruhodným příkladem eroze působené vodou a větrem po dlouhá léta. V údolí již více než tisíc let teče řeka Köprüçay.

Rafty na řece Köprüçay
Rafty na řece Köprüçay

Turisté se mohou projít úzkými stezkami v kaňonu a obdivovat jeho nádherné zákoutí. Během procházky mohou pozorovat rozmanitou vegetaci, která se rozprostírá na skalních stěnách, a vychutnávat si klidnou atmosféru tohoto odlehlého místa.

Pro dobrodružnější návštěvníky je zde také možnost prozkoumat kaňon při canyoningu. Tato adrenalinová aktivita zahrnuje sestup po vodopádech a překonávání různých překážek v kaňonu za pomoci specializovaného vybavení a průvodce. Canyoning v Tazi kaňonu je skvělým způsobem, jak zažít adrenalin a dobrodružství v jedinečném prostředí.

Pohled do hloubi Tazi kaňonu
Pohled do hloubi Tazi kaňonu

Doporučení zaslouží také Zip line. Jedná se o jedinečnou atrakci svého druhu a adrenalinový sport, který vám umožňuje překonávat vzdálenosti v lehce skloněné linii zavěšené mezi dvěma body. Při zip linu se ocitnete ve vzduchu a můžete zažít pocit svobody, zatímco se pohybujete rychlostí přes 100 km/h a ve výšce 400 metrů nad krásnou krajinou. Celá trasa je zhruba 2 km dlouhá a sjezd trvá asi 2 minuty.

Cena Zip linu je v současné době (2023) 75 €, ale i přes vyšší cenu se jedná o nezapomenutelný zážitek na celý život.

Při výletu do Manavgat si nenechte ujít vodopády

Manavgat je největší město v okolí, od Side vzdáleno cca 6 kilometrů a dojede do něj bez problému dolmuší. Nejedná se sice o pobřežní město, ale protéká jím stejnojmenná řeka Manavgat, na které můžete obdivovat hned dva poměrně hezké vodopády.

Jeden z vodopádů na řece Manavgat
Jeden z vodopádů na řece Manavgat
Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!