Dubaj, návštěva tak trochu jiného světa

Ropná velmoc by se dala popsat ve dvou slovech: pozlátko a luxus. Klimatizované zastávky a tunely, pojízdné pásy místo chodníků, metro bez řidiče, k tomu krásné pláže. Okusíte Dubaj na vlastní kůži?

Vznik a historie Dubaje

Dubaj, hlavní město Spojených arabských emirátů leží na Arabském poloostrově u Perského zálivu, na severním okraji stejnojmenného emirátu. Zátoka Dubaj Creek, která je ve skutečnosti výběžkem Perského zálivu, geograficky rozděluje Dubaj na dvě části – Deira a Bur Dubaj. V minulosti se jednalo o dvě samostatná města, explozivní růst však obě města spojil do jednotného celku, který má dnes 14 čtvrtí.

Přečtěte si také rady a tipy pro cestu do Spojených arabských emirátů.

Dubaj patří mezi oblíbené dovolenkové destinace, turisty si získal zejména díky luxusu, který je patrný na každém kroku (a to doslova, na mnoha místech se budete přemisťovat na pojízdných pásech, které vám v horku ušetří hned několik kapek potu). Ve spojení s krásnými písečnými pláži a špičkovým zázemím, které obstarávají ty nejlepší hotely, má vše, co od dovolené v tomto směru můžete chtít.

Nejznámější pobřežní oblastí je luxusní rezidenční čtvrť Jumeirah, kde se nachází ty nejlepší hotely ve městě, ale i ve světě – stačí zmínit oficiálně nejlepší hotel na planetě, a sice hotel Burj Al Arab. Najdete zde i známý Jumeirah Beach Hotel a rozsáhlý aquapark Wild Wadi Water Park.

Wild Wadi Water Park Dubaj
Wild Wadi Water Park Dubaj

V minulosti se obyvatelé Jumeirahu živili převážně rybolovem, lovem perel a obchodem. Nicméně, už v roce 1960 se Jumeirah stal hlavní oblastí bohatých západních přistěhovalců a obrovskou expanzi, tak jak si ji s Dubají spojujeme dnes, zažívá emirát od roku 1995. Tehdy nastal obrovský růst bytové výstavby a od roku 2001 byla tato oblast navíc rozšiřována o první z řady umělých poloostrovů ve tvaru palem, známých jako Palm Islands. Nyní se zde nachází luxusní obchodní centra, přepychové rezidenční čtvrtě a nové exkluzivní hotely (např. Atlantis).

Kde se ubytovat

Oficiálně nejlepší hotel na světě – Burj Al Arab

S Dubají nekompromisně spojený hotel postavený ve stylu plachetnice, je nejlepší hotel na světě a bylo mu uděleno 7 hvězd. Nemá cenu se rozepisovat o běžném vybavení – restaurace, bary, bazény, to je zde bráno jako nutný standard.

Burj Al Arab, nejluxusnější hotel světa
Burj Al Arab, nejluxusnější hotel světa

Tím, čím se odlišuje od ostatních hotelů je, že tady vám splní všechna vaše přání – možná i ty, o kterých ani sami nevíte, že je máte. Na každém patře je k dispozici komorník, který se stará o vaše blaho, veškerý personál včetně umývačů nádobí umí perfektně anglicky, aby vám mohl vyhovět v každé maličkosti. Všichni hosté mají možnost nechat se kamkoliv odvézt vozy Rolls-Royce nebo BMW, samozřejmě s řidičem.

Pokud chcete ochutnat nefalšovaný dubajský luxus (a můžete si ho dovolit), směle do toho. Pokud však cestujete s rodinou, možná zvažte jiný hotel – Někteří hosté totiž podotýkají, že Burj Al Arab se hodí spíše pro business účely.

Atlantis The Palm, skvělá volba za (relativně) přijatelnou cenu

Mnohem levnější, avšak s téměř stejnou kvalitou služeb (byl oceněn 6 hvězdami), je hotel Atlantis The Palm. Na rozdíl od „Plachetnice“ se více hodí pro rodiny s dětmi. Každý pokoj má balkon či terasu s výhledem na moře, můžete si připlatit i za ubytování v pokoji vedle hotelového akvária. Můžete tak pozorovat proplouvající rejnoky přímo z postele.

Hotel Atlantis The Palm
Hotel Atlantis The Palm

Vaří zde všechny možné kuchyně světa, a pokud si nevyberete z široké nabídky bufetu, nestyďte se požádat obsluhu, aby vám uvařila něco přesně podle vaší chuti – je to zde součást hotelových služeb.

V rámci celého areálu jezdí hotelová autíčka, která si můžete kdekoliv zastavit a svézt se, kam potřebujete. Třeba do hotelového akvária či aquaparku Wild Wadi Water Park Dubaj, kam mají návštěvníci hotelu volný vstup.

Hotel DoubleTree by Hilton & Spa Marjan Island

Ubytování v Dubaji může být finančně náročné. Pokud vaše výplatní páska není, co se týče počtu číslic, nestandardní, rozumnou volbou může být hotel Double Tree. Nachází se v sousedním emirátu Ras Al Khaimah, do Dubaje se však můžete snadno vydat v rámci fakultativních výletů nebo si půjčit auto.

Hotel DoubleTree by Hilton & Spa Marjan Island
Hotel DoubleTree by Hilton & Spa Marjan Island

Služby jsou ryze standardní, jedná se ale o super hotel pro rodiny s dětmi – jednak díky skvělému přístupu personálu, jednak díky umístění hotelové pláže v zátoce, kde nejsou tak vysoké vlny. Mínusem je však výhled na druhou stranu zátoky s hotely, a nikoliv na volné moře.

Pláže a koupání

V Dubaji můžete strávit každý den na jiné pláži, od městských, které jsou jednoduše dostupné MHD, až po ty klidnější za městem. Níže uvádíme 5 nejznámějších z nich:

Jumeirah Beach

Jumeirah je považována za nejkrásnější pláž v Dubaji, za což vděčí bílému jemnému písku a skvělému výhledu na otevřené moře. Odpoledne tu vítr žene slušné vlny, takže o zábavu mají postaráno starší děti i dospělí. Nachází se zde jeden z nejlepších hotelů, hotel Jumeirah, který je postaven ve tvaru mořské vlny.

Jumeirah Beach
Jumeirah Beach

The Beach/ Dubai Marina

V oblast Dubai Marina najdete stovky obchodů, restaurací, kaváren, sportovišť a jiného vyžití. Nejpopulárnější pláž v Dubai s jednoduchým názvem The Beach (Ta pláž) je volně přístupnou bez poplatku a najdete zde veškeré zázemí včetně zamykatelných skříněk, šaten, sprch a toalet.

Kite Beach

Jméno veřejné pláže Kite Beach je odvozeno od kitesurfingu, pro který nabízí ideální podmínky. Z pláže budete mít skvělý výhled na ikonu Dubaje – nejluxusnější hotel Burj Al Arab. Pláž lemuje hezká promenáda s běžeckou dráhou a spoustou restauračních zařízení.

Kite Beach
Kite Beach

Al Mamzar Beach

Plážový park Mamzar možná není považován za nejlepší pláž jako třeba Jumeirah, pro mnoho návštěvníků je však nejoblíbenější. Zatímco v okolí Jumeirah se totiž často neustále něco staví, na Mamzar můžete nerušeně relaxovat a užívat si klidu. Moře je zde čisté a teplé a palmy vám poskytnou příjemný stín. Nevýhodou je snad jen velká vzdálenost od nové části Dubaje. Vstup na pláž je zpoplatněn symbolickými 5 dirhamy (cca 35 Kč).

La Mer

La Mer je poměrně nový plážový komplex, který kromě krásné pláže nabízí na promenádě desítky obchodů, restaurací a kaváren, součástí je i aquapark a sportoviště, dětské hřiště s trampolínami.

Doprava po Dubaji

Dubaj je světová metropole a tomu odpovídá i rozvinutá infrastruktura. Svézt se můžete tramvají, autobusem, taxíkem, na kole, lodí a metrem, které je navíc plně automatizované – čili bez řidiče.

Dubajské metro funguje bez řidiče
Dubajské metro funguje bez řidiče

Jízdenka platná pro všechnu městskou hromadnou dopravu se prodává ve formě karty Nol, kterou zakoupíte na jakékoliv stanici metra či hlavních autobusových zastávkách. Vybírat můžete ze 4 variant:

  • Červená karta – jednorázová karta, kterou můžete využít až na 90 dnů a 10 jízd. Vystavení karty stojí 2 AED.
  • Stříbrná karta – kreditová karta, na kterou si nabíjíte kredit. V ceně 25 AED je již započteno jízdné ve výši 19 AED. 
  • Zlatá karta – stojí také 25 AED a je v ní již započteno jízdné ve výši 19 AED. Tato karta vás opravňuje jezdit ve třídě Gold Class.
  • Modrá karta – pro abonenty trvale žijící v Dubaji.

Zdroj: https://www.cestujlevne.com/pruvodce/spojene-arabske-emiraty/dubaj/doprava

Výše jízdného se liší v závislosti na počtu zón, kterými projíždíte, a typu karty. Například jízdné s použitím stříbrné karty vychází na 3-7,5 AED.

Cesta autobusem začíná na 2 dirhamech, nejčastěji budete využívat pravděpodobně linku číslo 8, která projíždí kolem zábavním parku Wild Wadi a hotelu Burj Al Arab. Přední část autobusu bývá vyhrazena ženám.

I cena taxíků není nic hrozného: nástupní sazba začíná na 6 AED a cena za ujetý kilometr se pohybuje kolem 1,6 AED. Taxi s růžovou střechou jsou určeny pro ženy. O něco levněji se vám podaří sehnat taxík přes mobilní aplikaci Uber.

Abra, vodní taxi
Abra, vodní taxi

Čtvrtě Deira a Bur Dubai spojuje vodní taxi, tzv.abra – menší lodě s kapacitou cca 20 osob, které rozhodně využijte – z lodě je krásný výhled na město.

Památky a zajímavosti

Mrakodrap Burj Khalifa, nejvyšší budova na světě

Nejvyšší budova na světě byla slavnostně otevřena v roce 2010. Se svou výškou 828 metrů – no ano, téměř kilometr – převyšuje druhou nejvyšší budovu na světě, Tchaj-pei 101, o 319 metrů. Tím ale svým „nej“ toto monstrum nekončí – pyšní se i nejrychlejším výtahem na světě. Má 189 pater, její špička se vlivem větru hýbe až o 1,5 metru a na vrcholu budovy bývá o 6-8 stupňů chladněji než v přízemí. Umýt okna v celé budově trvá 3 měsíce, a to se na něm podílí několik jeřábů.

Nejvyšší budova světa Burj Khalifa
Nejvyšší budova světa Burj Khalifa

Pokud máte zájem se podívat na svět z nejvyšší stavby na planetě, počítejte s docela drahou vstupenkou: Výlet do 125.patra stojí 32 eur, 148.patro vyjde na 81 eur. Nejvýše je možné se dostat do 152.patra za 124 eur.

Dubajská největší mešita Jumeirah pojme až 1300 věřících

Přes veškerý lesk a slávu Dubaje je u velké části muslimského obyvatelstva stále patrný proud pokory, který je zjevný při návštěvě největší mešity v Dubaji, mešity Jumeirah. Je to jedna z mála možností, kdy mohou nezasvěcení odhalit závoj Islámu.

Mešita Jumeirah
Mešita Jumeirah

Jedná se o jedinou mešitu ve městě, která otevírá své dveře i těm, kteří nevyznávají islám (kromě pátku). Při návštěvě nezapomeňte na vhodný dress code: Pro ženy je nutná pokrývka hlavy, zahalené paže i nohy. Muži musí mít dlouhé kalhoty a košili či tričko. Každý si musí před vstupem vyzout boty.

Pevnost Dubaj Fort okouzlí nejen milovníky historie

Z památek silně doporučujeme pevnost Dubaj Fort. Je postavena na hranolovém půdorysu se čtyřmi válcovými věžemi a třemi podzemními podlažími. Původně britská vojenská základna založená roku 1787 dnes slouží jako muzeum. Uvidíte zde velkou expozici archeologie, historie a národopisu s rekonstrukcí řemeslnických dílen, obchodů, škol, osad beduínů a také bohatých sbírek umění.

Dubaj Fort
Dubaj Fort

V Bastakia Quarter uvidíte, jak se žilo před ropnou expanzí

Ve čtvrti Bastakia Quarter naleznete muzeum námořního obchodu s přilehlou osadou historického původu. Návštěva je to zajímavá, protože proniknete do období před tím, než zde propuklo šílenství kolem černého zlata a začala extrémní západní expanze.

Deira je nejstarší část Dubaje a rájem pro shopaholiky

V části Deira je k vidění mnoho kulturních památek, a kromě toho je Deira jedním velkým nákupním centrem – nakoupit můžete jak v moderních „obchoďácích“ (např. City Centre), tak na tradičních tržnicích se zlatem a šperky (trh Gold Soukh), kořením (Spice Soukh), přírodními parfémy (Perfume Soukh), oblečením a dalším (Deira Covered Soukh).

Pro ryby zamiřte na Fish Market u zastávky Palm Deira, a pokud si chcete dovézt originální koberec z Pákistánu, Íránu, Turecka či Afgánistánu, pořídíte ho ve věži Deira Tower, kde se nachází přes 40 obchodů s nabídkou koberců v různých cenových kategoriích.

Nákupní centrum Mall of the Emirates

Mall of the Emirates je další dubajské „nej“ – největší nákupní centrum na světě. Najdete tu 1200 obchodů, největší cukrárnu na světě, a dokonce i krytý lyžařský areál.

Uvnitř nákupního centra Mall of the Emirates
Uvnitř nákupního centra Mall of the Emirates

Dubajské akvárium a podvodní zoo

Dubajské akvárium se nachází v nákupním centru Dubai Mall a je domovem 33 000 živočichů. Kromě jiného zde uvidíte největší sbírku žraloků písečných na světě. Jedním z nejlepších momentů je procházka 48 metry dlouhým tunelem, ve kterém vás akvárium obklopuje ze všech stran a ryby, rejnoci i žraloci vám proplouvají nad hlavou.

Dubajské akvárium a podvodní zoo
Dubajské akvárium a podvodní zoo

Palm Islands, ostrovy vybudované jen tak z ničeho

V Dubaji se nachází 3 uměle vybudované ostrovy ve tvaru palem: Jumeirah, Jebel Ali a Deira a pracuje se na výstavbě dalších dvou. Stavba umělých plnohodnotných ostrovů není nic jednoduchého, a na výstavbě se tak podíleli ti nejlepší inženýři z celého světa.

Palm Jumeirah je nejmenší a nejstarší, nudit se tu ale nebudete. Nachází se zde jeden z nejlepších hotelů, hotel Atlantis s velkým akvaparkem a akváriem. Za návštěvu stojí i o 50 % větší Jebel Ali, který zahrnuje 6 přístavišť, vodní zábavní park, mořskou vesnici Sea village a další.

Palm Islands - ostrůvky ve tvaru palmy
Palm Islands - ostrůvky ve tvaru palmy

Nekonečná dubajská "NEJ"

Dubaj vlastní hned několik světových „nej“, tady je jen malá ukázka:

  1. Nejvyšší budova na světě Burj Khalifa, měří 828 metrů.
  2. Největší obchodním centrum světa Dubai Mall s více než 1200 obchody.
  3. Nejluxusnější hotel na světě Burdj Al Arab ve tvaru plachetnice, kterému bylo uděleno 7 hvězd.
  4. Dubaj má vlastní typografické písmo Dubai Font. Je navržené pro 180 zemí a 23 jazyků, lze ho použít pro arabskou i latinskou abecedu.
  5. Největší zastřešený lyžařský areál SKI Dubai s 22 500 m2 plochy.
  6. A mnoho dalších…

Dubaj je jedním z nejluxusnějších a nejexkluzivnějších míst na naší planetě, skoro jako by na ni ani nepatřil a byl spíše hvězdným přístavem z dobrodružné sci-fi ságy. Jeho návštěva tak rozhodně stojí za to – můžete si být jisti, že si z něj odnesete neopakovatelné zážitky.

TOP 10 věcí, které jste nevěděli o Dubaji

Sdílejte článek se svými přáteli!