Spojené arabské emiráty: Rady a tipy na cestu

Ekonomika emirátů je z 85 % postavena na vývozu ropy, díky čemuž působí jako úplně jiný svět. Uvidíte zde úchvatné pláže a zachovalý podmořský život, ale například i nejmodernější architekturu na světě.

Přemýšleli jste někdy, jak to vypadá na jiné planetě? Vydejte se do Spojených arabských emirátů. Ty se sice nacházejí na Zemi, z pohledu Evropana jde ale o zcela jiný svět. V ropné velmoci uvidíte jeden unikát za druhým: Nejvyšší budovu světa Burj Khalifa, uměle vybudované ostrovy, podmořské vily, světový nejluxusnější hotel Burj Al Arab i nejmodernější nákupní centrum.

Oproti emirátům život v Evropě připomíná středověk – teda alespoň co se moderní technologie týče. V pozadí městského luxusu a pozlátka se však skrývá i ohromující přírodní scenérie: hory, poušť, úrodná údolí a fascinující podmořský život.

Umístění a poloha

Spojené arabské emiráty jsou federací 7 emirátů nacházející se v jihozápadní Asii, kde sousedí s Ománem, Saudskou Arábií a Katarem. Rozkládají se na pobřeží Indického oceánu, jenž je velmi bohatý na podmořský život.

Z Prahy na letiště v Dubaji nebo Abu Dhabi se dostanete za 6 hodin, časový posun činí +2 hodiny v letním a +3 hodiny v zimním období.

Kdy vyrazit

V SAE panuje tropické klima, takže v období letních měsíců zde teploty snadno dosahují i 40-50 °C. Dovolenou naplánujete ideálně na březen až květen, kdy se teploty pohybují kolem příjemných 22-28 °C, případně říjen až prosinec (30-25 °C). Na východním pobřeží a v horách bývá klima příjemnější díky většímu proudění vzduchu. Teplota vody je relativně vysoká po celý rok – od června do října počítejte s 30 °C, naopak nejstudenější je voda v lednu, únoru a březnu (21-23 °C). O něco více se zahřejete v prosinci a dubnu (25 °C).

Předtím, než zarezervujete termín v cestovní kanceláři, zjistěte si, kdy se koná Ramadán – měsíční období půstu znamenající duchovní spojení, oddanost víře a boží moci. Začátek Ramadánu se stanovuje na základě lunárního kalendáře, každý rok tedy připadá na jiný čas.

Motliba při západu slunce
Motliba při západu slunce

Půst trvá od východu do západu slunce a považuje se za čas smíření. Muslimové nesmí přes den pít, jíst či se přiblížit ke svým manželům či manželkám, doporučuje se vyhnout vulgarismům, projevům agrese a vzteku.

Na co si dávat během Ramadánu pozor? Jako turisté byste neměli jíst a pít na veřejnosti, kouřit či žvýkat, rovněž se vyvarujte vyzývavého oblečení. Přes den počítejte s omezenou otevírací dobou barů, restaurací a obchodů. Za nerespektování těchto kulturních zvyklostí si můžete dle závažnosti vysloužit upozornění, pokutu a v tom nejhorším případě i vězení.

Je to opravdu tak hrozné? Obecně se cestování během Ramadánu nedoporučuje, v hotelích však zaznamenáte změny jen mírné – každý hotel vytváří takové podmínky, aby se turisté museli omezovat pokud možno co nejméně. Koneckonců, kdyby turisté museli celý den hladovět, to už by mohli rovnou hotel zavřít.

Víza a režim vstupu

Ke vstupu do země stačí pas, který však musí být platný nejméně šest měsíců od data příletu do země. Na letišti v SAE navštívíte imigrační oddělení, kde dostanete Visa on Arrival v podobě razítka do pasu. Díky němu můžete být na území emirátů až 90 dní a s možností opakovaně vycestovat a znova se do SAE vrátit. Platí pouze pro turistické účely.

Jakožto čeští občané nepotřebujete do Spojených arabských emirátů víza.

Jazyk

Úředním jazykem je arabština, pohodlně se ale všude domluvíte i anglicky.

Několik arabských slovíček:

Arabsky Česky
Ajwa Ano
Ne
Afuan Prosím
Salam aleikum Dobrý den
Maa salama Nashledanou
Ahlan Ahoj
Fén? Kde je?
Kam? Kolik?
Emta? Kdy?

Peníze a měna

V emirátech se platí emirátským dirhamem (AED), jeden AED má 100 filsů. České koruny v SAE nevyměníte, vezměte si s sebou dolary či eura. Obvykle díky fixnímu kurzu vyjde lépe směnit dolary, kterými můžete i na mnoha místech platit.

Emirátský dirham - ukázka bankovek
Emirátský dirham - ukázka bankovek

Peníze vyměníte v bankách, nebo, a to výhodněji, ve směnárnách. Místní měnu lze vybrat i z bankomatu, počítejte s poplatkem cca 125 Kč za výběr.

Ve velkých městech se obejdete i bez hotovosti – v SAE jsou bezhotovostní platby hojně rozšířené.

Spropitné bývá často již zahrnuto v ceně

Pokud chcete dát obsluze spropitné, prvně se podívejte na účtenku – často bývá 10% spropitné již zahrnuto.

Smlouvání

Na místních trzích se běžně smlouvá, cenu se vám může podařit snížit až o 50 %. V poslední době se však ochota prodejců smlouvat snižuje.

Očkování a zdravotní rizika

Pro vstup do SAE nejste povinni se očkovat, doporučují se však vakcíny vhodné při cestování do jakýchkoli jiných zemí proti:

  • břišnímu tyfu,
  • tetanu,
  • hepatitidě A a B.

Při cestě se nemusíte obávat žádných zdravotních rizik, dbejte na to, abyste vodu pili vždy balenou. Pokud by se vám přece jen něco přihodilo, nemocniční péče je v SAE velmi kvalitní, ale také drahá – investujte do kvalitního cestovní pojištění.

V SAE vás pravděpodobně po celou dovolenou čeká slunečné počasí, s neustálým příjemným vánkem se ale může zdát, že slunce není tak silné. Nenechte se ale zmást a vždy myslete na opalovací krém, pokrývku hlavy a hlavně dostatečný pitný režim.

Náboženství a kultura

Víra má u obyvatel emirátů velmi významné místo. Státním náboženstvím je Islám, ale jsou tu tolerována i jiná náboženství (mimochodem spolu s Kuvajtem jde o jediné dvě země v oblasti, které jsou k jiným vírám shovívaví).

Islám má významný dopad na každodenní život obyvatel, který se odráží v docela konzervativní národní kultuře. Vyvarujte se projevování náklonnosti mezi mužem a ženou, není doporučováno líbání, objímání ani držení za ruce.

Obzvlášť přísně je trestán nemanželský sex, za který hrozí vězení, a to i v případě turistů.

Co se týče dress kódu, ve velkých městech jako Abu Dhabi nebo Budaj se k výběru oděvu přistupuje liberálně, na plážích je dovoleno koupat se v plavkách. Ženy by se obecně měly vyvarovat krátkým sukním, kraťasům, triček bez rukávů či výstřihu. Ideální jsou volné dlouhé kalhoty a košile s dlouhými rukávy. Pokud i přesto upoutáte nechtěnou pozornost místních mužů, projevy náklonosti, jako je například pískání, ignorujte.

Zahaleni jako místní ženy být nemusíte, ale je dobré dodržovat určitá pravidla
Zahaleni jako místní ženy být nemusíte, ale je dobré dodržovat určitá pravidla

Opalování „nahoře bez“ je naprosto nepřípustné

V areálech hotelů se můžete oblékat jakkoliv, to samé platí o hotelových plážích. Jedinou výjimkou je opalování „nahoře bez“ – to je naprosto nepřípustné v celých emirátech. Co se týče veřejných pláží, tam je nejlepší zhodnotit situaci na místě – pokud vidíte jiné ženy v plavkách, je to v pořádku. Výjimku tvoří emirát Sharjah, kde je koupání na veřejných plážích dovoleno pouze v oblečení.

Doprava

Ve městech realizují veřejnou dopravu klimatizované autobusy, s dodržováním jízdních řádů ale spíše nepočítejte. Ve velkých metropolích jezdí tramvaje i metro (cena lístku se pohybuje od 12 do 50 Kč). Meziměstská doprava je zajištěna autobusy, vzhledem k téměř neexistujícím jízdních řádů se připravte na složitější orientaci. Cena tras mezi jednotlivými emiráty začínají na 100 korunách (15 AED), například za cestu z Dubaje do Abu Dhabi zaplatíte kolem 160 Kč (25 AED).

Metro v Dubaji
Metro v Dubaji

Pro pohodlné cestování na kratší cesty využijte taxi, jejichž ceny jsou díky nízkým nákladům na palivo přijatelné i pro nás. Sazba za jeden kilometr se pohybuje kolem 13 korun, minimální částka za jízdu bývá stanovena na 65 Kč (10 AED). Ceny se zvyšují během dopravní špičky.

Na ceně taxi se domluvte ještě před započnutí jízdy.

Půjčení auta se vyplatí, ale pozor...

Pro delší cestování se vyplatí půjčení auta – denní půjčovné v Abu Dhabi začíná na 650 korunách, připočtěte však ještě pojištění, které cenu může i zdvojnásobit. Potřebovat budete mezinárodní řidičský průkaz (vyřídíte v ČR za 50 Kč), pozor si dejte na omezení ujetých kilometrů. Jezdí se vpravo, přednost ale mají vozidla jedoucí zleva. Cena benzinu je cca 7 Kč/litr.

Typická jídla a nápoje

Kuchyně spojených emirátů je pestrá, plná koření a vůní. Nejvíce se setkáte, jak jinak než, s kuchyní arabskou, vzhledem k velkému počtu imigrantů i s kuchyní thajskou, čínskou, íránskou, polynéskou a mexickou.

Základem všech jídel je různě upravená zelenina, koření, které se používá jak do slaných, tak sladkých jídel, a maso – drůbeží, jehněčí, hovězí, velbloudí i kozí. Na trzích uvidíte spoustu sušeného ovoce.

Na vepřové maso na chvíli zapomeňte, nacházíte se v muslimské zemi.

Shawarma
Shawarma

Typická jídla:

  • shawarma – pomalu pečené, silně kořeněné jehněčí nebo kuřecí maso se zeleninou, to vše polité studenou česnekovou omáčkou. Podává se v teplém a křupavém pita chlebu, případně s hranolky;
  • ghuzi - pečené jehněčí nebo skopové maso na špejli s rýží, zeleninou a oříšky;
  • ful medames – směs vařených fazolí fava, bohatě kořeněná;
  • sh asaryu – tvarohovo-sýrový koláč s krémem;
  • logaimat – velmi sladké, smažené kuličky slazené sirupem;
  • umm ali – chlebový pudink s ořechy, kokosem a rozinkami.

Turistické oblasti

Pozlátko jménem Abu Dhabi

Hlavní město Spojených arabských emirátů, které leží na malém ostrově ve tvaru T, bylo v roce 2007 vyhlášeno jako nejbohatší město světa. Najdete zde luxusní palácové hotely, široké bulváry lemované upravenými parky, nejrychlejší horskou dráhu i nejluxusnější hotel na světě – slavný Burj Al Arab.

Mrakodrapy v Abu Dhabi
Mrakodrapy v Abu Dhabi

Přečtěte si také: Abú Dhabí: odlesky moderny na pobřeží Perského zálivu

Dubaj, centrum moderní architektury

Příjmy proudící do kasy ropné velmoci se kromě Abu Dhabi nejvíce odrážejí v Dubajicentru moderní architektury, kde na vlastní oči uvidíte ty nejnovější stavební technologie. Samotné město leží na třech uměle vybudovaných ostrovech ve tvaru palem.

Noční Dubaj a její mrakodrapy
Noční Dubaj a její mrakodrapy

Právě teď se zde buduje kolonie podmořských vil – domů, které jsou částečně zapuštěny pod mořskou hladinou. I Dubaj ale myslí na důležitost zeleně – oázu uprostřed technologií najdete v Miracle Garden – neustále kvetoucím botanickém parku rozkládající se na ploše 72 000 m2.

Chcete se dozvědět více informací? Přečtěte si článek o Dubaji.

Ajman má nejkrásnější pláže v celých emirátech

Ajmanu, nejmenším emirátu, panuje úplně jiná atmosféra než ve výše zmíněných metropolích, ve srovnání s nimi působí útulně až romanticky. Údajně se zde nacházejí ty nejkrásnější pláže v celých emirátech – široké s jemným bílým pískem a čistou vodou. Díky bohatému podmořskému životu se těší velké oblibě mezi potápěči a šnorchlisty.

Ajman má nejkrásnější pláže v Emirátech
Ajman má nejkrásnější pláže v Emirátech

Fujairah, ideální pro šnorchlisty

Emirát Fujairah se nachází u hranice s Ománem a stejně jako v Ajmanu, i tady najdete výborné podmínky pro šnorchlování a potápění – konkrétně na pobřeží Khor Fakkanu spatříte kromě jiného i barakudy a mořské želvy. V hlavním městě najdete mnoho historických nálezů a pevností, které jsou zpřístupněné veřejnosti.

Na pobřeží Khor Fakkanu spatříte mořské želvy
Na pobřeží Khor Fakkanu spatříte mořské želvy

Ras Al Khaimah má největší přírodní bohatství

Nejseverněji položený emirát Ras Al Khaimah se nachází pouze hodinu od Dubaje, rozdílů je však mezi nimi tolik, že byste čekali vzdálenost větší. Pozlátko tolik typické pro Dubaj v Ras Al Khaimah nenajdete, oblíbíte si ho hlavně, pokud vás láká příroda. Ta je prý v emirátech nejkrásnější právě v Ras Al Khaimah. Nacházejí se zde nejvyšší hory emirátů – Hadžarské hory, moře se skalnatými útesy, poušť i nejúrodnější údolí v celé zemi.

Příroda v Ras Al Khaimah
Příroda v Ras Al Khaimah

Praktické informace

Omezená konzumace alkoholu

SAE je muslimskou zemí, buďte proto připraveni na komplikace související s omezenou konzumací alkoholu. Pít lihoviny mají turisté i přistěhovalci povoleno, zakoupíte je však pouze ve specializovaných prodejnách, které bývají součástí hotelů. Jedinou výjimkou je emirát Ajman, kde alkohol pořídíte běžně v supermarketu.

Přibalte si adaptér do zásuvky

V Emirátech se používají zásuvky se třemi kolíky, proto si do kufru přibalte i adaptér. Dá se však spolehlivě koupit i na místě.

Jiný pracovní týden než u nás

Naše evropský víkend připadá v Emirátech na pátek a sobotu. Pracovní týden tedy trvá od neděle do čtvrtka.

Krátký videoprůvodce po Spojených arabských emirátech

Sdílejte článek se svými přáteli!