Rady a tipy na cestu do Ameriky (USA)

Plánujete cestu do USA? Náš průvodce nabízí užitečné rady na získání víz, tipy pro snadnější plánování a inspiraci pro skvělý pobyt. Objevte Ameriku bez stresu.

Před cestou do Spojených států je nezbytné obstarat několik věcí, bez kterých se může stát, že vám bude vstup do země zamítnut. Patří mezi ně letenka, elektronická cestovní registrace i platný cestovní pas s biometrickými údaji. Čím dalším může návštěva USA překvapit?

Nezbytností při cestě do Ameriky je mimo jiné kvalitní cestovní pojištění, a to vzhledem k vysokým nákladům na zdravotní péči v USA. Pokud plánujete zapůjčit si auto a Spojené státy americké si procestovat po vlastní ose, neobejdete se ani bez mezinárodního řidičského průkazu.

Podmínky vstupu do USA jsou přísné, odměna za jejich splnění a za zvládnutý několikahodinový let však dokáže být opravdu sladká.

Umístění a poloha

Spojené státy americké jsou třetí největší zemí světa podle rozlohy a zároveň třetí největší z hlediska populace. Nachází se v Severní Americe, kde na západě hraničí s Tichým oceánem, na východě s Atlantským oceánem, na severní hranici s Kanadou a na jižní s Mexikem. Tvořené jsou USA z 50 států a Kolumbijského distriktu, přičemž hlavním městem je Washington, D.C.

Údolí smrti
Údolí smrti

Nejnižším bodem země je Death Valley, tedy údolí smrti, které patří k těm nejteplejším a nejsušším místům celé Severní Ameriky. Naopak nejvyšším bodem je vrchol hory Denali (dříve Mt. McKinley) sahající do nadmořské výšky 6 190 metrů.

Kdy vyrazit

Před zakoupením letenek je vhodné zvážit nejen cílovou destinaci, ale také hlavní důvod návštěvy. Možností, které USA nabízejí, je totiž nespočet. Mezi ty nejoblíbenější patří vánočně vyzdobený New York, národní parky napříč Kalifornií, slunění se na plážích v Miami anebo procházka historickým centrem Chicaga.

Vánočně vyzdobený New York
Vánočně vyzdobený New York

Je tak patrné, že se dá Amerika navštívit celoročně, obvykle nejčastěji volený čas k návštěvě severní části USA je však mezi květnem a červnem. Pro jižní část USA je ideální jaro nebo podzim.

Severní část USA má podobné klima od východu na západ. Květen a červen přinášejí příjemné teploty kolem 20 °C, a tak jsou ideální pro turistickou dovolenou. Během léta může být ve městech spalující horko, ale na pobřeží a v národních parcích bývá obvykle chladněji. Jižní část USA má výrazné regionální rozdíly počasí, a to teploty i míry vlhkosti.

Zima je nejčastěji suchá a teplá, zatímco léto je ideální pro relaxaci na pláži nebo turistiku v národních parcích. Hurikány zemi nejčastěji sužují během srpna a září.

Časový posun

USA dělíme celkem do šesti časových pásem, ve srovnání s Českem je v USA od východu na západ o 6–10 hodin méně. Proto nepodceňujte jet lag, který může cestování v prvních dnech značně komplikovat.

Přečtěte si také: Jak zvládnout jet lag neboli pásmovou nemoc

Víza a režim vstupu

Pro české občany, kteří plánují cestu do Spojených států amerických, platí od roku 2008 podmínky, které umožňují krátkodobé turistické nebo obchodní cesty bez víza do 90 dnů pobytu. Tento bezvízový styk však nesmí být zaměňován s pracovními nebo studijními pobyty, na něž se stále vztahuje vízový režim.

Povolení ESTA pro návštěvu kratší než 90 dní

Turisté, kteří chtějí navštívit USA na dobu kratší než 90 dnů, musí vyplnit registraci v systému ESTA a mít platný biometrický pas. ESTA neboli elektronický systém cestovní registrace slouží k zjištění, zda návštěvník splňuje podmínky pro cestu do USA v rámci bezvízového programu. Registraci lze podat elektronicky, přičemž rozhodnutí o povolení k cestě bez víza je po uhrazení poplatku 21 dolarů obvykle vyřízené ještě tentýž den.

ESTA je zpoplatněna částkou 21$.

Povolení ESTA platí po dobu dvou let pro opakované cesty do USA. V případě zamítnutí mohou žadatelé požádat o víza na Velvyslanectví nebo Konzulátu USA.

Imigrační kontrola v USA

Při vstupu na území USA je nezbytné vyplnit celní deklaraci a být připravený na kontrolu imigračními pracovníky, kteří rozhodují o povolení vstupu do země. Této kontroly se není třeba obávat, pouze u cestujících se slabou znalostí anglického jazyka je doporučená příprava odpovědí na otázky úředníka. Jedná se o otázky typu:

  • Jaký je účel Vaší cesty?
  • Kde budete bydlet?
  • Jak dlouho plánujete pobývat v USA?
  • Dovážíte nějaké cigarety, alkohol či jídlo?
  • A další...

Jazyk

Zajímavostí je, že v USA není stanovený oficiální jazyk, ale některé státy jako úřední uvádějí angličtinu. Přestože je angličtina nejčastěji používaným jazykem, dohromady se na území Ameriky používá více než 350 různých jazyků. Hned po angličtině je nejrozšířenější španělština, kterou používá například velká část obyvatel Los Angeles.

Peníze a měna

Oficiální měnou je americký dolar (USD) s kurzem kolem 23 Kč za 1 USD. Americké papírové peníze existují v sedmi hodnotách: 1, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Sedmým zástupcem je dvoudolarovka, která se však běžně nepoužívá. U mincí se pak setkáme s hodnotami 1, 5, 10, 25, 50 centů a 1 dolar. Kromě hotovosti jsou v USA běžné bezhotovostní platby pomocí kreditních karet. V menších městech a lokálních obchodech se však vyplatí mít při ruce hotovost.

Americký dolar
Americký dolar

Všude přítomné spropitné

Spropitné (tip nebo tipping) ve výši 15-20 % se očekává nejen v restauracích, ale také při využívání služeb nebo například během nákupů v trafice. Ve fast foodech pak u pokladny bývá nádoba či hrneček, do kterých se spropitné vhazuje.

Připravte si velkou zásobu jednodolarovek na spropitné.

Očkování a zdravotní rizika

Pro vstup do Spojených států není vyžadováno žádné povinné očkování. Je však vhodné si před cestou obstarat kvalitní cestovní pojištění, protože lékařská péče v zemi patří k jedněm z nejnákladnějších. Zaměřte se tak při uzavírání pojištění na odpovídající pokrytí možných výdajů. Během pobytu stačí dodržovat základní opatření, jakými je pití balené vody, nikoliv kohoutkové, chránění se před sluncem a podobně.

Náboženství a kultura

Stejně pestré, jako je složení obyvatel, je i náboženství s kulturou. Nejrozšířenějším náboženstvím v zemi je křesťanství, ke kterému se hlásí až 80 % místních. Zastoupené jsou tu i menšiny jako židé nebo muslimové. Křesťanství, které formovalo základy americké společnosti, nabývá různých forem od protestantismu po katolicismus a mormonismus. Různá náboženská přesvědčení se tu však tolerují a respektují, což jen reflektuje otevřenost americké společnosti vůči různorodosti, ať náboženské nebo rasové.

Od počátků 17. století, kdy do země dorazili první kolonisté, se Amerika stala jakýmsi „tavicím kotlem“, kde se setkávají a prolínají různé kultury. Ovlivněná evropskými tradicemi, původními kulturami domorodých obyvatel, latinskoamerickými komunitami a imigranty z Asie, vytvořila Amerika komplexní kulturní identitu. Jedná se o zemi, kde se střetávají a prolínají odlišné tradice, jazyky, gastronomie, hudební žánry a společenské zvyky.

4.července - Den nezávislosti
4.července - Den nezávislosti

Státní svátky

Mezi nejvýznamnější americké státní svátky patří Den nezávislosti, který se slaví 4. července a připomíná přijetí Deklarace nezávislosti v roce 1776. V tento den nechybí velkolepé ohňostroje, rodinné pikniky a celostátní oslavy. Dalším významným svátkem je Den veteránů, kdy se 11. listopadu uctívají vojáci, kteří sloužili v ozbrojených silách USA. Důležitou součástí tohoto svátku je i vzpomínání na oběti válek a válečných konfliktů.

Den díkůvzdání neboli Thanksgiving, slavený poslední čtvrtek v listopadu, se původně zavedl jako oslava úrody a spolupráce mezi původními obyvateli a přistěhovalci. Thanksgiving spojuje rodiny, které se scházejí a dopřávají si tradiční hostinu s krocanem a dalšími dobrotami.

Doprava

Výhodné letenky do USA

Doprava ve Spojených státech amerických cestovatelům poskytuje široké možnosti výběru podle jejich preferencí a potřeb. Nejčastějším a nejrychlejším způsobem, jak se do USA dostat, je letecky. Možné je při hledání letenek narazit na výhodné akce nebo na přímé lety z Prahy do některých amerických destinací, jako je New York. Většina amerických letišť je však dostupná pouze s přestupem. Originální možností je cesta lodí, která je obvykle spojená s návštěvou dalších zajímavých koutů světa.

Oblíbenou dopravou jsou letadla, autobusy nebo auta

Pokud jde o dopravu v USA, i zde je cestování letadlem běžnou volbou, a to především pro rychlý přesun napříč státy. Oblíbené destinace jsou často spojené vlakem, které nabízí poměrně rychlý a pohodlný způsob dopravy, případně dálkovými autobusy. Ve větších městech mají návštěvníci k dispozici metro nebo autobusy. Nutné je však počítat se zpožděními a dlouhými cestami.

Největší flexibilitu představuje cestování autem. Půjčovny se obvykle nachází hned u letišť a jedná se o jeden z nejlepších způsobů, jak během pobytu prozkoumat co nejvíce míst.

Typická jídla a nápoje

Při zmínce o americké kuchyni se mnohým vybaví klasiky jako hamburgery, smažená kuřecí křidélka, hot dogy a donuty. Typický americký jídelníček však ovlivnila i italská, německá nebo francouzská kuchyně. Obecně mezi nejoblíbenější pochoutky patří buffalo chicken wings, pizza, barbecue žebírka a samozřejmě také ikonický jablečný koláč.

Hot dog je populární americké jídlo
Hot dog je populární americké jídlo

Co se týká nápojů, Amerika je domovem kultovních značek, od kávy až po sodovky, jako je Coca-Cola, nebo Pepsi, přičemž popularita rychlého občerstvení se táhne od malých nezávislých stánků po známé fast food řetězce typu McDonald´s, KFC či Starbucks.

Jedním z nejoblíbenějších druhů alkoholu je bourbon, americký typ whisky, který se vyrábí převážně z kukuřice. Dalším populárním nápojem je pivo, a to v různých variacích, nebo míchané nápoje.

Praktické informace

Během přípravy na cestu do Spojených států by cestovatelé měli vzít v úvahu několik dalších tipů pro pohodlný a bezproblémový pobyt. Doporučeno je mít dostatečné množství hotovosti, protože mohou nastat situace, kdy bude hotovost preferovanou či jedinou možnou platbou.

S ohledem na velikost země a množství zajímavých míst je výhodné vytvořit si flexibilní itinerář. Pokud však máte v plánu navštívit konkrétní místa, vyplatí se provést nákup vstupenek předem, protože bývají velmi rychle vyprodané.

Jak řešit mobilní internet v USA?

Mezinárodní roaming

Informujte se u svého mobilního operátora o možnosti mezinárodního roamingu pro USA. Tato možnost může být pohodlná, ale náklady mohou být vysoké.

Jak řešit mobilní internet v USA?
Jak řešit mobilní internet v USA?

SIM karta pro cestovatele

Zakoupění SIM karty určené pro cestovatele v USA může být cenově výhodnější variantou. Existují společnosti, které nabízejí SIM karty s datovými balíčky pro turisty.

Virtuální SIM karta (eSIM)

U nových mobilních telefonů (seznam podporovaných zařízení) můžete využít funkci tzv. virtuální SIM karty (eSIM), která není fyzicky vložena do zařízení, ale je namapována přímo na zařízení elektronicky. Na telefonu lze pak nastavit, že pouze data budete používat přes eSIM a zbytek (volání, SMS) bude fungovat přes klasickou SIM od vašeho operátora. Velkou výhodou je, že volání nebo data jsou velmi levná oproti nabídce tuzemských operátorů.

eSIM můžete zakoupit pomocí služby mobimatter.com.

Po zadání promo kódu DAVEF45773 navíc získáte 5$ slevu na první nákup.

Prohlédnout tarify

Nezapomeňte na adaptér do zásuvky

Přibalit si na cestu kromě platného biometrického pasu nezapomeňte ani adaptér do zásuvky, který běžně koupíte v elektru nebo přes internet.

Cenovky se udávají bez daně

Vě většině případech nebývá prodejní daň součástí částky uváděné na cenovce. Proto nebuďte překvapení, když při placení bude účtovaná cena o něco vyšší.

Trochu jiné jednotky než jste zvyklý

Důležité je mít také na paměti, že se v USA nepoužívají kilogramy, ale libry, kdy se 1 libra rovná zhruba 454 gramům. Stejně tak se v rozdílných jednotkách značí vzdálenost, kdy kilometry nahradily míle. 1 míle odpovídá zhruba 1,6 kilometrům.

USA nabízí nekonečné množství zážitků

Cestování do Spojených států nabízí nekonečné množství zážitků, od vyhlášených národních parků a světoznámých měst po rozmanité kulturní vyžití nebo relaxaci na městských plážích. USA jsou destinací, kde si každý může vybrat, co jej baví, ať už se jedná o turistu dobrodruha nebo odpočinkáře.

Štítky k článku:

Sdílejte článek se svými přáteli!