Nejkrásnější pláže v Turecku: Ukryté klenoty i jistoty, které nezklamou

Hledáte absolutní ticho, nebo máte raději místa, kde zábava nikdy nekončí? Ze 4 nejhezčích tureckých pláží si vyberete, ať už si ideální dovolenou představujete jakkoliv.

Za pouhé 2 hodiny přistanete v zemi, která je synonymem ideální dovolené: Za levnější peníz dostanete stejně kvalitní služby jako v Evropě, kdežto atmosféru tu zažijete ryze orientální. Turecko uspokojí milovníky hor, pláží i historie a to všechno za hubičku. Teď však zůstaneme u moře – Které turecké pláže jsou ty nejlepší?

Přečtěte si také: Rady a tipy na cestu do Turecka

Pláž Kleopatra v oblíbené Alanyi je klasikou, která neomrzí

Turecká riviéra je v cestovních katalozích jedničkou a hodně uslyšíte hlavně o letovisku Alanya, kde se nachází i nejhezčí pláž celé riviéry – 3,5 kilometru dlouhá Kleopatra. Svým jemným pískem vyniká nad ostatními plážemi, na kterých se musíte smířit s občasným štěrkem či kamínky. Zároveň tu budete spokojeni, pokud vás nebaví mít stovky metrů od břehu vodu sotva pod kolena – sklon dna je tu větší, než všude jinde.

Pláž Kleopatra v Turecké riviéře
Pláž Kleopatra v Turecké riviéře

Přímo u pláže se nachází mnoho resortů a hotelů, jedním z nich v cenově příznivější kategorii je hotel Kleopatra Dreams Beach. Odpočinete si v několika hotelových bazénech a mlsný jazyk uspokojíte v rámci all inclusive včetně baru na pláži. Do centra města dojdete za 20 minut příjemnou procházkou kolem moře.

Historické jádro města vás bude bavit po celý pobyt. Vyrazte třeba na středověký hrad s opevněním, odkud se vám naskytne krásný výhled na moře. Za zmínku stojí i symbol Alanye – červená věž Kizil Kule. Večer zakončete skleničkou dobrého vína či piva v jednom z autentických středověkých hostinců.

Červená věž Kizil Kule
Červená věž Kizil Kule

Chcete toho na dovolené vidět co nejvíce? Půjčte si auto nebo si zarezervujte výlet s cestovní agenturou a jeďte do jeskyní Damlatas, které mají příznivý vliv na dýchací ústrojí. Pokud vás to do přírody táhne víc, směrujte jízdu do pohoří Taurus.

V hlavní sezóně to v Alanyi žije, možná až moc. Pokud se chcete vyhnout přeplněným plážím, přijeďte ještě před letními prázdninami, nebo naopak až po druhé polovině září.

Kaputas: Pláž uprostřed ničeho

Jen azurové moře, příroda, klid a jinak nic. Taková je Kaputas – malá pláž obklopená vysokými útesy, díky kterým připomíná pláže španělské Mallorky. Turisté zde míří za krásnými panoramaty a azurově modrým mořem a najdete zde veškeré vybavení, jako jsou lehátka, slunečníky či sprchy. Objevitelé se mohou vydat do cca 200 metrů dlouhého kaňonu, ke kterému dojdete přímo z pláže – stačí podejít silnici.

Pláž Kaputas
Pláž Kaputas

Kaputas se nachází na jihozápadě Turecké riviéry, 13 kilometrů od města Kas a dostanete se zde pobřežní silnicí D400. Zaparkujete podél silnice přímo nad pláží, ke které pak budete muset sestoupat cca 170 kroků.

Před hotelovými monstry se schováte na pláži Cirali

Další možností, jak si při návštěvě Alanye vychutnat božský klid alespoň na jeden, je vydat se na 70 kilometrů vzdálenou pláž Cirali. Písečná pláž obklopená horami a útesy se nachází v jedné z nejhezčích oblastí Turecka – národním parku Olympos.

S délkou přes 3 kilometry a výhledem na širé moře spolu s pohořím Tahtali je ideální investicí pro nenasytné developery. Ti si však musí nechat zajít chuť: Vzhledem k tomu, že karety obecné kladou na pláži svá vejce, Cirali patří do chráněného území.

Pláž Cirali
Pláž Cirali

Díky tomu si zde vychutnáte neobyčejnou atmosféru, kterou dotváří i hippie komunita. Ta se tu kdysi usadila a do dnes se tu s ní setkáte, například pokud se ubytujete v domech na stromech. Ve vesničce Olympos neuvidíte monstra v podobě výškových hotelů, ale jen blikající světla rodinných bungalovů a restaurací podél pláže schovaných mezi banánovníky a borovicemi.

Ve vesničce Olympos se dětské sny o bydlení na stromě stávají skutečností.

Pláž Patara: Hippie komunita, neporušená příroda i karety obecné

Patnáct kilometrů písku a písečných dun - Patara je nejdelší pláží Turecka a dalším klenotem Turecké riviéry. Nachází se 70 kilometrů od Fethiye, 2 hodiny od letiště Dalaman a stresu se tu zbavíte po prvním ulehnutí do písku. Pokud vám nevadí projít se po pláži dál, spolehlivě najdete místo, kde nebude nikdo kromě vás. Zkrátka, hledáte-li neporušenou přírodu a klid včetně nezaměnitelné atmosféry, lepší místo nenajdete.

Pláž Patara v Turecké riviéře
Pláž Patara v Turecké riviéře

O tom, že tu má příroda hlavní slovo, svědčí i to, že na pláži je možné pobývat pouze od 7.hodiny ranní do 8.hodiny večerní – v noci patří pláž želvám, které tu kladou vejce. Stejně tak si dávejte pozor na písečné duny na pláži – neskákejte do nich ani je jinak neporušujte – slouží želvám jako útočiště.

Najdete zde jen několik bungalovů a pár menších hotelů. Malé občerstvení si dopřejete v jediné plážové kavárně, která své zisky vkládá na ochranu této lokality. Ve vzdálenosti 1,5 kilometru od pláže se nachází vesnička Patara, kde najdete veškeré vyžití: restaurace, obchody a ubytování.

Ruiny starobylého a váženého města Patara
Ruiny starobylého a váženého města Patara

Dříve bývala Patara významnou částí starobylého Turecka. Dnes zbývají již jen ruiny.

Většinu pensionů a restaurací vlastní místní lidé a suroviny pocházejí z lokálních zdrojů. Nechce se vám každý den šlapat 20 minut na pláž? Hotely většinou nabízejí odvoz vlastním hotelovým transferem, alespoň jednou se však projděte pěšky – k pláži vede krásná cesta skrz antické město se zbytky chrámů.

Nevíte, co si vybrat? Zvažte kompromis, pláž Icmeler

Kdysi byla pláž Icmeler oázou klidu, kam se návštěvníci ze 7 kilometrů vzdáleného Marmarisu jezdívali ukrýt před vírem velkoměsta. Z Icmeleru se však časem stalo rovněž populární turistické středisko, pořád je ale mnohem klidnější než zmíněný Marmaris.

Pláž Icmeler
Pláž Icmeler

Pláž Icmeler je přes kilometr dlouhá a výjimečnou z ní dělá hlavně výhled z pláže na ostrůvky rozseté v moři. Naopak z vody budete vzhlížet k zalesněným horám včetně 550 metrů vysokého skalního hřebenu na jižní straně zátoky.

Město Icmeler nabízí krásnou pěší promenádu s velkým počtem restaurací a obchůdků a atmosféru města tvoří početné vodní kanály, po nichž se můžete projet v malé bárce.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!