Jak naplánovat dovolenou bez cestovky tak, aby nebyla vaše poslední

Cesta na vlastní pěst v sobě skrývá dobrodružství i ušetřené peníze, plánování dovolené je ale pěkná řehole. Co všechno musíte zařídit, aby dovolená nebyla jedním velkým zklamáním?

O výhodách a nevýhodách cestování na vlastní pěst, jsme psali v článku Ne vždy vás dovolená bez cestovky vyjde levněji. Tam se krom jiného dozvíte, že zážitky z dovolené nemusí být vždy jen pozitivní. Pokud ale nejste z cukru, jen tak vás něco nerozhodí a v individuálním cestování vidíte víc pozitiv než negativ, směle do toho. Jak naplánovat dovolenou bez cestovky tak, aby vám to zbytek výpravy nedával „sežrat“ ještě 10 let poté?

Jak naplánovat dovolenou bez cestovky aneb každý musí mít svá DATA

Data v mobilu jsou požehnáním a na cestě vám několikrát zachrání zadek. Abyste ho ale museli zachraňovat co nejméně, podrobně si naplánujte svá DATA:

 • D – destination (destinace)
 • A – accommodation (ubytování)
 • T – transport (doprava)
 • A – activity (aktivity)

Destinace: Nesázejte na jednu kartu, informace ověřujte

Pokud chcete vyjet „na vlastní pěst“, pravděpodobně už máte hrubou představu kam. V tom případě si jen ověřte, zda vaše vize odpovídají realitě – fotky na Instagramu toho totiž ze skutečnosti moc nepobraly. Pro ověření, jak to na daném místě vypadá, využijte třeba funkci panorama view v Google maps.

Ale pozor – ani to není všeříkající – fotky v Google mohou být pořízeny mimo sezónu a když přijedete na místo, z „Top destinace pro klidnou dovolenou“ se klidně vyklube mainstreamová pláž, kde máte problém najít místo pro svou osušku skromné velikosti. Čerpejte proto z více zdrojů – Google maps, Youtube, cestovatelské blogy a cestopisy, cestovatelské skupiny na Facebooku apod.

Jestli svou destinaci snů teprve hledáte, zkuste jeden z následujících postupů:

Inspirujte se z Facebook cestovatelských skupin

Jako zdroj neomezené inspirace a rad doporučuji Facebookovou skupinu „Cestování, spolucestování, cestovatelská seznamka (originál)“. Členové mezi sebou sdílí své fotografie a poznatky z cest, a pokud teď nevíte, kam vyrazit, věřte, že za několik týdnů budete mít poctivý wish-list.

Pokud vás nějaká destinace zaujme, ve skupině můžete vyhledat všechny příspěvky, které o ní kdokoliv kdykoliv sdílel, a to „lupou“, do které zadáte cílovou destinaci.

Ukázka vyhledávání ve Facebook skupině
Ukázka vyhledávání ve Facebook skupině

Hoďte očko na Google mapy

Otevřete Google mapy a pak jen prozkoumejte svět. Je to ideální metoda, jak objevit země mimo hlavní proud. Horaly jistě zaujme celé „hnědé“ (=hornaté) Turecko nebo Gruzie, kam by je třeba jinak jet ani nenapadlo. Dost možná objevíte i něco, o čem jste ani netušili, že existuje. Tak schválně – už jste slyšeli třeba o Alandách?

Najděte levné letenky

Razíte heslo, že všude může být pěkně a přitom chcete vytěžit maximum za minimum? Omrkněte portály shromažďující akční letenky – například pelikan.cz, cestujlevne.cz, honzovyletenky.cz, zaletsi.cz a rozhodněte se o destinaci právě podle levných letenek.

Aby to mělo ale nějaký efekt, kontrolujte portály častěji než jednou za týden. Pokud se objeví opravdu výhodná letenka, bývá pryč do několika minut až hodin.

Ceny letenek se do některých zemí pohybují nízko permanentně. Bohužel většinou platí, že čím levnější letenka, tím dražší pobyt na místě. Typickým příkladem je Norsko, kam sice doletíte za hubičku, ale pak náklady strmě narůstají a letenka je nakonec zanedbatelný výdaj.

Nikdy nekupujte letenky dřív, než zjistíte, kolik stojí v dané destinaci ubytování.

Zneužijte strýčka Googla

S jednoduchými dotazy jako „kam jet na dovolenou“, „top destinace na dovolenou“ a „kam jet na netradiční dovolenou“ můžete překvapivě nalézt tu pravou destinaci pro vás.

Důvěřujte, ale prověřujte: Jakmile vás nějaká destinace zaujme, neberte to jako konečnou, ale přestupní stanici. Zjistěte si cenu letenek, bezpečnostní situaci, v jakém období je ideální do dané země jet, zda je v ní levně či draho, pusťte si cestopis od někoho, kdo tam reálně byl.

Ubytování: Vybírejte podle recenzí a lokality, cena není všechno

Ubytování řešte s předstihem

Ne vždy si musíte zamluvit ubytování na celou dobu pobytu – někdy stačí zarezervovat hotel třeba na první dvě noci, během nichž se v cílové destinaci zorientujete a dost dobře najdete něco vhodnějšího či levnějšího. Pozor si ale dejte na populární destinace a období, kde platí „Kdo dřív platí, ten líp bydlí“. V Itálii, Rakousku či třeba v Chorvatsku bývá v létě všechno přebrané a to co zbylo, se nabízí za těžké peníze, protože hostitelé ví, že jiná možnost vám nezbývá.

Využijte rezervační portály

U nás je bez debat nejlepším rezervačním portálem Booking.cz, kde navíc mnoho ubytovacích zařízení nabízí zdarma zrušení pobytu až do dne příjezdu. To se obzvlášť hodí v případě, že nechcete celou dovolenou zůstat na stejném místě, ale několikrát se přesunout. Pokud se vám v místě A zalíbí natolik, že si chcete pobyt prodloužit, nic vám v tom nebrání – jen bezplatně změníte rezervaci v místě B. Pokud si zvolíte bezplatné zrušení rezervace, zaplatíte sice něco málo navíc, není to ale žádná závratná suma (maximálně pár stovek).

U Bookingu je dobré zaškrtnout při filtrování ubytování Bezplatné zrušení rezervace
U Bookingu je dobré zaškrtnout při filtrování ubytování "Bezplatné zrušení rezervace"

Pokud upřednostňujete ubytování v soukromí, zamiřte na Airbnb.

Milovníci kempů musí hledat

Kempy často nebývají zařazené do klasických rezervačních portálů, jako je Booking, ale mají své vlastní portály. Kempy v Česku a na Slovensku shromažďuje například web Dokempu.cz.

Kempování v přírodě má své kouzlo
Kempování v přírodě má své kouzlo

Pokud hledáte opravdu malý klidný kemp, ten pravděpodobně nikde zaregistrovaný nebude. V takovém případě přicházejí na řadu opět Google mapy, kde si do vyhledávacího pole zadáte „kempy“ a mapy vám nabídnou možnost „hledat v kategorii kempy“. Zobrazí se vám všechny kempovací areály a pak už jen stačí najet na webové stránky vybraného kempu.

Chcete si dovolenou užít a ne přežít? Čtěte recenze

Ať už hledáte ubytování jakékoliv, pokud v něm nehodláte přespat jen jednu noc, vždy si procházejte recenze. Na to je opět ideální Booking.cz. Pokud má nějaké ubytování hodnocení pouze v cizím jazyce, zkopírujte je a přeložte v Google překladači. Jet do ubytování, které nemá žádné recenze, je sázka do loterie.

Jak ze sebe v očích rodiny (ne)udělat štvance

Možná vaše rodina/partner/partnerka/spolucestující není úplně nadšený vidinou jet na dovolenou na vlastní pěst - Co když se něco nepodaří? Vy je však ujistíte, že vše zorganizujete do posledního detailu a bude to nezapomenutelná dovolená. Pozor ale na to, aby nebyla nezapomenutelná jinak, než chcete. Na co si při výběru ubytování dát největší pozor? Lokalita, lokalita a ještě jednou lokalita

Všechna ubytovací zařízení si vyhledejte na mapě

 • Prohlédněte si okolí ubytování skrz panorama view.
 • Změřte délku a výškový profil cesty od ubytování do centra města/k pláži – Sto metrů od pláže zní skvěle, ne však, když jsou to zároveň metry výškové.

Vše dopředu připravte

 • Zjistěte si, v jakém čase je možný check-in.
 • Do mobilu si nahrajte fotku s polohou ubytování na mapě a telefonní číslo na hostitele.
 • Zjistěte si mobilní předvolbu v dané zemi, ať se hostiteli dovoláte.
 • Pro případ komplikací mějte uložené číslo na podporu Bookingu, pokud jste ubytování rezervovali přes něj.
 • Mějte u sebe hotovost v místní měně – v některých ubytováních se celá částka platí hned při příjezdu.
Ubytování vybírejte blízko centra města, případně pláže. Ubytování dál je sice levnější, ale kvůli každodenní dopravě, která navíc zabere spoustu času, se prodraží.

Doprava: Zpravidla ta oddechová část organizace dovolené

Letecky

O tom, jak hledat (nejen) levné letenky už jsme napsali. V článku najdete vše, co potřebujete k tomu, abyste koupili letenky výhodně. Tady jen připomeneme nejoblíbenější portály pro hledání letenek:

 • www.skyscanner.cz – Pokud nevíte, kam chcete letět, zadejte v kolonce destinace „kamkoliv“. Neomezujte se na konkrétní data, při hledání zadávejte celý měsíc.
 • www.kiwi.com – Zde můžete zadat více odletových míst najednou a odpadá tak zkoušení jednotlivých letišť postupně.
Ještě předtím, než koupíte letenku, si ověřte zavazadlový limit u dané aerolinky. U nízkonákladových společností bývá v ceně jen mini zavazadlo. Cenu zavazadel navíc se dozvíte v průběhu rezervace letu.

Autobusem a vlakem

Pokud chcete jet autobusem, máte na výběr Regiojet, Flixbus a Leoexpress (ten jezdí pouze Česko, Polsko, Slovensko, Německo, Rakousko a Ukrajinu). Většinou platí, že s čím větším předstihem kupujete, tím méně zaplatíte. Flixbus má navíc často slevové akce, například kupóny s 10-30% slevou najdete k dispozici na Facebook skupinách, jako je „Slevy na Flixbus pro Čechy a Slováky“. Pozor – rozlišují se kupóny platící pro vnitrostátní a mezinárodní spoje.

Mezinárodní vlakové spoje nabízí Regiojet, Leoexpress (pouze Česko, Polsko, Slovensko a Německo) a České dráhy. U Českých drah pořád platí, že ceny mezinárodních spojů nezjistíte přímo – na jednotlivé spoje se musíte dotazovat e-mailem, telefonicky anebo navštívit přepážku osobně.

Autem

 • Jednotlivé varianty cest porovnejte na Google mapách. Zjistěte, zda se vám časově a finančně vyplatí jízda po placených úsecích.
 • Stáhněte si do mobilu navigaci a offline mapy, vřele doporučujeme si na papír napsat hlavní města, kudy budete projíždět pro případ, že mobil zklame.
 • Nezapomeňte, že pro přejezdy hranic potřebujete technický průkaz, zelenou kartu a doklad totožnosti.
 • Informujte se o rychlostních limitech ve všech zemích, kterými budete projíždět.

Doprava na místě

Plánovač: „Takže první den pojedeme do skalního města.“
Partner-skeptik: „To zní zajímavě. Jak se tam dostaneme?“
Plánovač: „To neřeš, to zjistíme na místě.“

Tak takhle nějak začínají pekelné zážitky městskou hromadnou dopravou. Teda ne vždy – pokud míříte do „civilizované Evropy“, doprava tu často funguje podobně jako u nás. Pokud ale máte vzdálenější cíl (a nemusí to být nutně daleko, stačí taková Ukrajina), zjistěte si podrobné informace o místní dopravě už doma. Jinak taky můžete zůstat bezradně stát na nádraží se slovy: „Jak je možné, že to jezdí jen jednou za den?!“

Čím jezdit, kde koupit jízdenky, jak často a jak spolehlivě to jezdí, zda se zastavuje jen na zastávkách nebo i mimo – věřte, že i když tohle budete vědět, stejně se nevyhnete problémům. A proč si přidělávat víc komplikací, než je nutné?

Aktivity: Tady máte příležitost udělat z dovolené nezapomenutelnou jízdu

Destinaci máte vybranou, dopravu vyřešenou, ověřili jste, že bankovní účet se po dovolené nerozpláče. Teď však přichází možná to nejdůležitější: Naplánovat den za dnem.

Možná toužíte jen po opalovačce u moře, kdy nemusíte nic řešit, jen sem tam zajít do města na zmrzlinu a pizzu. Na tom není nic špatného a hurá do toho! Pro ty, kteří potřebují dovolenou aktivní, však nastává plánovací maraton. Odkud čerpat inspiraci?

 • Google: Zadejte „Co navštívit v …“, „Tipy na výlet v …“, „Co dělat v …“, případně „Cestopis z …“. Výhodu máte, pokud umíte anglicky, protože toho najdete více („What to visit in …“, „Where to go in …“, „What to do in …“).
 • Využijte cestovatelské Facebook skupiny: Do „lupy“ napište destinaci, která vás zajímá. Vyjedou vám tipy na výlety rovnou i s fotkami.
 • Youtube: Můžete hledat pod stejnými hesly jako na Googlu, případně „travelling in …“ a podobně.
 • Tripadvisor: Naprosto nezbytná součást plánování. Stačí zadat, kam jedete a co hledáte – restaurace, atrakce, hotely? Zajímají vás muzea, památky, přírodní zajímavosti, galerie nebo nakupování? To vše tu najdete rovnou i s recenzemi a fotkami od lidí, kteří už dané místo navštívili.

Že vás toho nečeká zrovna málo? Máte pravdu. Ty zážitky však za trochu komplikací stojí. A pokud nemáte náladu ležet celé dny v hlubinách internetu a plánovat, pořád máte možnost rozložit stan v kempu uprostřed hor, případně se ubytovat v hotelu na pláži a aktivity věnovat koupání se v jezeře/moři a procházkám po okolí. Tak si uděláte pěknou dovolenou bez cestovky a zároveň si ušetříte plánovací martýrium.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!