Jak najít nejlevnější letenky do celého světa

Doprava spolu s ubytováním tvoří největší část dovolenkového rozpočtu. Pokud však máte čas a trpělivost, cenu letenek můžete srazit i o několik tisíc korun. Jak? Hravě – kouzla v tom nehledejte.

Otevřít internetový prohlížeč, najít vyhledávač letenek, zadat cílovou destinaci a zaplatit kartou online. Letenka v kapse za 5 minut? Jde to – jednoduše a rychle, ale ne levně. Na lovce levných letenek číhá mnohem větší výzva – najít nejlepší možnou kombinaci odletové a příletové destinace, letecké společnosti, data i času. Zní to složitě, ale jakmile jednou začnete, těžko přestanete – je to droga. Jediná droga, která šetří peníze.

Čas jsou letenky

Co naopak nešetří, je čas - čas strávený hledáním letenek na srovnávačích, čas promarněný během dlouhých přestupů, dvojnásobný čas strávený v letadle a v neposlední řadě také nemožnost sehnat dobrou letenku na pevné datum. Pokud máte čas, gratuluji – právě jste obdrželi vysokou šanci na získání levné letenky.

K získání značně výhodné letenky či letenek většinou potřebujete štěstí a dostatek času.

Hlídejte slevové letáky

Když dochází mléko, 85% Čechů začne kontrolovat slevové letáky. Češi jsou národ slevový, proto není divu, že se toho chytli i kluci letenkoví. Portály jako:

Tyto weby odvádějí dokonalou práci v hledání levných spojů. Obzvlášť výhodné jsou pro ty, které neváže čas ani lokalita.

Závislost na celé odpoledne: Letenkové vyhledávače

Jeden z nejlepších vyhledávačů vůbec je www.skyscanner.cz. Dalším populárním vyhledávačem je www.pelikan.cz a www.kiwi.com – u těchto můžete zadat více odletových míst najednou. Doporučuji vyzkoušet všechny, liší se sice jen v detailech, ty ale mohou být pro plánování cesty rozhodující.

Letenkový vyhledávač kiwi.com
Letenkový vyhledávač kiwi.com

I ten nejlepší vyhledávač je vám ale na nic, pokud neumíte hledat. Magii nepotřebujete, stačí vám znát následující triky:

1. Flexibilita = metla lidstva

Pokud máte vybranou destinaci a nejste limitovaní přesným datem, hledejte podle měsíce. Takovou funkcí disponuje již zmiňovaný Skyscanner, který nabízí rovnou výběr i nejlevnějšího měsíce v roce. I rozdíl pár dnů může hodit několik tisíc korun. V Kiwi můžete pro změnu naplánovat odlety podle počtu dnů strávených v cílové destinaci.

2. Praha není střed vesmíru

Při hledání letenky kombinujte různé odletové a příletové destinace. Chcete se dostat do Barcelony? Neomezujte se jen na let z Prahy, ale využijte i okolní letiště, kam se snadno dostanete autobusem či vlakem.

  • Česko: Praha, Brno, Ostrava, Pardubice
  • Slovensko: Bratislava
  • Polsko: Wroclaw (Vratislav), Katowice, Krakow…
  • Rakousko: Vídeň
  • Německo: Berlín, Mnichov, Drážďany, Norimberk…
  • Levné lety bývají také velmi často z maďarské Budapeště, kam se dostanete za několik stokorun.
Kombinujte různá letiště
Kombinujte různá letiště

Totéž platí i u cílové destinace. Míříte na slunečné pobřeží do Bulharska? První volba padne na přímořské letiště v Burgas. Lety do vnitrozemské Sofie jsou však i o několik tisíc levnější, přitom přímým vlakovým spojem se k moři dostanete za pár hodin i korun.

3. Kolik vás letí? No to je vlastně jedno…

Vyhledávače jsou zvláštní sorta webů. Třeba když bookujete 1x letenku pro dvě osoby, cenový rozdíl může být oproti rezervaci 2x letenky pro jednu osobu až několik stovek. Někdy to vyjde nastejno, někdy opačně, každopádně zkoušejte, kombinujte a počítejte. Pokud však rezervujete let pro více osob a není uvedeno, kolik míst v letadle zbývá, raději to vezměte najednou – mohlo by se totiž snadno stát, že na poslední členy posádky už nezbyde volné místo.

4. Čím víc dopředu, tím víc sleva

Těžko budete vědět, jaká cena je výhodná, když o nich nemáte přehled. Čím dříve začnete pravidelně kontrolovat cenu letenek do vámi vyhlídnuté destinace, tím lépe. Pokud se několik měsíců letenka drží na stejné úrovni a pak konečně spadne, máte vyhráno.

Kdy kupovat a kdy ne je však sázka do loterie. Jeden den cena klesne, vy rychle koupíte a za měsíc zjistíte, že jste prodělali, protože letenka zlevnila o další dva tisíce. Nebo naopak – cena klesne, ale vy si myslíte, že půjde ještě níž a vytrváte. Jenže částka se zase začne zvedat. Je to souboj nervů a správného načasování – doporučuji stanovit si reálný limit, pod který, když cena klesne, letenku koupíte.

Pokud například letenka Praha -> Bangkok stojí už půl roku kolem 13 000 Kč a vy víte, že spousta lidí koupilo tu samou letenku kdysi za deset tisíc, reálný limit bude třeba 11 000Kč.

5. O tuhle destinaci máte asi vážně zájem, že? Tak my vám ji zdražíme

Legendárním, ale na druhou stranu čím dál méně využívaným trikem, je zdražení letenek na základě toho, že se na ně až moc koukáte. Pokud totiž pravidelně sledujete určitý let, chytrý algoritmus si pro vás připraví exkluzivní zdražení, protože ví, že o letenku máte zájem. Přechytračit ho lze snadno – anonymním oknem (ctrl+shift+N nebo ctrl+shift+P).

Proti zdražení letenek se můžete chránit anonymním oknem
Proti zdražení letenek se můžete chránit anonymním oknem

6. Pondělí, úterý, sobota: Na kalendáři záleží

Nehledě na zboží, cenu vždy určuje poptávka. Letenky jsou tedy nejdražší v období, kdy cestuje nejvíce lidí – víkendy, státní svátky, přelom července a srpna, vánoce… Nejlevnější letenky bývají s odletem v úterý a ve čtvrtek.

Nejde ale jen o tom, kdy se létá, ale i to tom, kdy se kupuje. Cena letenek se mění i v průběhu dne – nejlevnější bývají v noci a brzo ráno v pracovní dny. Většinou se jedná o rozdíl jen pár desítek korun, někdy však i stovek.

7. Kdo hledá, ten nekupuje

Vyhledávače letenek a zprostředkující agentury neprovozují web jen kvůli hřejivému pocitu v srdci. Pokud nemají dostatečný zisk z reklam, nahánějí peníze jinde – na přirážce z letenek. Vyhledávače jsou skvělým sluhou, ale špatným pánem.

Dřív, než koupíte letenku přes vyhledávač, zadejte si stejný let i na stránkách samotné aerolinky – možná budete příjemně překvapeni nižší cenou. Ale pozor – často to funguje i naopak a letenku je výhodnější koupit přes vyhledávač.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!