Vyjde dovolená bez cestovky levněji?

Zhruba 60 % Čechů si dovolenou každoročně plánuje samo, bez cestovní kanceláře. Prsty v tom má větší flexibilita, svoboda a ušetřené peníze. Jaké další (ne)výhody má cestování na vlastní pěst?

Nechat si naservírovat dovolenou „až pod nos“ má něco do sebe: Je to pohodlné a ušetříte čas i nervy (tedy v případě ověřené cestovní kanceláře). Možná ale toužíte po větším dobrodružství a zároveň lepším využití peněz. Věděli jste však, že ne vždy vás cesta „na vlastní pěst“ vyjde levněji? A co vše máte čekat, pokud se rozhodnete, jít do toho bez veškerého komfortu, který CK nabízí?

Výhody dovolené bez cestovky

  • Ušetříte: za stejné peníze třikrát delší dovolená. Ale pozor, neplatí to vždy.
  • Víc toho zažijete: Vyprávění známým dostane úplně jiný rozměr. Chaos v místní MHD, nekonečné hledání hotelu a diskuse s taxikářem, který nezná svůj vlastní rajón? To prostě s cestovkou nezažijete.
  • Zemi opravdu poznáte: Místo toho, abyste byli uvězněni za plotem hotelu s all inclusive (i když i to má něco do sebe), dostanete se danému místu opravdu pod kůži – vychutnáte si tradiční kuchyni, seznámíte se s místními obyvateli a poznáte, jak se v dané zemi doopravdy žije.

Na co se připravte aneb: Zážitky nemusí být vždy pozitivní, stačí, že jsou silné

  • Plánování je náročné: Základem úspěšné dovolené bez cestovky je pořádný plán, jehož vytvoření zabere spoustu času – v případě obyčejné dovolené u moře pár dnů, při procestování země skrz naskrz klidně i několik týdnů. Pokud jste dobrodruzi, máte na cestu dostatek času a trpělivou partnerku/partnera, vyrazte klidně „na blind“. V ostatních případech je dobrý plán nezbytnost – ušetří vám čas, který chcete na dovolené využít jinak než přemýšlením co, jak, kdy a kde.
  • Přesuny na místě jsou zdlouhavé: Nemáte k dispozici autobus, který vás spolkne u hotelu a vyplivne rovnou u cíle. Musíte najít zastávku veřejné dopravy, zjistit, kdy a zda tu něco vůbec jezdí, jak a kde koupit lístky, kde vystoupit… Městská hromadná doprava je obzvlášť mimo Evropu zážitkem, na který budete vždycky s úsměvem vzpomínat. Do úsměvu vám ale přímo na místě často nebude a hlavně – ztratíte tím hodně času. To se ale dá vyřešit částečně taxíky.
  • I s tím nejlepším plánem něco nevyjde: V hotelu místo vás ubytovali někoho jiného a nemají pro vás místo, v den odletu se koná výluka veřejné hromadné dopravy kvůli stávce, na letišti jste ve 2 ráno a do města nic nejede…To je jen malý příklad toho, co vše se může pokazit. Pamatujte ale, že každá situace má řešení: Hotel vás třeba přesune do lepšího ubytování, a to bez doplatku a ještě s voucherem na luxusní večeři. Anebo taky ne a vy zůstanete s kufry na ulici s telefonním číslem na podporu Bookingu. To už je holt kouzlo cestování na vlastní pěst (nebo taky peklo, jak pro koho).
Při cestování na vlastní pěst můžete očekávat silné zážitky
Při cestování na vlastní pěst můžete očekávat silné zážitky

Pro korunu by se i do cesty bez cestovky nechal uvrtat! Opravdu vyjde jet na vlastní pěst levněji?

Peněženka prázdná, dovolená za dveřmi, co s tím? Už vím, Franta přece minulý rok říkal, že jel sám a vyšlo ho to na hubičku. Je to jasný, letos pojedeme bez cestovky!

No tak prrr… ne vždy vás cesta bez CK vyjde levněji.

Kdy ušetříte, když pojedete sami za sebe

Téměř vždy vás cestování na vlastní pěst vyjde lépe, když vyrazíte do zemí, kde je levněji nebo stejně draho jako u nás – Za dovolenou v Thajsku, Vietnamu či Indii byste s cestovkou utratili 60 000 za dva týdny, sami za sebe tam za stejnou sumu můžete být i 2 měsíce s plnou polní (= s ubytováním, jídlem, zážitky a dopravou).

Ušetříte samozřejmě i ve spoustě dalších případů, které ale nejdou paušalizovat. Proto, pokud vám jde čistě jen o finance, si jednotlivé varianty vždy porovnejte.

Kdy se finančně vyplatí nechat to na cestovní kanceláři

Klasická dovolená, na kterou jezdí asi nejvíce z nás, tzn. (dvou)týdenní odpočinek někde v Evropě u moře v pěkném hotelu s polopenzí nebo all inclusive, vás zpravidla vyjde levněji s cestovní kanceláří.

Invia.cz, dovolena.cz případně travelportal.cz jsou cestovní weby sdružující nabídky zájezdů od cestovních kanceláří. S hotely a leteckými společnostmi mají nasmlouvány lepší ceny, protože jsou pro ně důležitými klienty.

Pokud míříte mimo Evropu a netrváte na ubytování se stravováním, pravděpodobně vás z finančního hlediska vyjde lépe, když si dovolenou zařídíte sami.

Rádi jezdíte do kempu? I tady to s cestovní kanceláří často vyjde levněji. Navíc některé cestovky nabízejí ubytování v zařízených stanech, karavanech či chatkách, nemusíte tedy stavět stan, složitě zajišťovat lednici, přípojku k elektřině, vařič a podobně. Evropské kempy stojí nemalé peníze, proto se příště podívejte i na nabídku cestovních kanceláří, možná budete překvapeni.

Už víte, zda se vaše příští cesta bude nést v duchu dobrodružství, svobody a plánování, nebo raději dáte přednost pohodlí zajištěné cestovní kanceláří? Pokud vás malé zádrhely nerozhodí a jste rozhodnuti to zkusit, přečtěte si, jak naplánovat dovolenou bez cestovky tak, aby nebyla vaše poslední.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!