V Side na Turecké riviéře najdete zachovalé ruiny antických památek i moderní hotely
27.4. 2020

Letovisko Side je na Turecké riviéře jako obojživelník: Zatímco centrum překypuje římskými památkami a archeologickými skvosty, hned o kousek dál vás ubytují luxusní hotely za rozumnou cenu.

Side je oblíbené turecké letovisko ležící uprostřed Turecké riviéry, do kterého návštěvníci míří za krásnými písečnými plážemi a historií nabytým centrem Starého Města. Nachází se asi 60 kilometrů od mezinárodního letiště v Antalyi a samotné město lze rozdělit do dvou částí.

Přečtěte si také rady a tipy na cestu do Turecka.

Tu první tvoří zachované historické centrum s autentickou atmosférou, spletí uliček mezi domy místních obyvatel, římskými památkami a archeologickými vykopávkami. Prodejci zde nabízejí své zboží v kamenných obchůdcích i pouličních stáncích a večer začnou vyhrávat místní muzikanti, kteří si chtějí přivydělat pár lir.

Druhá část města je od starého centra oddělená a jedná se o moderní zónu s hotelovou zástavbou podél západní pláže.

Ruiny římských památek se dochovaly jen díky invazi Arabů

Město bylo dle dostupných pramenů založeno v 7.století př. n. l. a v minulosti se jednalo o poměrně významné město, které prosperovalo zejména na obchodu s otroky. V 7.století však Side podlehlo invazi Arabů, což zapříčinilo jeho vylidnění. Paradoxně právě díky této tragédie dnes můžete v Side obdivovat tolik římských památek, které by jinak sloužily jako zdroj stavebního materiálu.

Pláže a koupání

V Side se nachází tři pláže:

  1. Západní pláž.
  2. Východní pláž.
  3. Malá pláž na východním okraji poloostrova ve Starém Městě.

Všechny tři pláže jsou písečné, sem tam s pásem kamínků či mušlí.

Západní pláž je lemována hotelovou zástavbou a poskytuje veškeré služby a zázemí, které byste mohli potřebovat – lehátka, slunečníky, sprchy. Přímo u pláže se nacházejí hotely, takže pokud se ubytujete v jednom z nich, moře budete mít přímo pod nosem. Vstup do vody je pozvolný.

Pláž ve Starém Městě je malá, ale o nic méně plná. Chodí zde zejména turisté ubytování v soukromí a menších penzionech dál od moře.

Východní pláž je nejméně frekventovaná, dojít k ní lze pouze pěšky, nenajdete zde žádné zázemí. Jedná se ale o pláž krásnou, a určitě neuděláte chybu, když si sem alespoň jeden den během svého pobytu přijedete odpočinout.

Kde se ubytovat

Většina ubytovacích kapacit se nachází přímo na západní pláži, zbytek pak v širším centru města směrem k Manavgat.

Chcete mít vše na dosah? Volte Side Star Beach Hotel

Jeden z nejlépe umístěných hotelů je hotel Side Star Beach, který leží přímo na pláži a do Starého Města to máte 10 minut pěší procházkou podél pláže. V blízkosti hotelu narazíte na spoustu stánků a menších obchůdků. V hotelu využijete 3 bazény, skvělou kuchyni a velký výběr jídel, každý den bohatý večerní program a samozřejmě také různé aktivity pro děti.

Pohled z balkónu hotelu Side Star Beach
Pohled z balkónu hotelu Side Star Beach - další fotky
Naprostá spokojenost, luxusní dovolená po všech stránkách. Strávili jsme tu první týden v září, letecky z Brna na 7 nocí. Od prvního dne až po odlet vše perfektní. Krásný menší hotel, přitom všude spoustu místa. Všude to bylo blízko k bazénu, k baru u bazénu, k moři, k plážovému baru, na zahradu s lehátky. Všude prostor a plno místa na sezení, s lehátky u moře nikdy žádný problém…

tak popisuje hotel jeden z hostů ve své recenzi.

Arcanus Side Resort leží sice bokem, vynahradí vám to ale jeho zelená zahrada přímo na pláži

Arcanus Side Resort je velmi oblíbený resort umístěný asi 5 kilometrů od centra Side, v letovisku Sorgun. Nebojte se, že byste byli odříznuti od veškerého života – přímo u hotelu se nachází autobusová zastávka a v centru Side jste do pár minut. Kuchyně je tady na opravdu vysoké úrovni, máte z čeho vybírat po celou dobu pobytu.

Pláž je vždy upravená a čistá, stejně tak moře zde bývá průhledné, díky čemuž můžete pod vodní hladinou pozorovat hejna stříbrných rybek a dokonce i želvy. Přímo vedle pláže se nachází krásná upravená zahrada s lehátky, kterou můžete využít pro odpočinek místo ležení na pláži – do moře to máte jen o pár kroků dále. Hostů si hotel váží a je to znát na ochotě personálu, pro který není vůbec nic problém.

Do kufru si raději přibalte boty do vody – v moři sem tam narazíte na kameny.

Arcanus Side Resort
Arcanus Side Resort - další fotky

Doprava

Pokud chcete vyrazit na výlet do okolí, téměř vždy budete muset dolmuší prvně dojet do 6 kilometrů vzdáleného města Manavgat, kde se nachází velké autobusové nádraží. Odtamtud vyjíždí meziměstské spoje. Autobusy jezdí hlavně podél pobřeží – na západ do Anatyle a na východ do Alanye. Do vnitrozemí je doprava komplikovaná, výjimku tvoří snad jen amfiteátr Aspendos, kam jezdí pravidelně dolmuše.

Dolmuše je sdílené taxi, které je jedním z hlavních druhů veřejné dopravy v Turecku.

V samotném Side se nachází také autobusové nádraží, ale o poznání menší a meziměstské spoje zde jezdí spíše sporadicky. S dopravou vám ochotně poradí v informačním centru města.

Co navštívit

Ve Starém Městě nakrmíte duši prahnoucí po historii

Krásné centrum Side je hlavním důvodem, proč zde míří tolik turistů. Nachází se zde ruiny velkolepých římských staveb, z nichž nejhezčí a nejzachovanější je římský amfiteátr z 2.století. Mezi historickými skvosty tady najdete i pozůstatky římských chrámů, například Apollónův chrám, o němž se říká, že se v něm setkávali Antonius a Kleopatra.

Římský amfiteátr z 2.století
Římský amfiteátr z 2.století

Pozoruhodností je nymphaeum – místo zasvěcené nymfám jara, které představuje lidmi upravená jeskyně, v minulosti sloužící jako zdroj vody. Navštívit můžete i muzeum Side, které seskupilo různé nalezené předměty jako zbraně, portréty, sochy, pozůstatky původního osídlení a jiné zejména archeologické zajímavosti.

Aspendos vás ohromí krásně zachovalým římským divadlem

Jestliže vás Side nalákalo zejména na své historické centrum plné antických památek, nenechte si ujít ani výlet do Aspendos – významného města římské doby, ze kterého dnes zůstaly početné ruiny.

Aspendos - zachovalé římské klasické divadlo
Aspendos - zachovalé římské klasické divadlo

Tím hlavním unikátem je ale dokonale zachovalé římské klasické divadlo, ve kterém se pořádají různá vystoupení. Až tam budete, neomezte se jen na divadlo a vystoupejte i na hradby města, ze kterých dohlédnete až na akvadukt na řece Köprülü.

Za přírodou vyrazte do národního parku a soutěsky Köprülü

Köprülü je jednak národní park, jednak řeka protékající zajímavou soutěskou, do které se rovněž můžete vydat. Na řece se hojně raftuje, ale spíše než adrenalinovou záležitost, čekejte příjemnou plavbu.

Národní park Köprülü
Národní park Köprülü

Při výletu do Manavgat si nenechte ujít vodopády

Manavgat je největší město v okolí, od Side vzdáleno cca 6 kilometrů a dojede do něj bez problému dolmuší. Nejedná se sice o pobřežní město, ale protéká jím stejnojmenná řeka Manavgat, na které můžete obdivovat hned dva poměrně hezké vodopády.

Jeden z vodopádů na řece Manavgat
Jeden z vodopádů na řece Manavgat
Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!