Abú Dhabí: Odlesky moderny na pobřeží Perského zálivu

Město protkané horkým vzduchem kombinující impozantní modernu s tradičními kořeny je jedinečnou destinací pro odpočinkovou i turistickou dovolenou. Jaké cíle hlavní město Spojených arabských emirátů nabízí?

Abú Dhabí je hlavním městem Spojených arabských emirátů a jedním z největších a nejlidnatějších měst na Arabském poloostrově. Město zabírá většinu stejnojmenného ostrova, nacházejícího se u pobřeží Perského zálivu. Díky přítoku financí z těžby ropy a bohatých zásob zemního plynu se oblast velmi rychle proměnila v moderní město, které ročně navštěvují turisté z celého světa.

Přečtěte si také: Rady a tipy na cestu do Spojených Arabských Emirátů

Řeč je o destinaci spojující působivou moderní architekturu s bohatou kulturní historií. Toto kosmopolitní město oplývá impozantními mrakodrapy, luxusními hotelovými resorty a světově uznávanými muzei. Abú Dhabí nabízí nezapomenutelné dobrodružství pro každého cestovatele, ať už dává přednost turistice, chození po památkách nebo odpočinku na plážích.

Letecký pohled na Abú Dhabí
Letecký pohled na Abú Dhabí

Střípky z historie

Historie Abú Dhabí sahá tisíce let do minulosti, kdy byla lukrativní oblastí osídlenou rybáři a obchodníky. Lukrativní z toho důvodu, protože byla součástí obchodních cest, které spojovaly Perský záliv s Indií a východní Asií. Klíčovou změnou pro město bylo objevení ropy a zahájení její těžby v 60. letech 20. století. Zásoba ropy znamenala pro hospodářský růst rozhodující faktor, díky kterému došlo mimo jiné k rozvoji turismu.

V současné době se jedná o jeden z nejbohatších a nejrozvinutějších regionů na světě, jehož hlavní příjmy stále tvoří produkce ropy a zemního plynu, ale taktéž bohatě rozvinutý petrochemický průmysl nebo turismus s finančními službami.

Pláže a ubytování

Hlavní město Spojených arabských emirátů láká návštěvníky na čisté pláže a špičkové hotely. Pobřeží Perského zálivu nabízí luxusní letoviska s bohatým vyžitím, bílým pískem a tyrkysově modrou vodou. Pláže v Abú Dhabí nabízí perfektní podmínky pro odpočinek, ale také pro širokou škálu vodních aktivit.

O nezapomenutelnou dovolenou se postarají hotely s prvotřídními službami a vybavením.

Jaké pláže patří mezi nejoblíbenější?

Corniche Beach s romantickou promenádou

Jednu z nejnavštěvovanějších pláží v Abú Dhabí představuje Corniche Beach, která je ideálním místem pro relaxaci v pulzujícím městu. Tato dlouhá písčitá pláže je rozdělená na dvě části, jednu placenou a druhou neplacenou, přičemž obě nabízí krystalicky čistou vodu. Na pláži nechybí sprchy, toalety, slunečníky, pítka ani pohodlná lehátka, která si mohou návštěvníci pronajmout. Vyplatí se si s sebou přibalit boty do vody, jelikož se v některých úsecích mohou nacházet kameny. Na bezpečnost návštěvníků na pláži i ve vodě pak dohlíží plážová hlídka.

Privátní část pláže mohou využít hosté ubytování v jednom z nejluxusnějších hotelu v Abú Dhabí, v Emirates Palace Kempinski, vybudovaném hned u vody. Požitek z pobytu umocní i mramorové koupelny, honosně zdobený interiér hotelu a moderní fitness centrum.

Nedílnou součástí Corniche Beach je rozsáhlá promenáda táhnoucí se podél pobřeží. Ta nabízí skvělé místo pro procházky, jízdu na kole a panoramatické výhledy na město i moře. Večer se promenáda mění v romantické místo osvětlené tisícem světýlek.

Nádherná Saadiyat Public Beach

Tato nádherná pláž, pokrytá bílým pískem, je vyhledávaná pro svoji průzračnou tyrkysovou vodu, nádherné scenérie a poklidnou atmosféru, jelikož se nachází na okraji centra. Díky své rozlehlosti mají návštěvníci dostatek prostoru na odpočinek, procházky podél pobřeží nebo provozování různorodých plážových aktivit.

Saadiyat Public Beach
Saadiyat Public Beach

Na návštěvníky tu čeká sociální zázemí v podobě toalet a sprch a podél pláže pak několik restaurací nebo vodní sportovní aktivity, což činí z návštěvy tohoto místa dokonalý den na pláži pro celou rodinu. V blízkosti pláže se nachází jedny z nejhonosnějších hotelových resortů, mezi nimiž nechybí ani Park Hyatt Abú Dhabí se skvělým zázemím pro hosty všech věkových kategorií.

Nutné je však upozornit na to, že je vstup na Saadiyat Public Beach zpoplatněný, ať už se máte v plánu koupat nebo se jen procházet po okolí.

Spoustu zábavy naleznete na Yas Beach

Další velmi oblíbenou pláž v Abú Dhabí představuje Yas Beach, lákající návštěvníky na jemný bílý písek, azurové moře a kvalitní služby. Po uhrazení poplatku za vstup mají zákazníci možnost osvěžit se také v místním bazénu nebo si vychutnat vychlazený nápoj v plážovém baru. Celé prostranství je navíc obklopené palmami, které v parných dnech poskytují stín.

Ti, kteří si chtějí odpočinout, tak mohou učinit na pohodlných lehátkách. A pro ty, které láká trocha adrenalinu, je tu na výběr hned několik vodních sportů, mezi kterými nechybí ani šnorchlování, jízda na kajaku nebo paddleboarding.

Yas Beach je ideálním místem pro rodiny, páry i jednotlivce, kteří si chtějí užít den na pláži plný radosti a dobrodružství. Kromě toho se v blízkosti pláže nachází spousta oblíbených atrakcí, jako je Ferrari World Abú Dhabí nebo SeaWorld Abú Dhabí, díky čemuž mohou návštěvníci spojit relaxaci na pláži se zážitky a zábavou pro celou rodinu.

Yas Beach
Yas Beach

Úžasným tipem na ubytování je hotel Crowne Plaza Abú Dhabí, který cestovatelům poskytuje nejen špičkové vybavení a služby, ale také skvělý výchozí bod pro prozkoumaní Abú Dhabí.

Co navštívit v Abú Dhabí

Město nabízí fascinující směsici moderních architektonických skvostů, bohaté kultury a krásných pláží. Turisté tu mají možnost získat ojedinělé zážitky a prozkoumat různorodé atrakce, které zahrnují kulturní památky, světově uznávaná muzea, zábavní parky a mnoho dalšího. O jaké zážitky se během pobytu rozhodně neochudit?

Mešita Sheikh Zayed Grand Mosque

Tato nádherná mešita, pojmenovaná po zakladateli SAE, šejku Zayedovi, je jednou z největších a nejvýraznějších mešit na světě. Není tak divu, že přitahuje návštěvníky a věřící z celého světa. S výstavbou se začalo v roce 1996 a za 11 let již mešita přivítala první návštěvníky. Dnes se jedná o ikonickou dominantu města a místo, které si uchovává hluboce zakořeněné tradice a krásu arabské kultury. Ačkoliv se zakladatel dokončené mešity nedožil, našel zde místo posledního odpočinku.

Mešita Sheikh Zayed Grand Mosque
Mešita Sheikh Zayed Grand Mosque

Za odpočinkem sem celoročně míří davy turistů, u kterých je však vyžadováno dodržování základních pravidel, jako je vstup mužů pouze v dlouhých kalhotách a u žen je žádoucí kompletní zahalení, včetně vlasů. Kouzelnou podívanou utváří minarety, stěny z italského mramoru a nádherná výzdoba. Dominantní je tu především nejtěžší tkaný koberec z jednoho kusu na světe, který váží kolem 35 tun, nebo lustry zdobené firmou Swarovski.

Louvre Abu Dhabi, moderní umělecké muzeum

Na břehu vody stojí jedinečné umělecké muzeum, řadící se k největším muzejním komplexům na světě, Louvre Abu Dhabi, kde mohou návštěvníci objevovat sbírky západního i východního umění. Muzeum, veřejnosti představené teprve v listopadu 2017, je výsledkem spolupráce mezi Spojenými arabskými emiráty a Francií, odtud tak pramení označení „Louvre“.

Umělecké muzeum Louvre Abu Dhabi
Umělecké muzeum Louvre Abú Dhabí

Uvnitř se nachází starověká umělecká díla, islámské umění, evropská umělecká díla a mnoho dalšího. Impozantní jsou nejen sbírky, ale i samotný vzhled muzea, na němž se podílel francouzský architekt Jean Nouvel. Okolí muzea pokrývají vodní nádrže a nechybí ani hra světel a stínů, které mají na svědomí světelné paprsky pronikající skrze střechu. Kromě pondělí je muzeum otevřené denně.

Qasr Al Hosn neboli jedna z nejstarších budov v Abú Dhabí

Budova Qasr Al Hosn, známá také pod označením Fort Al Hosn, je jedním z nejstarších historických symbolů ve městě. První zmínky o pevnosti sahají až do 18. století, kdy byla původně postavená jako součást obranné struktury a rezidence vládců. Později se budova stala centrem politické a kulturní činnosti ve městě. Ačkoliv Qasr Al Hosn prošel četnými přestavbami, zachoval si svou unikátní architekturu. Dnes se v pevnosti nachází muzeem mapující historii Abú Dhabí.

Jedna z nejstarších budov v Abú Dhabí - Qasr Al Hosn
Jedna z nejstarších budov v Abú Dhabí - Qasr Al Hosn

Návštěvníci mají možnost prozkoumat historické výstavní prostory, ale také originální artefakty a vzácné fotografie, které dokumentují vývoj města a jeho kulturního dědictví. Muzeum Qasr Al Hosn se také snaží uchovávat a předávat tradice a zvyky staré kultury Spojených arabských emirátů. Jedná se o nepostradatelný bod na itineráři pro každého, koho zajímá bohatá historie tohoto jedinečného města.

Yas Island, umělý ostrov plný zábavy

Uměle vytvořenému ostrovu Yas Island se výstižně přezdívá „oáza zábavy a dobrodružství“. Jedná se o nedílnou součást arabského ráje, která přispívá k rozvoji místního cestovního ruchu. Letovisko se stalo synonymem luxusu, adrenalinu a nezapomenutelných zážitků pro návštěvníky z celého světa. Na původně prázdném, písčitém prostranství vznikly jedny z největších a nejprestižnějších atrakcí na světě, která baví každého, bez ohledu na věk či zájmy.

Najdeme tu například závodní okruh Yas Marina Circuit, který každoročně hostí legendární závody Formule 1, nebo ohromující Ferrari World Abu Dhabi, první tematický park zasvěcený Ferrari mimo Itálii, jehož horské dráhy rozproudí krev v žilách i nejodvážnějším návštěvníkům Na spoustu tobogánů či jinou vodní zábavu pak pro změnu láká Yas Waterworld, který představuje dobrodružství pro celou rodinu.

V okolí nechybí ani spousta luxusních hotelů, kde mohou hosté v krásném prostředí opět nasbírat síly po bohatě nabitém dni. Obecně je Yas Island jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v Abú Dhabí.

Ferrari World Abú Dhabí

Ferrari World Abú Dhabí, otevřený roku 2010, je zábavním parkem, který fascinuje nejen milovníky rychlosti a legendární italské automobilové značky Ferrari. Na návštěvníky tu čeká unikátní kombinace atrakcí, které nabízí nezapomenutelný adrenalinový zážitek, ale také autentický pohled do historie tohoto slavného automobilového giganta.

Ferrari World Abú Dhabí
Ferrari World Abú Dhabí

Centrální část Ferrari World Abú Dhabí symbolizuje ikonické červené logo automobilky Ferrari. Zatímco první polovina návštěvníků ocení jedny z nejrychlejších horských drah na světě, tu druhou nadchnou poutavé exponáty a interaktivní prezentace, které mapují bohatou historii této slavné automobilky.

Jedním z největších lákadel je bez pochyb Formula Rossa, tedy nejrychlejší horská dráha na světě, která dosahuje rychlosti až 240 km/h. Kromě horských drah však mohou návštěvníci zavítat také do simulátorů a cítit se tak na chvilku jako automobiloví šampioni.

Capital Gate

Capital Gate, známý také jako „Leaning Tower of Abú Dhabí," je jednou z nejvýraznějších architektonických zastávek ve městě Abú Dhabí. Tato šikmá věž je součástí komplexu Abú Dhabí National Exhibitions Company. To, co činí Capital Gate tak výjimečným, je jeho 18stupňový náklon, který ho řadí mezi jedny z nejšikmějších budov na světě, je dokonce šikmější jak slavná Pisa v Itálii. Mrakodrap je vysoký přes 160 metrů a je elegantním spojením moderní architektury a technologické inovace.

Capital Gate v Abú Dhabí
Capital Gate v Abú Dhabí

Tipy na cestu aneb co si vzít s sebou

Pokud plánujete vycestovat do Abú Dhabí, hlavního města Spojených arabských emirátů, je důležité se dobře zabalit, aby vaše dovolená proběhla bez stresu a celý pobyt jste si co nejvíce užili. Přestože přijímání platebních karet je v této moderní metropoli běžné, hodí se mít s sebou i nějakou tu hotovost, kterou je dirham. Nezapomeňte ani na platný cestovní pas a v případě pobytu delším než 90 dnů na vízum. Vhodné je si předem zarezervovat vstupy do míst, která chcete během svého pobytu navštívit, ušetříte si tak čas strávený ve frontě.

Oblečení se doporučuje lehké a vzdušné, ale pokud máte v plánu navštívit nějaké náboženské památky, nezapomeňte na šátek a několik kusů prádla s dlouhými rukávy či nohavicemi. V neposlední řadě jsou užitečným pomocníkem sluneční brýle, pokrývka hlavy, ochranný krém s vysokým faktorem a adaptér do zásuvky.

Abú Dhabí je zkrátka fascinujícím cestovatelským rájem, do kterého se spousta turistů ráda vrací. Nechte se okouzlit krásami moderního města a objevte v této rozmanité destinaci skryté poklady, které budou zářit nejen na vašich sociálních sítích, ale především ve vašich vzpomínkách.

Sdílejte článek se svými přáteli!