Bodrum - město, ze kterého čiší historie proudem

Hledáte město, které má bohatou historii a zajímavou architekturu, ale zároveň nechcete přijít o nádherné pláže? Bodrum, rodiště Hérakleita i Mausolea, je ta správná volba.

Ačkoliv je Bodrum jednou z nejoblíbenějších tureckých destinací, oproti svým „konkurentům“ má stále ještě charakter, a to i přesto, že sem jezdí majetní Turci i statisíce zahraničních turistů ročně. Centrum města není jen uměle vytvořeným lepidlem na turisty – v malých domečcích a úzkých uličkách tepá život místních obyvatel, kteří zkrášlují bílé ulice pestrobarevnými květinami. Čím dál od moře zabloudíte, tím víc pravého Bodrumu si užijete.

Rady a tipy na cestu do Turecka

K Řeckým ostrovům co by kamenem dohodil

Město Bodrum se nachází na jihozápadě Turecka, na poloostrovním výběžku do Egejského moře. Ke známému řeckému ostrovu Kos je to odsud 20 kilometrů – během své dovolené se tam můžete vydat na jednodenní výlet.

Pokud se rozhodnete navštívit jedno z nejstarších měst v Turecku, pravděpodobně přiletíte na letiště Bodrum (někdy také nazýváno Milas-Bodrum), které je od centra města vzdálené 45 minut. Do centra se dostanete buď hotelovým transferem, nebo městskou hromadnou dopravou: Autobus jezdí až na hlavní autobusovou stanici v Bodrumu (Bodrum Bus Terminal) a za jízdu zaplatíte cca 70 Kč. Využít můžete samozřejmě i taxi, ty si účtují cca 440 Kč.

Bodrum je rodištěm významného Hérakleita i Hérodose a najdete tu i jeden ze 7 divů světa

Počátky osídlení Bodrumu a jeho okolí se datují do 14.století před naším letopočtem. Významnou osobností, jejíž vliv je zde cítit i v současnosti, byl Mausóla – vládce, který v oblasti Bodrumu panoval v letech 376 – 352 p.n.l. Město nechal obehnat 7 kilometry dlouhými hradbami a započal stavbu ohromné hrobky, která nakonec dosáhla výšky 45 metrů. Ta zde stála do doby, než byla zničena zemětřesením – téměř 1400 let. Na základě jména vládce – Mausóla – se po celém světě rozšířil pojem mausoleum.

Bodrum je rodištěm také prvního významného antického historika a geografa Hérodose, který je známý svým výrokem:

Geografie je reálná, lidskou rukou vytvořená historie.

Mezi světoznámé osobnosti narozené v Bodrumu patří i básník Hérakleitos se svým tvrzením:

Nelze vstoupit dvakrát do téže řeky (neboť mezitím přitekla nová voda a i my jsme se změnili).

K rozvoji turistického ruchu zde došlo už v 60.letech, původní ráz a charisma si však Bodrum z větší míry dochovává do dnes – před patrovými hotely, bazény a slunečníky se sice neuchránil, ty ale přibyly až v širším okolí města. Centrum zůstává historickým romantickým zákoutím.

V Bodrumu najdete jedny z nejhezčích pláží v Turecku

Camel Beach: Velbloudí pláž plná zeleně

Také nemáte rádi „pláže-pustinky“, kde je jsou jen kilometry písku, ale ani milimetr stínu nebo zeleně, naopak silnice vede hned za lehátky? V tom případě si oblíbíte pláž Camel beach vzdálenou 15 kilometrů od Bodrumu. Na délce více než půl kilometru se tu díky bujné zeleni a jemnému písku budete cítit jako v ráji. Jedná se o klidnou pláž, která se stává hlučnou jen, když zde zakotví výletní lodě – ty se tu zdržují hodinu denně.

Camel Beach
Camel Beach

Voda je křišťálově čistá, lehátek dostatek, počítejte ale s tím, že velká část pláže je soukromá a patří hotelovým resortům. A proč zrovna Velbloudí pláž? Na velbloudy tady totiž opravdu narazíte a můžete si vyzkoušet, jaké je vidět svět z velbloudího sedla.

Pokud cítíte, že byste tuto pláž chtěli mít nejlépe hned před hotelovými dveřmi, ubytujte se v Cocos The Club – krásném hotelu, který svou architekturou respektuje místní kulturu.

Yahsi beach: Romantika na pobřežní promenádě

Dva kilometry dlouhá pláž Yahsi se nachází nedaleko Camel Beach a je ideálním cílem, pokud k dokonalé dovolené potřebujete nejen průzračné moře, ale i skvělé jídlo. Podél celé pláže se táhne pěší promenáda, kterou lemuje jedna restaurace za druhou.

Yahsi Beach
Yahsi Beach

Rozsvícené lampy tu večer vytvářejí romantickou atmosféru, kterou neruší žádný hluk aut – cesta je jen pro pěší, takže i děti tu jsou v bezpečí. Připravte se na to, že krásu pláže Yahsi nebudete obdivovat sami – v červenci a srpnu se zaplní víc, než byste chtěli.

Cenově velmi přívětivý hotel na této pláží je Petunya Beach.

Bitez Beach: Zátoka s pozvolným vstupem do moře

Zátoka Bitez je od Bodrumu vzdálená 7 kilometrů a zamilují si ji hlavně rodiny s malými dětmi – v moři můžete ujít desítky metrů, aniž byste museli začít plavat. Každé odpoledne zde vane chladný mírný vítr, díky kterému je pobyt na rozpáleném písku o něco příjemnější.

Wind surfing na Bitez Beach
Wind surfing na Bitez Beach

Zátoka Bitez je považována za jednu z nejlepších lokalit pro wind surfing a pokud byste rádi tento sport vyzkoušeli, na výběr máte hned několik sportovních center, které vám zapůjčí vybavení i instruktora.

Jste milovníci windsurfingu či dalších vodních sportů jako například paddleboard? Ubytujte se kousek od pláže v hotelu Risa. Kousek od hotelu naleznete centrum a půjčovnu pro vodní sporty tohoto druhu.

Aspat Beach: V obklopení hor

Přírodní scenérie jako z filmu – to nabízí pláž Aspat, která se nachází 17 kilometrů od centra Bodrumu. Po stranách pláže a za ní se zvedají krásné hory, pláž je čistá, udržovaná, s nabídkou veškerého servisu včetně sprch a toalet. Až zde budete, vyšlápněte si kousek nahoru po hlavní cestě – naskytne se vám dechberoucí výhled na širé moře.

Původně veřejná pláž nyní patří hotelovému resortu a vstup na pláž je pro jednodenní návštěvníky zpoplatněn. Vstupné by však nemělo být vyšší než 100 Kč za osobu.

Tipy na výlety

Vyměňte jeden den lenošení na pláži za řádění v Dedeman Aquaparku

Aquapark Dedeman je jeden z největších vodních areálů v Turecku – na 40 000 m2 nabízí přes 20 skluzavek včetně divoké řeky, bazén s umělým vlnobitím, obří vířivku, ale i mělké bazény pro ty nejmenší návštěvníky.

Dedeman aquapark
Dedeman aquapark

Aquapark se nachází pouze 8 kilometrů od Bodrumu, ze kterého se do areálu dostanete zdarma z hlavního autobusového nádraží, a to každý den v 9:30.

Aquapark je otevřen denně od 10:30 do 17 hodin, vstupné činí 21 euro pro dospělé a 11 euro pro děti od 7 do 12 let.

Pokud se ubytujete v hotelu Bodrum Imperial, budete mít aquapark přímo „za rohem“.

Využijte šanci poznat jeden ze 7 divů světa, Mausólovu hrobku

Mausoleum v Halikarnassu (dnes oblast Bodrumu) nechal postavit někdejší vládce Mausólos se svou ženou a sestrou v letech 353-350 př.n.l. Mausoleum dosahovalo v té době opravdu úctyhodné výšky 45 metrů a ve starověku se díky své architektonické výjimečnosti řadilo mezi sedm divů světa.

Ruiny mausolea v Halikarnassu
Ruiny mausolea v Halikarnassu

Když Mausólos i jeho žena umřeli, stavebníci dál pokračovali ve stavbě, protože věřili, že je dokončení díla proslaví. Po 1400 letech byla hrobka z velké části zničena zemětřesením, část se však dochovala do dnes.

Mausoleum se nachází přímo v centru Bodrumu, otevřeno je od 8:30 do 16:30 a vstupné činí cca 40 Kč.

Za vyhlídkou se vydejte na Hrad svatého Petra

Krásný výhled na moře a přístav získáte na hradbách svatého Petra, k jejichž výstavbě se použily části tehdy zborceného Mausolea. Hrad nemůžete při procházkách Bodrumem minout – neodmyslitelně patří k obrazu zdejšího přístavu a zdobí snad každou druhou pohlednici a suvenýr. Dostanete se na nádvoří i do vnitřních prostor hradu, kde si kromě jiného můžete prohlédnout desítky dobových artefaktů či třeba nejstarší sbírku lodních vraků.

Hrad sv. Petra v Bodrumu
Hrad sv. Petra v Bodrumu
Otevřeno je od 9:00 do 16:30, od 12:00 do 13:00 jsou některé expozice zavřené. Vstupné činí 80 Kč.

Tisíce let starý amfiteátr hostí kulturní akce do dnes

Amfiteátr v Bodrumu je jedním z nejzachovalejších prvků původního města Helikarnass. Jedná se o antické divadlo pod širým nebem, které bylo dostavěno v 2.století před naším letopočtem – dnes tu stojí teda už pár tisíc let! Z nejvyšších řad sedadel dohlédnete až na moře a přístav a během letních měsíců se tu pořádají hudební i jiná umělecká představení.

Amfiteátr Bodrum
Amfiteátr Bodrum

Dostat se do amfiteátru skrz spleť městských ulic není jednoduché, pokud se nechcete zabývat hledáním, najměte si taxík. Prohlídka vám zabere zhruba 20 minut, vstupné je zdarma.

Bar Street: Na hlavní třídě Bodrumu koupíte skoro vše

Tatro třída je plná obchodů, butiků, restaurací, kaváren a nočních klubů. Oblíbené místem pro místní i turisty, kteří přicházejí, aby si užili nakupování a nočního života.

Nákupy v Bodrumu
Nákupy v Bodrumu

Na Bar Street můžete najít širokou škálu výrobků a zboží. Místní obchody nabízejí různé suvenýry, jako jsou keramika, ručně vyrobené šperky, turecké kožešiny, barevné tkaniny, textilie a mnoho dalšího. Můžete také narazit na luxusní značky a módní butiky, které prodávají stylové oblečení a doplňky.

Je důležité si před koupí ověřit kvalitu výrobku a cenu, protože trh nabízí širokou škálu výrobků různých kvalit a cenových rozpětí.

Nákupní zmatek na slavném trhu Bodrum bazaar

Nakupovat můžete také na Bodrumském trhu. Ovoce, zelenina, koření, oblečení, módní doplňky, suvenýry, vše, na co pomyslíte.

V pátek se tu konají ovocné a zelné trhy, kam vyrážejí nejen turisté, ale i místní obyvatelé, pro které má zdejší trh i sociální roli. Prodejci zde stánky připravují již od čtvrtečního odpoledne, a ačkoliv nemusí mít vše nachystané, neodmítnou nikoho, kdo by jim chtěl udělat obchod. Pokud se tedy chcete vyhnout pátečním davům, vyrazte zde už ve čtvrtek večer. V úterý je trh věnován hlavně textilním výrobkům, oblečení a módním doplňkům.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!